سبک زندگیموفقیت

قانون پارتو / قانون ۲۰-۸۰ در تولید محتوا

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

قانون ۲۰-۸۰ در تولید محتوا

قانون پارتو

قانون ۲۰-۸۰ چیه؟

رسانویس: قانون پارتو یا همون قانون ۲۰-۸۰ میگه درصد کمتری (۲۰درصد) اهمیت بیشتری دارد نسبت به درصد بیشتری (۸۰درصد).
و ما می خواهیم از این قانون به سود خودمان در تولید محتوا استفاده کنیم.

قانون ۲۰_۸۰ را لمس کرده اید؟

شما هم کتاب های بسیاری خوانده اید که احتمالا بیش از ۲۰درصد از آن کتاب ها را به یاد ندارید، یا سخنرانی های بسیاری را شنیده اید که بیش از ۲۰درصد از سخنانشان را یادتان نمی آید، یا فیلم هایی را دیده اید که ۲۰درصد آن در ذهنتان مانده است.

و از طرفی کتب پرفروشی را خوانده یا به پای صحبت سخنرانان حرفه ای نشسته و یا فیلم های پربازدیدی را دیده اید که حدودا ۸۰درصد از محتوایشان را به یاد دارید یعنی دقیقا برخلاف محتواهای تولید شده توسط اشخاص عادی.

راز حرفه ای ها در تولید محتوا چیست؟

رمز و رازش یک کلمه است قانون ۲۰-۸۰. افراد حرفه ای به این قانون توجه می‌کنند، آن ها ۲۰درصد مهم تر را پیدا می کنند و به دنبال دلیل اهمیت آن می گردند و آن دلیل را در باقی محتوایشان نیز جاری می کنند.

میشه مثال بزنید؟

مثلا یک سخنران متوجه می شود که مستمعان، زمانی حواسشان جمع می شود که سطح انرژیشان بالا باشد، بنابر این با انواع ترفندها از خنداندن حضار تا نرمش تا طولانی نکردن ساعت جلسه، سخنران سعی در بالا نگه داشتن سطح انژی می نماید، تا آن ۲۰درصد توجه به ۸۰ الی ۹۰ درصد توجه برسد.

می توان به ۱۰۰-۰ رساند؟

ممکن است برای شما هم این سوال ایجاد شود که آیا می توان این ۲۰درصد مهم را به ۱۰۰درصد رساند که مخاطب، کاملا متوجهِ مطالب شود؟ باید گفت این کار، کار حضرت فیل است.

رساندن۲۰ به ۱۰۰ بسیار سخت و طاقت فرساست چرا که آنچه تولیدکننده محتوا می تواند مؤثر باشد در حدود همان ۸۰ درصد است و بقیه اش به قابلیت مخاطب بستگی دارد.

میشه بیشتر توضیح بدین؟

شاید کمی پیچیده شده باشد، به عنوان مثال یک تلویزیون قدیمی را در نظر بگیرید که با آنتن از یک آنتن فرستنده قدیمی، تصویر می گیرد، به دلیل قدیمی بودن گیرنده و فرستنده از ۱۰۰درصد کیفیت تصویر، ۲۰درصد آن نمایش داده می شود، حالا اگر آنتن فرستنده را ارتقا دهیم و یک آنتن دیجیتالی بگذاریم، آیا تلویزیون قدیمی ۱۰۰درصد کیفیت را نمایش می دهد؟

خیر، زیرا مشکل از گیرنده هنوز درست نشده، و این موضوع از دست فرستنده خارج است.

دلیل اهمیت ۲۰درصد چیست؟

خب ممکن است بفرمایید که حالا دلیل اهمیت آن ۲۰درصد چیست که ما هم از این به بعد به کار ببندیم و ۲۰ را به ۸۰ برسانیم؟

باید بگویم که دلیل اهمیت آن به سه مورد بستگی دارد:

۱. تولیدکننده محتوا

۲. مصرف کننده محتوا

۳. خود محتوا

یعنی بایستی این سه گزینه را در نظر گرفت، ببینیم تولیدکننده محتوا می تواند از چه مطالبی برای بالا بردن سطح توجه مخاطبان استفاده کند، سپس ببینیم مصرف کننده یا همان مخاطب با چه چیزهایی سطح توجهش بالا می رود، سپس به محتوا بنگریم و ببینیم آیا خود محتوا قابلیت استفاده از چه چیزهایی را برای بالا بردن سطح توجه دارد؟

شاه کلید اهمیت ۲۰درصد

چون تا اینجای مقاله را مطالعه کرده اید، یک شاه کلید برای بالا بردن آن ۲۰ درصد به شما هدیه می دهم: کاربردی کردن.

کاربردی کردن یعنی با استفاده از مثال، اشیاء، تشبیه، یا با دعوت به اقدام و عمل کاری کنیم که محتوا به شکل تئوری و خشک وارد ذهن مخاطب نشود، بلکه مخاطب را درگیر آن مطلب کند و بتواند با مطلب ارتباط برقرار کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا