زیست‌شناسی (۳)

استفاده از مهندسی بافت و سلول های بنیادی برای درمان ناهنجاری های گوش و بینی

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۱]

استفاده از مهندسی بافت و سلول های بنیادی برای درمان ناهنجاری های گوش و بینی

استفاده از مهندسی بافت و سلول های بنیادی برای درمان ناهنجاری های گوش و بینیمحققین بریتانیایی با استفاده از سلول های بنیادی مشتق از چربی بدن و مهندسی بافت راهی را برای رشد گوش و بینی در افراد مبتلا به ناهنجاری های این اعضا پیدا کرده اند.

به نقل از بنیان، این محققین راهی را برای رشد واقعی گوش و بینی از طریق مهندسی بافت کشف کرده اند که این اعضا می توانند به بدن فرد پیوند شوند. این روش جدید و جالب می تواند برای کسانی که به دلایل مادرزادی یا تصادفات احتیاج به جراحی های ترمیمی دارند تا گوش و بینی متناسبی داشته باشند مفید واقع شود. مطالعه صورت گرفته اعلام می دارد که این فرایند با استفاده از سلول های بنیادی فرد می تواند مشکلات پیوند عضو مانند رد پیوند را برطرف سازد.

این محققین از تکنیکی استفاده کردند که یک داربست با مقیاس نانو و به شکل گوش را برای کشت سلول های بنیادی استفاده می کرد و به این سلول ها اجازه تکثیر و ایجاد شکل و ساختار مناسب را داد. اگرچه محققین می گویند این ساختار از لحاظ عملکردی واقعا به شنوایی کمک نمی کند اما از لحاظ بیولوژیک بسیار شبیه گوش و یا بینی است.

امروزه روش های مورد استفاده برای کودکانی که متحمل یک جراحی ترمیمی می شوند دردناک و  تهاجمی است. به این دلیل پزشکان مجبور هستند که از غضروف سایر نواحی بدن مانند دنده ها استفاده کنند که این می تواند به دلیل سازش پذیری ایمنی بسیار مفید باشد.

در این روش بعد از این که گوش و یا بینی را با دست شکل دادند، محققین داربست را زیر پوست بیمار قرار دادند. پوست در اطراف قالب شکل می گیرد و اگر از داربست های زیست تخریب پذیر استفاده شود، این داربست بعد از گذشت اندک زمانی حل شده و از بین می رود و تنها غضروف انسانی باقی می ماند.

این تکنیک به محققین کمک می کند که به جای این که از روش های تهاجمی استفاده کنند و بافت مورد نظر را از سایر قسمت ها جدا کنند خود اقدام به تولید بافت مورد نظر کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا