آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

موسسه سالک پروژه نقشه برداری از مغز انسان را راه اندازی کرد: چرا این برای آلزایمر و سایر تحقیقات مهم است

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • یک پروژه ۱۲۶ میلیون دلاری برای نقشه برداری از مغز انسان در سطح سلولی راه اندازی شده است.
  • محققان می‌گویند هدف این برنامه درک بهتر چگونگی پیری مغز و پیشرفت شرایطی مانند بیماری آلزایمر است.
  • آنها گفتند که درمان های جدیدی مانند ژن درمانی می تواند از این تحقیقات پدیدار شود.

وقتی در محوطه موسسه مطالعات بیولوژیکی سالک در سن دیگو قدم می‌زنید، تقریباً می‌توانید حضور همنام آن، دانشمند فقید جوناس سالک را احساس کنید ، که واکسن فلج اطفال را در میان دستاوردهای دیگر به دنیا داد.

میراث رویایی سالک در جدیدترین پروژه این مؤسسه برای نقشه‌برداری از مغز انسان سالخورده به چشم می‌خورد.

در چیزی که به نظر می رسد نوعی نسخه عصبی از پروژه ژنوم انسان، این موسسه به دنبال درک عمیق تر از نحوه عملکرد مغز است.

کمک مالی ۵ ساله ۱۲۶ میلیون دلاری از سوی مؤسسه ملی بهداشت (NIH) از تیمی به رهبری دانشمندان مؤسسه سالک حمایت می کند که مرکز جدید اطلس سلول های مغز انسان چندومیک را راه اندازی خواهند کرد.

بخشی از ابتکار تحقیقات مغز NIH از طریق پیشرفت فناوری‌های عصبی نوآورانه (BRAIN)، این پروژه بر یادگیری و توصیف سلول‌های سازنده مغز انسان با جزئیات مولکولی متمرکز خواهد بود.

همچنین سلول‌های مغز را به زیرگروه‌های دقیق‌تری طبقه‌بندی می‌کند و محل هر سلول را در مغز مشخص می‌کند.

تیم نگاهی دقیق به چگونگی تغییر این ویژگی ها از اوایل تا اواخر زندگی خواهد داشت. در حالی که کار پیچیده است، هدف نسبتاً ساده است: درک بهتر نحوه عملکرد و پیری مغز انسان.

این همچنین پایه‌ای را ایجاد می‌کند که بر اساس آن دانشمندان می‌توانند مغزها را با شرایط عصبی یا روانپزشکی مانند بیماری آلزایمر، اوتیسم، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و آسیب‌های مغزی تروماتیک (TBI) مقایسه کنند.

بینگ رن، دکترا، استاد پزشکی سلولی و مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو (UCSD) و عضو موسسه تحقیقات سرطان لودویگ، عضو این پروژه سالک است.

او گفت: «به طور خلاصه، هدف این برنامه داشتن تصویری پویا از مغز و درک چگونگی عملکرد سلول‌ها و مدارهای مغز در زمان و مکان است.

رن گفت آزمایشگاه او در UCSD تغییرات کروماتین و بیان ژن را بررسی خواهد کرد. کروماتین به عنوان یک پلت فرم برای سیگنال های سلولی متعدد برای تأثیر بر بیان ژن عمل می کند.

رن گفت: “ما باید یک بوئینگ ۷۴۷ را تشریح کنیم. ما باید یک ماشین بسیار پیچیده و خوش ساخت را در مدارهای آن تجزیه کنیم تا بفهمیم این ماشین زیبا چگونه کار می کند.”

تاثیر این تحقیق

از جمله مهم ترین بخش های این تحقیق این است که به دانشمندان درک بهتری از بیماری های عصبی می دهد و به طور بالقوه درمان و حتی درمان را ارائه می دهد.

نقشه مغزی که ما ایجاد می‌کنیم می‌تواند به محققان بیماری‌ها در جهت درست کمک کند – برای مثال، می‌توانیم بگوییم، این ناحیه ژنوم، در آن زیرمجموعه خاصی از نورون‌ها، در آن قسمت از مغز است که یک رویداد مولکولی به آنجا می‌رود. جوزف اکر، مدیر آزمایشگاه آنالیز ژنومی در سالک و محقق در موسسه پزشکی هاوارد هیوز در مریلند، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: نادرست است که این بیماری را ایجاد کند.

در نهایت، اکر گفت، این اطلاعات ممکن است به تیم کمک کند تا ژن درمانی هایی را طراحی کند که فقط جمعیت سلولی را هدف قرار می دهد که در آن درمان مورد نیاز است – ارائه ژن های مناسب به مکان مناسب در زمان مناسب.

این مؤسسه تقریباً ۷۷ میلیون دلار از بودجه کمک مالی دریافت خواهد کرد که این بزرگترین کمک مالی است که مؤسسه در تاریخ ۶۲ ساله خود دریافت کرده است.

اساساً، ما می‌خواهیم میلیون‌ها، حتی صدها میلیون سلول مغزی را برداریم، هر چیزی را که می‌توانیم در مورد اپی ژنتیک آنها و نحوه چینش کروماتین آنها بیاموزیم و آنها را در یک زمینه فضایی قرار دهیم تا بتوانیم ببینیم این سلول‌ها کجا زندگی می‌کنند و بفهمیم که چگونه همه ایکر گفت: سلول‌ها در هر ناحیه مغزی و در هر سنی سازماندهی شده‌اند.

وی افزود: «در حال حاضر، تقریباً هیچ داده ای مانند آن برای مغز انسان نداریم.

سایر کارشناسان خارج از پروژه نیز به این تحقیق خوش بین هستند.

دکتر هوارد اورنوویتز ، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی FBB Biomed است، جایی که او اولین نمونه برداری مایع را برای بیماری های عصبی ایجاد کرد.

اورنوویتز که دو تاییدیه از سازمان غذا و دارو برای آزمایش HIV خود دریافت کرده و ۲۲ پتنت دریافت کرده است، گفت: “یک پروژه با بودجه خوب با دانشمندان و رهبران درخشان همیشه بیشترین احتمال را برای درمان خواهد داشت.”

او گفت: «انستیتو سالک همیشه در علوم نورولوژیک پیشرو بوده است.

هدر اسنایدر، معاون رئیس‌جمهور، می‌گوید: «مغز اسرارآمیزترین عضو بدن است و هرچه بتوان روی تحقیقات ابتکاری علوم اعصاب مانند نقشه‌برداری مغز سرمایه‌گذاری کرد، به حل معماهای آن نزدیک‌تر خواهیم شد.» روابط پزشکی و علمی در انجمن آلزایمر.

او گفت: «ما مشتاقانه منتظر پیشرفت این پروژه هستیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا