آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

درمان زودهنگام بیماری لثه ممکن است پیشرفت آلزایمر را کُند کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
 • تحقیقات نشان داده است که بین بیماری آلزایمر و نوعی باکتری که عامل بیماری لثه است، ارتباط وجود دارد.
 • بیماری آلزایمر نوعی زوال عقل است که منجر به از دست دادن توانایی تفکر و یادآوری می شود.
 • دانشمندان فکر می کنند این باکتری ممکن است با افزایش التهاب علائم آلزایمر را بدتر کند.
 • درمان و پیشگیری از بیماری لثه ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کند.
 • بهداشت خوب دهان همچنین ممکن است به پیشگیری از چندین بیماری دیگر مرتبط با این باکتری کمک کند.

Fusobacterium nucleatum (F. nucleatum) یک باکتری رایج است که با بیماری های دهان مانند بیماری لثه، بوی بد دهان، آبسه دندان و سرطان دهان مرتبط است. علاوه بر این، با انواع بیماری ها در سایر نقاط بدن از جمله سرطان ها، عفونت ها و شرایط التهابی مرتبط است.

اخیراً، یک مطالعه منتشر شده در Frontiers in Aging Neuroscience نشان داده است که ممکن است با بیماری آلزایمر نیز مرتبط باشد.

انجمن آلزایمر بیماری آلزایمر را به عنوان شایع ترین علت زوال عقل توصیف می کند که حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از همه موارد را تشکیل می دهد. این یک بیماری پیشرونده بدون درمان است.

افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، از دست دادن تدریجی حافظه و شناخت را تجربه می کنند که در نهایت به اندازه ای شدید می شود که در عملکرد روزانه آنها اختلال ایجاد می کند. اعتقاد بر این است که ناشی از تجمع پروتئین های بتا آمیلوئید و تاو در مغز است که به سلول های عصبی آسیب می زند و آن ها را از بین می برد.

نویسنده اصلی جیک جینکون چن، DMD، MDS، و دکترا، پروفسور پریودنتولوژی و مدیر بخش بیولوژی دهان در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه تافتس، گفت که کار تیمش که با استفاده از موش انجام شد، نشان داد که F. nucleatum ممکن است بدتر شود . بیماری آلزایمر یا با ایجاد التهاب و یا با ساکن شدن در مغز و ترشح مولکول های پاتولوژیک.

چن گفت: “مطالعات ما نشان می دهد که F. nucleatum می تواند حافظه و مهارت های تفکر را در موش ها از طریق مسیرهای سیگنالی خاص کاهش دهد.” “این یک علامت هشدار برای محققان و پزشکان به طور یکسان است.”

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد که باکتری های موجود در دهان می توانند چنین تأثیرات گسترده ای داشته باشند، چن گفت: “دهان شما واقعاً دروازه ورود به بدن شما است.”

چن همچنین توضیح داد که F. nucleatum باعث رشد غیر طبیعی سلول های میکروگلیال می شود. سلول های میکروگلیال سلول های ایمنی در مغز هستند که به طور معمول سلول های عصبی و عفونت های آسیب دیده را حذف می کنند. این رشد بیش از حد سلول های میکروگلیال باعث افزایش پاسخ التهابی می شود.

چن گفت: اعتقاد بر این است که التهاب یا عفونت مزمن یک عامل کلیدی در کاهش شناختی است که با پیشرفت بیماری آلزایمر رخ می‌دهد.

پیامدهای بیماری آلزایمر چیست؟

چن خاطرنشان کرد که اگرچه تحقیقات او ثابت نمی کند که بیماری پریودنتال می تواند باعث بیماری آلزایمر شود، اما نشان می دهد که اگر بیماری لثه را به اندازه کافی درمان نکنید، ممکن است علائم بیماری آلزایمر را بدتر کنید.

علاوه بر این، درمان بیماری لثه در مراحل اولیه آلزایمر می تواند به طور بالقوه پیشرفت آن را کاهش دهد.

چن معتقد است که آزمایش بار باکتریایی و درجه علائم می تواند روزی راهی برای اندازه گیری اثرات F. nucleatum و نظارت بر روند بیماری شود.

او احساس می کند این کار بسیار مهم است زیرا بیشتر بزرگسالان بیماری پریودنتال دارند و بسیاری بعداً به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. درک اینکه چگونه این نوع باکتری بر آلزایمر تأثیر می گذارد به دندانپزشکان و متخصصان مغز و اعصاب کمک می کند تا تعامل بین این دو شرایط را بهتر درک کنند.

او می افزاید که گام بعدی در تحقیقاتش استفاده از یک microRNA خاص برای هدف قرار دادن علل اصلی آلزایمر از جمله تشکیل پلاک های آمیلوئید، رسوب پروتئین تاو و التهاب مغز خواهد بود.

او گفت که هدف او یافتن یک رویکرد قوی و مؤثر «در یک حرکت» است که منجر به کشف استراتژی‌های درمانی مؤثر، ایمن و کارآمد برای بیماری آلزایمر می‌شود.

نکات ساده برای حفظ بهداشت دهان و دندان

چن خاطرنشان کرد که بیماری لثه ۴۷ درصد از آمریکایی های بالای ۳۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که آلزایمر در حال حاضر حدود ۶.۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به حجم رو به رشد کار – از جمله این مطالعه – که ارتباط بین این دو را بررسی می‌کند، امیدواریم که مردم اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان را برای حفظ سلامت شناختی و کلی جدی بگیرند.

Ana Karina Mascarenhas ، BDS، MPH، DrPH، FDS RCPS (Glasg)، پروفسور و معاون تحقیقات و سلامت جامعه در دانشکده پزشکی دندانپزشکی Woody L. Hunt، مرکز علوم بهداشتی دانشگاه فناوری تگزاس در ال پاسو، گفت که داشتن یک روال بهداشت دهان و دندان “ساختار یافته و کوشا” شامل موارد زیر است:

 • دندان های خود را دو بار در روز، ترجیحا بعد از غذا مسواک بزنید. این به معنای بعد از صبحانه و آخرین چیزی است که قبل از رفتن به رختخواب است. مسواک زدن بعد از ناهار نیز کمک می کند.
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) این به جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند .
 • از محصولات تنباکو و بخارپز اجتناب کنید. Mascarenhas توضیح داد که اینها می توانند خطر التهاب و بیماری لثه را افزایش دهند.
 • حداقل سالی یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید ADA می گوید معاینات منظم به تشخیص زودهنگام مشکلات کمک می کند ، زمانی که درمان آسان تر و کم هزینه تر است.
 • توصیه‌های دندانپزشک خود را با جدیت دنبال کنید. Mascarenhas گفت: این شامل استفاده از دهانشویه یا سایر وسایل کمکی بهداشتی دهان و دندان توصیه شده است.
 • به طور منظم توسط یک متخصص بهداشت دندان تمیز کنید. او گفت که دندانپزشک شما می تواند بر اساس نیازهای شخصی شما، چند بار انجام این کار را توصیه کند.

Mascarenhas همچنین توصیه می کند که حتی اگر به بیماری آلزایمر مبتلا نیستید، دلایل قانع کننده زیادی برای مراقبت از لثه ها و دندان های خود وجود دارد.

علاوه بر پیوند در حال ظهور F. nucleatum با آلزایمر، بیماری لثه با چندین بیماری دیگر همراه است که این فهرست همچنان در حال رشد است.

او گفت که برخی از سرطان ها، زایمان های زودرس، سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی و دیابت با بهداشت نامناسب دهان مرتبط هستند.

به ویژه در مورد دیابت، او گفت که شواهد خوبی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که بیماری لثه درمان نشده دارند، به احتمال زیاد قادر به کنترل این بیماری نیستند. او گفت: «عواقب دیابت کنترل نشده، از جمله از دست دادن اندام، ناتوان کننده است.» 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا