سلامتیعلوم پزشکی

عادات کلیدی سبک زندگی برای حفظ سلامت مغز

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
 
شواهد رو به رشد نشان می دهد که افراد می توانند با اتخاذ عادات کلیدی سبک زندگی، خطر زوال شناختی خود را کاهش دهند. در صورت امکان، این عادات را برای دستیابی به حداکثر سود برای مغز و بدن ترکیب کنید. الان شروع کن. برای به کارگیری عادات سالم هرگز دیر یا زود نیست.

عرق کن

​Break a sweat

عرق کن

ورزش منظم قلبی عروقی را انجام دهید که ضربان قلب شما را بالا می برد و جریان خون را به مغز و بدن افزایش می دهد. چندین مطالعه ارتباط بین فعالیت بدنی و کاهش خطر زوال شناختی را نشان داده اند.

خیلی سخت مطالعه کن

Hit the books

خیلی سخت مطالعه کن

آموزش رسمی در هر مرحله از زندگی به کاهش خطر زوال شناختی و زوال عقل کمک می کند. به عنوان مثال، یک کلاس در یک کالج محلی، مرکز اجتماعی یا آنلاین شرکت کنید.

از سیگار دوری کن

Butt out

از سیگار دوری کن

شواهد نشان می دهد که سیگار خطر زوال شناختی را افزایش می دهد. ترک سیگار می تواند این خطر را تا سطوحی که با افرادی که سیگار نکشیده اند، کاهش دهد.

به حرف دلت گوش کن و عمل کن

Follow your heart

به حرف دلت گوش کن و عمل کن

شواهد نشان می دهد که عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی – چاقی، فشار خون بالا و دیابت – بر سلامت شناختی شما تأثیر منفی می گذارد. مواظب قلبت باش و مغزت ممکنه دنبالش کنه.

مواظب باش!

Heads up! 

مواظب باش

آسیب مغزی می‌تواند خطر زوال شناختی و زوال عقل را افزایش دهد. کمربند ایمنی ببندید، هنگام انجام ورزش های تماسی یا دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید و برای جلوگیری از سقوط اقدامات لازم را انجام دهید.

رژیم غذایی سالم

Fuel up right

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید که چربی کمتری داشته باشد و سبزیجات و میوه بیشتری داشته باشد تا به کاهش خطر زوال شناختی کمک کند. اگرچه تحقیقات در مورد رژیم غذایی و عملکرد شناختی محدود است، رژیم های غذایی خاص، از جمله رژیم های مدیترانه ای (Mediterranean) و مدیترانه ای-دش (Mediterranean-DASH) (رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون)، ممکن است به کاهش خطر کمک کنند.

خوابیدن کافی

Catch some Zzz’s

خوابیدن کافی

نداشتن خواب کافی به دلیل شرایطی مانند بی خوابی یا آپنه خواب ممکن است منجر به مشکلات حافظه و تفکر شود.

مراقب سلامت روان خود باشید

Take care of your mental health

مراقب سلامت روان خود باشید

برخی از مطالعات سابقه افسردگی را با افزایش خطر زوال شناختی مرتبط می‌دانند، بنابراین اگر علائم افسردگی، اضطراب یا سایر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان را دارید به دنبال درمان پزشکی باشید. همچنین سعی کنید استرس را مدیریت کنید.

دوست و رفیق شدن

Buddy up

دوست و رفیق شدن

درگیر بودن در اجتماع ممکن است از سلامت مغز حمایت کند. فعالیت های اجتماعی را دنبال کنید که برای شما معنادار است. راه هایی را بیابید که بخشی از جامعه محلی خود باشید – اگر عاشق حیوانات هستید، داوطلب شدن در یک پناهگاه محلی را در نظر بگیرید. اگر از آواز خواندن لذت می برید، به یک گروه کر محلی بپیوندید یا در یک برنامه بعد از مدرسه کمک کنید. یا فقط فعالیت ها را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید.

خودت را به چالش بکش

Stump yourself

خودت را به چالش بکش

ذهن خود را به چالش بکشید و فعال کنید. یک تکه مبلمان بسازید. یک پازل را کامل کنید. یه کار هنری انجام بده بازی هایی مانند بریج را انجام دهید که باعث می شود استراتژیک فکر کنید. به چالش کشیدن ذهن شما ممکن است فواید کوتاه مدت و بلندمدتی برای مغز شما داشته باشد

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.alz.org

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا