علوم پزشکیویروس‌شناسی

نظریه میکروبی تغییر رنگ مو: آیا ویروس‌ها، موها را سفید می‌کنند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

موهای خاکستری با فعالیت سیستم ایمنی و عفونت ویروسی مرتبط است 

محققان گزارش می دهند که از دست دادن رنگدانه مو یا موهای خاکستری با فعال شدن سیستم ایمنی ذاتی در موش ها مرتبط است.

خلاصه:
یک مطالعه جدید روی موش ها بینش هایی را در مورد اینکه چرا موهای برخی از افراد ممکن است در پاسخ به یک بیماری جدی یا استرس مزمن خاکستری شود، ارائه می دهد.
محققان ارتباطی بین ژن‌هایی که به رنگ مو کمک می‌کنند و ژن‌هایی که بدن ما را از یک عفونت بیماری‌زا آگاه می‌کنند، کشف کرده‌اند.
داستان کامل

یک مطالعه جدید روی موش ها بینش هایی را در مورد اینکه چرا موهای برخی از افراد ممکن است در پاسخ به یک بیماری جدی یا استرس مزمن خاکستری شود، ارائه می دهد. محققان مؤسسه ملی بهداشت و دانشگاه آلاباما، بیرمنگام، با انتشار در ۳ می در مجله دسترسی آزاد PLOS Biology ، ارتباطی بین ژن‌هایی که به رنگ مو کمک می‌کنند و ژن‌هایی که بدن ما را از یک عفونت بیماری‌زا آگاه می‌کنند، کشف کردند.

هنگامی که بدن مورد حمله ویروس یا باکتری قرار می گیرد، سیستم ایمنی ذاتی وارد عمل می شود. همه سلول ها توانایی شناسایی مهاجمان خارجی را دارند و با تولید مولکول های سیگنالی به نام اینترفرون پاسخ می دهند. اینترفرون‌ها به سلول‌های دیگر سیگنال می‌دهند که با روشن کردن بیان ژن‌هایی که از تکثیر ویروسی جلوگیری می‌کنند، سلول‌های عامل ایمنی را فعال می‌کنند و دفاع میزبان را افزایش می‌دهند، اقدام کنند.

ارتباط بین رنگدانه مو و تنظیم ایمنی ذاتی در ابتدا کمی تعجب آور بود. ملیسا هریس، نویسنده اصلی و استادیار دپارتمان زیست‌شناسی UAB توضیح می‌دهد: «ابزارهای ژنومی به ما این امکان را می‌دهند تا ارزیابی کنیم که چگونه همه ژن‌های موجود در ژنوم ما بیان خود را تحت شرایط مختلف تغییر می‌دهند، و گاهی اوقات آنها به گونه‌ای تغییر می‌کنند که ما نمی‌کنیم. ما به ژن‌هایی علاقه‌مندیم که بر نحوه نگهداری سلول‌های بنیادی ما در طول زمان تأثیر می‌گذارند. ما دوست داریم موهای خاکستری را مطالعه کنیم، زیرا به راحتی می‌توان به اختلال عملکرد سلول‌های بنیادی ملانوسیت اشاره کرد. سلول های بنیادی ملانوسیت برای رنگ مو ضروری هستند زیرا ملانوسیت هایی را تولید می کنند که مسئول ساخت و رسوب رنگدانه در ساقه مو هستند.

در این مورد، یک ارتباط غیرمنتظره بین موهای خاکستری، فاکتور رونویسی MITF و ایمنی ذاتی پیدا شد. MITF بیشتر به دلیل نقشش در تنظیم بسیاری از عملکردهای درون ملانوسیت ها شناخته شده است. اما محققان دریافتند که MITF همچنین برای کنترل پاسخ اینترفرون ملانوسیت ها عمل می کند. اگر کنترل MITF بر پاسخ اینترفرون در سلول های بنیادی ملانوسیت از بین برود، موها سفید می شوند. علاوه بر این، اگر سیگنال های ایمنی ذاتی به طور مصنوعی در موش هایی که مستعد سفید شدن مو هستند فعال شود، تعداد موهای خاکستری نیز افزایش می یابد.

ویلیام پاوان، یکی از نویسندگان مطالعه و رئیس شاخه تحقیقات بیماری های ژنتیکی در موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی NIH (NHGRI) گفت: “این کشف جدید نشان می دهد که ژن هایی که رنگدانه های مو و پوست را کنترل می کنند، برای کنترل سیستم ایمنی ذاتی نیز کار می کنند.” . “این نتایج ممکن است درک ما را از سفید شدن مو افزایش دهد. مهمتر از آن، کشف این ارتباط به ما کمک می کند تا بیماری های رنگدانه با درگیری ذاتی سیستم ایمنی مانند ویتیلیگو را درک کنیم.” ویتیلیگو که باعث تغییر رنگ لکه های پوستی می شود، بین ۰.۵ تا ۱ درصد از کل انسان ها را مبتلا می کند.

اینکه چرا موش هایی که مستعد سفید شدن موهایشان هستند بیشتر مستعد ابتلا به سیگنال های ایمنی ذاتی نامرتب هستند باید پاسخ داده شود. محققان حدس می زنند که شاید این بتواند توضیح دهد که چرا برخی از افراد در اوایل زندگی موهای سفید زودرس را تجربه می کنند، و آنها مطالعات خود را برای پاسخ به این سوال ادامه خواهند داد.


منبع داستان:

مواد ارائه شده توسط PLOS . توجه: محتوا ممکن است برای سبک و طول ویرایش شود. 


Journal Reference:

  1. Melissa L. Harris, Temesgen D. Fufa, Joseph W. Palmer, Sandeep S. Joshi, Denise M. Larson, Arturo Incao, Derek E. Gildea, Niraj S. Trivedi, Autumne N. Lee, Chi-Ping Day, Helen T. Michael, Thomas J. Hornyak, Glenn Merlino, William J. Pavan. A direct link between MITF, innate immunity, and hair grayingPLOS Biology, ۲۰۱۸; ۱۶ (۵): e2003648 DOI: ۱۰.۱۳۷۱/journal.pbio.2003648
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.sciencedaily.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا