سلامتیمغز و اعصاب

بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست؟

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست؟

عدم پیری مغزدیجیاتو: همانطور که می‌دانید مغز‌های سالم نیز پیر می‌شوند و روند سالخوردگی مغز به عوامل بسیار زیادی وابسته است. برای مثال ممکن است مشکلاتی برای حافظه فرد پیش بیاید و در بدترین حالت شخص به بیماری فراموشی یا آلزایمر مبتلا گردد. تا به حال دانشمندان تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌اند تا ببینند بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست و چگونه می‌توان از کاهش قدرت ذهن و حافظه جلوگیری کرد.

برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد. برخی پزشکان نیز استفاده از دارو‌های خاص را پیشنهاد می‌دهند. با این وجود دانشمندان با انجام تحقیقاتی تازه متوجه شدند که بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز، تمرینات ورزشی سبک آن هم به صورت روزانه و مرتب است.

پیش از این مشخص شده بود که تمرینات ورزشی می‌تواند به سلامت مغز کمک کند و از پیر شدن آن جلوگیری کند اما پیشتر معلوم نبود که چه نوع تمرینی برای این مسئله لازم است.

پیر شدن مغز

از چپ به راست: حافظه کاری در مغز جوان ۲۰ ساله، مغز مسن بدون تحریک، مغز مسن بعد از تحریک

اکنون محققان متوجه شده‌اند که تمرینات ورزشی سبک نیز تاثیر فوق العاده‌ای بر روند پیر شدن مغز می‌گذارند و نیاز نیست شخص زیر بار فشار تمرینات سنگین قرار بگیرد. بنابراین افرادی که به طور مرتب ورزش‌های سبک انجام می‌دهند، از لحاظ ذهنی سالمتر می‌مانند و ریسک کمتری برای مبتلا شدن به فراموشی و آلزایمر آنها را تهدید می‌کند.

دانشمندان با بررسی تاثیرگذاری ورزش بر فعالیت ذهنی متوجه شده‌اند که یک ساعت تمرینات فیزیکی سبک به صورت هفتگی می‌تواند از یک سال پیر شدن مغز جلوگیری کند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا امسال نیز طبق سنت هر ساله‌ی خود دستور العمل‌های فعالیت فیزیکی برای ساکنین این کشور ارائه داده و بر اساس آن هر فرد بزرگسال باید هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی متوسط تا سنگین داشته باشد تا بتواند سلامتی‌اش را حفظ کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا