مغز و اعصاب

فوبیاهای عجیب‌ و غریب انسان‌

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فوبیاهای عجیب‌ و غریب انسان‌

فوبیافوبیا نوعی ترس شدید و هراس‌گونه در فرد است که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره وی می‌شود. فوبیا انواع مختلفی دارد که برخی شایع و برخی دیگر نامعمول هستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در اسطوره‌شناسی یونان دیموس و فُبوس خدایان ترس و وحشت یونان باستان هستند. دیموس نماد ترس و وحشت است؛ احساس شخصیت‌های یک فیلم ترسناک زمانی که درمی‌یابند با یک قاتل در خانه گیر افتاده‌اند. فبوس نیز نماد دهشت و هراس است؛ احساس شخصیت‌های یک فیلم ترسناک زمانی که می‌بینند یکی از دوستانشان به دست قاتل کشته شده است.

در حالی که احساس ترس از ابتدای زمان بشریت وجود داشته است؛ اما انگلیسی‌زبانان در اوایل سده ۱۷۰۰ شروع به افزودن پسوند فوبیا به معنی «ترس از» به آخر اسم‌های کردند.

فوبیاها به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول فوبیاهای ساده و شایع هستند که عامل‌ به وجود آورنده آنها اشیا یا حیوانات خاص مانند عنکبوت است. فوبیاهایی مانند ترس از مکان‌های شلوغ در دسته دوم قرار می‌گیرند؛ در این نوع فوبیاها فرد می‌ترسد در موقعیتی خجالت‌آوری قرار گیرد که راه فراری نداشته باشد، مانند رخ دادن حمله عصبی در هواپیما.

نوع سوم فوبیای اجتماعی است که باعث می‌شود فرد در اجتماع یا موقعیت‌های اجتماعی دچار اضطراب شدید شود و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. نوع سوم فوبیا می‌تواند مشکلات اجتماعی مانند ترک تحصیل و عدم توانایی در دوست‌یابی را ایجاد کند. در ادامه با برخی از عجیب‌وغریب‌ترین فوبیاهای انسانی آشنا می‌شوید.

ابلوشیافوبیا یا شستشوهراسی

بهداشت شخصی در تمدن انسانی موضوع مهم محسوب می‌شود؛ اما جالب است بدانید که برخی از افراد از تمیزی یا حمام کردن می‌ترسند. افراد مبتلا به شستشوهراسی اگر مجبور به حمام کردن شوند، دچار حمله عصبی می‌شوند. این فوبیا می‌تواند منجر به تنهایی، انزوا و افسردگی شود. واژه لاتین «abluto» به معنای شستشو است.

ارگوفوبیا یا کارهراسی

واژه یونانی «ergo» به معنای کار است و کارهراسی نوعی اضطراب اجتماعی است که شامل کار فیزیکی و غیرفیزیکی می‌شود. برای افراد مبتلا به کارهراسی کار کردن در هر محیطی ترسناک به نظر می‌رسد. ارگوفوبیا در نتیجه نوعی حادثه در سال‌های ابتدایی زندگی فرد ایجاد می‌شود. خوشبختانه این فوبیا راه درمان دارد و فرد می‌تواند از طریق تراپی و مدیتیشن میزان اضطراب خود را کاهش دهد. ارگوفوبیا یکی از بدترین نوع‌های فوبیاست؛ چراکه بیشتر مواقع با تنبلی اشتباه گرفته می‌شود.

الدوکسافوبیا یا عقیده‌هراسی

عقیده‌هراسی شاید یکی از گسترده‌ترین فوبیاهای مدرن باشد، این فوبیا به‌خصوص در اینترنت و فضای مجازی دیده می‌شود. در زبان یونانی واژه «dox» به معنی عقیده و واژه «allo» به معنی متفاوت است.  عقیده‌هراسی یک فوبیای اجتماعی است. افراد مبتلا به این فوبیا از تفاوت عقایدشان با دیگران می‌ترسند.

سامین‌فوبیا یا خواب‌هراسی

خواب‌هراسی ترس از به خواب رفتن یا خوابیدن است. افراد مبتلا به سامین‌فوبیا در هنگام خواب احساسی مانند از دست دادن کنترل دارند. کابوس‌ و خواب‌های آشفته نیز می‌توانند منشأ این فوبیا باشند. واژه «somini» در زبان یونانی به معنی خواب است. افراد مبتلا به خواب‌هراسی می‌توانند با مصرف دارو خواب و اضطراب خود را کنترل کنند؛ اما این روش تنها روی نشانه‌های این فوبیا تأثیر می‌گذارد.

هلی‌فوبیا یا خورشیدهراسی

هلی‌فوبیا ترس از خورشید و نور آن است و به فوبیای خون‌آشامی نیز معروف است. شاید به نظر برسد خورشیدهراسی ضرری ندارد؛ اما درواقع می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی مانند کمبود ویتامین دی در فرد شود. واژه «helio» در زبان یونانی به معنی خورشید است.

شیتوفوبیا یا ترس از مو

شیتوفوبیا ترس از مو است، برخی از افراد مبتلا به این فوبیا می‌ترسند که موهای خود را از دست بدهند و برخی دیگر از موهای روی تن خودشان می‌ترسند.

لاکنوفوبیا یا ترس از سبزیجات

ترس از سبزیجات به این معنا نیست که فرد دوست ندارد سبزیجات بخورد یا غذاهای فست‌فودی را به سبزیجات ترجیح بدهد. واژه «lachno» در زبان یونانی به معنی سبزیجات است و افراد مبتلا به این فوبیا با دیدن یا استنشاق بوی سبزیجات تنگی نفس می‌گیرند و احساس حالت تهوع می‌کنند.

هپفوبیا یا لمس‌هراسی

لمس‌هراسی نوعی فوبیا خاص و نادر است که فرد از لمس شدن توسط دیگری می‌ترسد.هپفوبیا به این معنا نیست که فرد دوست ندارد لمس شود، بلکه لمس شدن توسط فرد دیگری باعث ایجاد ترس، اضطراب، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، تنفس تند و ژرف و حمله عصبی می‌شود. واژه «haphe» در زبان یونانی به معنی لمس است.

اویکوفوبیا یا خانه‌هراسی

شاید ترس از آشپزخانه یا کاناپه گیج‌کننده به نظر برسد؛ اما اویکوفوبیا ترس از محیط اطراف خانه یا ترس از محل تولد فرد دیگری است. واژه «oikos» در زبان یونانی به معنای خانه است.

کولروفوبیا یا دلقک‌هراسی

ترس از دلقک‌ها یا کولروفوبیا به لطف استیون کینگ (نویسنده ژانر وحشت آمریکایی) به وجود آمده است. افراد مبتلا به این فوبیا ادعا می‌کنند که عدم توانایی در شناسایی فردی که پشت گریم دلقک پنهان شده است، منشأ ایجاد این ترس است. واژه «coulro» در زبان یونانی به معنای کسی که با پای چوبی راه می‌رود.

زانتوفوبیا یا ترس از رنگ زرد

واژه «xanthos» در زبان یونانی به معنای زرد است و زانتوفوبیا به معنای ترس از رنگ زرد است. شاید باورش سخت باشد؛ اما افرادی مبتلا به این فوبیا واقعاً وجود دارند.

نئوفوبیا یا نوهراسی

واژه «neos» در زبان یونانی به معنای تازه یا جوان است. نئوفوبیا ترس از هر چیز نو یا جدید است. این فوبیا از نظر بسیاری منطقی محسوب می‌شود؛ چراکه هر چیز جدیدی، ناشناخته است و ترس از ناشناخته‌ها نیز در انسان کاملاً شایع است. بیشتر اوقات نئوفوبیا در افراد پیر دیده می‌شود؛ البته افراد جوان نیز مبتلا به این فوبیا می‌شوند.

هایلوفوبیا یا جنگل‌هراسی

هایلوفوبیا ترس از جنگل و مناطق درخت‌دار است. واژه «hylo» در زبان یونانی به معنای جنگل است. افرا مبتلا به هایلوفوبیا در هنگام قرارگیری در مناطق پوشیده از درخت دچار اضطراب، حالت تهوع و استرس می‌شوند.

توروفوبیا یا پنیرهراسی

توروفوبیا به معنای ترس از پنیر است. دانشمندان بر این باورند که منشأ این فوبیا رخ دادن حادثه‌ای در سنین اولیه زندگی فرد است. قابل ذکر است که بافت پنیر نیز می‌تواند باعث ایجاد این فوبیا در فرد شود. واژه «turi» در زبان یونانی به معنای پنیر است.

دیسایدوفوبیا یا تصمیم‌هراسی

دیسایدوفوبیا به معنای ترس از تصمیم‌گیری یا انتخاب است. واژه «decido» در زبان لاتین به معنای بریدن یا جدا کردن است؛ درست مانند زمانی که تصمیم می‌گیرد و از بین دو گزینه یک انتخاب را جدا می‌کنید.

گِفروفوبیا یا پل‌هراسی

واژه «gephura» در زبان یونانی به معنای پل است و گفروفوبیا به معنی ترس از پل است. افراد مبتلا به این فوبیا نه‌تنها نمی‌توانند از روی پل‌ها رد شوند، بلکه به شخص دیگری پول می‌پردازند تا آنها را با خودرو از روی پل‌های بزرگ رد کنند.

دِسندوفوبیا و اسندوفوبیا

دسندوفوبیا به معنای ترس از پایین رفتن یا سقوط و اسندوفوبیا به معنای ترس از بالا رفتن یا صعود است. افراد مبتلا به این فوبیا از تردد در آسانسور، پله‌برقی، پله و حتی شیب ملایم می‌ترسند.

تریپوفوبیا یا رخنه‌هراسی

تریپوفوبیا ترس از مجموعه‌ای از سوراخ‌ها، برآمدگی‌‌ها و دایره‌های کوچک است. افراد مبتلا به تریپوفوبیا در مقابل اشیایی مانند اسفنج، گیاهان هاگ‌دار و دانه‌دار و حتی منفذهای پوستی خود دچار اضطراب می‌شوند. واکنش‌ افراد مبتلا به این فوبیا متفاوت است و می‌تواند باعث ناراحتی فرد یا حتی حمله اعصابی شود. تریپوفوبیا یکی از عجیب‌وغریب‌ترین فوبیاهای انسان است.

آمبروفوبیا یا باران‌هراسی

بیشتر افراد عاشق باران یا بوی آن هستند؛ اما برخی دیگر نه‌تنها از باران خوششان نمی‌آید بلکه از آن می‌ترسند. واژه «ombro» در یونانی به معنای باران است و آمبروفوبیا ترس از باران است. افراد مبتلا به این فوبیا در هنگام بارش شدید باران دچار حمله عصبی می‌شوند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا