آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

چرا والدین آلزایمری دوش نمی‌گیرند؛ چرا مبتلایان به زوال عقل حمام نمی‌کنند

چرا بیماران آلزایمری یا مبتلایان به زوال عقلی دوش نمی گیرند؟

مادر شوهرم که مبتلا به آلزایمر می باشد، مدتی پیش به همراه ما به منزل جدیدمان نقل مکان کرد و من از همان ابتدا متوجه شدم که از نظر عقایدمان در مورد نظافت شخصی، بین ما اختلافات جدی وجود دارد. در اینجا مطالبی در مورد اینکه چرا بیماران آلزایمری یا والدین مبتلای به زوال عقل شما تمایلی به دوش گرفتن ندارند، بیان شده است و نیز چند نکته و راهکار در مورد اینکه چگونه آنها را به نظافت واداریم ارائه شده است!

مامان زمین خورده بود و چند روزی روی زمین مانده بود تا اینکه به فکرش رسید با من تماس بگیرد، بنابراین در آن حال خسته، وحشت زده و به طرز افتضاحی کثیف بود! البته بدیهی بود بود که من با کلی خنده و شادی به او بگویم که بهتر است بپرد زیر دوش و تر و تمیز شود! وای، دقیقا اشتباهترین چیزی بود که می شد گفت… چه کسی فکرش را می کرد که یک دوش گرفتن می تواند تا این حد جنجال برانگیز باشد.

مسئله این است در طی روز بعد، من به گفتن اینکه او باید دوش بگیرد ادامه دادم و او گفت مشکلی نیست و نیازی به حمام گرفتن ندارد. این اولین نشانه احتمالا حکایت از آن داشت که یک جای کار اشکال دارد، اما من متوجه نبوده ام. من مدام می گفتم” مامان، شما باید دوش بگیرید و مامانم مدام در جوابم می گفت “ترا، لطفا مرا مجبور به حمام گرفتن نکن! “. واقعا چه خبر بود؟

چرا بیماران آلزایمری و مبتلایان به زوال عقلی تمایلی به دوش گرفتن ندارند

اجازه بدهید در ابتدا کمی در مورد خودم بگویم. من هر روز دوش می گیرم! من عاشق دوش گرفتن هستم و از وقتی که به یاد دارم هر روز حمام گرفته ام. دوش گرفتن من مملو از صابون ها و ژل های کف آلود است. آنجاست که از دست سه فرزندم، دو سگ، دو گربه و آن لاک پشت در امان هستم. آنجا مکان فوق العاده برای تنهایی من است.

بسیار خوب، اما این نکته را هم در نظر بگیرید که بسیاری از مردم، خصوصا افراد مسن، در مورد دوش گرفتن چنین حسی ندارند. دوستم تنا، که اهل داکوتای جنوبی است می گوید، وقتی بچه بودند دوش نمی گرفتند. فقط یک وعده استحمام روزانه داشتند.

یکشنبه شب ها وان حمام را پر از آب می کردند و تنی به آب می زدند و از آب می پریدند بیرون، گهگاهی هم آب را گرم می کردند و بوم! برای یک هفته تمیز می شدند. مامان خودم را در نظر بگیرید که در دهه ی پنجاهم عمر خود از دنیا رفت و اگر زنده بود الان ۸۰ سال داشت و به صورت هفتگی به حمام می رفت. او اصلا دوش نمی گرفت. پس عجیب نیست مادر شوهرم دوش نگیرد. شاید قبلا در عمرش دوش نگرفته باشد. اگر چه دوش گرفتن خیلی راحت تر هم باشد، فکر دوش گرفتن هم خیلی برای او دور از ذهن می نماید.

دلایلی که احتمالا افراد مسن تمایلی به دوش گرفتن ندارند

وقتی که من درباره ی چیزی می نویسم و تحقیق می کنم، بهتر می توانم آن را تحلیل کنم، بنابراین فکر کردم بهتر است دلایلی که ممکن است افراد مسن عزیز از دوش گرفتن بترسند را بررسی کنم.

مباحث فرهنگی

قبلا به گونه ای در این باره نکاتی را اشاره کردم، اما بسیاری از مردم اینطور بار نیامده اند که روزانه دوش بگیرند یا اینکه اصلا عادت به دوش گرفتن داشته باشند. مادر شوهرم فنلاندی است بنابراین تجربه اولیه استحمامش در سونا بوده است. آنچه من دریافتم به نظر نوعی سنت استحمام هفتگی بوده. دقت کنید، استحمام هفتگی.

بنابراین اگر جهان بینی شما در مورد حمام گرفتن در حد” گربه شو” کردن با لباس حمام و شستن سر در سینک آشپزخانه است، باید بگویم که عادت روزانه دوش گرفتن من اصلا به این شکل نیست. در حال حاضر مشکل این است که او بعضی اوقات خودش را خاکی می کند و بنابراین راه حل استحمام هفتگی اصلا جوابگو نیست.

ترس از زمین خوردن

نگرانی دیگر می تواند مربوط به زمین خوردن در هنگام دوش گرفتن باشد. ملتفت هستم که می توان از میله های نگهدارنده، یا از یک صندلی برای نشستن استفاده کرد، یا از وسایل راحتی دیگری استفاده کرد، اما این نکته را هم می دانم که مادر شوهرم از زمین خوردن در هنگام دوش گرفتن وحشت دارد. این نکته را دقیقا می فهمم. خیلی راحت زیر پای آدم خالی می شود، مگر اینکه کف حمام کاملا تمیز باشد و او هم در هنگام راه رفتن آن گونه که باید ثبات ندارد.

حفظ کلاس

اجازه دهید رک باشیم، واقعا هیچ راهی وجود ندارد که در زیر دوش کلاس خود را حفظ کرد. به یک باره باید کامل برهنه شوید و به عنوان یک بیمار آلزایمر شانس کمی دارید که در زیر دوش شما را تنها بگذارند. بله، مطلع هستم که می توان حوله ای به دور خود بست، چشم ها را درویش کرد و خیلی کارهای دیگر که می توان انجام داد، اما بدون رودربایستی شخص هنوز هم برهنه و در معرض دید است.

خودتان را در مورد کثیف بودن آنان بی اطلاع نشان دهید

خوب، شاید چیزی را که می خواهم توصیف کنم خیلی با جزئیات باشد ولی گریزی نیست. وقتی که من به مامان اصرار کردم باید تمیز شود، مدفوع تمام قسمت پشت پای او را پوشانده بود. او باز هم تلاش می کرد طفره رود، اما وقتی خیلی رک به او گفتم که سر پا مدفوع کرده است، بالاخره توانستم لیف و صابونی بیاورم و به پوستش بزنم… برنده شدم! می دانم که به نظر وحشتناک می آید، اما خوشحال بودم که دیگر مجبور نیستم او را بو کنم و تقریبا اشک شوق از دیدگانم جاری شد.

تظاهر کنید به خاطر نمی آورید چند روز از آخرین دوش گرفتن گذشته

وقتی مامان سه روز گذشته از عید شکر گذاری، هنوز لباس مجلسی خود را شبانه روز به تن داشت، می بایست مرتب به وی یادآور می شدیم که چندین روز از آن عید گذشته است.

یکی از مشکلات حین مراقبت از بیمار آلزایمری این است متوجه باشیم آنان مرجع زمانی ندارند. یادآوری این مطلب که روزهای زیادی از عید شکرگذاری گذشته، در حالی که در واقع هیچ چهار چوب ارجاع وجود ندارد، در عین اینکه او هر ۲۰ دقیقه این آگاهی را ریست می نماید.

نکات و راهکارهایی برای وادار کردن آنان به دوش گرفتن

دانستن تمام نکات گفته شده بسیار عالی است، اما چه کاری از دست ما بر می آید؟ چگونه می توان شخصی را که درگیر زوال عقل است وادار به دوش گرفتن نمود؟

وعده های ملاقات با پزشک

به دلایل زیادی که فقط برای خودش قابل درک است، مامان در مورد وقت ملاقات با پزشک بسیار عالی عمل می کند. قبل از رفتن، در انتظار نظافت می ماند و تنها چند مورد پیش آمد که او عملا تمایل به رفتن نداشت. اگر عزیزان شما در قرار ملاقات با پزشک مشکلی ندارند، برای آنها در روز دیگری به غیر از روز نوبت یا روز های پی در پی برنامه ریزی نمایید.متوجه هستم که صرف این همه وقت در مطلب پزشکان به نظر دیوانگی است، اما برای من، نظافت بی دردسر کلی ارزش دارد.

کارهای تفریحی انجام دهید

مامان عاشق بیرون رفتن و صرف نهار است! چه بهتر! هفته هایی که نوبت پزشک نداریم، اغلب او را برای نهار بیرون می برم. این یعنی استحمام و لباس های تمیز. به به! در واقع من هم دوست دارم بیرون برم و با مامان نهار بخورم و این موقعیتی دو سر برد است.

برای عزیزان شما این موقعیت ممکن است حضور هفتگی در کلیسا، مراقبت از نوه ها، یا هر چیز دیگری که آنها از انجام دادنش لذت می برند باشد.

تعطیلات خانوادگی

تعطیلات زمانی عالی با استرس کم برای استحمام هستند ( دنیا رو آب ببره، مامان دوست داره برای شام لباس به تن کند). مثلا فردا جشن تولد دختر من هست. مامان برای شام در راه است، و همینطور کیک و پدربزرگ ها. این بهترین فرصته که مامان رو وادار به استحمام کرد.

در مورد دوش گرفتن توضیح دهید

این مورد هرگز به فکرم خطور نکرده بود اما یکی از خوانندگان این رو برایم فرستاد (اگر ایده عالی به ذهنتان رسید لطفا به این آدرس برای من ارسال کنیدtara @ marketingartfully.com )

من اخیرا وبلاگ شما را مطالعه کردم … بیمارانی که از دوش گرفتن طفره می روند و می خواستم یک کامنت اضافه کنم. بالاخره متوجه شدم شوهرم تمایلی به دوش گرفتن ندارد، چون مرا متقاعد کرد که نمی تواند به یاد بیاورد دوش چگونه کار می کند. به همین سادگی! از این پس دوش را آماده می کنم و دما را هم تنظیم و سپس او را می فرستم دوش بگیرد. ارسالی از آلما

یک برنامه هفتگی اعمال کنید

در وبسایت انجمن آلزایمر خواندم که گفته بودند داشتن یک برنامه روتین برای استحمام فکر خوبی است. با این فکر موافقم و آن را برای بچه هایم به کار بستم. فقط به بچه ها می گویم” وقت دوش گرفتنتان رسیده “، و آنها به سمت حمام و تمیز شدن می شتابند.

الان این روش احتمالا می تواند برای عزیزان شما به کار بیاید و چه کسی گفته ارائه راهکار برای آلزایمر اینقدر سخت است! آن گونه که آنها با خوشحالی این مطلب را بیان کردند، با خودم گفتم عالی است. یک برنامه روتین یک روز در میان یا سه روز در میان می ریزیم و بوم! همه چیز معرکه میشه. برای مامان من که اصلا جواب نداد. صادقانه بگویم نمی توانست بگوید چند شنبه است و اینکه وقت دوش گرفتنش رسیده.

این را گفتم چون بیماران آلزایمری و زوال عقلی بسیار در گذشته زندگی می کنند، اگر با برنامه منظم” استحمام یکشنبگی” پیش می رفتند، می توانستیم خیلی راحت آنها را هر یکشنبه وادار به استحمام نماییم.

اجازه دهید یک شخص مقتدر وارد عمل شود

این مورد بعضی اوقات برای من جواب داده. تصور نمی کنم بحث بر انگیز باشد، بنابراین دعا می کنم کسی شاکی نشود!

من تنها پرستار مامان هستم. به او قرص هایش را می دهم و او را به دکتر می برم. کمک می کنم موها و پشتش را بشوید و بنابراین از هر کار شناس دیگری کمک کارتر هستم.

بر عکس شوهرم ، دقیقا خارج از گود است. در مورد کارهایی که باید مادرش نیاز هست انجام دهد عالی عمل می کند، اما در مورد مسواک زدنش یا آوردن عینکش برای سومین بار در روز مرتب به او گوشزد نمی کند.

به همین دلیل است که شوهرم شخصیت مقتدر تمام عیاری است. بعضی اوقات که اوضاع خیلی وخیم می شود از او می خواهم چیزی بگوید و تقریبا دو سوم مواقع در طول روز مامان استحمام می کند. باید توجه داشت که این روشی نیست که من همیشه به آن متوسل شومُ، چون در غیر این صورت لوث می شود. اما زمانیکه مستاصل می شوم، به زور متوسل می شوم.

از مراقبت بهداشت خانگی کمک بگیرید

من در فیسبوک عضو یک گروه آلزایمر هستم و چند روز پیش دختران در مورد دوش گرفتن صحبت می کردند. یکی از آنها می گفت پدرش به هیچ کس در منزل اجازه نمی دهد او را مجبور به دوش گرفتن کند، اما وقتی مراقبت بهداشت خانگی می آید، راضی می شود دوش بگیرد.

گروهی دیگر می گفتند که این روش برای آنها جواب نمی دهد، بنابراین مثل روش های دیگر، بسته به اینکه عزیزان شما نسبت به کمک چه پاسخی دهد ، نتایج مختلفی مورد انتظار است.

به نظر می رسد یکی از مشکلات اصلی مربوط به این طرح این است که برخی از شرکت های مراقبت سلامت خانگی، هر بار شخص متفاوتی را می فرستند و بنابراین ثباتی در مورد شخصی که برای مراقبت از بیمار آلزایمر یا شخص مبتلا به بیماری زوال عقلی می آید وجود ندارد. به نظر می آید این باعث بروز مشکل جدی در امر موافقت در حمام گرفتن شود.

بحث برانگیز- به آنها شوک وارد کنید

اولین مبارزه بزرگ من درباره استحمام منتهی شد به اینکه فریاد بزنم :”پاهایت از مدفوع پوشیده شده، باید تو را بشوییم. ” افسوس! می دانم که برای مطیع کردن عزیزانتان این بهترین راهکار نیست، اما من که دیگر نمی توانم از آن استفاده کنم! آن موقع جواب داد، مامان اجازه داد پاهایش را بشویم و لباس تمیز به تنش کنم. خوشحالم که جواب داد، اما من از این روش فقط در مواقع اضطراری استفاده می کنم. برای مامان تکان دهنده بود که متوجه شود تا آن حد کثیف است و من با بی حرمتی سر او داد کشیده ام. از اینکه تسلط بر اعصاب خود را از دست دادم مغرور نیستم، اما خوشحال بودم که مامان تمیزی دارم!

بحث بر انگیز- آنها را فریب دهید

این روش دیگری است که به نظر می رسد کمی چندش آور است که علنا در مورد آن بتوان نوشت. از این روش فقط بسته به سطح احساس گناه خود در مورد دروغگویی استفاده کنید.

پس می توانید بگویید نوبت دکتر، تعطیلی خانوادگی یا حتی یک موقعیت اضطراری پیش رو است ( متوجه هستم که منطقی به نظر نمی رسد، همین طور بسیاری از چیزهایی که مامان به آن فکر می کند.)

فکر کنید چه چیز آنها را وادار به دوش گرفتن می کند، پس آن موقعیت را ایجاد کنید، حتی اگر مجبور شوید بگویید بعدا لغو شده است.

متوجه هستم که به نظر واقعا مشمئز کنده می آید با شخصی که انسان دوست دارد این گونه رفتار کند، اما به یاد داشته باشید، دست و پا زدن در کثافت خودتان هم چندان خوب نیست. بنابراین قطعا حالتی” بین بد و بدتر” مطرح است.

در مبارزه استحمام نیروی خود را عاقلانه به کار بگیرید

آخرین و در عین حال مهمترین نکته مربوط به خود شما می شود تا آنها. بله، ای کاش می توانستم هر روز مامان را به زیر دوش ببرم و لباس تمیز به او بپوشانم. تمیز بودن به من حس بهتر بودن می دهد، اما چنین حسی را در او ایجاد نمی کند.

 

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
artsyfartsylife.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا