آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

خریداران وسواسی؛ خرید کردن افراطی در بیماران آلزایمری و زوال عقلی

خرید کردن افراطی در بیماران آلزایمری و زوال عقلی

نکات و راهکارها برای مواقعی که عزیزانتان بیش از اندازه خرید می کنند. روش کمک کردن، آنچه که می توانید در ارتباط با عادات وسواس گونه خرید کردن در اعضای خانواده مهار کنید.

مامان مسن من بیش از اندازه خرید می کند

به عنوان پرستار یک بیمار آلزایمری، چیزهای زیادی وجود دارد که ما را نگران می کند. اما اخیرا نگرانی من منعطف به این شده که چند وقت دیگر مامان، زیر فشار کالاهایی که شرکت آمازون به درب منزل ارسال می کند له خواهد شد.

یک روز نیست که زنگ درب منزل به صدا در نیاید و یک بسته دیگر در جلوی درب منزل پیاده نشود.

حتی هفته گذشته، زمانی که برای آوردن چیزی از صندوق پست، که تصور می کرد ما به موقع آن را نیاورده ایم از منزل خارج شد، درب پشت سرش بسته شد.

چرا مبتلایان زوال عقلی خریدارانی وسواسی هستند؟

در ابتدا به بررسی دلایلی بپردازیم که عزیزانمان چرا این قدر خرید می کنند. در ادامه چند دلیل که مامان خرید می کند.

ملالت

مامان کار زیادی برای انجام دادن ندارد و گذراندن روز به خرید کردن راه خوبی برای وقت گذرانی است.

این امر منتهی هوس به خرید کردن می شود که دلیلش را درک نمی کنیم و این هوس به طور نامحسوس من و بچه ها هم سرایت می کند.

هراس

مامان تقویم های زیادی می خرد. او فکر می کند اگر بهترین تقویم را بخرد به او کمک می کند مثل گذشته چیز ها را به خاطر بیاورد. این مورد قلب من را به درد می آورد. متوجه هستم که او وحشت زده است چون قادر به یاد آوری نیست و دلم نمی آید به او بگویم که آن سه تقویم قبلی که خریده به کارش نمی آید و احتمالا این آخری هم احتمالا دردش را دوا نمی کند.

آنها فراموش می کنند

مامان اخیرا وزن زیادی کم کرد و سایز هیکلش به ۱۶ رسیده است. وقتی چنین اتفاقیمی افتد، او فکر می کند باید لباس های کوچکتری بخرد و به یاد نمی آورد که قبلا لباس های سایز کوچکتر سفارش داده.

همان طور که اکثر ما مطلع هستیم، چیزهایی مکررا در اطراف عزیزانمان گم می شود، بنابراین ممکن است تصور کنند چیزی را ندارند و آن را دوباره سفارش می دهند.

آنها همیشه زیاد خرید می کردند

مامان از نسلی است که به طور قابل ملاحظه ای مصرف کنندگان معروفی هستند. در روزگار او تولید انبوه آغاز شد و او همیشه یک خریدار بوده است.

بیماری زوال عقل او صرفا باعث اغراق در شخصیت او شده (خرید زیاد و تحمل کم)

در دوران کودکی بی پولی را تجربه کرده است

مادرِ مادر شوهرم در سن جوانی بیوه شد و آنها وضع مالی خوبی نداشتند. مادر شوهرم تعریف می کند که مادرش چطور همه ی لباس هایش را می دوخت و او دوست داشت از مغازه لباس بخرد.

این محرومین در ابتدای زندگی باعث شده او اگر فرصتی برای تنها بیرون رفتن دوباره پیدا کند در خرید لباس، غذا و لوازم آرایشی حریص می شود.

چگونه اعتیاد به خرید را در آنها مهار کنیم

بله این روش مشکل است! خرید بیشتر به این خاطر صورت می گیرد که در کوتاه مدت لذت بخش است، اما در بلند مدت ایجاد مشکل می کند.

قبل از نوشتن این مطلب مقداری تحقیق درباره اعتیاد به خرید کردن انجام دادم و بیشتر این اطلاعات مشابه هستند.

۱-برای خود معینی را مشخص کنید و به آن پایبند باشید.

۲-مشاوره سلامتی فکری بگیرید.

همانطور که مطلع هستید، بیشتر راهکارها نیازمند درجه ای از درک و مسئولیت پذیری است که بسیاری از عزیزان ما فاقد آن هستند در اینجا نکاتی هست که ممکن است مفید باشد.

در مورد خرید کردنشان با آنها صحبت کنید

شنیدم که آه می کشید! صحبت کردن با عزیزانمان در مورد چیزی منطقی و تصور اینکه آنان بی دردسر دست از عادت خود بر می دارند به نظر نا امید کننده می آید! با این حال این روش ارزش امتحان کردن را دارد.

دفعات خرید کردن را محدود کنید

هرگاه مامان را به مرکز خرید میشل می برم، حاضرم قسم بخورم که تک تک گل های درون فروشگاه می خرد. و عاشق این هستم که او دوست دارد اتاقش را برای تعطیلات تزئین کند.

اما مکان های زیادی برای قرار دادن گل وجود دارد و من مجبورم تعداد دفعاتی را که شخصا همراه او به فروشگاه ها می روم را محدود کنم.

همین حالت برای فروشگاه های زنجیره ای و بقالی محل هم صدق می کند در واقع هرچه کمتر او را ببریم، کمتر هم خرید خواهد کرد.

در مورد دفعات خرید دروغ بگویید

این روش خیلی زود لوث شد. در مورد اینکه چه وقت قصد داریم به خرید برویم به او دروغ می گویم: گفتم “اجازه بده دفعه ی دیگر در این هفته خرید کنیم.” بعضی اوقات اثر می کند و او فراموش می کند که من قول دادم این هفته می رویم بنابراین این جمله را دوباره هفته بعد تکرار می کنم.

استفاده از کارت اعتباری کنار بگذارید

اگر عزیزانتان کارت اعتباری دارند که قدرت شارژ کردن آن را ندارند، می بایست کارت های اعتباری آنان را باطل کنید.

با بانک تماس بگیرید و آنها را از وضعیت مطلع کنید و از آنان بخواهید که به شما وکالت دهند تا به جای آنها در حساب بانکی ایشان حق امضا داشته باشید. (این مورد را با بانک مورد نظر یا یک وکیل در میان بگذارید چون با این کار به جای ایشان بدهکار می شوید!)

گم شدن کارت را گزارش کنید

ما به این روش متوسل نشده ایم، ولی ممکن است مفید واقع شود. تماس بگیرید و گم شدن کارت را گزارش کنید.

این کار باعث می شود بانک به صرافت بیفتد کارت جدیدی با شماره جدید ارسال کند و این باعث می شود دیگر نتوانند از سایتی که خرید خود را انجام می دهند استفاده کنند.

از یک کارت اعتباری از پسش پرداخت شده استفاده کنید این ایده عالی است که در یکی از گروه های فیس بوکی مورد علاقه ام به آن بر خوردم! به آنها کارت هایی بدهید که بتوانند از پس خرید خودشان بر بیایند.

وقتی که پول کارت تمام می شود کارت از کار می افتد و شما می توانید دوباره آن را شارژ کنید تا دوباره قدرت خرید پیدا کنند!

کانال های خرید تلویزیونی را بلاک کنید

می توانید با مسئولین این کانال ها تماس بگیرید و کانال های خاصی را بلاک کنید.

اگر این روش جواب نداد، با شبکه های خرید تماس بگیرید و آنان را در مورد اینکه والدین شما مبتلا به زوال عقل هستند و اینکه نباید به آنها اجازه خرید داد، مطلع سازید.

اگر باز هم موفق نشدید، ترتیبی دهید ایمیل آنها برای شما باز ارسال و وقتی با سفارش خرید مواجه شدید، آن را لغو کنید.

اجناس را مجدد به آن بدهید

موافقم، این روش واقعا موزیانه است و می تواند در شما احساس گناه را به وجود بیاورم، ولی جواب می دهد! وسیله ای را که قبلا خریده اند و استفاده نکرده اند بسته بندی کنید و دوباره به آنها بدهید تا آن را باز کنند.

مامان ما واقعا به بسته هایی که در هر روز دریافت می کند به چشم هدیه های کوچکی می نگرد بدون اینکه اتاقش پر شود و کارت اعتبارش خالی شود.

اگر بتوان همین هیجان را از دوباره و دوباره دادن چیزی جدید به او القا کرد، چرا نباید این کار را بکنیم؟

البته من قطعا متخصص امور مالی نیستم. می بایست با یک متخصص در مورد امور مالی عزیزانتان صحبت کنید.

من صرفا یک پرستار هستم که تلاش می کند به خود و دیگران در مورد رویارویی با مشکلات پیش روی امر همیاری رساندن به عزیزانمان کمک کند.

زمانی که آنها پول خرج می کنند آنها و نباید و لازم نیست برای مراقبت های آینده در زندگی خود پس انداز کنند. این امر نه تنها آنها بلکه ما را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

مشکل خرج کردن آنها می تواند به معنی است که قرار دادن آنها در موقعیت بهتر ضروری می نماید و این مراقبت باید برای همه ادامه یابد.

و من واقعا معتقدم که قسمتی از شغل ما کمک کردن در موقعیتی است که از دست ما بر می آید، حتی اگر نوشتن این مطالب موجب برافکندگی و شرمندگی ما شود.

شما از وضعیت عزیزانتان آگاهی دارید و هر تلاشی که در جهت متوقف کردن خرید های افراطی آنها انجام می دهد قطعا ردی از عشق و علاقه است. پس لطفا در این باره احساس گناه نکنید!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
artsyfartsylife.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا