بیماری‌های مغز و اعصابمالتیپل اسکلروزیس

تغییرات شناختی در بیماری ام اس پیشرونده ثانویه

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

ام اس پیشرونده ثانویه (SPMS) می تواند بر سلامت جسمی و توانایی های شناختی تأثیر بگذارد.

طبق یک بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۹، مطالعات کوچک نشان داده است که تقریباً ۵۵ تا ۸۰ درصد از افراد مبتلا به SPMS نوعی اختلال شناختی را تجربه می کنند.

این وضعیت ممکن است بر حافظه تأثیر بگذارد و سرعت پردازش اطلاعات توسط مغز را کاهش دهد. همچنین ممکن است توانایی های ارتباطی، قوای استدلال یا دامنه توجه را کاهش دهد. این اثرات شناختی اغلب خفیف و قابل کنترل هستند، اما شدت آنها می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اگر با SPMS زندگی می کنید، می توانید اقداماتی را برای کمک به حفظ سلامت شناختی خود انجام دهید. برای مدیریت اثرات شناختی SPMS، مهم است که فعال باشید. در اینجا برخی از استراتژی هایی وجود دارد که می توانید برای شناسایی و مدیریت تغییرات شناختی استفاده کنید.

SPMS یک وضعیت پیشرونده است. با گذشت زمان، می تواند باعث ایجاد علائم شناختی جدید شود. همچنین می تواند باعث بدتر شدن علائم موجود شود.

برای شناسایی تغییرات شناختی، غربالگری های منظم را انجام دهید. انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس (NMSS) توصیه می کند که افراد مبتلا به ام اس هر ساله از نظر تغییرات شناختی غربالگری شوند.

همچنین مهم است که در صورت مشاهده تغییراتی در توانایی های شناختی خود به پزشک خود اطلاع دهید. برای مثال، ممکن است تغییرات شناختی را تجربه کنید اگر:

 • فراموش کردن چیزها بیشتر از گذشته
 • در یافتن کلمات مناسب برای بیان خود مشکل دارید
 • با مکالمات یا فعالیت های آشنا همراه باشید
 • نشان دادن نشانه هایی از اختلال در قضاوت یا مهارت های تصمیم گیری
 • پیمایش در روابط اجتماعی دشوارتر است
 • دریافت ارزیابی های بدتر در مدرسه یا محل کار

اگر متوجه تغییراتی در حافظه، تمرکز یا سایر توانایی های شناختی خود شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است از یک یا چند تست برای بررسی زوال شناختی استفاده کنند.

علت تغییرات را شناسایی کنید

اگر دچار زوال شناختی شوید، پزشک ممکن است از یک یا چند آزمایش برای شناسایی علت آن تغییرات استفاده کند.

SPMS یکی از چیزهایی است که می تواند بر شناخت شما تأثیر بگذارد. توانایی‌های شناختی شما نیز ممکن است توسط سایر شرایط پزشکی، برخی داروها یا عوامل سبک زندگی مختل شود.

برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک به علت تغییرات شناختی بستگی دارد. همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به یک روانشناس یا متخصص دیگر ارجاع دهد.

برای مدیریت علائم شناختی SPMS، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به شما آموزش دهد که چگونه تمرینات توانبخشی شناختی را انجام دهید. این تکنیک‌های یادگیری و حافظه در کارآزمایی‌ها برای بهبود توانایی‌های شناختی در افراد مبتلا به ام‌اس نویدبخش بوده است.

پزشک یا متخصص شما نیز ممکن است شما را تشویق به شرکت در فعالیت های تحریک کننده ذهنی کند. این ممکن است به ایجاد ذخایر شناختی شما کمک کند. برای مثال، ممکن است تکمیل جدول کلمات متقاطع، بازی با ورق، نوشتن شعر، یا یادگیری نواختن یک آلت موسیقی مفید باشد.

اگر پزشک یا متخصص شما معتقد است که تغییرات شناختی نتیجه یک بیماری پزشکی دیگر است، ممکن است درمان های دیگری را برای مدیریت آن توصیه کند.

اگر آنها فکر می کنند که تغییرات شناختی یک عارضه جانبی دارویی است که مصرف می کنید، ممکن است تغییراتی را در برنامه درمانی شما توصیه کنند.

آنها همچنین ممکن است به شما توصیه کنند که در رژیم غذایی، برنامه ورزشی یا عادات خواب خود تغییراتی ایجاد کنید. یک سبک زندگی سالم به طور کلی برای حمایت از سلامت جسمی و روانی شما مهم است.

تغییرات کوچکی در عادات روزانه خود ایجاد کنید

تغییر عادات روزانه ممکن است به شما در مدیریت تغییرات در توانایی های شناختی کمک کند.

به عنوان مثال، ممکن است کمک کند:

 • زمان بیشتری را برای استراحت اختصاص دهید و زمانی که احساس خستگی یا حواس پرتی می کنید، استراحت کنید.
 • در یک زمان روی یک چیز تمرکز کنید و میزان چندوظیفه ای را که انجام می دهید محدود کنید.
 • هنگامی که می خواهید تمرکز کنید، صدای پس زمینه و سایر عوامل حواس پرتی را کاهش دهید.
 • برای پیگیری قرار ملاقات‌های آینده، فهرست کارها، ایده‌های مهم و سایر اطلاعات، از یک برنامه، مجله یا برنامه یادداشت‌برداری استفاده کنید.
 • برای یادآوری تاریخ‌های مهم، ضرب‌الاجل‌ها یا کارهای روزانه، هشدارهایی را روی گوشی هوشمند خود تنظیم کنید.

اگر مدیریت مسئولیت‌هایتان برایتان سخت است، ممکن است لازم باشد از تعهدات خود در محل کار، مدرسه یا زندگی شخصی خود بکاهید.

اگر به دلیل اثرات شناختی SPMS دیگر نمی توانید کار کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است شما را به یک مددکار اجتماعی یا حرفه ای دیگر ارجاع دهند که می تواند به شما در یادگیری واجد شرایط بودن مزایای ناتوانی تحت حمایت دولت کمک کند.

نکته و ایده

SPMS به طور بالقوه می تواند بر حافظه و سایر توانایی های شناختی تأثیر بگذارد. در بسیاری از موارد، این تغییرات را می توان با درمان توانبخشی، تغییر شیوه زندگی یا سایر راهبردهای مقابله ای مدیریت کرد.

اگر فکر می کنید ممکن است علائم شناختی را تجربه کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند به شما در شناسایی علت آن تغییرات و ایجاد یک برنامه درمانی کمک کنند. آنها همچنین ممکن است شما را برای حمایت به یک روانشناس یا متخصص دیگر آموزش دیده ارجاع دهند.

۴ منبع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. شما می توانید با مطالعه خط مشی تحریریه ما درباره نحوه اطمینان از صحت و جاری بودن محتوای خود بیشتر بیاموزید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا