مغز و اعصابنوروفیزیولوژی

حس قلقلک؛ آیا می توانید خودتان را قلقلک دهید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۴ میانگین: ۵]


احساس قلقلک، جالب، اما به قدر کافی شناخته نشده است. چرا قلقلک اصلاً وجود دارد؟ چرا اگر کسی به سرعت زیر بغل، گردن یا کف پایتان را قلقلک دهد می‌خندید؟ شامپانزه‌ها به احساسات مشابه با طغیان‌های نفس نفس زدن پاسخ می‌دهند که شبیه خنده است. با این حال قلقلک به شوخی شباهت ندارد. ما شوخی را دوست داریم اما اکثر افراد دوست ندارند حداقل برای مدت طولانی، قلقلک شوند. خندیدن به یک جوک، احتمالاً خندیدن شما به جوک بعدی را افزایش می‌دهد. اما قلقلک شدن، احتمال خندیدن شما به یک جوک را تغییر نمی‌دهد (‏سی. آر. هریس، ۱۹۹۹). 

چرا نمی‌توانید خودتان را قلقلک دهید؟ به همان دلیل که نمی‌توانید خودتان را شگفت زده کنید. وقتی شما خودتان را لمس می‌کنید مغزتان تحریک ناشی را با تحریک مورد انتظار مقایسه می‌کند و پاسخ پیکری ضعیف‌تر از پاسخی را که از تماس غیر منتظره تجربه خواهید کرد تولید می‌کند (بلاک مور، وُلپرت و فرید، ۱۹۹۸). در واقع، برخی افراد اگر سمت راست بدن خود را با دست چپ یا سمت چپ بدن خود را با دست راست قلقلک بدهند، می‌توانند اندکی خود را قلقلک دهند. همچنین ممکن است بتوانید خودتان را به محض بیدار شدن از خواب قبل از اینکه مغزتان کاملاً برانگیخته شده باشد، قلقلک دهید. ببینید آیا می‌توانید دفعه بعد که از خواب بیدار شدید به یاد آورید که این کار را امتحان کنید.

روانشناسی فیزیولوژیک؛

نویسنده: جیمز کالات، مترجم: یحیی سیدمحمدیآیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا