علوم پزشکی

تصلب شریان بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سال به سرعت پیشرفت می کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

تصلب شریان بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سال به سرعت پیشرفت می کند

تصلب شریانبه گزارش مهر مطالعات نشان می‌دهد پلاک‌ های چربی در عروق خونی تأمین کننده خون قلب، مغز و پاها در سنین ۴۰ تا ۵۰ سال به سرعت تشکیل می‌شوند. تشکیل پلاک‌ های چربی در عروق خونی منجر به بیماری قلبی عروق کرونر می‌شود.

به گفته محققان، تصلب شریان زمانی روی می‌دهد که رسوبات کلسترول و همچنین سایر مواد، در دیواره‌ های عروق تشکیل شده و در نتیجه رگ‌ ها تنگ می‌شوند.

این تنگی عروق می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و در شدید ترین حالت، به طور کامل آن را مسدود نماید. علائم انسداد عروق خونی منتهی به قلب که بیماری قلبی عروق کرونر نام دارد شامل درد قفسه سینه، ضعف، سرگیجه، درد در دست‌ ها، و تنگی نفس است.

در نهایت می‌تواند منجر به ضعف عضلات قلب شده که نتیجه آن، حمله قلبی خواهد بود.

فاکتور های پر خطر بیماری قلبی عروق کرونر شامل سیگار کشیدن، دیابت، اضافه وزن یا چاقی، رژیم غذایی ناسالم، و سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری است.

مطالعه جدید شامل بررسی داده‌های مربوط به بیش از ۴۲۰۰ زن و مرد با وضعیت سلامت خوب بود که در طول مدت ۱۰ سال تحت نظر بودند.

دکتر «بورخا ایبانز» سرپرست تیم تحقیق از مرکز ملی پژوهش‌ های قلب و عروق در مادرید اسپانیا، عنوان می‌کند: ما دریافتیم تصلب شریان در بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سال به سرعت پیشرفت می‌کند، حتی اگر فرد سالم به نظر برسد.

به گفته محققان، این روند سریع پیشرفت بیماری موجب می‌شود افراد بسیار در داشتن علائم بالینی نظیر حمله قلبی یا سکته آسیب پذیر باشند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا