مغز و اعصابنوروبیولوژی سلولی

تبدیل سلول های بنیادی به سلول های عصبی

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
به کمک نانو ذرات مغناطیسی صورت گرفت

تبدیل “سلول‌های بنیادی” به سلول های عصبی

سلول های بنیادی پژوهشگران برای رصد سلول‌های بنیادی از نانوذرات مغناطیسی استفاده کردند که پاسخ دستگاه ایمنی بدن به این روشی که برای نخستین بار انجام پذیرفت مورد مطالعه قرار گرفت.

خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران دانشگاه میامی با همکاری محققانی از کره و تایوان موفق به تبدیل سلول‌های بنیادین به سلول عصبی شدند.
این گروه تحقیقاتی برخی سلول‌های بنیادین را با نانوذرات مغناطیسی برچسب‌زنی کردند تا بتوانند آنها را با استفاده از ام‌آر‌آی رصد کنند. در این پژوهش از مواد کنترل‌کننده‌ی پاسخ ایمنی بدن استفاده نشده ‌است. این نخستین باری است که بدون استفاده از مواد کنترل‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن، تکثیر و اختصاصی شدن سلول‌های بنیادی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
این گروه تحقیقاتی نشان دادند که hNSCs گزینه‌ی مناسبی برای جایگزینی سلول‌ها و انتقال ژن برای درمان بیماری پارکینسون، هانتینگتون، آلزایمر، ALS و سکته است.
سکته عامل یک چهارم از مرگ و میرها در آمریکا است. این در حالی است که فعال‌کننده‌ی پلاسمینوژن بافت (tPA)  تا سه ساعت بعد از بروز سکته می‌تواند به نجات بیمار کمک کند. درمان با سلول‌های بنیادی نیز به بیمارانی که دچار سکته شده‌اند کمک شایانی می‌کند.
کیم و همکارانش hNSCs متصل به نانوذرات مغناطیسی را به درون مغز چند پستاندار وارد کرده و عملکرد سلول‌ها، نرخ زنده ماندن و تخصصی شدن آنها را بعد از ۲۴ ماه مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج نشان داد که این سلول‌ها می‌توانند به سلول عصبی تبدیل شوند.
کیم می‌گوید: ما hNSCs ها را به لوپ جلویی مغز میمون وارد کردیم تا نرخ زنده ماندن و تکثیر آنها را در منطقه MCA مغز این حیوان مطالعه کنیم. در نهایت اطلاعات ارزشمندی درباره جاگذاری سلول‌های بنیادین در بیماری که دچار سکته شده به‌دست آوردیم.
یکی از نتایج جالب توجه در این پروژه آن است که سلول‌های عصبی تشکیل شده سالم بودند و هیچ سلول سرطانی بوجود نیامده است. عدم تشکیل تومور در ناحیه‌ی سلول‌های بنیادین امید دانشمندان را برای استفاده از این روش در انسان را افزایش داده است.
سلول بنیادی به سلول عصبی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا