آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

تست SAGE (آزمایش تشخیصی شناختی خودمدیریتی): ۱۵ دقیقه آزمون در خانه برای آلزایمر

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]
 

آزمایش سادهٔ خانگی، علائم اولیه زوال عقل را آشکار می‌کند

اگر مشکوک هستید که سالمندان شما مشکلاتی در حافظه، تفکر یا قضاوت دارند، ممکن است بخواهید آنها تست SAGE (آزمایش تشخیصی شناختی خودمدیریتی: Self-Administered Gerocognitive Exam) را برای زوال عقل انجام دهند.

این تست نوشتاری را می‌توانید در وقت آزاد خود در خانه انجام دهید، فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، و  به طور دقیق علائم اولیه آلزایمر یا زوال عقل را شناسایی می‌کند.

و اگر استرس و خستگی ناشی از مراقبت باعث می‌شود احساس کنید مغز شما دیگر کار نمی‌کند، این آزمایش سریع می‌تواند به شما اطمینان دهد که هیچ مشکلی در عملکرد شناختی شما وجود ندارد.

ما توضیح می‌دهیم که آزمایش چگونه انجام می‌‌شود، چگونه آن را در خانه انجام دهیم، و چرا لازم است نتایج را با پزشک در میان بگذاریم. ما همچنین ۱۲ نکته مراقبت از زوال عقل را به اشتراک می‌گذاریم که مراقبان آرزو دارند زودتر بدانند.

آزمایش SAGE برای زوال عقل چگونه کار می‌کند

SAGE مخفف عبارت Self-Administered Gerocognitive Examination (آزمایش تشخیصی شناختی خودمدیریتی) است و توسط محققان مرکز پزشکی Wexner دانشگاه ایالتی اوهایو ساخته شده است.

آزمون SAGE دارای ۱۲ سوال است که تمامی‌جنبه‌های شناخت از جمله حافظه، حل مسئله و زبان را در بر می‌گیرد.

۴ نسخه مختلف از آزمون وجود دارد. آنها به اندازه کافی شبیه هستند، اما داشتن نسخه‌های متعدد به این معنی است که یک نفر می‌تواند سالی یک بار در این آزمون شرکت کند و هر سال نمره خود را فقط با “تمرین” شرکت در آزمون قبلی بهبود نمی‌بخشد.

به این ترتیب، آزمون هر بار کمی‌متفاوت است.

تست SAGE را در خانه انجام دهید

هر کسی می‌تواند در هر زمان در آزمون SAGE شرکت کند. این رایگان است و می‌توانید آن را از اینجا در وب سایت دانشگاه ایالتی اوهایو دریافت کنید.

روی دکمه “دانلود تست” کلیک کنید و “موافقم و تست دانلود” را انتخاب کنید تا یکی از ۴ نسخه آزمایشی را انتخاب کنید – فرقی نمی‌کند کدام یک را انتخاب کنید.

تست را پرینت بگیرید و با خودکار یا مداد پاسخ دهید. هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد، اما اکثر افراد در حدود ۱۵ دقیقه کار را تمام می‌کنند.

نمونه سوالات آزمون:

  • ۶۰ سنت چند نیکل است؟
  • شما در حال خرید ۱۳.۴۵ دلار مواد غذایی هستید. از یک اسکناس ۲۰ دلاری چقدر تغییر دریافت می‌کنید؟
  • نام ۱۲ حیوان مختلف را بنویسید.
  • یک صفحه بزرگ از یک ساعت را رسم کنید و اعداد صفحه را قرار دهید. عقربه‌ها را برای ۱۰ دقیقه بعد از ساعت ۱۱ قرار دهید. روی ساعت خود برچسب “L” برای عقربه بلند و “S” برای عقربه کوتاه بزنید.

نتایج آزمایش را با پزشک در میان بگذارید

فرض نکنید که نتایج آزمایش با هر نوع تشخیصی برابر است.

تست SAGE یک ابزار غربالگری است که به پزشکان کمک می‌کند علائم اولیه اختلال شناختی را که معمولاً در طول یک ویزیت عادی مطب قابل توجه نیستند، تشخیص دهند.

هنگامی‌که آزمایش در طول زمان تکرار می‌شود، پزشکان می‌توانند تغییرات در توانایی شناختی را مشاهده کنند. توانایی اندازه گیری تغییرات به آنها کمک می‌کند تا شرایط سلامتی را زود تشخیص داده و درمان کنند.

به همین دلیل مهم است که آزمایش تکمیل شده را نزد پزشک ببرید تا بررسی شود. اگر نشانه‌هایی از اختلال شناختی وجود داشته باشد، ممکن است آزمایشات بیشتری را توصیه کنند. 

چرا کسی باید تشخیص زودهنگام آلزایمر را بخواهد؟

تست SAGE مفید است زیرا به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا نگرانی‌های شما چیزی است که باید نگران آن باشید.

اگر به نظر می‌رسد نتایج نشان می‌دهد که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است فکر کنید که صحبت با پزشک فایده ای ندارد زیرا هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد.

اما تشخیص زودهنگام آلزایمر یا زوال عقل  فواید قابل توجهی دارد.

مهمترین چیز این است که یک بیماری قابل درمان می‌تواند علت اختلال شناختی باشد. تشخیص زودتر به معنای دریافت سریع درمان برای از بین بردن علائم شناختی است.

اگر اختلال شناختی ناشی از آلزایمر یا زوال عقل باشد، یک مزیت اصلی این است که شروع زودهنگام درمان در مدیریت علائم و به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری بسیار موثرتر است.

۱۲ نکته مراقبت از زوال عقل از مراقبان با تجربه

مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل شهودی نیست و به طور طبیعی به وجود نمی‌آید. چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، اما لازم نیست همه چیز را به سختی بفهمید.

در یک مقاله مفید در Verywell، مددکار اجتماعی، Esther Heerema، ۱۲ نکته برای مراقبت از زوال عقل را به اشتراک می‌گذارد که مراقبان آموخته‌اند و آرزو می‌کنند که کاش زودتر می‌دانستند.

این توصیه به این معنی نیست که فشار یا انتظارات را به شغل دشوار شما اضافه کند.

آنها نکاتی از جانب مراقبانی هستند که «آنجا بوده اند و این کار را انجام داده اند» که می‌تواند بار شما را سبک کند، استرس را کاهش دهد و به شما کمک کند با چالش‌ها کنار بیایید.

در اینجا، نکات برجسته مقاله استر را همراه با برخی از بینش‌های خود به اشتراک می‌گذاریم.

۱. بحث کردن با کسی که زوال عقل دارد ارزش ندارد. 

وقتی آنها چیزهایی را می‌گویند که منطقی نیست یا به وضوح نادرست است، آنچه را که می‌گویند باور می‌کنند زیرا این همان چیزی است که مغزشان به آنها می‌گوید.

شنیدن چیزهایی که حقیقت ندارند و سعی در اصلاح یا یادآوری آنها غریزی است، خسته کننده است. اما این تنها منجر به مشاجره یا ناراحتی هر دوی شما می‌شود.

و شما به سادگی نمی‌توانید در بحث با کسی که دیگر نمی‌تواند به طور مداوم از عقل یا منطق استفاده کند پیروز شوید.

۲. نادیده گرفتن علائم باعث از بین رفتن آنها نمی‌شود
وقتی متوجه می‌شوید که بزرگسالان مسن خود با حافظه، تفکر یا قضاوت دست و پنجه نرم می‌کنند، تصور اینکه آنها ممکن است زوال عقل داشته باشند ترسناک است.

از آنجایی که پذیرش آن بسیار سخت است، بسیاری از مردم امیدوارند که علائم خود به خود از بین بروند یا اشتباه کنند.

اما این وضعیت به خودی خود درست نمی‌شود.

بهترین کار این است که آنها را برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنند. اول، بسیاری از بیماری‌های قابل درمان وجود دارند که علائمی‌شبیه زوال عقل ایجاد می‌کنند. 

دوم، حتی اگر زوال عقل درمان نداشته باشد، تشخیص زودهنگام به این معنی است که درمان‌ها مؤثرتر خواهند بود و می‌توانند پیشرفت را به تاخیر بیندازند، علائم را کاهش دهند و کیفیت زندگی را بهبود بخشند.

۳. مصرف بیش از حد داروها باعث می‌شود افراد احساس سردرگمی‌بیشتری کنند. 

این می‌تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که سالمندان در معرض خطر بیشتری برای مشکلات مربوط به عوارض جانبی دارو یا تداخلات دارویی هستند. زوال عقل همچنین می‌تواند تأثیر برخی داروها بر مغز را تغییر دهد.

برای کاهش مشکلات مربوط به دارو، اگر مشکوک هستید که یک داروی جدید باعث ایجاد مشکل شده است، با پزشک تماس بگیرید و از او بخواهید که جایگزین‌هایی را بیابد که می‌تواند بهتر عمل کند.

همچنین ضروری است که پزشک به طور منظم تمام داروها و مکمل‌ها را بررسی کند تا مطمئن شود که هنوز به هر یک از آنها نیاز است.

۴. از درمان اعتبارسنجی یا فیبرهای درمانی برای پاسخ مهربانانه استفاده
کنید کارشناسان مراقبت از زوال عقل توصیه می‌کنند به جای تلاش برای بازگرداندن آنها به واقعیت ما، به بزرگسالان مسن خود بپیوندید.

تلاش برای وادار کردن آنها به درک حقایق یا واقعیت ما معمولاً باعث سردرگمی، اضطراب، ترس و خشم می‌شود.

ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل اصرار کند که آنها کودکانی هستند که منتظر مادرشان هستند تا آنها را تحویل بگیرد، حتی اگر بازنشسته هستند باید به مطب بروند، یا به ملاقات یکی از اقوامشان می‌روند که مدت‌ها پیش فوت کرده است.

به جای اینکه به آنها بگویید اشتباه می‌کنند، از درمان اعتبارسنجی یا فیبرهای درمانی استفاده کنید  تا با مهربانی به نسخه واقعیت آنها پاسخ دهید.

به آرامی‌یک سوال باز درباره شخصی که قرار است ببینند یا فعالیتی که می‌خواهند انجام دهند بپرسید. یا با گفتن «OK» به واقعیت آن‌ها بپیوندید، مدتی با سناریو همراه شوید، سپس به فعالیت دیگری هدایت شوید.

تایید واقعیت و اجازه دادن به آنها برای بیان افکارشان به آنها کمک می‌کند تا احساس آرامش و شادی بیشتری داشته باشند.

۵. بهبود سلامت مغز هرگز دیر نیست
پس از اینکه متوجه شدید که بزرگسالان مسن شما مبتلا به زوال عقل هستند، ممکن است به نظر برسد که بهبود سلامت مغز بی فایده است.

اما عادات سالم واقعا می‌تواند به مغز مبتلا به زوال عقل کمک کند. کاهش سرعت پیشرفت بیماری، کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی امکان پذیر است.

انجام تمرینات بدنی منظم، انجام کارهایی که از نظر ذهنی محرک هستند و شرکت در فعالیت‌های جذاب، همگی به بهبود سلامت مغز کمک می‌کنند.

۶. چالش‌های خود را به اشتراک بگذارید و کمک بگیرید
مراقبت، به ویژه مراقبت از زوال عقل، می‌تواند شغلی تنها و طاقت فرسا باشد. به جای اینکه همه چیز را به تنهایی انجام دهید، در مورد چالش‌های خود صحبت کنید و با افرادی که می‌توانند کمک کنند تماس بگیرید.

جستجو یا پذیرش کمک می‌تواند دشوار باشد، اما مراقبانی که کمک دریافت کرده‌اند اغلب آرزو می‌کنند که این کار را زودتر انجام می‌دادند – ارزش امتحان کردن را دارد.

دانستن اینکه شما تنها کسی نیستید که این مشکل را تجربه می‌کنید یا چند ساعت استراحت می‌کنید، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

این می‌تواند به معنای درخواست از خانواده یا دوستان برای افزایش کار، استخدام مراقبت در خانه، انتقال به یک جامعه مراقبتی، استفاده از مراقبت‌های موقت یا پیوستن به یک گروه حمایتی مراقب باشد.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، با انجمن آلزایمر تماس بگیرید یا با آژانس منطقه ای محلی خود در مورد پیری تماس بگیرید تا با منابع مراقبت محلی ارتباط برقرار کنید.

۷. یک کار کوچک را برای انجام دادن برای خود انتخاب کنید
هنگام مراقبت از کسی، غریزی است که ۱۰۰٪ روی او تمرکز کنید … تا زمانی که خسته شوید. اما این برای شما یا بزرگترتان خوب نیست.

این واقع بینانه نیست که هر روز تعطیلات یا ساعات طولانی را برای خود در نظر بگیرید، اما از اینکه استراحت‌های کوتاه چقدر می‌تواند موثر باشد شگفت زده خواهید شد.

انجام کاری برای خود، خواه ۳۰ ثانیه، ۵ دقیقه یا یک ساعت باشد، به شما کمک می‌کند تا دوباره شارژ شوید و خطر فرسودگی شغلی را کاهش دهید.

۸. اولویت‌های خود را انتخاب کنید و بقیه را رها
کنید زیرا شما به بزرگترهای خود اهمیت زیادی می‌دهید، می‌خواهید تا آنجا که می‌توانید و تا جایی که می‌توانید عالی انجام دهید.

اما نگه داشتن خود به آن انتظارات غیر واقعی باعث ناامیدی، رنجش و خستگی می‌شود.

در عوض، سلامت روانی و جسمی‌خود را با انتخاب نبردهای خود حفظ کنید.

اولویت‌های اصلی را انتخاب کنید و بگذارید چیزهای کم اهمیت تر از بین بروند. به این فکر کنید که آن چیز در یک هفته، ماه یا سال چقدر مهم خواهد بود.

۹. گفتگوهای سخت در مورد تصمیمات و انتخاب‌های پزشکی داشته باشید
مراقبت از اسناد حقوقی مهم مانند وصیت نامه، وصیت نامه زندگی، یا وکالتنامه چیزی است که بسیاری از مردم می‌خواهند آن را به تعویق بیندازند.

اما صحبت در مورد انتخاب‌های پایان زندگی و انجام کارهای اداری قبل از یک اورژانس بهداشتی، شما را از انتخاب‌های سخت یا مواجه شدن با مشکلات قانونی در میانه یک بحران نجات می‌دهد.

به علاوه، بسیاری از افراد مسن وقتی می‌دانند که خواسته‌هایشان برآورده می‌شود، آرامش خاطر بیشتری دارند.

۱۰. به یاد داشته باشید که آنها واقعا نمی‌توانند رفتار خود را کنترل کنند
زوال عقل را نمی‌توان از بیرون دید، بنابراین بسیاری از مردم تصور می‌کنند که فرد واقعاً می‌تواند رفتار دشوار یا تحریک کننده خود را کنترل کند . طبیعی است که فکر کنید اعمال آنها شخصاً متوجه شماست.

این درست نیست. زوال عقل از نظر جسمی‌به مغز آسیب می‌رساند که می‌تواند بر شخصیت، رفتار، تصمیم گیری و قضاوت تأثیر بگذارد.

دانستن این موضوع که صحبت کردن به خاطر بیماری است می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل را کمتر شخصی کنید، گزش اتهامات آزاردهنده را کاهش دهید، یا به شما کمک کند وقتی برای سی و هفتمین بار همان سوال را از شما می‌پرسند آرام بمانید. 

۱۱. ۲۰ دقیقه بعد می‌تواند مانند یک روز کاملا جدید
به نظر برسد اگر به بزرگسالان مسن خود در انجام یک فعالیت روزمره کمک می‌کنید و آنها آشفته یا جنگنده می‌شوند، می‌تواند به توقف و استراحت کوتاه کمک کند.

به جای جنگیدن و بدتر کردن وضعیت، کناره گیری برای دادن زمان به آنها (و شما) برای آرام شدن می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

مطمئن شوید که آنها به تنهایی ایمن هستند و به مدت ۲۰ دقیقه به اتاق دیگری بروید. وقتی برگردید و با آرامش نزدیک شوید، اغلب همکاری بیشتری خواهند داشت.

به عنوان مثال، اگر مادر شروع به فریاد زدن و هل دادن شما کرد که زمان دوش گرفتن است، کمی‌به او فضا بدهید و بعد از مدتی به آن بازگردید، شاید از روش دیگری استفاده کنید.

این همیشه کار نمی‌کند، اما اغلب این کار را انجام می‌دهد، ارزش امتحان کردن را دارد.

۱۲. کیفیت زندگی هنوز امکان پذیر
است. کنار آمدن با زوال عقل، هم برای شما و هم برای بزرگترتان آسان نیست. اما یافتن راه‌هایی برای لذت بردن از زندگی و داشتن کیفیت زندگی خوب هنوز امکان پذیر است.

لازم نیست وانمود کنید که چالش‌ها و دردها وجود ندارند. سعی کنید روی نکات مثبت تمرکز کنید، هر چقدر هم که کوچک باشند، و فعالیت‌ها را با توانایی‌هایی که هنوز دارند تطبیق دهید.

Select a test to download
The following SAGE forms are interchangeable. Only one test form should be used. It does not matter which one you choose.
 
 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
dailycaring.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا