مغز و اعصابنوروبیولوژی سلولی

بخش اول مبانی سلولی و مولکولی فیزیولوژی پزشکی گانونگ

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]

» کتاب فیزیولوژی پزشکی گانونگ


» مبانی سلولی و مولکولیپایه و اساس مطالعه دقیق ساختار و عملکرد سیستم فیزیولوژیکی، قوانین فیزیکی و شیمیایی و ماهیت مولکولی و سلولی هر بافت و اندام است. بخش اول مروری بر اجزا ساختمانی بنیادی است که چارچوب مهم فیزیولوژی انسان را فراهم می‌کند. در اینجا ذکر این نکته حائز اهمیت است که این بخش‌های اولیه به منظور ارائه درک کاملی از بیوفیزیک، بیوشیمی، یا فیزیولوژی سلولی و مولکولی نیستند، بلکه به عنوان یادآوری چگونگی کمک اصول اولیه این رشته‌ها به فیزیولوژی پزشکی مورد بحث در بخش های بعدی است. 

در قسمت اول این بخش، اجزای سازنده اصلی: الکترولیت ها. کربوهیدرات ها، لیپیدها و اسیدهای چرب؛ اسیدهای آمینه و پروتئین ها؛ و اسیدهای نوکلئیک؛ معرفی و مورد بحث قرار می گیرند. برخی از اصول اولیه و اجزای سازنده بیوفیزیک و بیوشیمی و نحوه تناسب آنها با محیط فیزیولوژیکی به دانش آموزان یادآوری می شود. نمونه‌هایی از کاربردهای بالینی مستقیم در جعبه‌های بالینی ارائه شده‌اند تا به پر کردن شکاف بین بلوک‌های ساختمانی، اصول اولیه و فیزیولوژی انسانی کمک کنند. این اصول اولیه با بحث در مورد سلول ژنریک و اجزای آن دنبال می شود. مهم است که بدانیم سلول واحد اساسی در بدن است و این مجموعه و فعل و انفعالات دقیق بین و بین این واحدهای اساسی است که امکان عملکرد مناسب بافت، اندام و ارگانیسم را فراهم می کند.

در بخش دوم این بخش مقدماتی، ما یک رویکرد سلولی برای ایجاد زمینه‌ای برای درک گروه‌هایی از سلول‌ها که با بسیاری از سیستم‌های مورد بحث در فصل‌های آینده تعامل دارند، اتخاذ می‌کنیم. اولین گروه از سلول های ارائه شده آنهایی هستند که به واکنش های التهابی در بدن کمک می کنند. این بازیکنان منفرد، رفتار هماهنگ آنها و اثرات خالص “سیستم باز” التهاب در بدن به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. گروه دوم سلول های مورد بحث مسئول پاسخ های تحریکی در فیزیولوژی انسان هستند و شامل سلول های عصبی و عضلانی می شوند. درک اساسی از عملکرد درونی این سلول‌ها و نحوه کنترل آنها توسط سلول‌های همسایه به دانش‌آموز کمک می‌کند تا ادغام نهایی آنها را در سیستم‌های فردی که در بخش‌های بعدی مورد بحث قرار می‌گیرد، درک کند.

در پایان، این بخش اول به عنوان یک مقدمه، تجدید کننده و منبع سریع مواد برای درک بهتر فیزیولوژی سیستم ها ارائه شده در بخش های بعدی عمل می کند. برای درک دقیق هر یک از فصول این بخش، چندین کتاب درسی عالی و جاری که مروری عمیق‌تر از اصول بیوشیمی، بیوفیزیک، فیزیولوژی سلولی، فیزیولوژی عضلانی و عصبی را ارائه می‌دهند، به عنوان منابع در پایان هر فصل ارائه شده‌اند. . به دانش‌آموزانی که مجذوب مرور کلی ارائه‌شده در این بخش اول شده‌اند، تشویق می‌شوند تا برای درک کامل‌تر این اصول اولیه از این متون دیدن کنند.


بخش اول مبانی سلولی و مولکولی برای فیزیولوژی پزشکی


فصل ۱ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۱ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

اصول کلی و تولید انرژی


فصل ۲ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۲ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

مروری بر فیزیولوژی سلولی


فصل ۳ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۳ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

ایمنی، عفونت و التهاب


فصل ۴ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

 

فصل ۴ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

بافت تحریک پذیر: عصب


فصل ۵ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۵ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

بافت تحریک پذیر: ماهیچه


فصل ۶ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۶ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

انتقال پیوستگاهی و سیناپسی


فصل ۷ فیزیولوژی پزشکی گانونگ


فصل ۷ فیزیولوژی پزشکی گانونگ

انتقال دهنده‌ها و تعدیل کننده‌های عصبی

» مباحث نوروبیولوژیِ فیزیولوژی گانونگ

» تمام مباحث فیزیولوژی پزشکی گانونگ

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا