آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

چرا تشخیص زوال عقل مهم است

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

تشخیص زوال عقل می‌تواند به شما درک بهتری از وضعیت و آنچه انتظار دارید بدهد. تشخیص به موقع می تواند به شما در تصمیم گیری های مهم در مورد درمان، حمایت و مراقبت کمک کند.

ممکن است برای مدتی با مشکلات حافظه یا علائم دیگر زندگی کرده باشید. مشکلات شما احتمالاً به تدریج ایجاد شده است، بنابراین تشخیص آن دشوارتر است. اغلب، دوستان نزدیک و اقوام قبل از ما تغییراتی را در ما می بینند.

اگر اخیراً از تغییرات آگاه شده اید، ممکن است احساس کنید که علائم شما هنوز به اندازه کافی بد نیستند.

ممکن است از این که تشخیص چه خواهد شد ترسید یا فکر کنید تشخیص داده شدن به مشکلات شما کمک نمی کند. اما مشکلات شما ارزش بررسی را دارد – شما شایسته دانستن آنچه پشت آنهاست و متخصصان مراقبت های بهداشتی برای حمایت از شما هستند.

تصمیم گیری برای صحبت با پزشک عمومی یک گام مثبت و مهم است.

چرا باید با پزشک عمومی صحبت کنم؟

در یک نظرسنجی از جامعه آلزایمر، از هر پنج نفر سه نفر مبتلا به زوال عقل آرزو می‌کنند که زودتر تشخیص داده می‌شدند. دلایل مهمی برای این وجود دارد که اگر نمی‌خواهید با پزشک عمومی صحبت کنید، ممکن است به شما کمک کند.

 • علائم زوال عقل بخشی طبیعی از افزایش سن نیست. زوال عقل ناشی از بیماری های مغز است. اگر نگران تغییرات در توانایی‌های معمول خود هستید که بر زندگی روزمره‌تان تأثیر می‌گذارد، نباید این را به‌عنوان یک نشانه طبیعی پیری بپذیرید .
 • تجربه هر کس از زوال عقل متفاوت است. علائم مختلفی از زوال عقل وجود دارد. این عارضه هر فردی را به صورت جداگانه تحت تاثیر قرار می دهد و علائم در طول زمان تغییر می کنند.
 • افراد جوانتر نیز ممکن است دچار زوال عقل شوند. بسیاری از مردم زوال عقل را چیزی می دانند که فقط افراد مسن به آن مبتلا هستند. اما افراد در اواسط زندگی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر مبتلا به زوال عقل جوان تر از ۶۵ سال هستند، بنابراین مهم است که افراد در هر سنی در صورت مشکل به دنبال کمک باشند.
داستان های واقعی
داستان دبی: «مردم به اندازه کافی از زوال عقل زودهنگام آگاه نیستند، فکر نمی‌کنید آن را درک کنید».
 

ممکنه زوال عقل نباشه

دلایل زیادی برای علائمی وجود دارد که شبیه زوال عقل هستند. این موارد شامل بسیاری از شرایط قابل درمان است، مانند:  

 • افسردگی یا اضطراب 
 • عوارض جانبی دارو  
 • مشکلات بینایی یا شنوایی  
 • عفونت قفسه سینه یا مجاری ادراری  
 • یبوست شدید  
 • مشکلات تیروئید  
 • مشکلات خواب 
 • فشار 
 • کمبود آهن و ویتامین  

شرایط دیگری نیز وجود دارد که بر حافظه و تفکر تأثیر می گذارد که با زوال عقل متفاوت است و با حمایت مناسب می تواند بهبود یابد. اغلب، این ترکیبی از چیزهایی است که باعث ایجاد علائم می شود. مراجعه به پزشک عمومی می تواند به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

داستان های واقعی
“تشخیص زودهنگام بخشی از دلیلی است که من می توانم چنین زندگی غنی و کاملی داشته باشم” – داستان سیلویا.
 

مزایای تشخیص زوال عقل

اگر مبتلا به زوال عقل هستید، تشخیص در مراحل اولیه به شما فرصتی می دهد تا خود را تطبیق دهید و چیزهایی را که نیاز دارید به دست آورید، مانند: 

 • دسترسی به پشتیبانی هنوز هیچ درمانی برای بیماری هایی که باعث زوال عقل می شوند وجود ندارد، اما حمایت های زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن زندگی کنید. گذراندن مراحل تشخیص باید به شما اطلاع دهد که چه نوع زوال عقلی دارید. علاوه بر اینکه به شما کمک می کند برای آینده برنامه ریزی کنید (مانند تنظیم وکالتنامه ) و دسترسی به درمان ها و گروه های حمایتی، ممکن است به این معنی باشد که به داروهایی دسترسی پیدا کنید که می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند.
 • پیشنهاد مزایا و حمایت ها تشخیص زوال عقل به این معنی است که طبق قانون از تبعیض (در صورت رفتار ناعادلانه) در محل کار محافظت می‌شوید. همچنین می تواند به شما امکان دسترسی به مزایای مالی را بدهد .
 • اطلاعاتی که به مردم کمک می‌کند بفهمند شما در حال گذراندن چه چیزی هستید. زوال عقل می تواند باعث تغییراتی در خلق و خو و رفتار شما شود . اگر احساس ضعف می‌کنید، به راحتی تحریک می‌شوید، یا به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنید، تشخیص می‌تواند به افراد کمک کند تا بفهمند با چه چیزی سر و کار داشتید. آنها ممکن است بهتر بتوانند از شما حمایت کنند. 

ممکن است نگران باشید که اگر مردم بدانند که شما زوال عقل دارید، شما را متفاوت ببینند. این می تواند به ویژه در جوامعی که شرایطی مانند زوال عقل به خوبی درک یا پذیرفته نشده اند، سخت باشد.

به یاد داشته باشید که این تصمیم شماست که در مورد هر تشخیصی که دارید به چه کسی بگویید و چه زمانی و چگونه به آنها بگویید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.alzheimers.org.uk

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا