بیماری‌های مغز و اعصابمالتیپل اسکلروزیس

خستگی ام اس: ۹ نکته برای کمک به احساس بهتر

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

تقریباً همه افرادی که مبتلا به ام اس هستند، دچار خستگی نیز هستند.

بر اساس گزارش انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس (NMSS)، حدود ۸۰ درصد از افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند، در دوره ای از بیماری دچار خستگی می شوند.

با این حال، علت دقیق خستگی ناشی از MS ناشناخته باقی مانده است.

در ادامه ۹ نکته را بخوانید که می تواند به شما در افزایش انرژی و کاهش خستگی کمک کند.

نوع متفاوتی از خستگی

قبل از یادگیری نحوه غلبه بر خستگی، درک انواع خستگی که ممکن است هنگام ابتلا به ام اس با آن مواجه شوید مفید است.

محققان شروع به شناسایی تعدادی از ویژگی های متمایز به طور خاص با ام اس کرده اند. آنها آن را کاملاً متفاوت از خستگی باغی تعریف می کنند:

 • شروع: ممکن است به طور ناگهانی شروع شود.
 • فراوانی: اغلب هر روز اتفاق می افتد.
 • زمان روز: با وجود خوابیدن شب قبل، ممکن است در صبح رخ دهد.
 • پیشرفت: معمولاً در طول روز بدتر می شود.
 • حساسیت به گرما: گرما و رطوبت ممکن است آن را تشدید کند.
 • شدت: نسبت به سایر انواع خستگی شدیدتر است.
 • تأثیر بر فعالیت ها: بیشتر از خستگی معمولی توانایی شما را برای انجام کارهای روزمره مختل می کند.

نکته ۱: اغلب ورزش کنید

طبق گفته کلینیک کلیولند، فعالیت بدنی منظم می تواند به مبارزه با خستگی مرتبط با ام اس کمک کند.

پایبندی به یک برنامه ورزشی ثابت می تواند به استقامت، تعادل، کاهش وزن و رفاه عمومی کمک کند – همه برای افراد مبتلا به ام اس مهم است.

با این حال، یک اخطار وجود دارد: در حالی که ورزش به برخی از افراد مبتلا به ام اس کمک می کند، برخی دیگر هم هستند که مزایای مشابهی را تجربه نمی کنند.

اگر شک دارید، قبل از شروع هر نوع برنامه تناسب اندام جدید، با پزشک خود صحبت کنید . همچنین به یاد داشته باشید که هدف از ورزش دادن انرژی بیشتر به شماست نه اینکه احساس خستگی بیشتری کنید.

نکته ۲: انرژی خود را حفظ کنید

صرفه جویی در انرژی فقط برای محیط زیست مهم نیست. همچنین یک اصل کلیدی برای مبتلایان به ام اس است.

بهترین زمان از روز برای انجام کارها چه زمانی است (یعنی زمانی که بیشترین انرژی را احساس می کنید)؟

اگر متوجه شدید که در صبح کمتر احساس خستگی می کنید، از انرژی اضافی خود برای انجام کارهایی مانند خرید و نظافت استفاده کنید. سپس می‌توانید انرژی خود را بعداً که احساس خستگی بیشتری می‌کنید، حفظ کنید، زیرا می‌دانید که قبلاً وظایف کلیدی آن روز را انجام داده‌اید.

نکته ۳: خونسرد باشید

افراد مبتلا به ام اس ممکن است به ویژه به گرما حساس باشند. در نتیجه، زمانی که بیش از حد گرم می شوند یا در محیط گرم تری قرار می گیرند، ممکن است خستگی بیشتری را تجربه کنند. این تکنیک ها را برای خنک شدن امتحان کنید:

 • در صورت نیاز از تهویه مطبوع مخصوصاً در ماه های تابستان استفاده کنید.
 • جلیقه خنک کننده بپوشید. 
 • لباس سبک بپوشید.
 • یک دوش خنک بگیرید.
 • پرش در استخر.
 • نوشیدنی های یخی بنوشید.

نکته ۴: درمان را امتحان کنید

اگر تغییرات سبک زندگی به شما انرژی لازم را نمی دهد، ممکن است بخواهید کار درمانی یا فیزیوتراپی را امتحان کنید. 

با کاردرمانی، یک متخصص آموزش دیده به شما کمک می کند تا فعالیت ها را در محیط های کاری یا خانه خود ساده کنید. این ممکن است شامل استفاده از تجهیزات سازگار یا تغییر محیط شما برای کمک به افزایش انرژی فیزیکی و ذهنی شما باشد.

با فیزیوتراپی، یک متخصص آموزش دیده به شما کمک می کند تا کارهای فیزیکی روزانه را به طور موثرتری انجام دهید. برای مثال، ممکن است از تکنیک‌ها یا وسایلی استفاده کنید که می‌تواند به شما در حفظ انرژی در حین راه رفتن کمک کند.

نکته ۵: خواب خود را تنظیم کنید

مشکلات خواب اغلب پشت خستگی است که افراد مبتلا به ام اس تجربه می‌کنند.

چه در به خواب رفتن مشکل داشته باشید، چه در خواب ماندن، یا میزان و نوع خوابی که برای بیدار شدن از خواب نیاز دارید و احساس سرزندگی داشته باشید، نتیجه یکسان است: احساس خستگی می کنید.

برای کمک به جلوگیری از این مشکلات، مهم است که خواب خود را تنظیم کنید. این ممکن است شامل شناسایی و درمان سایر علائم ام اس باشد که باعث مشکلات خواب می شود – به عنوان مثال، اختلال در عملکرد ادرار.

اگر همه چیز جواب نداد، می توانید با پزشک خود در مورد استفاده از داروهای خواب برای مدت کوتاهی صحبت کنید.

نکته ۶: نوشیدنی های خاص را محدود کنید

برخی رفتارها ممکن است به نظر به رفع خستگی کمک کنند، اما در نهایت، ممکن است بیشتر از آن که حل کنند، باعث ایجاد مشکلات شوند.

اگر مشکل خواب دارید، نوشیدن یک نوشیدنی گرم ممکن است راه خوبی برای آرام کردن شما باشد، اما قهوه و چای معمولا حاوی کافئین هستند.

حتما بررسی کنید که آیا نوشیدنی شما حاوی کافئین است یا خیر. این می تواند از به خواب رفتن شما جلوگیری کند و منجر به خستگی روز بعد شود.

به طور مشابه، در حالی که الکل ممکن است به شما کمک کند بعد از اولین نوشیدن آن احساس خواب آلودگی کنید، اما می تواند بعداً خواب آرام شبانه را سخت تر کند.

رفتارهایی را در نظر بگیرید که ممکن است به عادات بد خواب و خستگی کمک کند و سعی کنید اقداماتی را برای تنظیم آنها انجام دهید.

نکته ۷: درست غذا بخورید

تغذیه نامناسب ممکن است باعث شود هر کسی احساس خستگی یا خستگی کند، و این ممکن است در مورد افراد مبتلا به ام اس بیشتر صادق باشد.

مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی شما می تواند بر علائم و احساس شما تأثیر بگذارد. حتی ممکن است بر پیشرفت بیماری شما تأثیر بگذارد.

توصیه های تغذیه ای خوب برای اکثر افراد شامل خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و غلات کامل است. این توصیه برای افراد مبتلا به ام اس نیز صادق است.

برخی از نکات، مانند اطمینان از مصرف کافی چربی های سالم و ویتامین D، ممکن است در صورت ابتلا به ام اس بسیار مهم باشد.

اگر سؤالی در مورد آنچه باید بخورید دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند. آنها همچنین می توانند شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کنند که می تواند به ایجاد یک برنامه غذایی سالم شخصی کمک کند.

نکته ۸: استرس را کنترل کنید

درست همانطور که یک رژیم غذایی نامناسب ممکن است بر فرد مبتلا به ام اس بیشتر از افراد بدون آن تأثیر بگذارد، استرس نیز می تواند تأثیر بیشتری بر شما داشته باشد تا بر روی دوستتان که ام اس ندارد.

هر کسی که استرس دارد می تواند بی خوابی را تجربه کند که می تواند منجر به خستگی شود.

با این حال، اگر مبتلا به ام اس هستید، استرس در واقع می تواند وضعیت شما را بدتر کند. استرس ضایعات مغزی جدیدی ایجاد نمی کند، اما استرس می تواند باعث بدتر شدن علائم ام اس از جمله خستگی شود.

بیماری پیشرفته می تواند علائم شما از جمله خستگی را افزایش دهد.

شما می توانید با خوب غذا خوردن، ورزش و حتی گوش دادن به موسیقی استرس را کاهش دهید. مدیتیشن همچنین یک راه اثبات شده برای کمک به آرامش و کاهش استرس است. برای ایده های بیشتر، با پزشک خود صحبت کنید.

هر چند در مورد آن استرس نداشته باشید. استرس بخشی از زندگی روزمره است، بنابراین هدف شما باید به سادگی مدیریت آن باشد، نه خلاص شدن از شر آن.

نکته ۹: داروهای خود را مدیریت کنید

اگر برای علائم دیگر دارو مصرف می کنید، عوارض جانبی آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که بر خستگی شما نمی افزایند.

در مورد هر دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید و با هم کار کنید تا تعیین کنید آیا می توانید مصرف داروهایی را که می توانند باعث خستگی شوند را متوقف کنید.

از نظر دارویی برای کمک به کاهش خستگی، پزشک می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما مناسب است.

در حالی که برخی از داروها می توانند به مدیریت خستگی کمک کنند، کلینیک کلیولند توصیه می کند از داروهایی برای درمان خستگی استفاده نکنید.

این به این دلیل است که ممکن است در حال حاضر داروهای دیگری برای ام اس خود مصرف کنید و بهتر است در صورت امکان تعداد داروهای مصرفی خود را محدود کنید.

با این حال، علائم ام اس در همه افراد متفاوت است. اگر نکات این مقاله را امتحان کردید و هیچ نتیجه‌ای نداشت، گزینه‌های دارویی برای کمک به کاهش خستگی وجود دارد.

آنها شامل آمانتادین (Gocovri) و مودافینیل (Provigil) هستند، دو دارویی که بدون برچسب استفاده می شوند. 

آنها هنوز به عنوان درمانی برای خستگی ام اس در حال مطالعه هستند، به این معنی که بیمه شما ممکن است آنها را برای این منظور پوشش ندهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این داروها، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از مواد دارویی بدون برچسب

استفاده از داروی خارج از برچسب به این معنی است که دارویی که برای یک هدف مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است، برای هدف دیگری استفاده می شود که هنوز برای درمان آن تایید نشده است.

با این حال، پزشک همچنان می تواند از دارو برای این منظور استفاده کند. این به این دلیل است که FDA آزمایش و تأیید داروها را تنظیم می کند، اما نه نحوه استفاده پزشکان از داروها برای درمان بیماران خود.

بنابراین، پزشک شما می‌تواند دارویی را هر طور که فکر می‌کند برای مراقبت شما بهترین است، تجویز کند.

OFF-LABEL DRUG USE

استفادهٔ خارج از دستور یا استفاده بدون مجوز یا استفاده بدون برچسب

سخن پایانی

خستگی ناشی از ام اس به دلایل زیادی، هم در محل کار و هم در خانه، می تواند زندگی شما را خراب کند.

ممکن است به شدت انواع فعالیت‌هایی را که می‌توانید انجام دهید محدود کند و حتی ممکن است منجر به ترک شغلتان شود. ارزش آن را دارد که یاد بگیرید چگونه خستگی ناشی از ام اس را مدیریت کنید.

اگر در مورد خستگی یا سطح انرژی خود سؤال یا نگرانی دارید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. آنها با شما همکاری خواهند کرد تا راه هایی برای رفع خستگی شما بیابند و به شما کمک کنند تا انرژی بیشتری در زندگی روزمره خود داشته باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا