سلامتیعلوم پزشکی

علت بیماری ماشین گرفتگی و روش کنترل آن در سفر؛ قرص ماشین

اگر زیاد دچار ماشین گرفتگی می شوید مشکلی مربوط به گوش است که با شدت گرفتن حرکات اتومبیل باعث بهم خوردن حال فرد می شود.

بیماری ماشین گرفتگی و کنترل آن در سفر

بیماری حرکتی یا همان به زبان رایج ماشین گرفتگی یک اختلال بسیار رایج در گوش داخلی است که با حرکت مکرر یک وسیله نقلیه یا هر نوع حرکت دیگری که گوش درونی را مختل می کند، ایجاد می شود.

ماشین گرفتگی

برخی افراد هنگام بودن در هواپیما، اتومبیل یا شهربازی، حالت تهوع و حتی استفراغ را تجربه می کنند. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده بود و نشان داد که فیلم های سه بعدی نیز می توانند موجب تهوع شوند.

این وضعیت به طور کلی بیماری حرکتی نامیده می شود. هنگام سوار شدن بر قایق یا کشتی، عموماً این مشکل به عنوان بیماری دریایی نامیده می شود.

حقایق کلی در مورد ماشین گرفتگی:

بیماری ماشین

بین بیماری حرکتی یا ماشین گرفتگی و بیماری دریایی تفاوتی وجود ندارد.افراد و حیوانات بدون یک سیستم دهلیزی عملی (تعادلی) از بیماری حرکتی مصون هستند.بدون اندام های حسی گوش داخلی، بیماری حرکتی رخ نمی دهد، که معلوم می شود گوش درونی در ماشین گرفتگی مهم است.

علایم ماشین گرفتگی عبارتند از :

تهوع، استفراغ، و سرگیجه.

علل ماشین گرفتگی:

حرکت از طریق مسیرهای مختلفی از سیستم عصبی شامل گوش درونی، چشم ها و بافت های سطح بدن حس می شود. زمانی که بدن به طور عمدی حرکت می کند، برای مثال هنگام راه رفتن، ورودی از تمام مسیرها توسط مغز هماهنگ می شود.

علایم ماشین گرفتگی چنانچه در این بخش کامل سلامت نمناک خواهیم گفت در زمانی ظاهر می شوند که سیستم عصبی مرکزی پیام های متضاد را از سیستم های حسی دریافت می کند:

گوش داخلی، چشم ها، گیرنده های فشار پوستی، و ماهیچه و گیرنده های حسی مشترک.

به عنوان مثال، اگر شخصی بر روی قایق یا در ماشین نشسته باشد (به بیرون از پنجره نگاه نکند)، گوش های داخلی او بالا و پایین، چپ و راست را حس می کند، اما چشمانشان یک دید استاتیک را دارد که گویی اصلاً حرکت نمی‌کند.

درمان قطعی ماشین گرفتگی

چرا برخی افراد دچار ماشین گرفتگی می شوند؟

علائم جدی ماشین گرفتگی عبارتند از:

 • تهوع
 • استفراغ
 • رنگ پریدگی
 • تعریق
 • سوزش
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی

علائم متداول دیگر عبارتند از:

 • احساس ناراحتی عمومی
 • نداشتن احساس خوب (ضعف)
 • علایم خفیف به صورت زیر طبقه بندی می شوند:
 • سردرد
 • ناراحتی ملایم
 • خمیازه کشیدن

نشانه ماشین گرفتگی

نشانه‌های ماشین گرفتگی

تشخیص ماشین گرفتگی:

بیشتر موارد ماشین گرفتگی خفیف و قابل درمان توسط خود فرد هستند. در موارد بسیار شدید و آن هایی که به تدریج بدتر می شوند، می توانند توجه و مراقبت پزشکی خاص در بیماری های گوش، تعادل و سیستم عصبی را دریافت کنند.

برای کمک به تشخیص ماشین گرفتگی، پزشک در مورد نشانه هایتان سوال می کند و تشخیصش را می دهد که معمولاً مشکل است (مانند سواری در قایق، پرواز در هواپیما، یا رانندگی در خودرو). به طور کلی تست های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری حرکتی ضروری نیستند.

درمان ماشین گرفتگی:

علائم نگران کننده بیماری حرکتی معمولاً زمانی متوقف می شوند که محرکش توقف کند.  اما این همیشه درست نیست. افرادی هستند که حتی چند روز پس از پایان سفر، علائم بیماری را همچنان دارند.

درمان‌های زیر ممکن است به شما کمک کنند:

نگاه کردن به افق:

یک پیشنهاد رایج این است که از پنجره ماشین در حال حرکت به سمت افق در جهت سفرتان نگاه کنید.این کار کمک می کند تا حس درونی تان تعادلش را با فراهم کردن دوباره تأیید تصویری از حرکت به سمت بالا هدایت کند.

بسته نگاه داشتن چشم ها و چرت زدن:

در شب، یا در یک کشتی بدون پنجره، می توانید چشم ها را ببندید یا در صورت امکان، چرت بزنید.این مساله اختلاف ورودی بین چشم ها و گوش داخلی را حل می کند.

جویدن:

یک روش ساده برای تسکین این بیماری، جویدن است.جویدن آدامس اثر فوق العاده ای بر کاهش بیماری ماشین در افراد دارد.با این حال جویدن آدامس تنها چیزی نیست که می تواند اثرات خفیف بیماری ماشین را حل کند، بلکه خوردن اسنک ها نیز مفید است.

جویدن آدامس

راهکارهایی برای مبتلا نشدن به ماشین گرفتگی

چه چیزی ماشین گرفتگی را رفع می کند؟

هوای تازه:

هوای تازه و خنک نیز می تواند ماشین گرفتگی را اندکی تسکین دهد، اگر چه به احتمال زیاد این مربوط به اجتناب از بوهای نامطبوع است که می تواند حالت تهوع را بدتر کند.

زنجبیل:

زنجبیل به منظور تسکین ماشین گرفتگی مفید است.می توان آن را به شکل قرص خورد و یا می توانید ساقه تازه زنجبیل را برای تسکین علایمتان بجوید.

طب فشاری:

پزشک طب فشاری با همان نقاط مورد استفاده در طب سوزنی کار می کند، اما این محل های درمان را با فشار انگشت تحریک می کند. برخی مطالعات نشان می دهند که طب فشاری می تواند به کاهش علایم ماشین گرفتگی کمک کند، اگرچه این مدارکش روشن نیست.

طب فشاری

درمان های شگفت انگیز ماشین گرفتگی

پیش گیری از ماشین گرفتگی:

در اینجا چند نکته مهم برای پیش گیری از بیماری حرکتی وجود دارد:

 • همیشه در یک موقعیت بنشینید تا چشم ها متوجه حرکت یکسانی شوند که بدن و گوش داخلی احساس می کنند.
 • در اتومبیل، در صندلی جلو بنشینید و به مناظر دوردست نگاه کنید.
 • در کشتی، به عرشه بروید و حرکت افق را تماشا کن.
 • در هواپیما، کنار پنجره بنشینید و به بیرون نگاه کنید.
 • به مسافری که دچار بیماری حرکتی شده نگاه نکنید و یا با او صحبت نکنید.
 • از بوهای تند و یا غذاهای تند و چرب قبل و در طی سفر دوری کنید.

جلوگیری از استفراغ در ماشین

چطور از ماشین گرفتگی جلوگیری کنیم؟

داروهای ماشین گرفتگی:

در حالی که درمان های خانگی ارائه شده در همین بخش سلامت نمناک موثر هستند، اما داروها نیز راه خوبی برای جلوگیری از ماشین گرفتگی هستند و بهتر است قبل از سفر مصرف شوند که البته هیچ کدام را به هیچ عنوان نباید بدون مشورت با پزشک استفاده کرد.

اسکوپولامین – رایج ترین داروی تجویز شده برای ماشین گرفتگی است. این دارو باید قبل از شروع علائم مصرف شود. به صورت برچسب موجود است که ۶ تا ۸ ساعت قبل از سفر در پشت گوش قرار می گیرند.

پرومتازین – باید ۲ ساعت قبل از سفر مصرف شود. تاثیراتش ۶ تا ۸ ساعت طول می کشد. عوارض جانبی اش ممکن است شامل خواب آلودگی و خشکی دهان باشد.

سیکلیزین – دارویی بسیار موثر است و باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از سفر مصرف شود.توصیه نمی شود که کودکان زیر ۶ سال مصرف کنند و عوارض جانبی اش هم مشابه اسکوپولامین هستند.

دیمن هیدرینات – هر ۴ – ۸ ساعت یک بار مصرف شود.عوارض جانبی اش شبیه به اسکوپولامین هستند.

جویدن آدامس اسکوپولامین – تیمی از متخصصان در سال ۲۰۱۲ نشان دادند که بیماران می توانند دارو را از روی گونه جذب کنند.

مکلیزین (بونین):هنگامی که یک ساعت قبل از سفر مصرف شود، بسیار موثر است.این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی شود و عوارض جانبی اش می تواند شامل خواب آلودگی و خشکی دهان باشد.

قرص ضد ماشین

داروهایی که از ماشین گرفتگی جلوگیری می‌کنند

چیزهایی که شما در مورد ماشین گرفتگی نمیدانید:

۱. فقط فکر کردن درباره ماشین گرفتگی می تواند باعث بروز آن شود:

آیا شنیده اید که افکار شما می تواند قدرتمند باشد و زمانی که به بیماری حرکت مربوط می شود هم درست است.

۲. شما ممکن است مستعد ابتلا به ماشین گرفتگی باشید:

مطالعات نشان می دهد که همه ما ماشین گرفتگی را در صورت مواجهه با حرکت زیاد برای مدت زمان طولانی تجربه خواهیم کرد، اما برخی از ما آستانه بالاتری نسبت به بقیه افراد داریم.

بیماری ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی در چه کسانی بیشتر است؟

عوامل موثر در ماشین گرفتگی

۳. داروهایی که می توانند باعث ماشین گرفتگی شوند:

داروهای تجویز شده می توانند باعث شوند که شما به احتمال بیشتری دچار ماشین گرفتگی شوید.

از آنجا که همه به طور متفاوتی واکنش نشان می دهند، هر دارویی که می گیرید باید روی آن مشکوک باشد. با این حال، نشان داده شده است که داروهای زیر به علائم ماشین گرفتگی مشارکت می کند یا به آن ها کمک می کنند:

 • دیگوکسین
 • لوودوپا
 • قرص های کنترل بارداری
 • داروهای حاوی استروژن
 • ضد استروئیدها مانند ایبوپروفن و ناپروکسن
 • فلوکستین
 • داروهای ضد درد مخدری مانند مورفین، اکسید کادون یا هیدروکودون
 • پاروکستین
 • سرترالین
 • آمینوفیلین
 • داروهایی که برای درمان انگل ها هستند، مثل کلروکین،
 • بعضی از آنتی بیوتیک ها از جمله سولفا، آزیترومایسین و اریترومایسین ها
 • بیس فسفونات ها مثل سدیم آلندرونات.

داروهایی که سبب ماشین گرفتگی می شوند

ماشین گرفتگی می تواند با شرایط دیگری ایجاد شود:

بسیاری از شرایط دیگر، علائم مشابهی را به عنوان بیماری حرکت ایجاد می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، علایم ماشین گرفتگی باید به محض توقف حرکت (یا کمی بعد از آن) از بین برود. اگر علائم ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی شرایطی که ممکن است موجب بروز علائم مشابه شوند، عبارتند از:

 • سیالات در گوش
 • بیماری مینیره
 • برخی از عفونت ها
 • برخی آسیب ها

اگر علایم بیماری را پس از برخورد به سر خود و یا درگیر شدن در یک سانحه تجربه می کنید، باید به اتاق اورژانس بروید و یا با اورژانس تماس بگیرید. برخی شرایط جدی مانند سکته ممکن است موجب بروز علائم مشابهی شود و باید فوراً درمان شوند.

شرایط بیماری حرکتی

عوامل موثر در ایجاد شدن ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی بیشتر از یک حالت تهوع است:

وقتی بیشتر ما به ماشین گرفتگی فکر می کنیم، یاد حالت تهوع و استفراغ می افتیم، اما بیماری حرکت می تواند باعث ایجاد علائم دیگری نیز شود. همچنین، درجه ای که شما علائم را تجربه می کنید، و این که کدام یک از آن ها را تجربه می کنید، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

حتی ممکن است که شما ماشین گرفتگی را بدون حالت تهوع و استفراغ داشته باشید.در متن زیر در بخش سلامت نمناک لیستی کامل از کارهایی که مرتبط با ماشین گرفتگی هستند وجود دارد.

فعالیت هایی مانند خواندن یا بافتن در ماشین، یا هر چیزی که نیاز است تا بر روی یک شی در داخل وسیله نقلیه تمرکز کنید، می تواند علائم ماشین گرفتگی را بدتر کند.

گاهی اوقات این فعالیت ها را کاهش دهید و به بیرون نگاه کنید.

تعویض صندلی ها نیز می تواند کمک کند، زیرا یک موقعیت خاص در وسیله نقلیه می تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به ماشین گرفتگی کند. افرادی که رانندگی می کنند، هرگز دچار بیماری های اتومبیل نمی شوند.

حالت ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی چیست؟

ماشین گرفتگی و علل آن

هورمون ها ممکن است مقصر باشند:

استروژن مجرم اصلی است. نه تنها زنان به طور کلی بیشتر از مردان این بیماری را تجربه می کنند، بلکه مطالعات نشان می دهند که زنان می توانند نسبت به فاز قاعدگی خود، ماشین گرفتگی مختلفی را تجربه کنند.

قرص های کنترل زایمان که حاوی استروژن، یا مکمل های استروژن هستند، که نشانه هایی از یائسگی را دارند، همچنین می توانند ریسک ابتلا به بیماری را افزایش دهند.

دیمن هیدرینات

 آنتی هیستامین ها
     
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
هشدار! تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد و ما مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد.
داروها موارد مصرف مختلفی دارند، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو توسط ما ذکر نشده باشد.

دیمن هیدرینات دارویی قدیمی و معروف برای درمان تهوع،استفراغ و سرگیجه ی ناشی از حرکت می باشد.این قرص در اصطلاح عوام به قرص ماشین نیز معروف است.
این دارو متعلق به دسته ی آنتی هیستامین ها می باشد و با اثر روی گیرنده های هیستامین تعادل بدن در زمان حرکت را تنظیم می کند.این دارو همچنین برای درمان بیماری منییر (یک بیماری مرتبط با گوش داخلی )نیز استفاده می شود.

نحوه مصرف دیمن هیدرینات

_این دارو به صورت قرص خوراکی موجود است که جهت جلوگیری از ایجاد تهوع و سرگیجه نیم تا یک ساعت پیش از مسافرت و حرکت باید مصرف شود.
_ بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۱۲ سال می توانند این قرص را در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف نمایند.
_ در کودکان زیر ۱۲ سال می توان هر ۶ تا ۸ ساعت ۱ قرص در صورت نیاز مصرف نمود.
_ مصرف این دارو در کودکان زیر دو سال بدون نظر پزشک مناسب نمی باشد.

پیش از مصرف دیمن هیدرینات
‎-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا آنتی بیوتیک هایی مانند آمیکاسین، جنتامایسین، کانامایسین، نئومایسین، استرپتومایسین و توبرامایسین) دارو های ضد افسردگی (مانند آمی تریپیتلین، کلومیپرامین، دسیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، نورتریپتیلین، تری میپرامین)،آنتی هیستامین ها (مانند دیفن هیدرامین)، داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی(تئوفیلن، داروهای ضد تشنج، خواب آو و آرامبخش، شل کننده های عضلانی و …)، زیرا صورت مصرف این دارو ها پزشک باید مقدار مصرف داروهای شمارا تغییر دهد و اقدامات لازم را به شما توضیح دهد.
_در صورتی که مبتلا به آسم، تنگی نفس، برونشیت مزمن و هرگونه مشکل ریوی هستید به پزشک خود بگویید.
_در صورت سابقه ی اختلالات پروستات و مشکل در دفع ادرار،مشکلات چشمی(گلوکوم یا آب سیاه) یا تشنج پزشک خودرا مطلع سازید.
در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
_این دارو ممکن است موجب خواب آلودگی و گیجی شود .در این صورت از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است،خودداری کنید.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
_در صورتی که نیاز به مصرف دیمن هیدرینات بمدت طولانی تری دارید ، در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

عوارض شایع دیمن هیدرینات

_خواب آلودگی،بیش فعالی و هیجان در اطفال، سردرد، سرگیجه، تاری دید، شنیدن صدای زنگ در گوش، خشکی دهان بینی یا گلو، تهوع و … می تواند از عوارض مصرف این دارو باشد که به مرور برطرف می شود.
_برخی علائم می توانند جدی باشند لذا در صورت ضربان قلب نامنظم و بالا فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

مسمومیت با دیمن هیدرینات

در صورت مصرف بیش از حد دارو،با مرکز درمانی یا کنترل مسمومیت تماس بگیرید. علائم مسمومیت با این دارو ،اتساع مردمک چشم،برافروختگی صورت،خواب آلودگی شدید ، توهم و گیجی شدید و افت هوشیاری ،عدم توانایی در تکلم و بلع ،تشنج و بیهوشی می باشد.

هشدارهای دیمن هیدرینات

_در صورتی که علت تهوع بیمار را نمی دانید یا مشکوک به مسمومیت غذایی یا دارویی می باشید از مصرف این دارو خودداری نمایید.زیرا دیمن هیدرینات علائم تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت را مخفی می کند.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف دیمن هیدرینات

دیمن هیدرینات در درمان سر گیجه ، تهوع ، بیماری مسافرت و همچنین سر گیجه ناشی از بیماری هایی که بر روی بخش دهلیزی گوش اثر می گذارند(مانند التهاب لابیر نت ) به کار برده می شود.

مکانیسم اثر دیمن هیدرینات

-آنتاگونیست رسپتور H1، ترکیبی از دیفن هیدرامین و ۸-کلروتئوفیلین که اغلب اثرات، ناشی از جزء دیفن هیدرامین می باشد (مانند سرکوب CNS، اثرات آنتی کولینرژیک، اثرات آنتی هیستامین، اثرات بی حس کننده موضعی و اثرات ضد تهوع).
– رقابت با هیستامین برای قرار گرفتن بر گیرنده در سلول های دستگاه گوارش، رگ های خونی و مجاری تنفسی
– سرکوب منطقه ماشه ای رسپتورهای شیمیایی (CTZ)
– کاهش تحریکات وستیبولار و سرکوب عملکرد لابیرنتین از طریق فعالیت آنتی کولینرژیک مرکزی؛ در نتیجه بروز اثرات ضدتهوع

فارماکوکینتیک دیمن هیدرینات

جذب: کامل
شروع اثر:
وریدی: به سرعت
عضلانی: ۳۰-۲۰ دقیقه
خوراکی: ۳۰-۱۵ دقیقه
طول اثر: ۶-۴ ساعت
اتصال به پروتئین: ۸۵-۷۰%
متابولیسم: کبدی گسترده
نیمه عمر: ۸-۵ ساعت
دفع: کلیوی

عوارض جانبی دیمن هیدرینات

سایر عوارض (درصد نامشخص):
قلبی عروقی: تاکی کاردی
سیستم اعصاب مرکزی: سرگیجه، خواب آلودگی، هیجان، سردرد، بی خوابی، بی حالی، عصبانیت، بی قراری
پوستی: راش پوستی
گوارشی: بی اشتهایی، درد اپی گاستر (سر دل)، تهوع، خشکی دهان
ادراری تناسلی: سوزش ادرار
چشمی: تاری دید
تنفسی: غلیظ شدن ترشحات برونش

تداخلات دارویی دیمن هیدرینات

مشخصات کلی تداخلات:
-تشدید اثرات آنتی کولینرژیک
– تشدید اثرات تضعیف کننده CNS
-کاهش اثرات مرکزی هیستامین
– تشدید سمیت گوشیتداخلات رده X (پرهیز):
آکلیدینیوم، آزلاستین (بینی)، برومپریدول، سیمتروپیوم، الوکسادولین، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، لووسولپیرید، ارفنادرین، اوکساتومید، اوکسوممازین، پارالدهید، پیتولیسانت، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، روفناسین، تالیدومید، تیوتروپیوم، اومکلیدینیوم

کاهش اثرات داروها توسط دیمن هیدرینات:
مهار کننده های استیل کولین استراز، بنزیل پنیسیلوئیل پلی لیزین، بتاهیستین، عوامل معده روده ای (پروکینتیک ها)، هیالورونیداز، ایتوپرید، لووسولپیرید، نیتروگلیسرین، پیتولیسانت، سکرتین

کاهش اثرات دیمن هیدرینات توسط داروها:
مهار کننده های استیل کولین استراز، آمفتامین ها

افزایش اثرات داروها توسط دیمن هیدرینات:
اتانول، امزینیوم، داروهای آنتی کولینرژیک، آزلاستین (بینی)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سیمتروپیوم، کلوزاپین، مهارکننده های CNS، الوکسادولین، فلونیترازپام، گلوکاگون، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، متوتریمپرازین، متیروزین، میرابگرون، اگونیست های اپیوئیدی، ارفنادرین، اوکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، پرامی پکسول، راموسترون، روفناسین، روپی نیرول، روتیگوتین، SSRIها، سوورکسانت، تالیدومید، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی، تیوتروپیوم، توپیرامات، زولپیدم

افزایش اثرات دیمن هیدرینات توسط داروها:
آکلیدینیوم، آلیزاپرید، آمانتادین، فراورده های حاوی توکسین بوتولینیوم، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، کانابیس، کلرال بتائین، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، دیمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اسکتامین، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، هیدروکسی زین، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، کاوا کاوا، لمبورکسانت، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، متوتریمپرازین، میانسرین، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، اوکساتومید، اوکسوممازین، پرامپانل، پراملینتید، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول، تریمپرازین، اومکلیدینیوم

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدارها دیمن هیدرینات

در طول دوره درمان به پایش خاصی نیاز نیست.

توصیه های دارویی دیمن هیدرینات

۱- بمنظور کاهش تحریک گوارشی، همراه غذا ، آب یا شیر مصرف شود.
۲- احتمال بروز خواب آلودگی وجود دارد . بنابرین از کار با آلاتی که نیاز مند هوشیاری است مانند رانندگی خودداری شود.
۳- دیمن هیدرینات به عنوان ضد سر گیجه حداقل نیم ساعت قبل از مسافرت باید مصرف گردد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا