آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

بازی تلفن همراه که قادر است ریسک آلزایمر را تشخیص دهد

یک بازی تلفن همراه با طراحی منحصر به فرد می تواند افراد در معرض ریسک آلزایمر را شناسایی کند – با توجه به تحقیقات جدید دانشگاه آنگلیا شرقی.

محققان داده های حاصل از یک اپلیکیشن بازی به نام Sea Hero Quest را مورد مطالعه قرار دادند که توسط بیش از ۴.۳ میلیون نفر از سرتاسر جهان دانلود و بازی می شود.

این بازی که توسط Deutsche Telekom و با مشارکت تحقیقات آلزایمر انگلستان در دانشگاه کالج لندن (UCL)، دانشگاه آنگلیای شرقی و گیم سازان Glitchers ساخته شده است، با هدف کمک به محققان برای درک بهتر زوال عقل با مشاهده نحوه عملکرد مغز طراحی شده و تمرکز فضایی (spatial navigation) را ارزیابی می کند.

در عین حال که بازیکنان این بازی مسیری را از میان پیچ و خم های جزیره ها و کوه های یخی طی می کنند، تیم تحقیقاتی می تواند هر ۰.۵ ثانیه از بازی را به داده های علمی تبدیل نماید.

این تیم به بررسی این موضوع پرداختند که افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، چطور این بازی را انجام می دهند – در مقایسه با افرادی که این شرایط را ندارند.

نتایج منتشر شده در مجله PNAS نشان می دهد که در یک سطح خاصی از بازی Sea Hero Quest، می توان افرادی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند را از افرادی که در معرض خطر نیستند متمایز نمود.

یافته ها علی الخصوص از این جهت حائز اهمیت هستند که آزمون استاندارد حافظه و تفکر نمی تواند بین گروه های در معرض ریسک و گروه های بدون ریسک تمایز ایجاد نماید.

پروفسور مایکل هورنبرگر، محقق ارشد دانشکده پزشکی نورویچ UEA گفت، زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۳۵ میلیون نفر از سرتاسر جهان را درگیر خواهد کرد. ما باید این افراد را زودتر شناسایی کنیم تا ریسک ابتلا به زوال عقل آن ها در آینده را کاهش بدهیم.

تشخیص فعلی زوال عقل تا حد زیادی بر پایه علائم مربوط به حافظه است، همان طور که می دانیم این علائم هنگامی بروز می کند که بیماری در سطح کاملاً پیشرفته ای قرار دارد. در مقابل، برخی شواهد نوظهور نشان می دهند که تمرکز فضایی ضعیف و اختلال در آگاهی می تواند سال ها پیش از بروز علائم حافظه رخ بدهد.

یافته های فعلی ما نشان می دهند که ما می توانیم به تغییرات خفیف تمرکز فضایی در افراد سالم اعتماد کرده و افراد در معرض ریسک ژنتیکی بیماری آلزایمر را حتی اگر هیچ علائم یا شکایتی هم نداشته باشند شناسایی نماییم. یافته های ما توصیه های تشخیصی و درمانی آینده نگری را برای این بیماری ویرانگر ارائه می دهند.

داده های جمع آوری شده از اپلیکیشن Sea Hero Quest برای انجام تحقیقات حیاتی هستند – چرا که هر دو دقیقه بازی برابر با پنج ساعت تحقیق و پژوهش آزمایشگاهی می باشد. همچنین داشتن سه میلیون بازیکن از سرتاسر جهان معادل بیش از ۱۷۰۰ سال تحقیقات مبتنی بر آزمایشگاه می باشد.

این تیم داده های به دست آمده از بازی ۲۷۱۰۸ بازیکن بریتانیایی بین ۷۵-۵۰ سال را مورد مطالعه قرار داد – آسیب پذیرترین گروه سنی برای ابتلا به آلزایمر در دهه بعدی زندگی.

آن ها این داده ها را به عنوان یک معیار با یک گروه کوچک آزمایشگاهی متشکل از ۶۰ نفر که تحت آزمایش ژنتیکی قرار گرفته بودند مورد مقایسه قرار دادند.

در گروه آزمایشگاهی کوچکتر، ۳۱ داوطلب حاوی ژن APOE4 بودند که ثابت شده است با بیماری آلزایمر ارتباط دارد و ۲۹ نفر دیگر نیز این ژن را نداشتند. هر دو گروه آزمایشگاهی به لحاظ سن، جنسیت، تحصیلات و ملیت با معیارهای یکسانی گروه بندی شده بودند.

ریسک ژنتیکی آلزایمر یک مسئله پیچیده است. افرادی که یک کپی از ژن APOE4 دارند (حدود یک نفر از هر چهار نفر) سه برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند و در سن پایین تری به این بیماری مبتلا می شوند.

پروفسور هورنبرگر گفت، ما به این نتیجه رسیدیم که افراد با ریسک ژنتیکی بالا که ژن APOE4 را نیز در خودشان داشتند، تمرکز فضایی بدتری داشتند. آنها در این بازی مسیرهای نامناسب تری را برای رسیدن به هدف انتخاب کرده بودند.

این موارد بسیار مهم هستند، چرا که آن ها افرادی هستند که مشکل حافظه ندارند.

در عین حال نیز افرادی که ژن APOE4 را در بدنشان نداشتند، تقریباً به سختی توانسته بودند مسافتی را که ۲۷۰۰۰ نفر دیگر در آن امتیاز پایه گرفته بودند، طی کنند. این تفاوت در عملکرد مخصوصاً در جاهایی که فضای عبور بزرگ و باز بود کاملاً قابل مشاهده بود.

این بدان معناست که ما می توانیم افرادی را که در معرض ریسک ژنتیکی آلزایمر قرار دارند با توجه به نحوه بازیشان شناسایی نماییم.

این تیم قبلاً گزارش کرده بود که مردم کشورها و جمعیت های مختلف در بازی Sea Hero Quest مسیر متفاوتی را برای عبور انتخاب می کنند.

گیلیان کوگلان نیز از دانشکده پزشکی نورویچ UEA گفت، این تحقیق نشان می دهد که داده های جمع آوری شده از افرادی که بازی Sea Hero Quest را دانلود و بازی کرده اند می توانند به عنوان معیاری برای کمک به شناسایی افرادی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به آلزایمر قرار دارند در گروه های کوچکتر مورد استفاده قرار بگیرد.

بازی Sea Hero Quest جایی که یک تست معمول بر روی حافظه و تفکر شکست خورده بود، موفق شده بود. این امر نشان دهنده قدرت بهره برداری از پروژه های علمی شهروندی در مقیاس های بزرگ و استفاده از فناوری های کلان داده برای کمک به بهبود تشخیص زود هنگام بیماری هایی نظیر آلزایمر می باشد.

پروژه جهانی Sea Hero Quest فرصت بی سابقه ای را برای ارزیابی تمرکز فضایی بر روی هزاران نفر از کشورها و فرهنگ های مختلف فراهم می کند. این امر کمک می کند تا نحوه استفاده افراد از مغزشان برای مسیریابی مشخص گردیده و اقدامات شخصی تری برای برنامه های تشخیصی و درمانی آینده در تحقیقات بر روی زوال عقل انجام گردد.

این در واقع نوک قله کوه یخی می باشد و هنوز اقدامات زیادی برای استخراج و استفاده از داده های جمع آوری شده از پروژه Sea Hero Quest شرکت Deutsche Telekom لازم است.

پروفسور هوگو اسپایرز از UCL گفت، کشف ما ارزش گردآوری کلان داده ها و اطلاعات دقیق با کمک ابزارهای دیجیتال را بیشتر مشخص می کند.

هیلاری اوانز، مدیر اجرایی تحقیقات آلزایمر در UK گفت، ما اغلب داستان های ناراحت کننده ای از افراد مبتلا به زوال عقل به گوشمان می خورد که گم می شوند و قادر نیستند مسیر خانه شان را پیدا کنند و همچنین می دانیم که مشکلات مربوط به تمرکز فضایی اولین علائم هشدار از ابتلای به این بیماری هستند.

تحقیقات به ما نشان داده اند که تغییرات مغزی مرتبط با بیماری هایی نظیر آلزایمر، از چندین دهه پیش از بروز علائم اصلی بیماری مانند از دست دادن حافظه شروع می شوند و برای این که درمان های آلزایمر در آینده موثر واقع شوند، تشخیص های لازم باید در مراحل اولیه بیماری یعنی قبل از اینکه آسیب زیادی به مغز وارد شود انجام شوند.

استفاده از داده های بزرگ برای کمک به بهبود تشخیص زودهنگام و دقیق بیماری هایی که منجر به زوال عقل می گردند، می تواند به ارزیابی و درمان این بیماری کمک شایانی بکند. بازی Sea Hero Quest یک نمونه جالب توجهی از این نوع تحقیقات می باشد و به دانشمندان کمک می کند تا قدم به قدم به درمان نزدیک تر شوند.

هانس کریستین شوینگن، مدیر برند شرکت دویچه تلکام گفت، آنچه Sea Hero Quest به ما نشان داده است، قدرت منحصر به فرد مشارکت های نوآورانه در پیشبرد تحقیقات می باشد. ما مفتخر هستیم که بخشی از سازماندهی این پروژه انقلابی را عهده دار بوده ایم و از مشاهده چشم اندازهای آینده با آنالیز مجموعه داده های جمع آوری شده توسط این نرم افزار بسیار خرسند هستیم.

داده های بزرگ مربوط به تمرکز فضایی و ارتباط آن با تشخیص بیماری آلزایمر در افرادی که ریسک ژنتیکی ابتلا را دارا هستند در مجله PNAS منتشر شده اند.

JOURNAL

Proceedings of the National Academy of Sciences

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.eurekalert.org

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا