بیماری‌های مغز و اعصابدمانسسلامتی

الکل و تسریع پیری؛ چگونه الکل می‌تواند پیری را تسریع کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان داده های بیش از ۲۴۵۰۰۰ فرد بریتانیایی را برای ارزیابی تأثیر الکل بر پیری بررسی کردند.
  • تلومرهای کوتاه تری در افرادی که مشروبات الکلی زیاد مصرف می کردند یا اختلال مصرف الکل داشتند یافت شد.
  • هیچ تاثیری بر تلومرها در مصرف کنندگان سبک تا متوسط ​​مشاهده نشد.
  • طول تلومر با پیری بیولوژیکی و شروع بیماری مرتبط است.

مزایا و معایب نوشیدن الکل به طور مکرر بیان می شود، و افزوده جدیدی به لیست همیشه در حال رشد وجود دارد. تحقیقات انجام شده توسط Oxford Population Health، بخشی از دانشگاه آکسفورد، نشان می دهد که مصرف بیش از حد الکل می تواند روند پیری را در سطح بیولوژیکی سرعت بخشد.

این مطالعه که در Molecular Psychiatry منتشر شده است، بزرگترین در نوع خود تا به امروز است. این شامل بیش از ۲۴۵۰۰۰ فرد بین ۴۰ تا ۶۹ سال بود که داده های آنها از Biobank بریتانیا به دست آمده بود . سه درصد از شرکت‌کنندگان به‌عنوان «هرگز مشروب‌خورده»، چهار درصد «نوشندگان قبلی» و ۹۳ درصد «نوشندگان فعلی» طبقه‌بندی شدند.

داده‌های مربوط به مصرف هفتگی الکل شرکت‌کنندگان – که در هنگام پیوستن به Biobank توسط خود گزارش می‌شود – به عنوان مبنای تجزیه و تحلیل مشاهده‌ای مورد استفاده قرار گرفت.

محققان همچنین از تصادفی‌سازی مندلی (MR) برای بررسی اینکه آیا نشانگرهای ژنتیکی (که قبلاً با AUD مرتبط بوده‌اند) ممکن است در طول تلومر نقش داشته باشند، استفاده کردند.

نتایج؟ یافته‌های آنالیز مشاهده‌ای نشان داد که مصرف کنندگان شدید الکل و افرادی که دارای اختلال مصرف الکل (AUD) هستند، به طور قابل توجهی احتمال بیشتری دارد که تلومرهای کوتاه‌تری داشته باشند – بخشی ضروری از کروموزوم‌های ما که با پیری و شروع نگرانی‌های مختلف سلامتی مرتبط است.

در همین حال، تجزیه و تحلیل MR همچنین یک ارتباط قوی بین طول تلومر و AUD پیش بینی شده ژنتیکی پیدا کرد. تاثیرگذارترین ژن AD1HB کشف شد که به عنوان متابولیسم الکل در بدن عمل می کند.

الکل چقدر تاثیر دارد؟

تجزیه و تحلیل مشاهداتی نشان داد که نوشیدن بیش از ۲۹ واحد در هفته مضرترین است. در مقایسه با افرادی که از شش واحد در هفته استفاده می کردند، این میزان مصرف با کوتاه شدن تلومر معادل دو سال پیری همراه بود.

به زبان ساده، ۲۹ واحد معادل حدود ۱۰ لیوان شراب به اندازه ۲۵۰ میلی لیتر (با ۱۲ درصد الکل حجمی، ABV) است. اگر اهل نوشیدن آبجو هستید، این مقدار برابر است با ۱۷ بطری به اندازه ۳۳۰ میلی لیتر (با پنج درصد ABV).

در همین حال، در تجزیه و تحلیل MR، نوشیدن ۳۲ واحد در هفته (در مقابل ۱۰ واحد) با کوتاه شدن تلومر شبیه به سه سال پیری مرتبط بود. افرادی که تمایل ژنتیکی برای AUD داشتند نیز سطح مشابهی از آسیب تلومر را نشان دادند.

با این حال، کسانی که از نوشیدن گاه به گاه با شام لذت می برند، احتمالاً نیازی به نگرانی زیادی ندارند: ارتباط بین مصرف الکل و طول تلومر تنها در میان شرکت کنندگانی که بیش از ۱۷ واحد (حدود شش لیوان ۲۵۰ میلی لیتری با ۱۲ درصد ABV) نوشیدند معنی دار بود. هفته

تلومرها چیست؟

دکتر وی کوی، از موسسه زیست شناسی تولید مثل و رشد (IRDB) در امپریال کالج لندن ، توضیح داد: اساساً، “تلومرها نقش مهمی در دست نخورده نگه داشتن ژن های ما و پایدار نگه داشتن ژنوم ایفا می کنند .”

Matt Kaeberlein ، دکترا، پروفسور پزشکی آزمایشگاهی و آسیب شناسی در دانشگاه واشنگتن گفت: کمی شبیه به انتهای بند کفش، “شما می توانید تلومرهایی مانند “کلاه های” محافظ در انتهای کروموزوم های ما را در نظر بگیرید. [اینها] ساختارهایی هستند که مواد ژنتیکی ما (DNA) در هر سلول در آنها سازماندهی شده است.

او ادامه داد: «کروموزوم‌ها با هر تقسیم سلولی به دلیل روش تکثیر DNA ما کمی کوتاه‌تر می‌شوند، [و] تلومرها از بخش‌های مهم ژنوم ما در برابر از بین رفتن محافظت می‌کنند.» اما، در نهایت، تلومرها تمام می‌شوند و آنقدر کوتاه می‌شوند که سیگنالی را منتشر می‌کنند که باعث می‌شود سلول‌ها از تقسیم شدن بازمانند و «پیر» شوند.

در حالی که کابرلین اشاره کرد که بحث در مورد نقش تلومرها در پیری “هنوز بحث برانگیز است”، برخی مطالعات ارتباط بین تلومرهای کوتاه‌تر با انواع سرطان، بیماری ریوی و بیماری کبد را نشان می‌دهند. 

الکل چگونه بر تلومرها تأثیر می‌گذارد؟

سلول ها به طور طبیعی در بدن تقسیم می شوند که رایج ترین مسیر برای کوتاه شدن تلومر است. با این حال، عناصر دیگر – مانند چاقی، سیگار کشیدن و استرس مزمن – همه به عنوان تأثیرات احتمالی ذکر شده اند.

یکی دیگر از بازیگران بالقوه – همانطور که در این تحقیق مشخص شد – الکل است. با این حال، چگونگی تأثیر مستقیم نوشیدن مشروبات الکلی بر تلومرها کاملاً مشخص نیست.

Anya Topiwala ، DPhil، محقق بالینی ارشد در Oxford Population Health و سرپرست مطالعه می‌گوید: «فرضیه ما این است که در تجزیه اتانول (ماده اصلی الکل)، رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایدار که به DNA آسیب می رسانند) تولید می شود. الکل به عنوان یک ضربه مضاعف، آنتی اکسیدان ها را کاهش می دهد – مکانیسم دفاعی طبیعی برای رادیکال های آزاد.

دلیل هر چه باشد، احتمالا مدتی طول می کشد تا تاثیرات گسترده تری دیده شود.

کوی گفت: «کوتاه شدن تلومر بر عملکردهای فیزیولوژیکی سلولی طبیعی تأثیر نمی گذارد تا زمانی که یک یا چند تلومر در یک سلول بسیار کوتاه شوند». “از این جنبه، من فرض می کنم که این یک اثر تجمعی است.”

آیا می‌توانید تلومرها را طولانی کنید؟

با دانستن این موضوع که تلومرهای کوتاه‌تر با پیری و بیماری‌های خاص مرتبط هستند، ممکن است تعجب کنید که آیا می‌توانید هر گونه آسیبی را که ممکن است رخ داده باشد، خنثی کنید.

کوی بیان کرد که بهترین رویکرد برای کاهش سرعت کوتاه شدن تلومرها، زندگی سالم است.

او فاش کرد: «احتمالاً عوامل متعددی در سبک زندگی می توانند بر طول تلومر در جهت مثبت و منفی تأثیر بگذارند. “کاهش میزان استرسی که تجربه می کنید با تلومرهای خون طولانی تر ارتباط دارد. خواب، ورزش و تغذیه نیز احتمالاً بر طول تلومر خون تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، مطالعات دریافت بالاتری از فیبر و امگا ۳ ممکن است بر طول تلومر تأثیر مثبت بگذارد، در حالی که مطالعه ۲۰۰۹ پیشنهاد می‌کند ویتامین‌های C و E نیز ممکن است مفید باشند.

نکته و ایده

تلومرها به محافظت از کروموزوم‌های بدن کمک می‌کنند و طول کوتاه‌تر تلومر با تسریع پیری بیولوژیکی و ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان مرتبط است.

طبق این مطالعه، نوشیدن ۲۹ واحد یا بیشتر الکل در هفته می تواند کوتاه شدن تلومر را به موازات پیری تا سه سال افزایش دهد. اما مصرف کمتر از ۱۷ واحد در هفته هیچ تاثیری نداشت. محققان همچنین ارتباط بین تمایل ژنتیکی و AUD را برجسته کردند.

با این حال، در حالی که این مطالعه بزرگ‌ترین در نوع خود و اولین مطالعه‌ای بود که آنالیز MR را انجام داد، نتایج آن قطعی نبود – و تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر مستقیم الکل بر تلومرها باید انجام شود.

به عنوان مثال، بررسی تلومرها در افرادی که قبلاً با AUD تشخیص داده شده بودند اما اکنون دیگر نوشیدنی نمی‌نوشند، ممکن است مفید باشد. او خاطرنشان کرد: «اگر هیچ تأثیری در این مورد وجود نداشته باشد، این نشان می‌دهد که آسیب ناشی از مصرف زیاد الکل، حداقل با اندازه‌گیری طول تلومر خون، پس از قطع نوشیدن گذرا است. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا