آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

۲۵ نرم افزار موبایل مفید برای بیماران زوال عقلی و مراقبین بیماران آلزایمری

اصطلاح زوال عقل، اصطلاحی کلی است که توصیف‌گر یک سری نشانه‌ها شامل: از دست دادن حافظه، مشکلاتی در حل مسئله، زبان، تفکر، تمرکز و علاوه بر این، آشفتگی ذهنی و تغییراتی در شخصیت و خلق و خو می‌باشد. افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند، ممکن است دل مرده شوند و علاقه به انجام کارهایی را که پیش از این انجام آنها لذت می‌بردند را از دست بدهند. بعضی از مبتلایان ممکن است از تعاملات اجتماعی گریزان شوند و حس همدلی با دیگران را از دست بدهند و امکان دارد از افسردگی هم رنج ببرند.

دمانس

انواع مختلفی زوال عقل وجود دارد، مثل بیماری آلزایمر، زوال عروقی (Vascular dementia) و زوال پیشانی گیجگاهی (Frontotemporal dementia) و در دیگر موارد، زوال عقل همراه با اجسام لوی (Lewy bodies) (اجسام لوی پروتئین های مضر آلفا سینوکلوئن) هستند که با تجمع در یاخته های بافت مغزی باعث زوال مغز و پارکینسون می شوند.) میباشد. آنچه که در میان همه مشترک است این است که، نشانه ها به تدریج گسترش می یابند و برای هر فرد با سرعت متفاوتی پیشرفت می کند و نکته دیگر اینکه نمی توان سلامتی فرد را بهبود بخشید.شخصی که با زوال عقلی به زندگی ادامه می دهد نیاز به مراقبت بیشتر و بیشتری پیدا می کند. وضعیت آنها پیشرفت می کند و بدتر می شود. با این حال، در مراحل اولیه زوال عقل که هنوز حال بیمار خیلی بد نشده، می توان کارهایی را انجام داد که تا حد ممکن به فرد کمک نمود استقلال خود را حفظ کند و کمک کرد مغز وی فعال باقی بماند و شاید سرعت تسریع بیماری را در مراحل ابتدایی بروز نشانه های بیماری کاهش بخشید.

امروزه اکثر افراد دارای یک تلفن هوشمند، تبلت هستند که مملو از انواع و اقسام نرم افزارها است، اما آیا مطلع هستید که در بازار، هزاران نرم افزار وجود دارد که می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد؟

چه در حال تجربه کردن مراحل اولیه بیماری زوال عقلی باشید یا اینکه دنبال این هستید که حافظه خود را تقویت کنید، یا شخصی هستید که از یک بیماری مبتلا به زوال عقل کمک می کند، شاید چند برنامه وجود داشته باشد که زندگی را کمی برای همه راحت تر کند. در اینجا لیستی از ۲۵ نرم افزار را جمع آوری کرده ایم که ارزش نصب کردن روی وسیله شما را دارند…

نرم افزار های همیار فعالیت های روزانه

۱-دفتر سررسید زوال عقل روزانه Diary Dementia Digital

دفتر سررسید زوال عقل روزانه

یک ساعت و سررسید که از راه دور قابل تنظیم است. این نرم افزارT زمان را اعلام می کند و همچنین فرد را بیشتر در مورد اینکه صبح، ظهر یا شب است مطلع می نماید، تا اینکه با اعلام دقیقه و ثانیه، وی را سر در گم کند. علاوه بر این، سررسید دیجیتال می تواند برای کاربر، سه واقعه بعدی درون تقویم را به طور وضوح نشان دهد و می توان از راه دور آن را به روز رسانی نمود، مشروط بر اینکه به اینترنت متصل باشد.

۲-ساعت زوال عقلی Dementia Clock

ساعت زوال عقل

این نرم افزار به منظور نصب بر روی تبلت مستعمل طراحی شده تا به عنوان یک ساعت عمل کند و از علائم بصری استفاده می کند تا به کاربر این اجازه را دهد که متوجه شوند چه وقت روز است. زمان مدار بودن به شخص بیمار کمک می کند استقلال خود را حفظ کند، به یاد داشته باشد چه هنگام غذا بخورد و همچنین به آنها این اجازه را می دهد که بدانند چه وقت از شب است و این نشانه ای است به عنوان اینکه باید زود به رختخواب بروند.

۳-یادآور معرف قرص و دارو Medisafe Meds & Pills Reminder

یادآور معرف قرص و دارو

افراد مبتلا به زوال عقل عموما با حافظه کوتاه مدت مشکل دارند و امکان دارد فراموش کنند به طور منظم داروی خود را مصرف کنند. این نرم افزار، به آنان در مورد زمان مصرف انواع مختلف دارو هشدار خواهد داد و علاوه بر تاکید بر این نکته که این زمان آ« رسیده که نسخه داروی خود را تجدید نمایند.

۴-ردگیر یابنده جی پی اس خانوادگی Family Locator GPS Tracer

ردگیر یابنده جی پی اس خانوادگی

افراد مبتلا به زوال عقل با مشکل فقدان حافظه کوتاه مدت دست به گریبان هستند. این نرم افزار افراد خانواده را قادر می سازد. تا رد یکدیگر را داشته باشند، مشروط به اینکه جی پی اس وسیله خود را فعال کرده باشند.

۵-درمان من My Therapy

درمان من

این نرم افزار برای بیماران و خانواده هایشان آسایش خیال را به ارمغان می آورد. از ویژگی های برجسته این نرم افزار می توان به یاد آوری مصرف دارو و پیگیری دقیق فشار خون و گلوکز خون به شکل نمودارهای قابل فهم اشاره نمود. همچنین بسیاری از پزشکان از گزارش های ثبت شده درون نرم افزار به منظور درک میزان پیشرفت بیماریِ بیمار خود استفاده می کنند. بزرگترین بیمارستان دانشگاهی اروپا، چاریت برلینCharite Berlin ، کارآیی این نرم افزار را از نظر علمی تائید نموده است. علاوه بر این، دوستان و خانواده می توانند متوجه شوند مصرف چه وعده های دارویی فراموش شده است!

نرم افزار های پرورش حافظه

۶-ارتقائ پروش مغز Elevate Brain Training

ارتقائ پروش مغز

این نرم افزار به منظور بهبود مهارت های شناختی و افزایش اعتماد به نفس طراحی شده است.همه می توانند از بهبود سازی کارکرد های شناختی مثل حافظه، تجزیه و تحلیل، دقت و درک سود ببرند. اما این نکته علی الخصوص در مورد بیماران مبتلا به زوال عقل اهمیت بیشتری دارد. این نرم افزار به افراد اجازه می دهد ۳۵ فعالیت و معمای متفاوت را به منظور بهبود کار کرد مغز انجام دهند.

۷-نرم افزار زیرکBrainy App نرم افزار زیرک

این نرم افزار چیزی بیش از یک بازی حافظه است و کمک می کند شما سلامت مغزتان را در طی زمان نظارت و پیگیری کنید. با استفاده از فعالیت گوناگون به مغزتان نرمش دهید و در مورد اینکه چگونه سبک زندگی سالمی داشته باشید، نکات جالبی را بیاموزید.

۸-مربی پرورش اندام مغز Fit Brain Trainer

مربی پرورش اندام مغز

بر اساس تحقیقات هر فرد عادی، روزانه ۴ چیز را فراموش می کند. این عدد برای افراد مبتلا به زوال عقل بسیار بیشتر است. این نرم افزار با استفاده از بیش از ۵۰ بازی، فعالیت و نرمش مغزی متنوع ۶ ناحیه اصلی مغز یعنی: حافظه، تمرکز، زبان، سرعت تفکر،حل مسئله را مورد هدف قرار می دهد.

۹-پرورش مغز درخشان Lumosity Brain Training

پرورش مغز درخشان

نرم افزار دیگری که برای به چالش کشیدن و بهبود حافظه، توجه و توانایی های شناختی دیگر با فعالیت های روزانه و بازی طراحی شده است. این نرم افزار که توسط گروهی از دانشمندان طراحی شده، گونه های متنوعی از تمرین های شناختی و نروسایکولوژیک که کارکرد مغز را تقویت می کند را ارائه می نماید.

۱۰-بازی های حافظه ای پرورش مغز

بازی های حافظه ای پرورش مغز

۹ بازی متنوع که می بایست مراحل مختلف آنها را طی کرد، به بهبود کارکرد شناختی و مهارت های حافظه کمک می کنند. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است از فقدان تمرکز رنج ببرند، اما نرم افزارهایی مثل این می تواند به آنها کمک کند که دوباره قدرت تمرکز خود را بازیابند و کارکرد های مغزشان را تقویت کنند.

نرم افزار های تمدد اعصاب

۱۱-رنگ آمیزی Colorfy

رنگ‌آمیزی

رنگ آمیزی روشی عالی برای تمدد اعصاب است، که دقت را بالا می برد و به شما کمک می کند روی چیزی تمرکز کنید. این نرم افزار سرشار از تصاویری همچون تصاویر گل، بوته، حیوانات، گربه ها، طبیعت، نقاشی های معروف و مندالا جهت رنگ آمیزی می باشد.

۱۲-صداهای آرامش بخش Relaxing Sounds

صداهای آرامش بخش

زندگی با مشکل زوال عقل می تواند باعث شود افراد حس عصبی بودن، افسردگی و اضطراب نمایند، بنابراین تمدد اعصاب برای آنها مهم است. این نرم افزار دارای طیف متنوعی از صداهای آرامش بخش ضبط شده در طبیعت است تا برای شنونده فضایی آرامش بخش و مسکّن اعصاب فراهم آورد. صداها شامل صداهای جنگل، آتش اردوگاه،دریا، رودخانه و آبشار، پرندگان و صداهای دیگر حیوانات می باشد.

۱۳-آرامش خاطر Headspace

آرامش خاطر

فقدان حافظه، سردرگمی و آشفتگی ذهنی می تواند برای شخص مبتلا به زوال عقل، عصبی کننده و نگران کننده باشد. مدیتیشن و تمرکز ذهنی در زمانی که وضعیت خیلی برای آنها طاقت فرسا می شود می تواند مفید باشد. این نرم افزار می تواند در خلال یک سری تعمق های کوتاه، راهنمای کاربر باشد. دانلود اولیه رایگان است اما کاربر می بایست برای باز کردن مراحل بعدی هزینه ای را پرداخت نماید.

۱۴-صداهای آرامش بخش برای خواب Soothing Sleep Sounds

صداهای آرامش بخش برای خواب

افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است بعضی اوقات رشته زمان را از دست بدهند و بین روز و شب سردر گم شوند و این مشکل می تواند چرخه خواب آنها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بی خوابی شود. نرم افزاری مثل این نرم افزار طراحی شده تا دقیقا آن صدایی را که شما را به خواب می برد، ارزانی شما کند. می توانید از لیست جامعی که باز می شود موسیقی آرامش بخش خود را انتخاب کنید.

۱۵-رادیو آرامش Relax Radio

رادیو آرامش

موسیقی اثر آرامش بخشی دارد و به ما کمک می‌کند به ذهنمان آرامش دهیم و حواس جمعی و تمرکز ما را بهبود می بخشد. زندگی می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل پردغدغه و آشفته کننده باشد ، بنابراین موسیقی می تواند به آنها جهت تمدد اعصاب کمک کند و حتی شاید خاطراتی را به یاد آورند.

نرم افزار های بازی

۱۶ – معما های جستجوی کلمهWord Search Puzzles

معما های جستجوی کلمه

حل معما هایی همچون جستجوی کلمه، برای به چالش انداختن مغز و بهبود کارکرد شناختی مفید می باشد. این نرم افزار به شما این اجازه را می دهد که تعداد نامحدودی معما را با استفاده از وسیله خود حل کنید، بدون آنکه نیاز به کتاب جدول و قلم داشته باشید!

۱۷ بازی Mahjong Delux

بازی

در این بازی  معمایی چینی، باید کاشی های روی صفحه را جفت و حذف کنید. با ۸ پس زمینه متنوع ، ۵۶ نمایه معمایی متفاوت و صداهای آرامش بخش می توان ساعت ها از این نرم افزار لذت برد.

۱۸ معمای جورچین Jigsaw Puzzles

معمای جورچین

ویژگی این بازی ها ، ارائه ۱۸۰۰ تصویر رایگان است که می‌توان آنها را به جورچین تبدیل کرد، علاوه بر این می توانید تصویر مورد نظر خودتان را هم آپلود کنید. تعداد قطعات را بین ۹ تا ۱۰۰۰ قطعه انتخاب نموده و جورچین را بچینید. همگی بر روی وسیله شما انجام می شود.

۱۹ حماسه خرد کردن آبنبات Candy Crush Saga

حماسه خرد کردن آبنبات

هدف این بازی، جور کردن سه آبنبات یا بیشتر و ناپدید کردن آنهاست و رسیدن به مرحله مورد نظر در زمان و تعداد حرکات مشخص شده. حدود ۶۰۰ مرحله برای طی کردن وجود دارد. بنابراین در این بازی راهی طولانی را برای پیمودن دارید ودر عین حال این روشی  عالی برای تمدد اعصاب و بهبود کارکرد شناختی میباشد.

۲۰ بازی Tetrix

بازی

این بازی کلاسیک اکنون به شکل نرم افزار بر روی گوشی هوشمند یا تبلت موجود است. هدف این بازی، چفت کردن قطعات پازل با چرخاندن آنهاست تا باهم جور شوند همین طور که از قسمت بالای صفحه نمایش سقوط می‌کنند. وقتی که یک خط در طول صفحه ی نمایش تکمیل می شود ، ناپدید می شود و فضای بیشتری را در قسمت بالا برای چرخش اشکال باز میکند. این بازی کارکرد شناختی و هماهنگی چشم-دست را بهبود می‌بخشد.

مراقبین و نرم افزار های اطلاعاتی

۲۱ جعبه حافظهMemory Box

جعبه حافظه

هدف این نرم افزار، یاری رساندن به حافظه و فراهم آوردن روحیه گفتگو در مراقبین و نزدیکان اشخاصی است که از زوال عقل رنج می برند. این نرم‌افزار در برگیرنده اطلاعاتی در مورد افراد ، مکانها ، موضوعات و وقایع مشهور قرن بیستم است، که می‌تواند برانگیزنده گفتگو باشد. علاوه بر این دارای آلبومی است که می توان خاطرات مورد علاقه را جهت رجوع سریع در آن ثبت نمود.

۲۲ زوال عقل اورژانسDementia Emergency

زوال عقل اورژانس

این نرم افزار که ساخته شرکت AppInstitute می باشد، هدفش بستگان ، مراقبین و پرسنل خدمه اورژانس است که در مواقع اضطراری، با فرد مبتلا به زوال عقل عقل سر و کار دارند و در برگیرنده توصیه هایی است که در مورد این که چگونه باید با فردی که در مراحل میانی یا انتهای زوال عقل که ممکن است مضطرب و ناامید باشد ، برخورد  نمود و علاوه بر این توصیه هایی در مورد موقعیت های خاص می باشد.

۲۳ همیار ذهنMind Mate

همیار ذهن

این نرم افزار، برای مبتلایان به زوال عقل و مراقبین آنها مثل فرشته مراقب عمل می کند. ویژگی آن ، ارائه بازی هایی به منظور تحریک مغز ، بخش ثبت حافظه ، و نکات و راهکارهایی برای مراقبین در مورد چگونگی مدیریت موقعیت های گوناگون می باشد.

۲۴ اتاق بحث انجمن آلزایمر Alzheimer’s Society Talking Point Forum

اتاق بحث انجمن آلزایمر

این نرم افزار، یک اتاق بحث پشتیبانی و مباحثه آنلاین برای هر شخصی است که مبتلا به زوال عقل شده و همچنین برای مراقبان آنها. این نرم افزار به کاربران اجازه درخواست راهکار ، تبادل اطلاعات ، شرکت در مباحثات ، دریافت پشتیبانی و خواندن تجربیات افراد دیگر را می دهد.

۲۵شبیه ساز زوال عقل A Walk Through Dementia

شبیه ساز زوال عقل

این نرم افزار خلاقانه واقعیت مجازی، به کاربران اجازه می‌دهد آنچه را یک فرد مبتلا به زوال عقل در زندگی واقعی تجربه می کند را تجربه کنند. نرم افزار از ترکیبی از یک سلسله تصاویر ویدئویی ۳۶۰ درجه و محیط های کامپیوتری بهره می گیرد تا این حقیقت را که چگونه انجام حتی ساده ترین کار ها می تواند برای فرد مبتلا به زوال عقل مشکل باشد را بازسازی نماید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.uksmobility.co.uk

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا