آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

محققان می‌گویند ممکن است بیگ بنگ را در بیماری آلزایمر یافته‌اند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

افرادی که در میانسالی هستند ممکن است در قسمت بیرونی سر خود مقداری موهای خاکستری پیدا کنند در حالی که ترس جدیدی از آنچه در داخل جمجمه وجود دارد ایجاد می کنند.

یکی از بزرگترین نگرانی ها ابتلا به زوال عقل است.

اکنون، یک متخصص برجسته زوال عقل می‌گوید که تیم او «بیگ بنگ» بیماری آلزایمر را کشف کرده است – نقطه‌ای که یک پروتئین سالم سمی می‌شود اما هنوز درهم‌تنیدگی‌های کشنده در مغز ایجاد نشده است.

مطالعه‌ای از مؤسسه مغز اودانل در دانشگاه تگزاس، بینش جدیدی از ماهیت تغییر شکل یک مولکول تاو درست قبل از اینکه شروع به چسبیدن به خود برای تشکیل توده‌های بزرگ‌تر کند، ارائه می‌کند.

این تشکیلات چسبنده نشانگری هستند که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر یافت می شوند.

نتایج، راهبردهای جدیدی را برای تشخیص این بیماری مخرب مغزی قبل از ظهور پیشنهاد می کند.

همچنین تلاش‌هایی برای ایجاد درمان‌هایی انجام شده است که پروتئین‌های تاو را قبل از تغییر شکلشان تثبیت می‌کنند.

ما به این به عنوان انفجار بزرگ آسیب شناسی تاو فکر می کنیم. دکتر مارک دایموند، مدیر مرکز UT Southwestern برای آلزایمر و بیماری‌های نورودژنراتیو، گفت: این روشی است برای نظاره‌کردن به همان ابتدای روند بیماری.

این شاید بزرگ‌ترین یافته‌ای است که تا به امروز انجام داده‌ایم، اگرچه احتمالاً مدتی طول می‌کشد تا هر گونه مزیتی در کلینیک محقق شود. او به ساینس دیلی گفت: این موضوع طرز تفکر ما را در مورد مشکل تغییر می‌دهد. 

دایموند که دارای کرسی ممتاز در آسیب‌های اساسی مغز و ترمیم است، مدیر مؤسس مرکز بیماری‌های آلزایمر و نورودژنراتیو است.

او همچنین استاد نورولوژی و نوروتراپی در موسسه مغز پیتر اودانل جونیور است.

دایموند در این مطالعه با نویسنده همکار، Lukasz Joachimiak، دکترا، استادیار مرکز بیماری‌های آلزایمر و نورودژنراتیو و محقق افی ماری کین در تحقیقات پزشکی همکاری کرد.

دایموند با تعیین اینکه تاو مانند یک پریون عمل می کند – یک پروتئین عفونی که می تواند خودش را تکرار کند، اعتبار دارد.

قبلاً اعتقاد بر این بود که پروتئین تاو جدا شده شکل مشخصی ندارد و تنها زمانی مضر است که با سایر پروتئین‌های تاو شروع به ترکیب شدن برای تشکیل آن گره‌های متمایز کند.

این مطالعه اخیر که در مجله eLife منتشر شده است، با این فرض در تناقض است.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

با وجود میلیاردها دلار هزینه برای آزمایش‌های بالینی در طول دهه‌ها، بیماری آلزایمر همچنان یکی از گیج‌کننده‌ترین بیماری‌ها (baffling diseases) در جهان است که بیش از ۵ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داده است.

به گفته دکتر هدر ام اسنایدر -مدیر ارشد عملیات پزشکی و علمی در انجمن آلزایمر-، نقش دولت در تأمین مالی تحقیقات به طور تصاعدی افزایش یافته است و از ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹ به ۲ میلیارد دلار امروز رسیده است.

او گفت: “و ما هنوز به موارد بیشتری نیاز داریم.”

این بیماری از هر طرف در حال تجزیه و تحلیل و حمله است.

در اوایل این ماه، محققان دانشگاه ییل روش جدیدی را برای اندازه گیری از دست دادن سیناپسی در افراد مبتلا به آلزایمر آزمایش کردند.

اسنایدر به هلث‌لاین گفت:  «”این یک مطالعه جالب است. آنچه آنها گردآوری کرده‌اند، تحقیقات محکم و همچنین هیجان‌انگیزی است.» 

دانستن اینکه چگونه تاو ممکن است به صورت گره خورده جمع شود برای توسعه درمان ضروری است.

اسنایدر گفت: “چیزهایی وجود دارد که باید قبل از رسیدن به راه حل اتفاق بیفتد.” “درک زیست شناسی، کلید معماست.”

او همچنین بر نیاز به بودجه فدرال تاکید می کند.

این کار بسیار ارزشمند است و باید ادامه یابد. و انجمن آلزایمر در این گفتگو پیشرو است.

دایموند افزود: «شکار برای ایجاد این یافته و ایجاد درمانی که فرآیند تخریب عصبی را از همان جایی که شروع می‌کند، مسدود می‌کند، ادامه دارد. اگر این کار موثر باشد، بروز بیماری آلزایمر می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این شگفت انگیز خواهد بود.»

مطالعه تاو

آزمایشگاه Diamond که در خط مقدم بسیاری از یافته‌های قابل توجه در رابطه با تاو قرار داشت، قبلاً مشخص کرده بود که تاو مانند یک پریون عمل می‌کند – یک پروتئین عفونی که می‌تواند مانند یک ویروس از طریق مغز پخش شود.

پروتئین تاو در مغز انسان می‌تواند بسیاری از سویه های متمایز یا ساختارهای خود-تکثیر شونده را تشکیل دهد. این تیم روش‌هایی را برای بازتولید آن پدیده در آزمایشگاه توسعه داده اند.

دایموند می‌گوید جدیدترین تحقیقات او نشان می‌دهد که یک شکل پاتولوژیک منفرد از پروتئین تاو ممکن است چندین شکل ممکن داشته باشد که هر کدام با شکل متفاوتی از زوال عقل مرتبط است.

او امیدوار است حوزه علمی بتواند از یافته‌های جدید برای کمک به شناسایی پیدایش بیماری استفاده کند.

او می گوید: آنها یک هدف ویروسی در تشخیص بیماری در مراحل اولیه قبل از آشکار شدن علائم از دست دادن حافظه و زوال شناختی دارند.

در دستور کار بعدی او این است که تیم یک آزمایش بالینی ساده ایجاد کند که خون یا مایع نخاعی فرد را برای تشخیص اولین علائم بیولوژیکی پروتئین غیرطبیعی تاو بررسی می‌کند.

اما دایموند می‌گوید که به همان اندازه مهم است که تلاش‌هایی برای توسعه درمانی که تشخیص را مبنایی برای مداخله مفید قرار دهد در حال انجام است.

او دلیل قانع‌کننده‌ای برای خوش‌بینی محتاطانه ذکر می‌کند: تافامیدیس، دارویی که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده است، پروتئین تغییر شکل دهنده متفاوتی به نام ترانس تیرتین را تثبیت می‌کند که باعث تجمع پروتئین مرگبار در قلب می‌شود، شبیه به اینکه تاو بر مغز غلبه می‌کند.

امید این است که روزی موهای خاکستری به بزرگترین نگرانی افراد مسن در مورد سرشان تبدیل شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا