آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

شیوه غیر منتظره‌ای که می‌توانیم آلزایمر را با آن تشخیص بدهیم

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

چطور می‌توان آلزایمر را بدون وجود یک شیوه ساده برای تشخیص متوقف ساخت؟ من سال گذشته برای TGN هم نوشتم که این مشکل در حقیقت مسئله مرغ و تخم مرغ می‌باشد. کشف یک درمان برای آلزایمر به آزمایشات بالینی زیادی بر روی داروهای جدید نیاز دارد – با این حال ثبت نام شرکت کنندگان نیز در صورتی که راهی برای تشخیص زودهنگام افراد مبتلا به این بیماری وجود نداشته باشد، دشوار است.

در حال حاضر بهترین راه برای تشخیص این بیماری از طریق نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی یا اسکن مغز می‌باشد. مشکل این است که شیوه اول تهاجمی بوده و شیوه دوم گران قیمت است. علاوه بر این بسیاری از بیماران تا زمانی که علائم زوال شناختی از خودشان بروز ندهند، این آزمایشات بر روی آنها انجام نمی‌گردد، که بدین معناست که بیماری ممکن است اکنون پیشرفت زیادی کرده باشد. یک تشخیص مطمئن، مقرون به صرفه و آسان برای متوقف کردن آلزایمر بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

خبر خوب این است که ما در نهایت به لطف پیشرفت‌های قابل توجهی که در چند سال گذشته ایجاد دشه است، توانسته‌ایم به این هدف دست پیدا کنیم. دانشمندان در حال توسعه شیوه‌های تشخیصی جدیدی نیز هستند که از آزمایشات ساده خون گرفته تا آنالیز صدا متغیر هستند. ما اکنون در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که می‌توانیم مسئله مرغ و تخم مرغ را هم حل کنیم.

من به همین منظور تابستان سال گذشته اعلام کردم که در حال سرمایه گذاری بر روی صندوق جدیدی با بنیاد کشف داروی آلزایمر می‌باشم و نام آن را شتاب دهنده تشخیص گذاشته‌ام تا هدف تشخیص تسریع پیدا کند. من از دوستانم جف و مکنزی بزوس که با من همکاری کردند سپاسگزارم. آنها شرکای فوق العاده‌ای بودند که عمیقاً برای پایان دادن به این بیماری متعهد می‌باشند. ما در ماه‌های آینده نیز برای یافتن راه جدیدی برای تشخیص آلزایمر و اهداف دیگر با هم همکاری خواهیم کرد. در این میان صندوق دور اول جوایز خودش را نیز اعلام کرده است.

تا همین چند مدت اخیر ما برای تشخیص آلزایمر هیچ راهی جز ارزیابی‌های شناختی نداشتیم. اولین پیشرفت در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ اتفاق افتاد که تصویربرداری از مغز (مانند اسکن PET یا MRI) به ما این امکان را داد تا تغییرات بیولوژیکی در مغز فرد مبتلا به این بیماری را مشاهده نماییم.

در سال ۲۰۰۶ تیمی از دانشمندان سوئدی – اسکار هانسون، هنریک زتربرگ و کاجبلنو – نشان دادند که شما می‌توانید با ارزیابی مایع مغزی نخاعی (مایع داخل مغز و نخاع) پیش بینی کنید که کدام افراد زودتر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند. کشف آنها ابزارهای در دسترس‌تری را در اختیار محققان قرار داد تا در خصوص این که چه کسانی باید در کارآزمایی‌های بالینی شرکت کنند تصمیمی گیری هوشمندانه‌تری انجام بدهند. با این حال این ابزارها نیز کامل نبودند – شما از هر کسی که تاکنون نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی بر روی انجام شده است بپرسید که آیا دوست دارد یک بار دیگر این عمل را انجام بدهد یا خیر!

تشخیص ایده آل آلزایمر به چه صورتی است؟ مدیریت آن باید ارزان و آسان باشد. این تشخیص نه تنها باید به ما بگوید که به آلزایمر مبتلا هستیم یا نه، بلکه باید این را هم به ما بگوید که بیماریمان تا چه حدی پیشرفت کرده است. (تست کلسترول فقط به شما نمی‌گوید که شما کلسترول دارید یا خیر، بلکه به شما می‌گوید که چقدر کلسترول دارید و آیا این مقدار کلسترول برایتان مشکل ساز خواهد بود یا خیر) مهم‌تر از همه اینکه این آزمایش باید درست همانند تست‌های معمولی که سالانه انجام می‌دهید، ساده و بدون درد باشد.

به عبارت دیگر یک آزمایش خون باید تمامی انتظارات را برآورده سازد.

تا همین دو سال پیش، دانشمندان تردید داشتند که آیا یک آزمایش خون ساده می‌تواند آلزایمر را تشخیص بدهد یا خیر. محققان برای یک مدت زمان طولانی در حال کار بر روی این مسئله بودند، اما هر بار که یک تست آزمایشگاهی جدید نتایج امیدوار کننده‌ای از خود نشان می‌داد، دانشمندان بعدی که آن را امتحان می‌کردند می‌گفتند که نتوانسته‌اند به نتایج مشابهی برسند.

رندی بیتمن، استاد و محقق دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و تیمش یکی از اولین افرادی بودند که توانستند تغییرات خونی در بیماران آلزایمر را شناسایی کنند. از زمانی که او پژوهش خودش را در تابستان سال ۲۰۱۷ منتشر کرد، محققان دیگر نیز یافته‌های مشابهی را منتشر کردند و نیز افراد بیشتری بر روی این موضوع کار می‌کنند (از جمله تیم سوئدی که تست نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی را کشف کردند).

این احتمال خوب وجود دارد که تا یکی دو سال آینده آزمایش خون در کارآزمایی‌های بالینی آلزایمر آغاز گردد. این یک خبر بسیار هیجان انگیز می‌باشد، چرا که بدین معناست که آزمایشگاه‌ها می‌توانند بیماران بیشتری را با سرعت بالا پذیرش نمایند و دانشمندان نیز در مدت زمان کمتری خواهد فهمید که آیا دارو اثربخشی دارد یا خیر. همچنین بدین معناست که شما خواهید توانست به راحتی و در یک ویزیت معمول پزشکی تست خود را انجام بدهید.

اما اگر ما بتوانیم یک شیوه کمتر تهاجمی را برای تشخیص آلزایمر پیدا کنیم، نتیجه چه خواهد بود؟ اگر ما بتوانیم از فناوری‌های دیجیتال و نه پزشکی، برای شناسایی بیماران قبل از آغاز زوال عقل در آنها استفاده کنیم، نتیجه چه خواهد بود؟

من اخیراً با محققی به نام رودا آئو آشنا شدم که در حال کار بر روی شیوه‌های بسیار جالبی برای تشخیص آلزایمر است. اگر تحقیقات او موفقیت آمیز باشند، ما روزی این امکان را خواهیم داشت که با گوش دادن به صدای خودمان یا نحوه نوشتن با یک خودکار بفهمیم که آیا به این بیماری مبتلا خواهیم شد یا خیر.

دکتر آئو عصب شناس یک مطالعه قلب در فرامینگهام می‌باشد که برای ارزیابی سلامت ساکنان یک شهر برای مدت ۷۰ سال انجام شده است. از آنجا که این مطالعه برای یک مدت زمان طولانی انجام شده است، برخی از شرکت کنندگان اخیراً به آلزایمر مبتلا شده‌اند – و دکتر آئو نیز به هزاران فایل صوتی بیمارانی که در طول سالیان سال برای ارزیابی سلامتیشان جمع آوری شده‌اند دسترسی دارد.

هنگامی که شما صحبت می‌کنید چیزهای زیادی رخ می‌دهد. کل فرآیند چیدن کلمات کنار هم و تشکیل جمله یک فرآیند پیچیده‌ای می‌باشد. اگر شما بتوانید از رایانه برای آنالیز نحوه صحبت کردن یک بیمار آلزایمری استفاده کنید، می‌توانید در طول سال‌ها تغییرات جزئی در صحبت کردن او را متوجه شوید و سپس این الگوها را در افراد دیگر نیز جستجو کنید تا ببینید آیا نشانه بیماری در آنها وجود دارد یا خیر. اگر شما بتوانید این تغییرات را زودتر تشخیص دهید، شاید قادر باشید از ابتلای آنها به آلزایمر جلوگیری کنید (هرچند که برای رسیدن به این هدف باید پیشرفت‌های زیادی در زمینه پیشگیری از آلزایمر داشته باشیم).

ما هنوز نمی‌دانیم که آیا آنالیز صدا واقعاً سودمند است یا خیر. این روش هنوز در مراحل اولیه تحقیقات قرار داریم و ما حتی نمی‌دانیم که دقیقاً باید به دنبال چه تغییراتی در الگوهای رفتاری باشیم. (دکتر آئو همچنین در حال بررسی سایر نشانگرهای دیجیتال می‌باشد، برای مثال آیا می‌توان تغییر در سبک نوشتاری را توسط یک خودکار دیجیتال تشخیص داد یا خیر.)

اما من به طور خاص برای آینده‌ای هیجان زده هستم که در آن تشخیص ریسک ابتلا به آلزایمر به سادگی نصب یک برنامه بر روی تلفنتان می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به نحوه گفتارتان علائم هشدار را دریافت نمایید. امروز بودجه دوم نیز برای برنامه Diagnostics Accelerator پذیرفته شده و محققان به دنبال ایده‌هایی هستند که بر روی ابزارهای دیجیتال با هدف تشخیص آلزایمر تکیه کند. اگر شما ایده خوبی داشته باشید، می‌توانید از این طریق برای درخواست بودجه مالی اقدام نمایید.

الان عصر معجزه برای تشخیص می‌باشد. همانطور که فناوری‌ها پیشرفته‌تر و دقیق‌تر می‌گردند، دانشمندان نیز شاهد پیشرفت حیرت انگیز تشخیص این بیماری می‌باشند. این درک عمیقی که اکنون به وجود آمده است برای تحقیقات آلزایمر بسیار سودمند می‌باشد و من مشتاق هستم تا ببینم در آینده چه تغییرات دیگری برای تشخیص آلزایمر به وجود خواهد آمد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.gatesnotes.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا