آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

مراحل بیماری آلزایمر چیست

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پی بردن به این که شما یا یکی از عزیزانتان مبتلا به بیماری آلزایمر هستید می تواند یک تجربه عاطفی-هیجانی باشد. چه یکی از اعضای خانواده باشید و چه فردی که به این بیماری مبتلا هستید، این بیماری پیشرونده به آرامی بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد. اولین قدم برای مدیریت آن، یادگیری بیشتر در مورد آلزایمر است، از چگونگی پیشرفت آن تا گزینه های درمانی.

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که یک اصطلاح عمومی برای کاهش توانایی های ذهنی است. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کاهش توانایی خود را در موارد زیر تجربه می کنند:

 • یاد آوردن
 • فکر
 • قضاوت کنید
 • صحبت کنید یا کلمات را پیدا کنید
 • حل مشکل
 • خود را بیان کنند
 • حرکت

در مراحل اولیه، بیماری آلزایمر می تواند در کارهای روزمره اختلال ایجاد کند. در مراحل بعدی، فرد مبتلا به آلزایمر برای انجام کارهای اساسی به دیگران وابسته است. در مجموع هفت مرحله مرتبط با این بیماری وجود دارد.

هنوز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان و مداخلات می تواند به کاهش پیشرفت کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا بیاموزید که از هر مرحله چه انتظاری دارید تا بتوانید بهتر برای آنچه در آینده است آماده شوید.

مراحل کلی بیماری آلزایمر

پیشرفت معمول بیماری آلزایمر عبارتند از:

صحنه علائم
خفیف یا در مراحل اولیه علائم خفیف، فراموشی عمومی
مرحله میانه ​​یا متوسط از کار انداختن علائم، مراقبت بیشتری نیاز است
مرحله شدید یا دیررس تغییرات قابل توجه در شخصیت و رفتار، عدم آگاهی

پزشکان همچنین از هفت مرحله اصلی بالینی دکتر بری ریسبرگ از مقیاس جهانی زوال برای کمک به تشخیص استفاده می کنند. هیچ سیستم مرحله بندی مورد توافق جهانی وجود ندارد، بنابراین متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است از سیستمی استفاده کنند که بیشتر با آن آشنا هستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این مراحل و کارهایی که می توانید برای کمک به فرد مبتلا به آلزایمر پیشرونده انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

آلزایمر پیش بالینی، یا بدون اختلال

شما ممکن است فقط به دلیل سابقه خانوادگی خود در مورد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بدانید. یا یک پزشک ممکن است نشانگرهای زیستی را شناسایی کند که نشان دهنده خطر شما هستند.

اگر در خطر ابتلا به آلزایمر هستید، پزشک در مورد مشکلات حافظه با شما مصاحبه خواهد کرد. با این حال، در مرحله اول علائم قابل توجهی وجود نخواهد داشت، که می تواند سال ها یا دهه ها ادامه داشته باشد.

تجمع غیرطبیعی نوعی پروتئین به نام تاو در مایع اطراف مغز و نخاع با ایجاد بیماری آلزایمر مرتبط است. ممکن است حدود ۱۵ سال قبل از شروع علائم تغییراتی در سطح این پروتئین رخ دهد. 

حمایت مراقب: شخصی در این مرحله کاملا مستقل است. آنها حتی ممکن است ندانند که به این بیماری مبتلا هستند.

اختلال بسیار خفیف یا فراموشی رایج

بیماری آلزایمر عمدتا افراد مسن بالای ۶۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. در این سن، مشکلات عملکردی جزئی مانند فراموشی معمول است.

اما برای افراد مبتلا به مرحله ۲ آلزایمر، این کاهش سریعتر از افراد مسن مشابه بدون آلزایمر اتفاق می افتد. به عنوان مثال، شخصی ممکن است کلمات آشنا، نام یکی از اعضای خانواده یا جایی که چیزی را قرار داده را فراموش کند.

حمایت مراقب: علائم در مرحله ۲ با کار یا فعالیت های اجتماعی تداخلی نخواهد داشت. مشکلات حافظه هنوز بسیار خفیف است و ممکن است برای دوستان و خانواده آشکار نباشد.

اختلال یا زوال خفیف

علائم آلزایمر در مرحله ۳ کمتر واضح است. در حالی که کل مرحله حدود ۷ سال طول می کشد، علائم به آرامی در طی یک دوره ۲ تا ۴ ساله واضح تر می شوند. فقط افراد نزدیک به فرد در این مرحله ممکن است متوجه علائم شوند. کیفیت کار کاهش می یابد و ممکن است در یادگیری مهارت های جدید دچار مشکل شوند.

نمونه های دیگر از علائم و نشانه های مرحله ۳ عبارتند از:

 • گم شدن حتی هنگام سفر به یک مسیر آشنا
 • به خاطر سپردن کلمات یا نام های مناسب برایتان سخت است
 • ناتوانی در به خاطر سپردن آنچه اخیراً خوانده اید
 • نام ها یا افراد جدید را به خاطر نمی آورم
 • قرار دادن یا گم کردن یک شی با ارزش
 • کاهش غلظت در طول آزمایش

همچنین ممکن است یک پزشک یا پزشک بالینی مجبور به انجام مصاحبه شدیدتر از حد معمول برای کشف موارد از دست دادن حافظه شود.

حمایت مراقب: در این مرحله، فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است به مشاوره نیاز داشته باشد، به خصوص اگر مسئولیت های شغلی پیچیده ای داشته باشد. آنها ممکن است اضطراب و انکار خفیف تا متوسط ​​را تجربه کنند.

آلزایمر خفیف یا زوال متوسط

مرحله ۴ حدود ۲ سال طول می کشد و نشانه شروع بیماری آلزایمر قابل تشخیص است. شما یا عزیزتان با کارهای پیچیده اما روزمره مشکل بیشتری خواهید داشت. تغییرات خلقی مانند کناره گیری و انکار بیشتر مشهود است. کاهش پاسخ عاطفی نیز مکرر است، به ویژه در موقعیت های چالش برانگیز.

علائم جدید زوال که در مرحله ۴ ظاهر می شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش آگاهی از رویدادهای جاری یا اخیر
 • از دست دادن حافظه تاریخ شخصی
 • مشکل در رسیدگی به امور مالی و قبوض
 • عدم توانایی در شمارش معکوس از ۱۰۰ در ۷ ثانیه

یک پزشک همچنین به دنبال کاهش در نواحی ذکر شده در مرحله ۳ خواهد بود، اما اغلب از آن زمان تغییری ایجاد نشده است.

پشتیبانی مراقب: هنوز هم ممکن است کسی شرایط آب و هوایی، رویدادهای مهم و آدرس‌ها را به خاطر بیاورد. اما ممکن است برای کارهای دیگری مانند نوشتن چک، سفارش غذا و خرید مواد غذایی کمک بخواهند.

زوال عقل متوسط ​​یا زوال نسبتا ​​​​شدید

مرحله ۵ حدود ۱/۲ سال طول می کشد و نیاز به حمایت زیادی دارد. کسانی که از حمایت کافی برخوردار نیستند اغلب احساس خشم و سوء ظن را تجربه می کنند.

افراد در این مرحله نام خود و اعضای نزدیک خانواده خود را به خاطر می آورند، اما یادآوری رویدادهای مهم، شرایط آب و هوایی یا آدرس فعلی آنها دشوار است. آنها همچنین در مورد زمان یا مکان سردرگمی نشان می دهند و در شمارش معکوس مشکل دارند.

حمایت مراقب: افراد برای کارهای روزانه به کمک نیاز دارند و دیگر نمی توانند مستقل زندگی کنند. بهداشت شخصی و غذا خوردن هنوز مشکلی نخواهد بود، اما ممکن است در انتخاب لباس مناسب برای آب و هوا یا مراقبت از امور مالی مشکل داشته باشند.

آلزایمر نسبتاً شدید

در مرحله ۶، پنج ویژگی قابل شناسایی وجود دارد که در طول ۱/۲ ۲ سال رشد می کنند.

۶a. لباس: فرد مبتلا به مرحله ۶ آلزایمر علاوه بر ناتوانی در انتخاب لباس، برای پوشیدن صحیح لباس به کمک نیاز دارد.

۶b. بهداشت: کاهش در بهداشت دهان شروع می شود و آنها به کمک برای تنظیم دمای آب قبل از حمام نیاز دارند.

۶c تا ۶e. توالت: در ابتدا، برخی افراد فراموش می‌کنند که دستمال را آب بکشند یا دستمال کاغذی را دور بریزند. با پیشرفت بیماری، آنها کنترل مثانه و روده خود را از دست می دهند و برای تمیزی به کمک نیاز دارند.

در این مرحله، حافظه بسیار بدتر می شود، به خصوص در مورد اخبار جاری و رویدادهای زندگی. شمارش معکوس از ۱۰ دشوار خواهد بود. ممکن است فرد مورد علاقه شما اعضای خانواده را با افراد دیگر اشتباه گرفته و تغییرات شخصیتی را نشان دهد. آنها ممکن است تجربه کنند:

 • ترس از تنهایی
 • بی قراری
 • نا امیدی
 • شرم
 • سوء ظن
 • پارانویا

آنها همچنین ممکن است شروع به لکنت کنند و ناامید شوند. ادامه مشاوره برای علائم رفتاری و روانی بسیار مهم است.

حمایت مراقب: کمک به مراقبت شخصی، از کارهای روزانه تا بهداشت، در این مرحله ضروری است. افراد مبتلا به مرحله ۶ بیماری آلزایمر نیز ممکن است در طول روز بیشتر بخوابند و شب ها سرگردان شوند.

آلزایمر شدید

مراحل فرعی برای این مرحله نهایی وجود دارد که حدود ۱/۲ ۱ تا ۱/۲ ۲ سال طول می کشد. 

۷a: گفتار به شش کلمه یا کمتر محدود می شود. پزشک باید در طول مصاحبه سوالات را تکرار کند.

۷b: گفتار فقط به یک کلمه قابل تشخیص کاهش می یابد.

۷c: گفتار از بین می رود.

۷d: آنها نمی توانند به طور مستقل بنشینند.

۷e: حرکات خشن صورت جایگزین لبخند می شود.

۷f: آنها دیگر نمی توانند سر خود را بالا نگه دارند.

حرکات بدن سفت تر شده و باعث درد شدید می شود. بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به آلزایمر دچار انقباضات یا کوتاه شدن و سفت شدن عضلات، تاندون ها و سایر بافت ها می شوند. آنها همچنین رفلکس های مشخصه دوران نوزادی مانند مکیدن را ایجاد می کنند.

حمایت مراقب: در این مرحله، توانایی فرد برای پاسخگویی به محیط از بین می رود. آنها تقریباً برای تمام کارهای روزانه خود، از جمله خوردن یا حرکت، به کمک نیاز دارند. برخی افراد در این مرحله بی حرکت می شوند. شایع ترین علت مرگ در افراد مبتلا به مرحله ۷ آلزایمر، ذات الریه است. 

چند کلمه در مورد پیشرفت

آلزایمر معمولاً به کندی پیشرفت می کند و از علائم خفیف به شدید تبدیل می شود. سرعت پیشرفت بین افراد بسیار متفاوت است. افراد مبتلا به آلزایمر به طور متوسط ​​بین ۴ تا ۸ سال پس از تشخیص زندگی می کنند، اما برخی از افراد بیش از ۲۰ سال عمر می کنند.

خطر پیشرفت به مرحله بالاتر با افزایش سن افزایش می یابد. به عنوان مثال، در یک مطالعه ۲۰۱۸ محققان دریافتند که یک فرد ۶۵ ساله در مرحله پیش بالینی ۹۲ درصد شانس دارد که در سال بعد در حالت شناختی طبیعی باقی بماند. آنها دریافتند که یک فرد ۷۵ ساله ۹۰ درصد شانس دارد که در شناخت طبیعی باقی بماند.

درمان آلزایمر

اگرچه هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان می تواند هر مرحله از بیماری را کاهش دهد. هدف درمان مدیریت عملکرد و رفتار ذهنی و کند کردن پیشرفت علائم است.

برخی از عوامل می توانند تأثیرات مثبتی بر علائم بیماری داشته باشند، مانند:

 • تغییرات رژیم غذایی
 • مکمل
 • تمریناتی برای بدن و ذهن
 • دارو

داروهای آلزایمر به تنظیم انتقال دهنده های عصبی برای تفکر، حافظه و مهارت های ارتباطی کمک می کند. اما این داروها بیماری را درمان نمی کنند. بعد از مدتی ممکن است کار نکنند. همچنین ممکن است لازم باشد به فرد مبتلا به آلزایمر یادآوری شود که داروی خود را مصرف کند.

درمان علائم رفتاری با مشاوره و درمان ممکن است برای فرد مبتلا به بیماری آلزایمر مفید باشد. این می تواند باعث شود آنها احساس راحتی بیشتری داشته باشند و این روند را برای مراقبانشان آسان کند.

پزشکان گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب را برای مدیریت تغییرات خلق و خو و رفتار تجویز می کنند.

ورزش‌های متوسط ​​مانند پیاده‌روی نیز می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد و فواید دیگری مانند قلب سالم‌تر و مفاصل و ماهیچه‌های سالم‌تر را به همراه داشته باشد. اما به دلیل مشکلات حافظه، برخی از افراد مبتلا به آلزایمر نباید به تنهایی بیرون از خانه راه بروند یا ورزش کنند.

آیا می‌توانید از آلزایمر پیشگیری کنید؟

محققان به بهبود درک خود از بیماری آلزایمر و نحوه پیشگیری از آن ادامه می دهند. تصور می شود که توسعه آن پیچیده است و ناشی از ترکیبی از موارد زیر است:

 • ژنتیک
 • فاکتورهای محیطی
 • سن
 • عادات سبک زندگی
 • سایر شرایط پزشکی

تا به امروز، مشخص شده است که داروها اثر محدودی در تغییر روند آلزایمر پس از بروز علائم دارند. تحقیقات تا حد زیادی به سمت پیشگیری از علائم قبل از شروع آنها تغییر کرده است.

ممکن است اقدامات پیشگیرانه ای وجود داشته باشد که می توانید برای کاهش شانس ابتلا به این بیماری انجام دهید. عوامل خطر قابل اصلاح برای ایجاد آلزایمر بیشتر شامل بهبود عادات سبک زندگی و کاهش عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است

برخی از مطالعات کالبد شکافی نشان داده اند که تا ۸۰ درصد از افراد مبتلا به آلزایمر نیز بیماری قلبی عروقی داشتند.

محققین موارد زیر را به عنوان عوامل خطر زوال شناختی و بیماری آلزایمر برجسته کرد:

 • دیابت
 • افسردگی
 • عدم تحرک ذهنی
 • عدم تحرک بدنی
 • رژیم غذایی ضعیف
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • سطح تحصیلات پایین

تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم به طور بالقوه می تواند شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر بیاندازد یا پیشرفت آن را کند کند. همچنین می تواند به کاهش شانس ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، چاقی یا فشار خون بالا کمک کند.

یافتن پشتیبانی

مراقبت از فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یک کار بزرگ است. شما به عنوان یک مراقب طیف وسیعی از احساسات را تجربه خواهید کرد. شما به کمک و حمایت و همچنین مرخصی از وظایف خود نیاز دارید. گروه‌های پشتیبانی می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌ها را برای مقابله با موقعیت‌های دشوار یاد بگیرید و تبادل کنید.

آلزایمر یک بیماری پیشرونده است و افراد به طور متوسط ​​۴ تا ۸ سال پس از تشخیص زندگی می کنند. اگر بدانید از هر مرحله از بیماری چه انتظاری دارید و اگر از خانواده و دوستان کمک بگیرید، می توانید با آن کنار بیایید.

۱۰ منبع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. می‌توانید با مطالعه خط‌مشی‌های سرمقاله‌مان درباره نحوه اطمینان از صحت و به‌روز و پویا بودن محتوایمان بیشتر بیاموزید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا