سلامتیفیتوتراپی

خواص گل آفتاب‌ گردان

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

خواص گل آفتاب‌ گردان

آفتاب گردان

بیتوته: هنگامی که از گیاه آفتاب گردان سخن به میان می آید معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی دریم چه که به مصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم ولی تمام قسمت های این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن درای خواص بسیاری است.

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را بخاطر تخم آن که به مصرف غذا میرسد می کاشتند و پرورش می دادند.

آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آندرشت و زیبا و بقطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دودارور آنرا گرفته اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

تخمه آفتاب بسیار مقوی است درای ۲۴% مواد پروتئینی، ۴۷% روغن، ۲۰% مواد هیدروکربن، ۸% فسفر، ۹% پتاسیم و بغیر از این مواد درای ویتامین های A و B نیز می باشد.

روغن تخم آفتاب گردان دارای ۷۰% اسید لینوئیک و مقدری فسفو لیپید و ویتامین E می باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند.

خواص داروئی:

اسانس گل آفتاب گردان برای التیام زخم ها و پائین آوردن فشار خون بکار می رود. اسانس برگ های آفتاب گردان خاصیت میکروب کشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتاب گردان استفاده می شود.

در مواردزیر می توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد.

۱) زنگ زدن گوش:

مغز ساقه آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم کنید و روزی سه فنجان از این چائی بنوشید.

۳۰ گرم برگهای خشک آفتاب گردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.

۲) سرگیجه، ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان:

۲۰ گرم از گل‌های خشک آفتاب گردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید .

۳) درد معده، بماریهای دستگاه ادراری، یبوست:

۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جشو ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.

۴) آرتروز و ورم پستان:

هنگامی که آفتاب گردان گل می دهد طبق گل ( قسمت پائیت گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیر ده طبق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در یر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید. که کاملا قهوه ای شود و بعد آن را خورد کرده بصورت در دارورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تاشفا یابد.

۵) اسهال خونی:

برای درمان اسهال خونی تخم آفتاب گردان را ( بمقدر ۳۰ گرم ) در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آنرا با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید.

۶) سردردی که همراه با سرماخوردگی است:

۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

۷) بیماری فتق:

۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب وشکر قهوه ای بجوشانید و آن جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

۸) سنگ کلیه:

حدود یک متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته به ملایمت بجوشد تا مقدر آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

۹) زخم، بریدگی و جراحت:

مغز ساقه آفتاب گردان را باید له کرد و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشت که خونریزی را بند می آورد و بهبودی را تسریع می کند. سعی کنید گیاه آفتاب گردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

تخم آفتاب گردان را می توانید از مغازه های برخی از داروخانه ها خریداری کنید. البته تخم آفتاب گردان را باید بصورت خام استفاده کنید چون بو داده و نمک زده آن درای خواص ذکر شده در این مبحث نمی باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا