بیماری‌های مغز و اعصابمالتیپل اسکلروزیس

آنچه باید در مورد آزمایشات بالقوه برانگیخته بصری برای مالتیپل اسکلروزیس بدانید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اگر مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (MS) هستید، سیستم ایمنی بدن شما به این غلاف های میلین حمله می کند که گویی مهاجم هستند. این می تواند منجر به تعدادی از علائم حرکتی، حسی و شناختی شود.

ام اس یک بیماری مزمن است. کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود، اما برخی از عوامل خطر شناسایی شده اند.

اگر شما مشکوک به ام اس هستید یا یک پزشک احتمال می‌دهد شما ام اس دارید، تعدادی آزمایش وجود دارد که ممکن است به تایید تشخیص کمک کند. در حالی که هیچ آزمایشی نمی تواند برای تشخیص قطعی ام اس استفاده شود، آزمایش های زیر می توانند برای رد سایر بیماری ها با علائم مشابه مورد استفاده قرار گیرند:

  • معاینه عصبی
  • ام آر آی
  • تجزیه و تحلیل مایع نخاعی (تپ ستون فقرات)
  • آزمایش خون

آزمایش دیگری که گاهی اوقات برای تشخیص و نظارت بر ام اس استفاده می شود، آزمایش پتانسیل برانگیخته بصری (VEP) است. این مقاله نگاهی دقیق‌تر به تست VEP دارد، از جمله نحوه استفاده از آن برای MS، نحوه انجام این روش و آنچه می‌توانید از نتایج آن بیاموزید.

تست پتانسیل برانگیخته بصری چیست؟

VEP پاسخ الکتریکی مغز به محرک های بینایی است. تست VEP فعالیت الکتریکی مغز شما را اندازه گیری می کند.

هنگامی که امواج نور وارد چشم شما می شوند، توسط سلول های تخصصی به نام مخروط ها و میله ها جذب می شوند. اینها در شبکیه در پشت چشم شما قرار دارند. شبکیه چشم شما این امواج نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که سپس عصب بینایی شما را به پشت مغز شما منتقل می کند و مغز شما این را به عنوان اطلاعات بصری تفسیر می کند.

در طول تست VEP، الگوهای با کنتراست بالا به شما نشان داده می شود که چشمک می زنند و متناوب می شوند. در حالی که این اتفاق می افتد، شما الکترودهایی به پوست سر خود خواهید داشت.

با استفاده از الکترودها، یک کامپیوتر زمان‌بندی الگوهای چشمک زن و همچنین زمان‌بندی فعالیت الکتریکی در مغز شما را اندازه‌گیری می‌کند. پزشکان یا متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند از این اندازه گیری ها استفاده کنند تا بفهمند چه مدت طول می کشد تا چراغ های چشمک زن به تکانه های الکتریکی در شبکیه چشم شما تبدیل شوند و سپس به سمت اعصاب بینایی حرکت کنند.

چگونه از تست های پتانسیل برانگیخته بصری برای ام اس استفاده می شود؟

اگر مبتلا به ام اس هستید، سیستم ایمنی بدن شما به غلاف میلین که نورون های شما را عایق می کند حمله می کند. به این میلین زدایی می گویند .

دمیلینه کردن، انتقال سیگنال های الکتریکی در نورون های شما را دشوارتر می کند. این شامل اعصاب بینایی شما می شود که از پشت چشم شما تا مسیرهایی که به پشت مغز شما می رسند، کشیده می شوند.

اگر میلین در امتداد اعصاب بینایی شما آسیب دیده باشد، آزمایش VEP تأخیر – به نام تأخیر – را بین زمانی که یک الگو به شما نشان داده می شود و زمانی که سیگنال به پشت مغز شما می رسد را پیدا می کند.

تست VEP ابزاری است که پزشک ممکن است برای تشخیص ام اس از آن استفاده کند. تاخیر قابل توجه می تواند نشان دهنده ام اس باشد. برای برخی از افراد، تاخیر با آزمایش VEP قابل اندازه گیری است اما به اندازه ای کوچک است که ممکن است هنوز متوجه اثرات آن نشده باشید.

از تست های VEP نیز می توان برای اندازه گیری پیشرفت دمیلینه شدن استفاده کرد.

روش آزمایش پتانسیل برانگیخته بصری چگونه است؟

تست VEP یک روش ساده و بدون درد است. نیازی به آماده سازی خاصی مانند ناشتا یا خوردن رنگ های خاص نخواهید داشت.

این آزمایش در یک محیط پزشکی مانند اتاق معاینه در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می شود.

چندین سیم با یک چسب به پوست سر شما وصل می شود، به خصوص در ناحیه پس سری که در پشت سر شما قرار دارد.

سپس شما در مقابل مانیتور کامپیوتر می نشینید. مانیتور یک الگوی با کنتراست بالا مانند صفحه شطرنجی یا میله های متناوب را نمایش می دهد. این الگو به طور مرتب سوسو می‌زند و قسمت‌های تاریک به روشن تبدیل می‌شوند و بالعکس.

هر چشم معمولا به صورت جداگانه آزمایش می شود. می توانید انتظار داشته باشید که کل این روش بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. بیشتر مردم در همان روز به خانه می روند. اگر بتوانید خودتان را به آزمون برسانید، می‌توانید انتظار داشته باشید که خودتان را به خانه برسانید.

چه نوع نتایجی را باید از یک آزمایش پتانسیل برانگیخته بصری انتظار داشته باشید؟

آزمایش VEP نتایج فوری را در قالب یک نمودار تولید می کند. به نظر می رسد شبیه اندازه گیری های یک مانیتور ضربان قلب است، با قله ها و فرورفتگی ها نشان دهنده فعالیت الکتریکی است.

بسته به محل انجام آزمایش و انجام آن، پزشک ممکن است بتواند فوراً نتایج را با شما بررسی کند. در موارد دیگر، ممکن است یک تکنسین نیاز داشته باشد که نتایج را برای یک متخصص، مانند یک متخصص مغز و اعصاب بفرستد تا قبل از به اشتراک گذاشتن با شما، بررسی شود.

در حالی که تست‌های VEP می‌توانند فعالیت الکتریکی کاهش یا تاخیر در مغز شما را پیدا کنند، لزوما نمی‌توانند علت را تعیین کنند. به همین دلیل، ممکن است قبل از تشخیص، آزمایشات دیگری مورد نیاز باشد.

سوالات متداول در مورد آزمون های بالقوه برانگیخته بصری

آیا آزمایش VEP می تواند تشخیص ام اس را تایید کند یا آزمایش های دیگری لازم است؟

آزمایش VEP می تواند شواهدی از دمیلیناسیون در اعصاب بینایی ارائه دهد. ام اس باعث دمیلیناسیون می شود، اما سایر بیماری ها مانند نوریت اپتیک و اختلال طیف نورومیلیت اپتیکا نیز همینطور هستند.

هر شرایطی که بر اعصاب بینایی تأثیر بگذارد یا مسیرهای بینایی به قشر بینایی در مغز را مختل کند، می‌تواند بر VEP مغز تأثیر بگذارد. ممکن است برای رد سایر شرایط به آزمایشات اضافی نیاز داشته باشید.

پزشکان از چه نوع دیگری از آزمایشات بالقوه برانگیخته برای ام اس استفاده می کنند؟

گاهی اوقات پزشکان ممکن است بخواهند آزمایش های بالقوه برانگیخته دیگری مانند:

تست VEP اغلب برای ام اس استفاده می شود.

آیا از تست های VEP برای تشخیص و تعیین سایر بیماری ها استفاده می شود؟

بله، چندین کاربرد برای تست VEP وجود دارد. برخی از نمونه ها شامل نظارت بر گلیوما و هیدروسفالی است. تست های VEP همچنین می تواند در شرایط خاصی در حین عمل جراحی یا برای افرادی که در کما هستند مفید باشد.

نمونه های دیگری از شرایطی که ممکن است از تست های VEP استفاده کنند شامل تومورهای عصب بینایی، گلوکوم و سکته‌های مغزی شامل قشر بینایی است.

آزمایش VEP که محدوده طبیعی فعالیت را نشان می‌دهد، معمولاً می‌تواند هر گونه ناهنجاری اعصاب بینایی را رد کند.

تست های VEP روشی سریع، مقرون به صرفه و غیرتهاجمی برای اندازه گیری توانایی مغز شما در تفسیر اطلاعات بصری است. الکترودهای روی پوست سر، فعالیت الکتریکی مغز را در حالی که الگوهای متناوب را روی مانیتور تماشا می کنید، اندازه گیری می کند.

نتایج آزمایش می تواند به شما بگوید که آیا مغز شما به طور طبیعی به اطلاعات بصری پاسخ می دهد یا خیر، اما لزوما نمی تواند علت اصلی را به شما بگوید.

تست‌های VEP می‌توانند برای کمک به تشخیص و نظارت بر اثرات ام‌اس مورد استفاده قرار گیرند، اگرچه آن‌ها همراه با روش‌های دیگر نیز استفاده می‌شوند. و در حالی که آنها ابزارهای مفیدی برای افراد مبتلا به ام اس هستند، می توانند برای تعدادی از شرایط دیگر نیز استفاده شوند.

۱۳ منبع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. شما می توانید با مطالعه خط مشی تحریریه ما درباره نحوه اطمینان از صحت و جاری بودن محتوای خود بیشتر بیاموزید. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا