علوم پزشکی

شایع ترین بیماری های روماتیسمی

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

شایع ترین بیماری های روماتیسمی

روماتولوژیمتداول ترین بیماری های روماتولوژی چیست؟

بیماری روماتیسمی در افراد با هر سن، جنسیت و نژاد بروز می کند. چندین شکل مختلف از بیماری روماتیسمی وجود دارد و برخی از افراد نسبت به برخی دیگر نسبت به بعضی از این بیماری­ها بیشتر مستعد هستند. برخی از عوامل موثر در بیماری شامل موارد زیر است:

  • ژنتیک
  • فاکتورهای محیطی
  • جنسیت
  • سن

برخی از افراد از جمله افرادی که ژن PTPN22 را حمل می کنند، زنان، آمریکایی های آفریقایی تبار و اسپانیایی­ ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری روماتیسمی قرار دارند.

علائم و نشانه های بیماری های روماتیسمی

علائم و نشانه های بیماری روماتیسمی بسته به نوع آن متفاوت است، اما به طور کلی افراد مبتلا به آرتریت درد و خشکی در مفاصل را تجربه می کنند.  تشخیص زودرس و درمان کلید اصلی کمک به جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل و مدیریت علائم است.

انواع بیماری روماتیسمی

در زیر لیستی از بسیاری از انواع بیماری های روماتیسمی آورده شده است. اگر هر یک از علائم ذکر شده را تجربه کردید، برای معاینه با دفتر ما تماس بگیرید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

بیماری مزمن یا طولانی مدت که در درجه اول ستون فقرات را درگیر می­‌کند و ممکن است منجر به خشکی کمر شود.  مفاصل و رباط­ هایی که به طور معمول مسئول حرکت دادن کمر هستند ملتهب می شوند. ممکن است مفاصل و استخوان ها با هم فیوز شوند.

بورسیت

حالتی است که باعث ایجاد درد و حساسیت در مفاصل دارای بورس (یک کیسه کوچک پر از مایع است که باعث کاهش اصطکاک بین استخوان ها و ساختارهای متحرک می شود می شود).

بیماری کرون

التهاب روده بزرگ یا روده کوچک.

نقرس

بیش از ۲ میلیون آمریکایی نقرس دارند که نوعی آرتروز است که کریستال های میکروسکوپی اسید اوریک روی مفاصل ایجاد می شوند و باعث التهاب، تورم و درد می شوند.  این بیماری اغلب انگشت بزرگ پا را درگیر می­ کند.

آرتریت عفونی

این اصطلاح عمومی برای طبقه بندی اشکال آرتریت که در نتیجه عفونت ایجاد می شود، استفاده می شود.  آرتریت ناشی از پارو ویروس و لایم نمونه هایی از انواع آرتریت است که در نتیجه عفونت باکتریایی یا ویروسی رخ می دهد.  تشخیص زود هنگام کلید به حداقل رساندن آسیب احتمالی مفصل است.

آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

شایع ترین نوع آرتریت در کودکان است.  علائم شایع آن شامل درد، خشکی، تورم و از بین رفتن عملکرد مفاصل است.  همچنین در قسمت های مختلف بدن می تواند همراه با تب یا بثورات باشد.

برای درمان بیماری های روماتیسمی می‌بایستی به پزشک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

استئوآرتریت (آرتروز)

شایعترین نوع آرتریت است که فقط در ایالات متحده در حدود ۲۷ میلیون بزرگسال به آن مبتلا هستند.  این بیماری مزمن با شکسته شدن غضروف مفصلی مشخص می شود. غضروف بخشی از مفصل است که انتهای استخوان­ها را می‌­پوشاند و حرکت آسان مفاصل را امکان پذیر می‌­سازد.  شکستن غضروف باعث می شود که استخوانها روی یکدیگر ساییده شوند و باعث خشکی، درد و از دست دادن حرکت مفصل شود.
پوکی استخوان
شرایطی که با کاهش توده و تراکم استخوانی مشخص می شود و باعث شکننده شدن استخوان ها می شود.

پلی میالژیا روماتیکا (PMR)

شرایطی که باعث درد، سفتی شدید عضلات و درد در تاندون­ها، عضلات، رباط ها و بافت های اطراف مفاصل در مفاصل شانه، لگن، گردن و کمر می شود. این بیماری می تواند اولین نشانه بیماری آرتریت ژانت سل باشد که یک بیماری مربوط به شریان­ها است.

پلی میوزیت

این بیماری روماتیسمی می تواند بر کل بدن تأثیر بگذارد و باعث التهاب و ضعف عضلات شود و در نهایت باعث ناتوانی شود.

بیماری های روماتیسمی

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری مزمن است که با التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت) مشخص می شود.  این بیماری اغلب بر روی مفاصل انتهایی انگشتان پا و دست تأثیر می گذارد و می تواند با تغییر در ناخن های پا و دست همراه باشد.

آرتریت روماتوئید (RA)

RA یک بیماری مزمن است که در حدود ۳/۱ میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند.  عمدتاً با التهاب لثه یا سینوویوم مفاصل مشخص می شود.  این بیماری می تواند به آسیب مفاصل طولانی مدت منجر شود و در نتیجه منجر به درد مزمن، از بین رفتن عملکرد و ناتوانی شود.  RA اغلب مفاصل دست و پا را درگیر می ­کند و تمایل دارد به طور قرینه در هر دو طرف بدن رخ دهد. این یک عامل متمایزکننده  از سایر اشکال  بیماری است.

اسکلرودرما

که به آن اسکلروز سیستمیک نیز می ­گویند، به معنای پوست سخت است. اسکلرودرما وقتی رخ می دهد که تولید غیر طبیعی و بیش از حد کلاژن در پوست وجود داشته باشد.  این بیماری می تواند روی پوست، رگ های خونی، مفاصل و احتمالاً اندام­‌های داخلی مانند ریه­ ها و کلیه­ ها تأثیر بگذارد.

سندرم شوگرن

بیماری خود ایمنی است که باعث خشکی چشم و دهان می شود.

اسپوندیلوآرتروپاتی­‌ها

یک گروه از بیماری های روماتیسمی است که به طور عمده بر ستون فقرات تأثیر می گذارد، اما انواع خاصی از این بیماری می توانند بر روی لگن، شانه­ ها و زانوها تأثیر بگذارند. هنگامی که تاندون­ ها و رباط­ ها ملتهب می شوند خشکی و درد ایجاد می شود. انواع مختلفی از اسپوندیلوآرتروپاتی وجود دارد که بر روی افراد با سنین مختلف تأثیر می گذارد و ممکن است با سایر شرایط اساسی مانند مشکلات چشمی، بثورات پوستی و زخم دهان همراه باشد.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

SLE یک بیماری روماتیسمی مزمن (طولانی مدت) است که بر مفاصل، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن تأثیر می گذارد. در لوپوس  التهاب (واکنش سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عوامل خارجی، ویروس، باکتری) وجود دارد. بیش از یک چهارم میلیون نفر از مردم مبتلا به لوپوس هستند.

تاندونیت

تاندونیت شرایطی است که التهاب در تاندون هایی که عضلات را به استخوان متصل می کنند وجود دارد. معمولاً وقتی به وجود می‌­آید که از این تاندون‌ها بیش از حد استفاده شود، آسیب ببینند یا یک بیماری روماتیسمی از قبل وجود داشته باشد. علائم آن معمولاً شامل درد، حساسیت و محدودیت حرکت است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا