سلامتیمغز و اعصاب

رابطه روده و معده با مغز

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
[vc_row][/vc_row][vc_column_text]

رابطه ای مهم که روده و معده با مغز و اعصاب دارد

ارتباط مغز و رده
برخی می گویند روده مغز دوم انسان است چندان گفته ی عجیبی نیست؛ تابه حال به این فکر کرده اید که چرا وقتی عصبانی و استرسی هستید نوعی دل درد به سراغتان می آید ؟

رابطه روده، معده با مغز و ذهن

معده و رودهما معمولاً به سیستم گوارشی وقتی مشکلی مثل نفخ حالت تهوع گرفتگی مشکلات حرکات شکم داشته باشیم توجه میکنیم در حالی که امروزه می بینیم میکروب ها در شکم رشد می کنند و بیشتر رنج آور هستند تا مشکلات دیگر. بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند و به دنبال راه حلی برای عصبانیت، افسردگی و تغییرات خلق و خو و خستگی هستند به آنها پیشنهاد می کنند عادت های غذایی را تغییر دهند ممکن است بدانید که تقریبا شکم روی سلامت کل بدن تاثیر می گذارد و واقعا شگفت انگیز است که دل و روده با مغز ارتباط دارند.

بخش و عملکردهای معده و روده

معده و رودهشکم شامل مجرای معده که عضوی گوداست و به وسیله لوله های بلند از دهان به مقعد می رسد همچنین شامل کبد، پانکراس و مثانه است؛ بعد از دهان به مری، شکم، روده کوچک و بزرگ می رسیم همه این عضو ها با هم و میلیون ها باکتری کار می کنند تا غذایی که می‌خوریم به انرژی تبدیل شود.
دل و روده سالم و باکتری ها شما را از بیماری ها محافظت و اثر سموم را خنثی می کند و باکتری‌های بد که موجب بیماری می شود را از بین می‌برد و روی مغز تاثیر می گذارد.

رابطه معده با مغز: روده شما مغز دوم‌تان است.

رابطه مغز و معدهمغز انسان از طریق وجود یک سری از واسطه های شیمیایی که بر روی برخی از نواحی مغزی تاثیر می گذارند فعالیت های خود را انجام می دهد. زمانی که فرد شاد یا غمگین است و یا هر حالت روحی دیگری که به وی دست می دهد از طریق وجود این واسطه های شیمیایی در بدن رخ می دهد. مثلا کسی که دچار افسردگی می شود ماده ای به نام سروتونین در وی کاهش می یابد. کاهش سروتونین می تواند در برخی موارد باعث ایجاد میگرن شود. دستگاه گوارش نیز با استفاده از همین واسطه های شیمیایی به فعالیت های خود می پردازد. برای مثال سروتونین فعالیت های دودی شکل دستگاه گوارش را رهبری می کند، ترشحات و گردش خون دستگاه گوارش را هدایت می کند.

وقتی ناراحت هستید همزمان احساس بدی در شکم می کنید، میلیون ها سلول عصبی در سیستم گوارشی وجود دارد که با سلول های مغز مرتبط هستند همین عصب‌ها موجب تغییرات احساسات در افرادی که گوارش ناسالم دارند می شود بنابراین در مورد غذاهایی که می خورید بیشتر دقت کنید. فراموش نکنید که غذاهای شیرین قند خون را بالا می‌برند و اکسی توسین ترشح می کنند در این شرایط سلول‌های عصب پیام و هشدارهایی را از مغز می فرستند که باعث عصبانیت و استرس می‌شود.
عصبانیت اغلب از ماندن در ترافیک و استرس های بالای شغلی ایجاد می‌شود در چنین مواردی مغز و بدن استرس و هورمون آدرنالین و کورتیزول ترشح می کنند که با اعصاب شکم مرتبط است و باعث نفخ، اسهال و شکم درد می‌شود.

تاثیرات مستقیم معده و روده روی مغز و اعصاب

مغز دومراه ایجاد تعادل بین معده با مغز

دانشمندان ارتباطی بین مغز و بدن و دل و روده پیدا کرده اند که بسیار پیچیده است اما غیرمکن نیست که این ارتباط را به تعادل برسانید. ساده ترین و مهم ترین روش تغذیه است؛ غذا خوردن به عنوان داروی بسیار ساده است پس در انتخاب بخور نخورها دقت کنید.
اگر رژیم غذایی تان را به دو گروه تقسیم کنید آنهایی که التهاب ایجاد می کنند و آنهایی که نمی کنند به شما پیشنهاد می کنیم اگر استرس بالا و مشکل گوارشی دارید غذاهای دیر هضم مثل گوشت قرمز، لبنیات، گلوتن، شکرهای تصفیه نشده، کربوهیدرات، الکل و دیگر غذاهای فرآوری شده را کنار بگذارید.
یک هفته شروع خوبی است که غذاهایی را استفاده و برخی را کنار بگذارید ببینید چه احساسی دارید به جای غذاهایی که باعث التهاب می شود غذاهای مثل برنج قهوه ای، بنشن، سبزیجات و میوه بخورید و درنهایت نوشیدن آب را فراموش نکنید.
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text]
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا