آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

چرا زنان بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند. شاید دلیل این باشد که

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
 • یک مطالعه جدید ممکن است توضیح دهد که چرا زنان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.
 • نویسندگان خاطر نشان کردند که مغز زنان افزایش سطح آنزیمی را نشان می دهد که باعث تجمع بیشتر پروتئین تاو مسئول تجمع توده های پروتئین موجود در بیماران آلزایمر می شود.
 • نویسندگان می گویند که این مطالعه دلیلی برای هشدار نیست، بلکه یک پیشرفت بالقوه است که می تواند به توسعه داروها برای محافظت از مردم، به ویژه زنان کمک کند.

محققان ممکن است پیشرفت بزرگی در توضیح اینکه چرا زنان بیشتر از مردان به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند، دست یافته باشند.

دانشمندان دانشگاه Case Western Reserve اشاره کرده اند که مغز زنان سطوح بالاتری از یک آنزیم خاص به نام پپتیداز اختصاصی یوبیکوئیتین ۱۱(USP11).

USP11 برای حذف یک برچسب پروتئینی کوچک به نام ubiquitin از پروتئین ها، از جمله پروتئین تاو، کار می کند.

به طور معمول، یوبیکوئیتین پروتئینی را هدف قرار می دهد تا تجزیه شود. با این حال، هنگامی که یوبیکوئیتین حذف می شود، دیگر چنین نیست و پروتئین ها می توانند انباشته شوند.

به این ترتیب، نتیجه سطوح بالاتر بیان USP11 این است که زنان تجمع بیشتری از پروتئین تاو دارند که باعث ایجاد تجمع سمی توده‌های پروتئینی می‌شود که نشانه بیماری آلزایمر است.

در نتیجه، زنان تجمع بیشتری از پروتئین تاو دارند که باعث ایجاد تجمع سمی توده‌های پروتئینی می‌شود که نشانه بیماری آلزایمر است.

دانشمندان سالهاست که می دانند آلزایمر در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده می شود. انجمن آلزایمر تخمین می زند که حدود دو سوم بیماران آلزایمر را زنان تشکیل می دهند. پیش از این، دانشمندان فرض می‌کردند که این به این دلیل است که زنان عموماً عمر طولانی‌تری دارند.

دکتر نیکیل پالکار، مدیر مرکز عالی بیماری آلزایمر استونی بروک و مدیر بخش روانپزشکی سالمندان ، گفت: «خطر ابتلا به آلزایمر با افزایش سن افزایش می‌یابد و زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند .

اما پالکار می‌گوید که دانشمندان مدت‌هاست به این فکر می‌کردند که آیا عوامل دیگری در این بازی وجود دارد یا خیر و معتقد است که این تحقیق جدید می‌تواند به ارائه پاسخ‌ها کمک کند. یکی دیگر از کارشناسان موافق است.

Shae Datta، MD ، مدیر مرکز ضربه مغزی NYU Langone و مدیر عصب‌شناسی شناختی در NYU Langone Hospital-Long Island ، “این یک یافته جدید است. ” مدتی است که می دانیم احتمال ابتلای زنان به بار تاو بیشتر و افزایش بروز آلزایمر ۱.۷ برابر بیشتر است و اکنون به طور بالقوه می دانیم که چرا.

اما برای افراد عادی، این یافته ها،منتشر شده در Cell، ممکن است مردم را نگران و گیج کند. کارشناسان بیشتر در مورد این مطالعه به اشتراک گذاشتند – چه چیزی به ما می گوید، چه چیزی نمی گوید، و چگونه افراد می توانند خطر آلزایمر خود را کاهش دهند.

آنچه که مطالعه نشان داد

دیوید کانگ، دکترای دکتر هاوارد تی کارسنر، استاد پاتولوژی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو و یکی از نویسندگان ارشد یک مطالعه ، می‌گوید: محققان انتظار نداشتند دلیلی بالقوه برای افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در زنان بیابند. منتشر شده. در ابتدا، هدف از این مطالعه، اجرای یک غربالگری عینی برای شناسایی آنزیم‌هایی بود که می‌توانند یوبیکوئیتین را از پروتئین تاو حذف کنند.

چرا؟ کانگ توضیح می‌دهد که از آنجایی که وجود یوبی‌کویتین روی تاو توسط یک سیستم متعادل از آنزیم‌ها تنظیم می‌شود که برچسب یوبی‌کویتین را اضافه یا حذف می‌کنند. اگر این فرآیند دچار اختلال شود، بیماران می‌توانند تجمع غیرطبیعی تاو را در مغز بیماران آلزایمر ایجاد کنند.

کانگ می‌گوید که او و تیم از دریافت اینکه USP11 بر روی کروموزوم‌های X (که زنان بیولوژیکی دارای دو عدد هستند) حتی در زنان بدون زوال عقل تعجب کردند.

کانگ می‌گوید: «به طور معمول، یکی از کروموزوم‌های X در زنان کم و بیش غیرفعال می‌شود… اما ۱۰ تا ۲۰ درصد ژن‌ها در کروموزوم X وجود دارند که می‌توانند از این غیرفعال شدن بگریزند. “USP11 اتفاقا یکی از آنهاست.”

هنگامی که محققان به طور ژنتیکی USP11 را در موش ها حذف کردند، نشانه این بود که این ماده می تواند از تجمع تاو و زوال شناختی محافظت کند.

به عبارت ساده تر، داشتن دو کروموزوم X باعث افزایش سطح آنزیمی می شود که باعث تجمع پروتئین در مغز می شود که منجر به آلزایمر می شود.

اگرچه زنان ممکن است از این مطالعه نگران شوند، کانگ معتقد است که این امر دلیلی برای امیدواری است.

او می‌گوید: «ما قبلاً می‌دانستیم که زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر آلزایمر قرار می‌گیرند. «ما باید بدانیم علت چیست. اگر علت آن را ندانید، نمی توانید کاری در مورد آن انجام دهید. این مطالعه … در واقع یک علت را مشخص می کند. اکنون، ما فرصتی برای انجام کاری در این زمینه داریم.»

کانگ هشدار داد که مدل حیوانی مورد استفاده محققان ممکن است به طور کامل برای انسان ترجمه نشود.

داتا می‌گوید که این درمان‌ها ممکن است به افراد مبتلا به سایر بیماری‌های ناشی از تجمع تاو نیز کمک کنند، مانند:

 • آتروفی سیستم چندگانه (MSA)
 • دژنراسیون کورتیکوبازال
 • فراموشی پیشانی گیجگاهی
 • انسفالوپاتی تروماتیک مزمن (CTE)

سایر عوامل خطر آلزایمر

پالکار همچنین هشدار می دهد که اگرچه زنان بیشتر مستعد ابتلا به آلزایمر هستند، جنسیت بیولوژیکی آنها تنها عامل خطر نیست. سایر موارد عبارتند از:

 • التهاب مغز
 • سن
 • ژنتیک
 • فشار خون
 • کلسترول بالا
 • دیابت

پالکار وموسسه ملی بهداشت می گویند که آلزایمر می تواند در خانواده ها ایجاد شود، اگرچه تضمینی نیست.

اگرچه دانشمندان هنوز ژن دقیقی را مشخص نکرده اند که مستقیماً مسئول شروع دیررس بیماری آلزایمر است، اما NIH و Palekar خاطرنشان می کنند که فردی که دارای یک نوع ژنتیکی آپولیپوپروتئین E (APOE) در کروموزوم ۱۹ است، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آلزایمر است. مرض.

این ژن به ساخت پروتئینی که حامل چربی ها در جریان خون است کمک می کند.

علاوه بر این، شرایطی مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند بر مغز تأثیر بگذارد.

پالکار می‌گوید: «دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا با باریک کردن رگ‌های خونی، جریان خون به مغز را کاهش می‌دهند، و همچنین می‌تواند با آلزایمر مرتبط باشد». بنابراین، ما نمی خواهیم کلاه خود را به تاو آویزان کنیم.

پیشگیری از آلزایمر

افراد نمی توانند تمام جنبه های حساسیت خود به آلزایمر، از جمله جنسیت بیولوژیکی و ژنتیک را کنترل کنند.

دکتر لورنس میلر، روانشناس بالینی و پزشکی قانونی و استاد کمکی در دانشگاه آتلانتیک فلوریدا، می گوید: «در این مرحله، گلوله جادویی وجود ندارد . “به طور کلی اقدامات مثبت سلامت هم برای مغز و هم برای بدن مفید است.”

پالکار موافق است که نمی‌توان از آلزایمر به طور کامل پیشگیری کرد، اما او می‌خواهد بیماران بدون در نظر گرفتن جنسیت بیولوژیکی یا سابقه خانوادگی، هر کاری که می‌توانند برای کاهش خطر انجام دهند، احساس قدرت کنند.

او می گوید: «شما کارهای زیادی دارید که می توانید انجام دهید. این اقدامات عبارتند از:

 • ورزش
 • مصرف دارو و جستجوی درمان برای کنترل شرایطی مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی
 • رژیم غذایی
 • تعامل اجتماعی
 • فعال نگه داشتن مغز از طریق کار، بازی و پازل

میلر می گوید: «شواهد روزافزونی وجود دارد که نشان می دهد ورزش تناسب اندام کلی قلب و عروق را افزایش می دهد و اکسیژن رسانی به مغز ممکن است اثر پیشگیرانه مفیدی داشته باشد.

در واقع، بررسی مقاله ۲۰۲۰ ارتباط بین فعالیت بدنی و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر را نشان داد.

پالکار پیشنهاد می کند ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته انجام دهید که به ۳۰ دقیقه فعالیت پنج بار در هفته کاهش می یابد.

این نیز مطابق باسازمان های فعالیت بدنی برای آمریکایی ها توسط وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده توسعه یافته است

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ بیش از ۹۰۰ شرکت کننده ۵۸ تا ۹۸ ساله نشان دادند که پیروی از رژیم غذایی MIND، ترکیبی از رژیم های مدیترانه ای و DASH، می تواند زوال شناختی را کاهش دهد.

این رژیم ها پروتئین های بدون چربی، تولید و چربی های سالم مانند روغن زیتون را در اولویت قرار می دهند و غذاهای فوق فرآوری شده، قندها و نمک را از اولویت خارج می کنند.

بررسی مقاله ۲۰۱۸ نشان داد که حجم فزاینده ای از داده ها نشان می دهد که احساس انزوا می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را نیز افزایش دهد.

همچنین در سال ۲۰۱۸، یک مطالعه کوچک از ۱۰۰ بزرگسال بالای ۵۰ سال که از نظر شناختی سالم هستند، انجام پازل های اره مویی می تواند کاهش توانایی های شناختی را در دراز مدت کاهش دهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا