بیماری‌های مغز و اعصابمالتیپل اسکلروزیس

ورزش‌ها و فعالیت‌های جدیدی که در صورت ابتلا به ام اس باید امتحان کنید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

در واقع، ورزش فواید بسیاری برای افراد مبتلا به ام اس دارد، از جمله بهبود قدرت، تعادل، سفتی عضلات و کنترل روده و مثانه. همچنین می تواند اسپاسم ام اس را کاهش دهد و ممکن است اختلال شناختی را بهبود بخشد یا به تاخیر بیاندازد.

نکته کلیدی این است که به آرامی شروع کنید و به تدریج تناسب اندام خود را ایجاد کنید. قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد به خودتان فشار نمی آورید. همچنین اگر می‌خواهید در انتخاب فعالیت‌های مناسب برای شرایط خاص خود کمک بگیرید، می‌توانید به فیزیوتراپ مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که ورزش لازم نیست در باشگاه انجام شود. فعالیت هایی مانند باغبانی و کارهای خانه همگی باعث افزایش سطح فعالیت می شوند. در اینجا چند فعالیت و تمرین دیگر برای کمک به تقویت بدن و مبارزه با ام اس آورده شده است.

پیاده روی

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس دارای اختلالات راه رفتن یا مشکل در راه رفتن هستند. پیاده روی منظم به شما یک تمرین هوازی سبک می دهد و به حفظ تعادل شما کمک می کند. تا جایی که می توانید به پیاده روی منظم ادامه دهید، حتی اگر فقط برای یک مسافت کوتاه باشد. اگر ترس از زمین خوردن دارید، یکی از دوستان یا اعضای خانواده را برای امنیت بیاورید. راه رفتن روی تردمیل گزینه دیگری است زیرا می توانید سرعت و شدت را تنظیم کنید و نرده هایی برای نگه داشتن آن وجود دارد.

کشش

حرکات کششی برای همه خوب است. این نه تنها به شما کمک می کند تا برای ورزش آماده شوید و پس از آن ریکاوری کنید، بلکه به حفظ انعطاف پذیری کمک می کند که حرکت را آسان تر می کند و احتمال آسیب را کاهش می دهد. اگر مبتلا به ام اس هستید، کشش به مبارزه با سفتی عضلات نیز کمک می کند. نواحی کششی مانند ساق پا، خم کننده های لگن و همسترینگ را امتحان کنید. برخی از اشکال ورزش دارای یک عنصر کششی داخلی هستند، مانند فشارهای دیواری که با پاشنه ها روی زمین انجام می شود. این کار هر دو ساق پا و همسترینگ را دراز می کند.

ورزش مبتنی بر آب

چه شنا و چه ایروبیک در آب، ورزش در آب خطر افتادن را که می تواند همراه ام اس باشد را از بین می برد. آب علاوه بر جلوگیری از سقوط و حمایت، فشاری را که بر روی ماهیچه ها و مفاصل شما ایجاد می کند را کاهش می دهد. با یک کلاس مبتدی با شدت کم شروع کنید و با سرعت خود پیشرفت کنید.

ورزش تعادل

هنگام ابتلا به ام اس تعادل شما تحت تاثیر قرار می گیرد، بنابراین مقداری از زمان ورزش خود را به کار روی این ناحیه اختصاص دهید. برای تمرین تعادل، فعالیت هایی مانند ایستادن روی یک پا را امتحان کنید. مطمئن شوید که در صورت نیاز به حمایت، دیوار یا صندلی برای نگه داشتن آن دارید و سعی کنید چشمان خود را ببندید تا سطح چالش را افزایش دهید. حتی تمرین‌های دو پا مانند اسکوات با لایه‌ای زمانی که چشمان شما بسته است دشوارتر است و باعث می‌شود در تلاش برای ثابت ماندن روی پاهایتان تسلط پیدا کنید.

آموزش قدرت

ضعف عضلانی و خستگی بخشی از بیماری ام اس است که می توانید با تمرینات قدرتی از آن پیشگیری کنید. فعالیت هایی مانند استپ آپ یا اسکات، استفاده از صندلی یا نرده برای حفظ تعادل را امتحان کنید. از وزنه های سبک برای تمرینات بازو مانند حلقه های دوسر بازو و پرس شانه استفاده کنید. اگر وزنه دست ندارید، تمرینات قدرتی با وزن بدن مانند فشار بر روی دیوار یا شیب سه سر را با استفاده از صندلی یا پیشخوان امتحان کنید.

آموزش اصلی

هسته شما اساس تعادل و ثبات شماست. از عضلات شکم، پشت و لگن شما تشکیل شده است. رژیم های ورزشی خوب شامل یک جزء اصلی به عنوان راهی برای افزایش عملکرد و همچنین جلوگیری از آسیب در مناطقی مانند ستون فقرات است. ورزش‌هایی مانند بالا بردن لگن در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید و زانوهایتان خمیده شده‌اند، و پلانک یا فشار را امتحان کنید. اگر پلانک‌ها و کش‌آپ‌های سنتی خیلی سخت هستند، یک نسخه اصلاح‌شده را از روی زانوها به جای پاهایتان امتحان کنید.

یوگا

یوگا درمانی راهی ایمن و موثر برای بهبود خستگی، تعادل، انعطاف پذیری و قدرت است. مقداری مزایای گزارش شده پس از یک برنامه کوتاه ۱۲ هفته ای، دو هفته ای یوگا خستگی، تعادل، طول گام و سرعت راه رفتن بهبود یافت. در حالی که این ممکن است برای همه صادق نباشد، یک گزینه برای امتحان کردن است.

ایده و نکته

هنگامی که با تغییرات فیزیکی ناشی از ام اس مواجه می شوید، ورزش می تواند چالش برانگیز به نظر برسد. اما ایجاد سطح تناسب اندام می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به شما در مدیریت علائم کمک کند. به آرامی با فعالیت های ساده ای که با آنها احساس راحتی می کنید شروع کنید. قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید از پزشک خود مجوز بگیرید و هنگام انتخاب بهترین تمرینات برای خود با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا