سلامتی

هروئین؛ عوارض هروئین؛ چهره‌های معروفی که هروئین را ترک کردند

هرویین چیست؟

مصرف کنندگان هرویین طیف سنی خاصی ندارند اما در سال های اخیر به خصوص در کشورهای اروپایی مصرف کنندگان هرویین از بین جوانان و نوجوانان بوده اند و آمار مرگ و میر و شوک ناشی از مصرف این ماده مخدر در این گروه سنی بیشتر دیده شده است.

شاید علت اصلی این موضوع تمایل جوانان به تجربه چیزهای جدید و برخورداری از هیجانات کاذب است، در هرصورت علت هر چه باشد، خانواده‌ها و جامعه باید برای فراغت و زندگی جوانان برنامه های دقیق تر و اگاهانه تری داشته باشند.

علایم مصرف هرویین چیست؟

مصرف هر ماده مخدری با توجه به ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن علایم متفاوتی دارد و خانواده ها باید با این علایم آشنا بوده و در صورتی که خدایی نکرده در اطرافیان خود دیدند، خیلی سریع برای درمان آن اقدام کنند.

علایم مصرف هرویین نظیر احساس تشنگی بیش از اندازه، احساس سرخوشی و شادی غیر معمول، سستی، خواب آلودگی و گرسنگی مداوم است. از دیگر علایم مصرف هرویین می‌توان به خواب آلودگی و رخوت، خشونت در رفتار و گفتار، دم دمی مزاجی می توان اشاره کرد.

عوارض مصرف هرویین

افرادی که هرویین مصرف می کنند به مرور به خاطر ترکیبات آنتی هیستامین و دیفن هیدرامین موجود در آن که نوعی مسکن و ضد الرژی است، دچار خارش شدید در پوست بدن و نواحی مختلف شده که گاهی این خارش به حدی می رسد که ایجاد زخم و خونریزی هم خواهد کرد.

هرویین به عنوان یک ماده مخدر زشت کننده و  ایجاد کننده زخم های عمیق هم شناخته شده است. زخم‌هایی که به شدت پیش رونده بوده و درمان انها بسیار کند است.

هرویین چه شکلی است؟

این ماده مخدر به صورت پودر یا یک ماده چسبناک به رنگ های قهوه ای و پودر سفید و زرد تولید می شود. برخی از انواع هرویین به صورت پودر گچ بوده و برخی دیگر هم شبیه قیر سیاه و سفت هستند. ماده مخدر هرویین وقتی گرم می شود نرم و چسبناک شده و از این جهت به قیر گرم هم شبیه است.

هرویین چه بویی دارد؟

هرویین به عنوان یک ماده مخدر بی‌بو است، البته بعد از سوختن ممکن است، بوی تلخی از آن متصاعد شود. در هر صورت این ماده مخدر هر بویی داشته باشد به عنوان یک ماده مخدر اعتیاد اور شدید و خطرناک شناخته می‌شود.

عوارض هرویین در بدن

از عوارض هرویین در بدن می‌توان به یبوست، تیرگی لب‌ها و پوست، اختلال در قاعدگی، بی خوابی، اختلالات کبدی، کاهش مقاومت در برابر بیماری های عفونی، ورم مفاصل، عفونت ریه و اضمحلال رگ‌ها اشاره کرد.

ضمن انکه علایمی دیگری چون آسیب به سلول های مغزی و نخاعی و احتمال ابتلا به ایدز و هپاتیت هم مشاهده شده است.

هروئین چگونه بدست می‌آید؟

هروئین یکی از مشتقات خانواده مواد افیونی یا اپیوئیدها شامل (تریاک، مرفین، کدئین) می‌باشد که به مراتب از آنها قوی‌تر است و سریع‌تر از سایر مخدرها عمل می‌کند، هروئین یا دی استیل-مرفین یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است و با انجام تقطیر از مرفین تهیه می‌گردد، مرفین خود یک ماده ی طبیعی است و از عصاره دانه‌های درون تخمدان انواع خاصی از گیاه خشخاش استخراج می‌شود ولی یک تغییر شیمیایی جزئی در مولکول مرفین باعث به وجود آمدن هروئین بسیار قدرتمندتری می‌شود که  سریع‌ در چربی حل می‌شود و زودتر به ‌صورت متراکم‌ به مغز می‌رسد. از این‌ رو هروئین از لحاظ اعتیاد زایی، ماده بسیار خطرناکی است و وابستگی و اعتیاد شدیدی ایجاد می‌کند، ترک هروئین علاوه بر درمان جسمی نیاز به درمان روانی نیز دارد و ترک غیر اصولی آن باعث بروز عوارض شدیدی می‌شود.

هروئین

تاریخچه هروئین:

هروئین در سال ۱۸۷۴ توسط یک دانشمند انگلیسی ساخته شد، دانشمندان آلمانی با تحقیقات بیشتر در سال ۱۸۹۰ آن را به عنوان یک دارو معرفی کردند، خواص اولیه هروئین به قدری شگفت آور بود که نام آن از کلیمه هیرو به معنی قهرمان اتخاذ شد، اما پس از آشکار شدن خاصیت اعتیاد زایی آن، این امید واهی به ناامیدی تبدیل شد.

امروزه اگرچه با تلاش‌های فراوان از طریق وضع قوانین سخت‌گیرانه مختلف، برنامه های پیشگیری و ترک هروئین و اطلاع‌رسانی در مورد عوارض مصرف این مخدر، این ماده در بین جمعیت عمومی به‌عنوان یکی از مواد اعتیادآور خطرناک شناخته شده است، اما به دلیل تبلیغاتی که از سوی تولیدکنندگان و سودجویان بازار مواد ارائه می‌شود، همچنان هروئین یکی از شایع‌ترین موادی است که توسط مراجعین مرکز ترک اعتیاد آکسون مورد سوء‌ مصرف قرار می‌گیرد.

اگر فردی بخواهد مصرف هروئین را ترک کند، چه باید بکند؟

خوشبختانه امروزه، درمان های موثری برای ترک این مخدر خطرناک در دسترس قرار دارد، اما درمان زمانی موفق خواهد بود که توسط متخصصین این رشته انجام بگیرد و علاوه درمان های جسمی به درمان های روانی نیز پرداخته شود و خدمات درمانی اعتیاد همراه با رویکردی خاص به منظور پیشگیری از عود مجدد بکار گرفته شود.

ترک هروئین

ترک هروئین، کاری به شدت طاقت فرسا است و دریافت حمایت و ارائه مشاوره با متخصصین نقش به ‌سزایی در کمک به ترک دارد، پذیرش و بستری در مجهزترین و بهترین کلینیک‌ ترک اعتیاد تهران آکسون و گرفتن خدمات روانکاوی و مشاوره‌ی و دریافت خدمات شناختی رفتاری تا حد زیادی می‌تواند در ترک این مخدر و پیشگیری از عود مجدد آن تاثیر داشته باشد.

روش صحیح درمان اعتیاد هروئین، به چه صورت است؟

اولین مرحله ترک هروئین، سم‌زدایی و خارج ساختن اثرات ماده از بدن فرد مصرف‌کننده است که هدف اولیه آن کاهش علائم محرومیت تا آن‌جایی است که فرد با عدم حضور مواد در بدنش سازگار شده و سیستم‌های مغزی کارکرد خود را از سر بگیرند.

روش های درمان متخلفی برای ترک هروئین وجود دارد، اما متاسفانه امروز بسیاری از مراکز درمان اعتیاد از روش درمانی جایگزین یا متادون درمانی استفاده می‌کنند که نه تنها کمکی به فرد نمیکند بلکه عوارض زیادی نیز دارد.

اما روش ترک هروئین در برخی کلینیک‌های ترک اعتیاد، جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر نیست، بلکه حذف کامل مخدر است و برای درمان از ضد مخدرهایی استفاده می‌شود که کوچکترین خطر وابستگی برای فرد ندارد، این ویژگی باعث می‌شود تا فرد در کوتاه ترین مدت زمان به بهترین نتیجه که ترک بدون بازگشت است حاصل شود.

درمان اعتیاد به هروئین، چند روز طول می کشد؟

هروئین عملکرد بسیار سریعی دارد و اثر آن نیز از دوام بالایی برخوردار است و کمبود آن خیلی زود احساس می‌شود، به طوری که فرد مصرف کننده باید در فواصل زمانی مشخص از این مخدر استفاده کند، معمولا افرادی که هروئین را به صورت تزریقی مصرف می‌کنند، ممکن است تا چهار بار در روز اینکار را انجام دهند.

مصرف این مخدر سلولهای مغز را به حدی تحت تاثیر قرار می‌دهد که ممکن است علائم محدودیت از آن تا زمانی که مغز دوباره بتواند فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرد ادامه پیدا کند، بنابراین بهتر است که ترک هروئین تحت نظر روانپزشک و روانشناس متخصص انجام بگیرد، تا احتمال بروز عوارض علائم روانی به حداقل برسد.

کلینیک ترک اعتیاد

حال یکی از سوالاتی که ممکن است پیش بیاید این است که:

سم زدایی هروئین چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان ترک این مخدر به مقدار مصرف و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد، اما معمولا سم زدایی سریع بین ۲ تا ۳ روز انجام می‌شود و سم‌زدایی تدریجی بین یک هفته تا ۱۰ روز با مراقبت‌های ویژه کادر درمانی صورت می‌گیرد و  در صورتی که از دوز مصرفی بالا و در فاصله طولانی مدت از این ماده استفاده شده باشد، ممکن است دوره سم‌زدایی طولانی‌تر باشد.

بهترین و سریع‌ترین روش ترک هروئین

با توجه به اینکه سم‌زدایی و دارو درمانی به‌تنهایی نمی‌تواند باعث ترک باشد، خدمات درمان اعتیاد، می‌بایست انتخاب هوشمندانه و مؤثری داشت،  برنامه درمانی  بدین صورت است که بیمار بعد از سم‌زدایی و ترخیص، به درجه ای از آمادگی می‌رسد تا بتواند بدون داشتن علائم آزار دهنده محرومیت از مواد و با عملکرد ذهنی بهتر، وارد دوره‌های درمانی بلند مدت شود. این درمان‌ها که مصرف دارو تنها بخشی از آن را تشکیل می‌دهد، می‌توانند از سه تا شش ماه به طول بی‌انجامند که معمولاً به‌صورت سرپایی ارائه می‌گردند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که در صورتی که دارو درمانی بنابر نیاز فرد معتاد به‌خوبی با دیگر خدمات حمایتی از جمله مداخلات روان‌شناختی و مددکاری ترکیب شود، اغلب معتادین به هروئین قادر خواهند بود مصرف مواد را متوقف ساخته و به زندگی و کارکرد سازنده قبلی خود بازگردند.

ترکیبی از طرح‌های مختلف سم زدایی مواد مخدر، تکنیک های بازتوانی به طور مداوم ارتقا یافته، دسترسی به تجهیزات پزشکی مدرن و درمان دارویی بسیار موثر، ایمنی و ترک اعتیاد شما را تضمین می کند.

انواع هروئین کدامند؟

هروئین خالص پودر تلخ مزۀ بسیار نرمی است که معمولاً به رنگ سفید وجود دارد، اما این مواد به‌ندرت در دسترس همگان قرار گرفته و یا در خیابان‌ها به فروش می‌رسد. رنگ هروئینی که در دسترس افراد قرار می‌گیرد، ممکن است از سفید تا قهوه‌ای تیره متغیر باشد، این تغیر رنگ به دلیل ناخالصی‌ها و یا افزودنی‌هایی است که در آن وجود دارد. هرویین موجود در بازار معمولا ۱۰ تا ۱۵ درصد هرویین دارد و بقیه آن شیر خشک، نشاسته، پودر بی‌کربنات و پودر گلوکز، گرد گچ، پودر قند، کافئین، پودر برنج، آرد است.

مرکز ترک اعتیاد

بنابراین ممکن است ترکیب و میزان درجه خلوص مخدری که معتادین در هر بار مصرف می‌کنند، متفاوت از دفعه قبل باشد و اگر بنا بر عادت پیشین همان میزان از یک مخدر خالص‌تر را مورد مصرف قرار دهند، خطر داروزدگی (در اثر رسیدن بیش از حد مواد به مغز) و مرگ آن‌ها را تهدید خواهد کرد.

نوع دیگر هروئین، “قیر سیاه مکزیکی” است که در کشور مکزیک ساخته می‌شود و در غرب و آمریکای شمالی در دسترس است. این نوع هرویین مانند صمغ چسب‌ناکی است که به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه دیده می‌شود، این مخدر را در تکه‌های پلاستیک و یا بادبادک‌های کوچک به شکل مخروطی بسته‌بندی می‌کنند و سر آن را با آتش می‌بندند تا آب به آن نفوذ نکند. وزن بسته‌ها مختلف هرویین پنج سانتی (یک گرم)، ربعی (یک چهارم گرم)، دو و نیم گرمی و پنج گرمی است.

هروئین چگونه مصرف می‌شود؟

مصرف هروئین به صورت تدخین یا کشیدن

در این روش هروئین را که معمولاً حدود پنج سانتی‌متر است، روی زرورق می‌ریزند و از زیر با دستمال کاغذی لوله شده و یا تکه‌های مقوایی باریک که با کبریت آتش زده شده باشد، کمی حرارت می‌دهند و دود حاصل از آن را با استفاده از یک لوله باریک از راه دهان بالا می‌کشند، معمولاً این لوله باریک را نیز با تا کردن زرورق به طرفی که از جنس کاغذ است به‌دست می‌آورند و یا از لوله خودکار برای این کار استفاده می‌کنند.

 استنشاق هروئین از راه بینی

در این روش که معمولاً توسط معتادان غیرحرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، هروئین را روی کاغذ صافی می‌ریزند و به کمک اسکناس لوله شده آن را از طریق بینی بالا می‌کشند.

 تزریق هروئین

در این روش هروئین را با آب لیمو، جوهرلیمو و قرص ویتامین ث در قاشق حل می‌کنند و کمی حرارت می‌دهند، سپس محلول به‌دست آمده را با سرنگ تزریق می‌کنند که ممکن است به صورت عضلانی و یا وریدی (داخل رگ‌ها) استعمال شود.

مرکز ترک اعتیاد

در تزریق وریدی، ابتدا معتادان از رگ‌هایی که جلوی ساعد دست‌ها نمایان است استفاده کرده، پس از آن‌که مدت طولانی از تزریق نقاط مختلف دست‌ها گذشت و دیگر این نقاط جواب‌گو نبودند، به ترتیب نوبت به پشت دست‌ها، ساق پا، گردن و در نهایت به بیضه‌ها می‌رسد که تزریق در بیضه‌ها آخرین مرحله این‌گونه معتادان است

تفاوتی ندارد که روش و نوع مصرف شما چیست، فقط کافی است تصمیم به ترک بگیرید.

مضرات مصرف مواد مخدر تنها به شخص مصرف کننده محدود نمی‌شود و از آن‌جایی که تزریق، شایع‌ترین روش مصرف است ممکن است باعث انتقال بیماری ها مختلف به سایرین شود برای مثال تزریق هروئین یکی از مهم‌ترین علل ابتلا و گسترش ویروس HIV و ایدز در کشور می باشد،  بنابراین ضروری است که کلیه اقشار جامعه به‌ویژه نوجوانان که در خطر بیشتری قرار دارند و والدین آن‌ها با این مخدر و ویژگی‌های آن آشنایی کافی داشته و با آگاهی از مضرات آن از خود یا فرزندانشان در برابر این ماده خطرناک مراقبت نمایند.

متاسفانه امروزه استعمال استنشاقی، در میان جوانان بیشتر از روش‌های دیگر مصرف هرویین شایع شده است که شاید دو دلیل عمده را بتوان برای آن ذکر کرد:

 گریز از برچسب اجتماعی معتاد تزریقی بودن.

 امن‌تر بودن این روش در برابر بیماری‌های عفونی نظیر ایدز یا هپاتیت.

اما جوانان باید آگاه باشند که این روش نیز عاری از خطر نبوده و همه روش‌های مصرف هروئین، علاوه بر آن‌که چنین ماده خطرناکی را وارد بدن می‌سازند، عوارض خاص خود را نیز به‌همراه دارند از جمله ناراحتی‌های تنفسی و مشکلات ریوی که بیشتر در اثر مصرف استنشاقی این مخدر ایجاد می‌شوند، بنابراین توصیه میکنیم هرچه زودتر اقدام به ترک هروئین کنید.

چرا افراد به مصرف هروئین وابسته می شوند؟

افراد مستعد در موقعیت‌های متعددی ممکن است  به مصرف هروئین کشیده شوند.

یکی از این الگوها، مصرف تفریحی یا آزمایشی هرویین به خاطر اصرار دیگران و اغلب، گروه هم‌سال است، اما نکته ای باید بدانید این است که فردی که به دلایل گوناگون یک‌ بار مصرف هروئین را تجربه می‌کند، ممکن است بارها و بارها به منظور تجربه احساسات خوشایند اولیه که آرامبخش قوی است، به شکل وسواسی و بی‌اختیار آن را مصرف کند.

در این حالت فرد به هروئین اعتیاد پیدا میکند و چون بدنش دیگر تحمل نبود مواد را ندارد، ممکن است به سه یا چهار مصرف در روز نیاز پیدا کند.

در صورت مصرف هروئین چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف هروئین در ابتدا باعث بروز احساسات خوشایندی در فرد می‌شود، اکثر مصرف‌کنندگان هرویین، اغلب برای تجربه همین احساس زودگذر به مصرف مجدد گرایش می‌یابند.

اما این اثر کمتر از یک دقیقه دوام دارد و معمولاً نسبت به این حالت تحمل ایجاد می‌شود و در دوره‌های بعدی باید میزان بیشتری از هروئین مصرف گردد  تا بتوانند احساسات لذت‌بخش قبلی را تجربه کنند.

پس از مصرف هروئین برای مدتی که اثر دارو در فرد وجود دارد، احساس اضطراب، خصومت و پرخاشگری کاهش می‌یابند و احساس آرامش موقتی جایگزین آن‌ها می‌شود. اما پس از مدت کوتاهی این لذت جای خود را به درد می‌دهد چون علائم محرومت از مواد ظاهر می‌شوند، فرد باید برای رهای و اجتناب از این درد مجدد به مصرف هروئین روی آورد، در ادامه به برسی برخی از این علائم می‌پردازیم:

 تعریق بسیار زیاد به‌حدی که تمام لباس‌های فرد خیس می‌شود.

 دانه‌دانه شدن پوست و سیخ شدن موها.

 آب‌ریزش شدید بینی و اشک ریزش.

 خمیازه کشیدن‌های شدید و پی‌درپی.

 گرفتگی و دردهای عضلانی.

 تحریک پذیری بیش از حد.

 از دست دادن اشتها.

 احساس سرما و لرز.

 بی‌خوابی.

 بی‌قراری.

 اسهال.

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی هروئین مصرف کرده است؟

مصرف هروئین دارای عوارض و نشانه هایی است که پس از مصرف بروز میکنند، موارد زیر برخی از نشانه هایی است که مصرف کنندگان هروئین دیده می‌شود:

 ساکت شدن دردهای جسمانی که قبلاً از آن‌ها شکایت می‌کرده است.

 سرخوشی بیش از حد در زمانی که تازه مواد مصرف شده باشد.

 رخوت و سنگینی بعد از گذشت مدتی از زمان مصرف.

 فرورفتگی‌ها یا زخم‌های متعدد در بازوها و پاها .

 آبسه‌ها یا ورم‌های چرکی در سطح پوست.

 مردمک‌های ته‌ سنجاقی.

 خارش شدید پوست.

 تهوع و استفراغ.

 خشکی دهان.

 تعریق زیاد.

 تکرر ادرار.

 تنفس کند.

همچنین وجود برخی وسایل در محیط زندگی فرد نیز می‌تواند علامت مصرف هرویین در آن مکان باشد، از جمله:

 قرص‌ها ویتامین ث، پودر جوهر لیمو یا آبلیمو که برای تهیه محلول تزریقی هرویین استفاده شده باشد.

 تکه‌های باریک مقوایی نیم‌سوخته که ممکن است برای حرارت دادن هروئین استفاده شده باشند.

 تکه‌های کوچک زرورق سوخته و یا دستمال کاغذی لوله شده که آتش زده شده باشد.

 بادکنک‌های کوچکی که دو سر آن‌ها بسته شده باشد (جهت حمل‌ونقل هروئین).

 اسکناس‌های لوله شده که برای مصرف استنشاقی هرویین استفاده می‌شود.

 کیسه‌های کوچک نایلونی که ته‌مانده هرویین به آن‌ها چسبده باشد.

 نوار لاستیکی که برای بستن رگ‌ها هنگام تزریق به‌کار می‌رود.

 سرنگ مستعمل.

برخلاف باوهای عمومی، ترک هروئین کار شخص و انجام نشدنی نیست، بلکه با حمایت درست و علمی مشاورین و برنامه درمانی متخصصین ترک اعتیاد، می‌شود به راحتی در مدت زمان کوتاهی، بدون درد و خماری، مصرف مواد مخدر را کنار گذاشت.

نشانه‌های رفتاری هشدار دهنده مصرف هروئین کدامند؟

مصرف هروئین دارای نشانه‌های رفتاری زیادی است؛ پس از بهتر است خانواده ها با برخی از این نشانه ها آشنایی داشته باشند:

 افت تحصیلی و از دست دادن علاقه نسبت به امور مربوط به مدرسه.

 تحریک‌پذیری و واکنش نشان دادن شدید در برابر انتقاد.

 از دست دادن علائق و مشارکت نکردن در فعالیت‌ها.

 چرت زدن در زمان‌های نامناسب مثلاً در میان بحث.

 بی‌میلی در برقراری ارتباط با دوستان یا افراد جدید.

 غیبت‌های مکرر و بی‌دلیل از خانه یا مدرسه.

 اجتناب از تفریح و سرگرمی و ورزش.

 عدم توجه به وضعیت ظاهری خود.

 تقاضای مکرر و نامعمول برای پول.

 تغییرات ناگهانی در خلق یا رفتار.

 از دست دادن توجه و تمرکز.

البته باید در نظر داشته باشید که هیچ‌یک از موارد فوق به‌تنهایی نمی‌تواند نشانه مصرف هرویین در نوجوانان باشد، بلکه باید همه شواهد و قرائن لازم موجود باشد تا بتوان این فرضیه را تایید نمود. در صورت تایید این مسئله نیز والدین باید هشیار باشند که برای فرزندانشان نقش حمایتی را ایفا کنند و با که والدین آن‌ها بی‌دلیل به آن‌ها مشکوک هستند و دائماً در تجسس موارد مربوط به سوء‌مصرف مواد در آن‌ها هستند.

اثرات کوتاه‌مدت مصرف هروئین کدامند؟

مصرف‌کنندگان هروئین اندکی پس از مصرف این ماده، غالباً احساسی از اوج لذت را گزارش می‌کنند که به‌صورت موجی سراسر بدن را فرا می‌گیرد.

معتادین این حالت که “فلش” یا “راش” نام دارد را شبیه ارگاسم کامل بدن توصیف می‌کنند، شدت این حالت بستگی به میزان ماده مصرفی و نحوه استعمال آن دارد. حالت “راش” در  مصرف هروئین معمولاً با احساس گرم شدن و غلیان پوستی، خشکی دهان و یک احساس سنگینی همراه است که ممکن است با تهوع، استفراغ و خارش شدید توأم باشد.

پس از اثرات اولیه، معمولاً مصرف‌کنندگان برای ساعات طولانی خواب‌آلود و کسل می‌شوند؛ عملکرد ذهنی فرد به‌خاطر تاثیر هرویین روی سیستم عصبی مرکزی مختل می‌شود، کارکرد قلبی عروقی کند شده و در برخی افراد مصرف این ماده می‌تواند به واکنش حاد هروئین منجر شود. مشخصه این اختلال، شروع ناگهانی و حاد علائم مربوط به فروپاشی کارکرد سیستم قلبی و عروقی است که می‌تواند به مرگ فرد منتهی گردد. جدی‌ترین اثر فیزیولوژیکی هروئین، افت تنفسی است؛ وقفه تنفسی رایج‌ترین علت مرگ ناشی از مصرف بیش از حد این ماده است.

طی آمار های رسمی اعلام شده،  مرگ و میر در اثر سوء مصرف هروئین در بین مصرف کنندگان مواد مخدر جایگاه اول را دارد، با دانش و تجربه مشاورین و متخصصین کلینیک ترک اعتیاد آکسون و همت و تصمیم شما برای ترک هروئین این شانس را به شما میدهد تا شما جزوه این آمار نباشید و درد کمترین زمان ممکن سلامت کامل خود را بدست آورید.

اثرات بلند مدت مصرف هروئین کدامند؟

یکی از اثرات بلندمدت و زیان آور مصرف هروئین که از مهم‌ترین آن‌ها را نیز میباشد، خاصیت اعتیادزایی شدید آن است. از دیگر اثرات و عوارض مصرف طولانی‌مدت هروئین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 یبوست.

 اختلالات کبدی.

 اضمحلال رگ‌ها.

 اختلالات قاعدگی.

 تیرگی لب‌ها و پوست.

 ورم‌های چرکی یا دمل‌های پوستی.

 بیماری‌های تنفسی نظیر ذات‌الریه و سل.

 ورم مفاصل و سایر بیماری‌های روماتوئیدی.

 عفونت لایه‌های درونی قلب و دریچه‌های آن.

 اختلال در هضم غذا، بی‌اشتهایی و کاهش وزن.

 بی‌خوابی هنگام شب و خواب‌آلودگی در طی روز.

 از بین رفتن مقاومت بدن در برابر انواع بیماری‌های عفونی.

 بیماری‌های عفونی نظیر هپاتیت و ایدز در اثر مصرف سرنگ‌های آلوده.

 انواع بیماری‌ها در اثر مرگ‌بخشی از سلول‌های مغزی و نخاعی به‌دنبال مصرف زیاد.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، هروئین موجود در بازار معمولاً با ناخالصی‌هایی همراه است که قابل حل در خون یا چربی نبوده و مصرف طولانی مدت آن ممکن است باعث انسداد رگ‌های خونی مربوط به شش‌ها، کبد، کلیه‌ها و مغز شود.

هروئین چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

در فاصله اندکی پس از مصرف هروئین، این ماده از سدهای خونی، مغزی عبور می‌کند. هرویین در مغز به سرعت به مرفین تبدیل شده و به گیرنده‌های افیونی که مسئول کنترل درد هستند، می‌چسبد و نواحی خاصی در مغز که مسئول ایجاد احساسات خوشایند هستند را فعال می‌سازد. هروئین به‌ویژه به این دلیل اعتیادآور است که به سرعت وارد مغز می‌شود و جایگزین اپیوئیدهای طبیعی مغز می‌گردد و بدین ترتیب مصرف مکرر آن باعث شکل‌گیری وابستگی جسمانی به حضور مداوم این ماده می‌گردد. زمانی که وابستگی جسمانی به هروئین شکل می‌گیرد، بدن با حضور دائمی مواد انطباق یافته و نرسیدن مواد به مغز باعث بروز سریع و ناگهانی علائم محرومیت از مواد در فرد می‌شود.

چهر‌ه‌های معروفی که هروئین را ترک کردند

هرویین مخدری است که در اصطلاح عامیانه به عنوان بلایی خانمانسوز از آن یاد می شود. سال ها پیش، قبل از اینکه مصرف مواد مخدر صنعتی رایج شود، در زمان شیوع مصرف هرویین آمار مرگ و میر ناشی از استعمال آن به شدت افزایش پیدا کرده بود. مصرف هرویین پیامدهای تهدیدآمیزی برای زندگی دارد که خیلی ها عقیده دارند نمی توان از آن نجات پیدا کرد ولی برخی افراد سرشناس اعتراف کرده اند که زمانی به این ماده مخدر معتاد بوده اند ولی حالا آن را کنار گذاشته اند و توانسته اند جسم و جان خود را از جهنم این ماده مخدر بیرون بکشند.

بسیاری از چهره ها از مصرف مواد مخدر و مبارزه شان برای ترک آن صحبت کرده اند تا به سایر معتادان نشان دهند که نباید ناامید بود و حتی زندگی خوب و پرباری نیز می تواند در انتظار معتادانی باشد که سختی ها را به جان می خرند و با اعتیاد خود می جنگند و به زندگی برمی گردند.

رابرت داونی جونیور: هرویین بند کفش هایم را به هم گره زد!

رابرت داونی جونیور بازیگر معروف هالیود، بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به هرویین معتاد بوده است. او چند بار به دلیل مصرف و حمل هرویین دستگیر شد. خودش در این باره گفته: «من خیلی اتفاقی گرفتار هرویین شدم. بعد از دومین بار معتاد شده بودم و بالاخره هم این کار بند کفش هایم را به هم گره زد و اجازه نداد حرکت کنم!»این بازیگر امروز از موفقیت های هوشیارانه لذت می برد. رابرت داونی جونیور در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از پردرآمدترین بازیگران هالیوود معرفی شد. او در ۲ فیلم «مرد آهنی ۳» و «انتقامجویان» که هزینه ساخت شان بیشتر از ۲ میلیارد بود، حضور پیدا کرد و فقط در انتقامجویان ۵۰ میلیون دلار دستمزد گرفت.

ساموئل جکسون: من احمق بودم

ساموئل ال جکسون ۳ بار به دلیل مصرف هرویین اوردوز کرد و مسموم شد ولی بعد از دفعه سوم مواد مخدر را به کلی کنار گذاشت. او می گوید: «آن روزها خیلی وحشتناک بود. انگار من دیوانه بودم. احمق بودم و زندگی ام هیچ رنگ و بویی از شادی نداشت.» 

اریک کلاپتون: به اعتیادم لگد زدم!

اریک کلاپیتون معتاد به هرویین بود ولی بین سال های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲ با کمک دوستانش اعتیاد سنگینش را کم کرد و در ۱۹۷۴ وقتی آلبوم پرفروش خود را روانه بازار کرد، برای همیشه به هرویین لگد زد و آن را از زندگی اش بیرون انداخت. کلاپتون امروز در سراسر جهان معروف است و بسیاری او را به عنوان بهترین گیتاریست دنیا می شناسند. بسیاری از منتقدان بر این باورند که اریک کلاپتون توانسته موسیقی راک دنیا را تحت تاثیر قرار دهد. 

پینک: نجات پیدا کردم

پینک خواننده و بازیگر آمریکایی در سال ۱۹۹۵ به دلیل مصرف هرویین اوردوز کرد و بعد از آن اتفاق هیچ وقت سراغ هیچ ماده مخدری نرفت. او گفته: «من می دانم هرویین با آدم ها چه می کند. وحشتناک است. تا آن زمان هیچ وقت آنقدر نیازمند مداوا نبودم و هر مداوایی را که فکرش را بکنید انجام دادم و نجات پیدا کردم.» 

کوری فلدمن: هرویین باعث شد سقوط کنم

کوری فلدمن خواننده و بازیگر آمریکایی در سال ۱۹۹۰ به دلیل حمل هرویین دستگیر شد. او در سال ۲۰۱۳ گفت: «امتحان هرویین یعنی از هم پاشیدن همه چیز. تنها چیزی بود که خیلی سریع گرفتارش شدم و از اوج به حضیض سقوط کردم.» 

نیکول ریچی: هم کوکایین را ترک کردم هم هرویین

نیکول ریچی در سال ۲۰۰۵ در شبکه سی ان ان اعلام کرد در ۱۸ سالگی مصرف کوکایین را کنار گذاشته و بعد به انواع قرص و بعد هم هرویین روی آورده اما با تلاش زیاد توانسته اعتیادش را ترک کند. 

آنجلینا جولی: با همه مخدرها خداحافظی کردم

آنجلینا جولی در سال ۲۰۱۱ در یک برنامه تلویزیونی گفت: «من چند ماده مخدر از جمله هرویین را امتحان کردم ولی خیلی زود فهمیدم که بهترین زندگی، زندگی سالم است و مصرف مواد را به کلی کنار گذاشتم.» 

اوزی آزبورن: به زندگی برگشتم

اوزی آزبورن ستاره موسیقی راک و هوی متال بریتانیا در سال ۱۹۷۸ میلادی اقرار کرد که به هرویین معتاد شده است اما مبارزه های آشکار او با اعتیاد نشان داد که همیشه امید وجود دارد و بهبود در هر سن و شرایطی امکانپذیر است. 

تاتوم اونیل: خشم هرویین من را گرفت!

تاتوم اونیل بازیگر آمریکایی درباره مصرف هرویین اینطور توضیح می دهد: «من واقعا از لحاظ روانی مشتاق هرویین بودم. اشتیاق داشتم در فراموشی و گمنامی فرو روم و مدتی بعد از ترک هرویین به افسردگی دچار شدم و پرخاشگر و بداخلاق شدم اما می دانستم این روی دیگر سکه است که باید برای رهایی از اعتیاد با آن مواجه شوم و برای همین تحملش کردم.» 

کریس هرن: خوشی در جهنم؟

کریس هرن بازیکن سابق تیم بسکتبال بوستون سلتیک هم گفته: «خیلی از مردم فکر می کنند وقتی ماده مخدری را مصرف می کنید، پر انرژی می شوید و خیلی خوش می گذرد ولی اصلا اینطور نیست. شما خوش نمی گذرانید، در جهنم زندگی می کنید!» این بسکتبالیست از سال ۲۰۰۸ پاک است. 

استیون تایلر: هرویین زندگی ام را نابود کرد

استیون تایلر نوازنده و خواننده اصلی گروه آئروسمیت (یکی از معروف ترین گروه های هارد راک دهه ۷۰ میلادی) گفته: «در هفته بیشتر از ۲ هزار دلار برای الکل و کوکایین و هرویین خرج می کردم. ۲۰ میلیون دلار را به باد دادم. من با بینی ام پورشه ام را بالا کشیدم، هواپیمایم را بالا کشیدم، خانه ام را بالا کشیدم، من خودم را نابود کردم.» 

راسل براند: هرویین قوی است ولی شما از آن قوی ترید

راسل براند بازیگر و کمدین انگلیسی در سال ۲۰۱۳ گفت: «نمی توانم دقیقا درباره تاثیر هرویین حرف بزنم اما می دانم طرز فکر و اخلاق و رفتار متاثر از ماده مخدر و الکل کاملا غیرمنطقی و نامعقول است. بالاخره زمانی متوجه می شوید که هیچ کدام از آنها قدرتی ندارند و شما از همه آنها قوی ترید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا