علوم پزشکی

هورمون عشق چیست؛ اکسی‌توسین درمان بیماری‌ها

اکسی توسین چیست؟ و چرا آن را هورمون عشق می‌نامند؟

کافی است همین عبارت را به صورت فارسی در گوگل جستجو کنید و نتایج دو صفحه نخست را ببینید تا متوجه شوید که ماجرای هورمون اکسی توسین چیزی فراتر از یک بحث علمی یا پزشکی است. هورمون اکسی توسین که سالها قبل به عنوان هورمون عشق نام‌گذاری شد توانست به سرعت مورد توجه عموم مردم قرار بگیرد. حتی ساختار مولکولی اکسی توسین روی دست و پای مردم به عنوان نماد عشق، جای افرودیت الهه عشق را گرفت و امروزه یکی از خالکوبی‌های رایج در جهان است!

هورمون اکسی توسین و داستان‌های مرتبط با آن، چنان برای مردم جذاب بوده است که به سرعت با اسپری اکسی توسین و آدامس اکسی توسین و هر چیزی کی به نوعی با اکسی توسین ربط دارد، به صورت گسترده فروخته می‌شود و منبع درآمد خوبی محسوب می‌شود!

اکسی توسین چیست؟

ما حدود ۱۰۰ سال است که هورمون اکسی توسین را به نوعی می‌شناسیم. از زمانی که هنری دیل، دانشمند انگلیسی در سال ۱۹۰۶ این نام را بر روی آن گذاشت. حتی حدود شصت سال است که می‌توانیم آن را به صورت آزمایشگاهی تولید کنیم و ونسن دو ویناد در سال ۱۹۵۵ برای این کار، جایزه نوبل دریافت کرده است.

اما به تعبیر انستیتو ملی آمریکا در مروری برتاریخچه اکسی توسین، همه مشکلات از جایی شروع شد که کتابها و روزنامه‌ها و بعداً سایت‌ها، احساس کردند هورمون عشق نام جذابی است و می‌تواند مخاطبان زیادی را جذب کند.

اکسی توسین چیست؟

از همین زمان بود که حتی ادوکلن‌هایی با بوی اکسی توسین(!) هم تولید و عرضه شد و به تدریج مشخص شد که اکسی توسین بر هر درد بی درمان دواست! به هر حال، همه ما می‌دانیم که برای انسانها خبرهای جالب، هیجان انگیزتر و جذاب‌تر از خبرهای درست هستند و هورمون عشق هم از این ماجرا مستثنی نبود.

“هورمون عشق” از پوکی استخوان زنان جلوگیری می کند.

"هورمون عشق" از پوکی استخوان زنان جلوگیری می کند

آزمایشات اخیر بر روی موش های ماده نشان می دهد که هورمون اوکسی توسین می تواند از کاهش تراکم و مقاومت استخوان ها بکاهد.

مطالعات نشان می‌دهد استفاده از هورمون اوکسی توسین، معروف به هورمون عشق، قابلیت پیشگیری از پوکی استخوان را دارد.

یکی از بزرگ‌ترین فاکتورهای پرریسک پوکی استخوان، جنسیت بیولوژیکی است. زنان بیش از مردان در معرض ابتلاء به این مشکل هستند.

از بین رفتن گسترده تراکم استخوانی که منجر به افزایش ریسک شکستگی استخوان‌ها می‌شود، پوکی استخوان نام دارد. بغیر از برخی تغییرات سبک زندگی، در حال حاضر هیچ روش مؤثری برای پیشگیری از پوکی استخوان وجود ندارد.

حال محققان دانشگاه سائوپائولو برزیل در مطالعه بر روی موش‌های ماده دریافتند هورمون اوکسی توسین فرایند کاهش تراکم و قدرت استخوان‌ها را برعکس می‌کند.

محققان معتقدند در صورت ایجاد نتایج مشابه در انسان، پزشکان می‌توانند از هورمون اوکسی توسین برای پیشگیری از پوکی استخوان استفاده نمایند.

اوکسی توسین توسط سلول‌های استخوان تولید می‌شود و با متابولیسم استخوان در زنان مرتبط است. میزان این هورمون در طول دوره یائسگی نیز کاهش می‌یابد.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

هورمون عشق به درمان کرونا می‌آید.

گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ یکی از جدی‌ترین عوارض عفونت ناشی از کروناویروس جدید، «توفان سیتوکینی» است که در آن، بدن به بافت‌های خودش حمله می‌کند.

در حال حاضر هیچ روش درمانی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای کووید ۱۹ وجود ندارد.

پزشکان هورمون‌های جنسی زنانه را برای درمان کووید-۱۹ امتحان می‌کنند

تحقیق قبلی نشان داده بود که هورمون اُکسی توسین موجب کاهش التهاب می‌شود.

«علی امامی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تولدو اوهایو، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم هورمون اُکسی توسین دارای پتانسیل درمان توفان سیتوکینی در بیماران کووید ۱۹ است.»

با این حال محققان تاکید دارند ایمنی و کارآیی تزریق اُکسی توسین درون وریدی در بیماران بستری شده در بیمارستان باید مورد بررسی قرار گیرد.

تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان

هورمون اُکسی توسین در تنظیم رفتار اجتماعی و مادرانه مهم است. سلول‌های گیرنده این هورمون در منطقه مغز قرار دارند. بعلاوه تجلی گیرنده‌های اُکسی توسین در این سلول‌ها تنها زمانی حاضر هستند که هورمون استروژن هم وجود داشته باشد. به‌همین خاطر این سلول ها در تحریک رفتار مادرانه دخیل هستند.

بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده‌اند که بین تغییر در تجلی گیرنده‌های اُکسی توسین و افسردگی پس از زایمان ارتباط وجود دارد.

افسردگی پس از زایمان در سلامت ضعیف مادر نقش داشته و بر رشد کودک تاثیر می‌گذارد. شماری از مطالعات نشان داده‌اند که کودکان دارای مادران افسرده با طیف وسیعی از مشکلات شناختی، احساسی، رفتاری و پزشکی روبرو هستند.

به‌همین خاطر افسردگی پس از زایمان دغدغه اصلی سلامت عمومی است چراکه هم بر مادر و هم بر کودکش تاثیرات منفی دارد. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد زنان افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند.

به‌گفته محققان، این یافته جدید، راهکارهای برای درمان‌های جدید احتمالی و داروهای احتمالی برای افسردگی پس از زایمان با هدف قرار دادن سلول‌های گیرنده اُکسی توسین ارائه می‌دهد.

دروغ‌های پنهان در هورمون عشق

 هورمون اکسی‌توسین یا هورمون عشق برای نخستین بار به مقدار زیادی در اولین رابطه عاطفی از هیپوتالاموس ترشح می‌ شود؛ طبق تحقیقات جدید منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم پزشکی گفته می‌شود، این هورمون دروغگویی را نیز در افراد تقویت می‌کند.

اکسی‌توسین به عنوان یک پپتید و نه اسید آمینه در منطقه هیپوتالاموس مغز به عنوان هورمون و ناقل عصبی عمل می‌کند، تحقیقات نشان داده است این هورمون منجر به تشکیل باندهای عاطفی در زوج‌ها و بین مادر و نوزاد می‌شود؛ همچنین تصور می‌شود اکسی توسین انگیزه افراد را به منظور گرایش به روابط اجتماعی افزایش می‌دهد.به‌طور کلی سطوح بالاتری از اکسی توسین با افزایش همدلی و اعتماد به نفس، اضطراب اجتماعی و پاسخ به ترس را پایین می‌آورد.

محققان دانشگاه آمستردام هالند معتقدند این هورمون در تصمیم گیری‌های اخلاقی افراد مانند دروغ گفتن نقش دارد اما زمانی که بحث از پایه بیولوژیکی دروغ و هورمون اکسی‌توسین سخن به میان می‌آید پاسخ علمی قاطعی وجود ندارد. بنابراین محققان به منظور بررسی این موضوع آزمایشی را طراحی کردند.آنها یک گروه متشکل از ۶۰ شرکت‌کننده مرد را در نظر گرفتند سپس تعدادی از شرکت‌کنندگان یک دوز اکسی توسین و تعدادی دیگر دارونما دریافت کردند و سپس تیم به سه قسمت تقسیم شد. از این تیم‌ها خواسته شد نتایج حاصل از پرتاب ۱۰ سکه را پیش‌بینی کنند. اگر یکی از شرکت‌کنندگان بدرستی پرتاب سکه را حدس می‌زد تیم او پول بیشتری را به دست می‌آورد و این پول بین اعضای تیم تقسیم می‌شد. در ادامه از آن‌ها خواسته شد نتایج بازی شیر یا خط را مبنی بر درست بودن یا نبودن پیش‌بینی‌هایشان گزارش کنند.

شرکت کنندگانی که به جای دارونما، هورمون اکسی‌توسین دریافت کرده بودند، نمرات‌شان را دروغ می‌گفتند. نتایج بازی شیر یا خط بین شرکت‌کنندگانی که اکسی توسین و دارونما دریافت کرده بودند، بسیار متفاوت بود. در گروه شاهد ۲۳درصد ادعا کرده بودند نتایج بازی حاصل را درست حدس زده‌اند اما در گروه اکسی توسین ۵۳درصد از شرکت‌کنندگان ادعا کرده بودند که بدرستی بسیاری از پرتاب سکه‌ها را حدس زده‌اند. این در حالی است که به گفته متخصصان روانشناسی اقتصادی و تصمیم‌گیری، احتمال این‌که شرکت‌کنندگان از ۱۰ پرتاب ۹ یا ۱۰ پرتاب را درست حدس بزنند یک درصد است با این حال ۵۳ درصد از افرادی که هورمون اکسی‌توسین دریافت کرده بودند، ادعا می‌کردند از ۱۰ پرتاب ۹ پرتاب را درست حدس زده‌اند. بنابراین اغلب افرادی که ادعا می‌کردند ۹۰ یا ۱۰۰درصد در پیش‌بینی پرتاب سکه‌ها موفق عمل کرده‌اند به‌خاطر مصرف اکسی‌توسین نتایج بازی را دروغ اعلام کرده بودند.

مدیر این تحقیق می‌گوید: «هنگامی که افراد قصد ایجاد ارتباط عاطفی با دیگران دارند برای کمک به خود ممکن است قواعد اخلاقی را زیر پا بگذارند و گاهی دروغ بگویند، این امر ممکن است افراد نزدیک به ما مانند دوستان و اعضای خانواده‌مان باشند. به عبارتی اکسی توسین در تصمیم‌گیری بر منافع شخصی و گروهی تمرکز دارد اما فقر اکسی‌توسین در بدن سوءمصرف مواد مخدر و الکل را افزایش داده و سطح بالایی از آن حساسیت‌های عاطفی را به وجود می‌آورد.» محققان دانشگاه ییل استفاده از اکسی توسین را به عنوان ابزاری برای افزایش همدلی و تعامل اجتماعی در کودکان مبتلا به اوتیسم مورد بررسی قرار داده‌اند.

هورمون عشق می‌تواند به درمان آلزایمر کمک کند.

بیماری آلزایمر به طور پیشرونده موجب زوال حافظه انسان و توانایی شناختی انسان شده و غالبا منجر به زوال عقل می شود.

نتیجه مطالعه اخیر نشان می‌دهد هورمون اُکسی‌توسین که معمولاً به هورمون عشق معروف است، می‌تواند برخی از آسیب‌های ناشی از پلاک‌های آمیلوئید را در مرکز یادگیری و حافظه مغز در مدل‌های حیوانی مبتلا به آلزایمر بازگرداند.

یکی از علل اصلی بیماری آلزایمر، انباشت پروتئینی موسوم به آمیلوئید بتا در دسته‌های در اطراف نورون‌های مغز است که فعالیت آن را مختل کرده و موجب نابودی آنها می‌شود. از اینرو آمیلوئید بتا و نقش آن در بروز زوال شناختی و آلزایمر به اثبات رسیده است.

«آکی‌یوشی سایتو» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه توکیو، در این باره می‌گوید: ما دریافتیم که هورمون اُکسی‌توسین در تنظیم عملکرد یادگیری و حافظه دخیل است.

نتایج مطالعات نشان داد با تزریق اُکسی‌توسین بیشتر، توانایی‌های سیگنال دهی افزایش یافت که بیانگر آن است که این هورمون می‌تواند اختلال سیناپسی ناشی از آمیلوئید بتا را برگرداند.

 اکسی توسین در بدن به هورمون عشق معروف است و خوردن بعضی خوراکی باعث ترشح این هورمون در بدن میشود

 خوراکی هایی که هورمون عشق را در بدن بیشتر می کند!

اضافه کردن برخی مواد خاص به برنامه غذایی روزانه کمک می‌کند که با اطرافیان مهربان‌تر باشیم.خوردنی‌هایی که هورمون عشق را زیاد می‌کند!
اکسی توسین که اغلب به عنوان هورمون عشق شناخته می‌شود، یک هورمون و انتقال دهنده عصبی است که در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس ساخته می‌شود و به آرامش و کاهش فشار خون و سطح کورتیزول کمک می‌کند.

همچنین آستانه درد را افزایش می‌دهد، اثر ضد اضطرابی دارد و انواع مختلف تعامل مثبت اجتماعی را تحریک می‌کند و علاوه بر این، باعث رشد و ترمیم می‌شود؛ بنابراین اکسی توسین به شما کمک می‌کند تا معاشرت کنید، دوست شوید و با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید. افرادی که سطح پایینی از این هورمون را دارند، ممکن است نسبت به دیگران همدلی کمتری داشته باشند. در ادامه مطلب با برخی از مواد غذایی که تولید این هورمون را در بدن تقویت می‌کنند، آشنا می‌شوید.

انجیر

اسید‌های آمینه موجود در انجیر، ترشح این هورمون را تحریک می‌کند و با تاثیر بر سطح اکسید نیتریک در بدن، سلامتی را تضمین می‌کند.
آووکادو نقش مهمی در تقویت انرژی دارد و با وجود اسید‌های چرب ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار مفید است. خوردنی‌هایی که هورمون عشق را زیاد می‌کند!

هندوانه

هندوانه به دلیل داشتن سیترولین، اسید آمینه‌ای که می‌تواند رگ‌های خونی را بهبود بخشد و باعث بهبود جریان خون به اندام‌ها شود، به ترشح این هورمون در بدن کمک می‌کند.

اسفناج

فراوانی منیزیم موجود در اسفناج باعث کاهش التهاب و افزایش جریان خون می‌شود و این ماده غذایی در تقویت نشاط کمک می‌کند.

چای سبز

سه مؤلفه جادویی موجود در چای سبز مانند کافئین، تانین و جینسنگ به تقویت ترشح این هورمون کمک می‌کند.

قهوه

این نوشیدنی باعث تعادل هورمون‌ها از جمله هورمون اکسی‌توسین می‌شود.

مغز‌ها

بادام و گردو دارای اسید‌های چرب امگا ۳ فراوان هستند و باعث بهبود سلامت به ویژه در مردان می‌شود. تخم کدو تنبل هم دارای مقدار زیادی روی است که می‌تواند به ترشح این هورمون کمک کند. خوردنی‌هایی که هورمون عشق را زیاد می‌کند!مکمل‌هایی داروییهر بافتی از جمله مغز در بدن شما دارای گیرنده‌های ویتامین D است، بنابراین کمبود آن می‌تواند منجر به عواقب فیزیولوژیکی و اختلال در روحیات روانی فرد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که اکسی توسین بطور مستقیم توسط ویتامین D فعال و کنترل می‌شود.

ویتامین C

مصرف این ویتامین یک روش آسان دیگر برای بهینه سازی و افزایش سطح اکسی توسین است که باعث کاهش استرس در فرد می‌شود. ویتامین C همچنین در میوه‌ها و سبزیجات مانند فلفل سبز، مرکبات، گوجه فرنگی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم بروکلی هم یافت می‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.ion.ir

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا