نوروفارماکولوژی

داروهای ضد افسردگی

راهنمای مطالعه نمایش
امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

Antidepressants

این برشور برای افرادی که می خواهند درباره داروهای ضد افسردگی بدانند تهیه شده است و در مورد چگونگی عملکرد داروها، اثر داروها، عوارض جانبی و درمان‌های غیرداروئی اطلاعاتی می دهد. چنانچه پاسخ سوالات خود را در این پمفلت نیافتید در انتها منابعی دیگری را برای اطلاعات بیشتر معرفی خواهیم کرد. در مواردی که عقاید متفاوتی درباره اثر بخشی داروهای ضد افسردگی، عوارض ناشی از قطع ناگهانی  دارو، و مقایسه درمان دارویی با سایر درمان‌های غیرداروئی وجود دارد ما منابعی جهت اخذ اطلاعات بیشتر معرفی کرده ایم که می توانید به آنها رجوع کنید. در حال حاضر دستیابی به این منابع از طریق اینترنت و رایگان می باشد

داروهای ضد افسردگی

دارو های ضد افسردگی علائم بیماری افسردگی را از بین می برند, این داروها در دهه ۱۹۵۰به بازار آمدند و از آن زمان به طور مرتب استفاده می شوند. امروزه حدود  ۳۰ نوع دارو های ضد افسردگی از ۴ گروه مختلف وجود دارد:

تری سیکلیک ها (Tricyclics)، (ام -اِی -اُ- آی-ز) مونو- آمینو اُکسیداز)  (MAOI) (اس- اس- ار- آی- ز) سلکتیو- سروتونین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز)  (SSRIs) و (اس- ان- ار- آی- ز)  سروتونین و نورآدرنالین- ری آپ تِیک-اینهیبیتورز) (SNRIs)

داروهای ضد افسردگی چگونه تاثیر می کنند؟

جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که داروهای ضد افسردگی فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها را افزایش می دهند. در افسردگی غالباً سروتونین و نورآدرنالین که هر دو جز نوروترانسمیتر ها هستند، دچار اختلال می شوند.

داروهای ضد افسردگی در چه مواردی تجویز می شوند؟

افسردگی متوسط و شدید لازم به ذکر است که معمولا برای افسردگی خفیف دارو تجویز نمی شود.

اضطراب شدید و حملات پانیک، اختلالات وسواسی، جبری، دردهای مزمن، اختلالات تغذیه ای (Eating Disorders)، اختلال استرسی پس ازسانحه.

اگر نمی دانید چرا دارو ضد افسردگی برای شما تجویز شده، از پزشک خود بپرسید.

داروهای ضد افسردگی تا چه حد موثر هستند؟

بعد از ۳ ماه درمان ۵۰ تا ۶۵ درصد افراد بهبودی چشمگیر پیدا می کنند، در حالی که این درصد برای افرادی که دارونما (پلاسبو) استفاده کنند ۲۵ تا ۳۰ می باشد. این نکته که بعضی افراد با دارونما بهتر می‌شوند شاید جالب به نظر برسد، ولی لازم است بدانید که این اثر مشابه اثری است که مسکن ها می‌توانند روی احساس ما داشته باشند. از طرف دیگر هر داروئی که ما استفاده می کنیم، مقداری از اثر خود را مدیون داشتن نام دارو بر خود دارا می باشد، به این معنی که افراد گاهی صرف اینکه فکر می کنند دارو استفاده می کنند احساس بهتری پیدا می کنند.

آیا داروهای ضد افسردگی جدید بهتر از داروهای ضد افسردگی قدیمی هستند؟

بله ونه. داروهای ضد افسردگی قدیمی تر (تری سیکلیک ها) به همان اندازه داروهای جدید موثر می باشند، اما داروهای جدید اثرات جانبی کمتری دارند. یک نکته مهم این هست که اگر فردی تعداد زیادی از این دارو را یکباره استفاده کند (به طور اتفاقی یا به منظور خودکشی)، چندان خطرناک نیستند.

چه نوع دارو ضد افسردگی به من توصیه شده است؟

در انتهای این پمفلت فهرستی از تمامی داروهای ضد افسردگی؛ نام تجاری آنها و نوع آنها داده شده است.

آیا داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند؟

بله، پزشک شما در این زمینه شما را راهنمائی می نماید و در عین حال لازم هست که شما وی را از هرگونه بیماری دیگر خودتان آگاه سازید. در زیر فهرستی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی مختلف  آورده شده است.

تری سیکلیک ها

خشکی دهان، لرزش خفیف، طپش قلب، یبوست، خواب آلودگی و افزایش وزن از عوارض شایع این دسته داروها می باشند. در افراد سالخورده عوارض دیگری مانند گیجی، کندی در شروع و توقف جریان ادرار، افت فشارخون و گاهاً از دست دادن تعادل و افتادن، ممکن است اتفاق بیفتد. اگر بیماری قلبی دارید بهتر هست از این گروه  ضد افسردگی ها استفاده نکنید مردها ممکن هست دچار اختلالاتی در نعوظ و یا انزال دیررس شوند. استفاده یکباره تعداد زیادی از این دارو (به منظور خودکشی) می تواند بسیار خطرناک باشد.

اس-اس-آر-آیز SSRIs: در طی دو هفته اول ممکن است، احساس تهوع و اضطراب بیشتری کنید. بعضی از این داروها می توانند باعث سوء هاضمه بشوند ولی اگر همراه غذا میل شود این مسئله برطرف خواهد شد. از عوارض جانبی دیگر این گروه می توان، ایجاد اختلال در عملکرد جنسی را نام برد. مواردی از پرخاشگری نیز گزارش شده که البته این تعداد زیاد نمی باشد آگاهی داشتن از عوارض جانبی این داروها ممکن هست نگران کننده باشد، خصوصاً اینکه بروشور همراه دارو، حتی عوارض جانبی بیشتری را ذکر می‌کند که ممکن است به نگرانی شما بیافزاید. اما بیشتر افراد، دچار هیچ عوارض جانبی نمی شوند و یا شکل خفیفی از عوارض جانبی  را تجربه می‌کنند. عوارض جانبی غالباً در عرض چند هفته برطرف خواهد شد. اما داشتن لیست آنها مهم است چون درصورتی‌که دچار عوارض جانبی بشوید متوجه آن خواهید شد و می توانید با پزشک خود مشورت کنید عوارض جانبی جدی مانند، اختلال جریان ادرار ،گیجی، فراموشی و ازدست دادن تعادل و افتادن، در افراد جوان و میان سال به ندرت اتفاق می افتد. داشتن افکار خودکشی یا خودآزاری در افرادی که افسرده هستند امر شایعی می باشد، درصورت داشتن این افکاردبا پزشک خود صحبت کنید. این افکار به محض بهتر شدن افسردگی، برطرف خواهد شد.

اس-ان -آر-آیز SNRIs: عوارض جانبی آنها مشابه با اس-اس-آر-آیزها بوده ولی ونلافاکسین۱ برای کسانی که مشکل جدی قلبی دارند، تجویز نمی ‌شود. این دارو ممکن است باعث افزایش فشارخون  شود بنابراین فشارخون باید اندازه گیری شود.

مونو آمینو اکسیداز اینهابیتور (MAOIs): این نوع ضد‌افسردگی ها این روزها بندرت تجویز می ‌شوند. اگر این دسته داروها، همراه با غذاهایی که حاوی ماده‌ای موسوم به تیرامین هستند مصرف شوند، می ‌توانند باعث افزایش فشارخون شوند. اگر نیاز به  مصرف آنها داشته باشید دکترتان لیست غذاهایی را که باید پرهیز کنید، به شما می ‌دهد.

ـ در مورد رانندگی یا کار با ماشین آلات چطور؟

برخی ضد‌افسردگی ‌ها باعث خواب آلودگی شده و واکنش‌های شما را کند می ‌سازند (داروهای قدیمی‌‌تر احتمالاً بیشتر این اثر را دارند) اما، برخی از آنها می ‌توانند هنگام رانندگی هم تجویز شوند. ولی بخاطر داشته باشید که افسردگی به خودی خود  در تمرکز شما اختلال ایجاد می ‌کند و می تواند باعث افزایش ریسک تصادف ‌شود. اگر تردید دارید، قبل از اقدام به رانندگی وضعیت خود را با دکترتان در میان بگذارید و نظرش را جویا شوید.

ـ آیا ضد‌افسردگی ‌ها اعتیاد آورند؟

داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد اعتیادی که افراد  با مصرف آرام بخش ها، الکل یا نیکوتین پیدا می‌کنند، نمی‌شوند ـ زیرا که با گذشت زمان نیازی به افزایش دوز مصرفی (برای رسیدن به همان اثرقبلی) نداریدـ زیرا با قطع آنها میل به مصرف مجدد آنها نخواهید داشت.

هرچند در این مورد هنوز باید بحث و تحقیق شود، زیرا علیرغم نداشتن علائم اعتیاد، تا یک سوم افرادی که اس- اس-آر-آیزها و اس-ان- آر-آیزها را قطع کرده‌اند علائم سندرم قطع را داشته‌اند. این موارد عبارت است از: احساس ناراحتی در معده، علائم شبیه سرماخوردگی، اضطراب، گیجی، در شب (vivid) رویاهای زنده، احساساتی در بدن که شبیه شوک الکتریکی است. در صورت نیاز به توضیح بیشتر، به منابعی که در انتها آورده شده، مراجعه کنید.

در اکثر افراد این علائم فوق ملایم است، ولی برای عده کمی از افراد می‌‌تواند شدید باشد. این علائم عمدتاً با مصرف پَروگزتین با نام تجارتی سروگزات و ونلافاکسین با نام تجارتی افکسور رخ می ‌دهد. برای جلوگیری از این موضوع, معمولاً کاهش تدریجی دوز ضد‌افسردگی ها قبل از  قطع ناگهانی آنها توصیه می شود.

عده‌ای گزارش کرده‌اند که بعد از مصرف اس- اس- ار- آیزها برای چند ماه، و قطع آن، احساس کرده اند که به دارو معتاد   شده‌اند، اما بیشتر دکترها معتقدند ‌که این علائم در واقع به علت بازگشت افسردگی است و نه به علت اعتیاد به مصرف ضد افسردگی ها. کمیته ایمنی داروها در بریتانیا مدارک موجود را در سال ۲۰۰۴ مرور کرده و نتیجه گرفته که بر طبق معیارهای بین المللی، هیچ گونه شواهدی دال بر اینکه مصرف اس- اس- ار- آیزها و ضد‌افسردگی های مرتبط، باعث وابستگی شدید یا بروز سندروم وابستگی شوند وجود ندارد.

ـ ضد افسردگی های اس-اس-آر-آیز، تمایلات به خودکشی و جوانان

شواهدی از افزایش افکار خودکشی (و نه الزاماً اقدام به خود کشی) و عوارض جانبی دیگر در جوانان مصرف کننده ضد‌افسردگی ها دیده شده است. بنابراین مصرف اس- اس- ار- آیزها در نوجوانان زیر ۱۸سال مجاز نیست. هرچند، بر طبق دستورالعمل موسسه نایس ۲ مصرف فلوگزتین که یک اس- اس- ار- آیز است در افراد زیر هیجده سال، منعی ندارد.  شواهدی دال بر افزایش افکار خودکشی و یا خودآزاری در افراد بالای ۱۸سال که ضد افسردگی ها را مصرف می کنند، دیده نشده است.اما از آنجایی که  جوانان بیشتر از بزرگسالان  دست به خودکشی می ‌زنند، بنابراین اگراین گروه مصرف کننده ضد افسردگی ها هستند، باید بیشتر مراقب آنها بود.

ـ در مورد بارداری چطور؟

در زمان حاملگی‌ بهتر است که از مصرف داروها اجتناب شود و یا به حداقل ممکن کاهش داده شود. اما اگر شما جزو آن‌دسته از افراد هستید که نیاز به دارو دارید، در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو در دوران حاملگی‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:

  •  شدت بیماری شما در گذشته
  • اثر بیماریتان روی شما و فرزندتان
  •  آگاهی‌ از جدیدترین توصیه‌ها در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی در حاملگی‌.
  •  درمان‌های جایگزین دارویی مانند شناخت‌ رفتار درمانی

ـ در مورد شیردهی چطور؟

تعداد زیادی از مادران به مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران شیردهی ادامه می‌دهند. در این مورد هم بهتر است در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو‌ با پزشکتان مشورت کنید و هم‌چنین به موارد زیر توجه کنید:

  •   مزایای شیر دهی‌
  • چه مقدار از دارو وارد شیر شما می‌شود
  •  ریسک عود مجدد بیماری اگر شما داروی ضد افسردگی تان را بعد از زایمان تغییر دهید.
  •  در نظر گرفتن شرایط نوزادان  نارس و یا دارای مشکلات جسمی‌

در مورد بچه چطور؟

مقدار ناچیزی ازداروهای ضد افسردگی از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می گردد. نوزادان پس از چند هفته اول تولد به علت کارا بودن کلیه ها و کبدشان، همانند بزرگسالان، قادر هستند که داروهای ضدافسردگی دریافت شده از طریق شیر را تجزیه و دفع کنند، بنابراین خطر جدی متوجه نوزاد نمی باشد. بعضی داروهای ضد افسردگی، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین به مقدار بسیار کمی در شیر ترشح می شوند. در این مورد می توانید از پزشک یا دکتر داروساز خود سوال کنید. با توجه به اثرات مفید شیردهی بنظر می‌رسد بهتر است حتی در مواردی که مادر داروی ضدافسردگی مصرف می کند، به شیردهی ادامه دهد.

ـ ضد افسردگی ‌ها چگونه باید مصرف شوند؟

با دکترتان در چند هفته اول شروع مصرف در تماس باشید. برای برخی داروهای تری سیکلیک قدیمی ‌تر، شروع با دوز کمتر و بالا بردن آن درعرض چند هفته بهتر است. بنابراین اگر با دکترتان در تماس نباشید، دوز داروئی کافی را دریافت نخواهید کرد. اما در مورد قرص‌های اس- اس- ار- آیز معمولا نیازی به افزایش دوز نمی باشد.

دوزی که شروع می‌‌کنید معمولا دوزی است که  آن را ادامه خواهید داد  مصرف دارو رابه علت عوارض جانبی قطع نکنید، بسیاری ازاین عوارض در عرض چند روز از بین خواهند رفت. قرص‌ها را قطع نکنید مگر اینکه اثرات جانبی واقعاً ناخوشایند باشند ، اگر چنین بود، بلافاصله دکتر خود را مطلع نمائید. اگر احساس می کنید افسردگی تان  بدتر شده است، دکترخود را مطلع نمائید چراکه ممکن است نیاز باشد که داروی دیگری برای تان تجویز گردد. همچنین اگر دچار اضطراب یا بی قراری شده اید باید دکترتان را در جریان امر قرار دهید.

داروی ضد افسردگی  خود را هر  روز مرتب مصرف کنید، درغیر این صورت، موثر نخواهند بود ـ داروهای ضد افسردگی  سریع  اثر نمی ‌کنند، کمی تحمل داشته باشید. در بیشتر افراد ۲-۱ هفته طول می کشد تا اثرات  قرص معلوم ‌شود ولی گاهی ممکن است برای مشاهده تاثیر کامل تا ۶ هفته زمان نیاز باشد  در مصرف دارو استقامت داشته باشید. چرا که قطع زود هنگام دارو، شایع ترین‌ علت عدم بهبود و یا بازگشت افسردگی است  ـ سعی کنید الکل مصرف نکنید. الکل  می‌تواند افسردگی شما را تشدید ‌‌کند، ضمن اینکه مصرف آن با داروهای ضد افسردگی تداخل دارد (باعث افت سطح هوشیاری و خواب آلودگی  می شود) این امر منجر به مشکلاتی در رانندگی یا هر چیزی که نیاز به تمرکز دارد، می انجامد.

داروهای ضد افسردگی را از دسترس اطفال دور نگه دارید- ـ اگر وسوسه شدید که با مصرف یکباره تعداد زیادی قرص خودکشی کنید، سریعاً  دکترتان را در جریان بگذارید و قرص‌هایتان را به فرد دیگری بدهید تا برایتان نگه دارد ـ اگر هنگام تغییر دوز دارویتان، دچار تغییرات عمده احساسی شدید، پزشکتان را در جریان  بگذارید.

چه مدت باید دارو مصرف شود؟

 

ضد افسردگی ‌ها لزوماً عامل افسردگی را درمان نمی کنند. بدون هیچ درمانی، بیشتر افسردگی ‌ها بعد از ۸ ماه بهتر می ‌شوند.اپ اگر قبل از ۸ یا ۹ ماه دارو را قطع کنید، احتمالاً علائم افسردگی باز می ‌گردد. در حال حاضر توصیه می ‌شود، حداقل تا شش ماه بعد از احساس بهبودی، مصرف داروهای ضد افسردگی ادامه یابند. گاهی یافتن علت افسردگی می تواند بسیار مفید باشد و باعث شود احتمال بازگشت افسردگی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. اگر دو یا بیش از دو حمله افسردگی داشته‌اید، درمان را  باید حداقل برای  دو سال ادامه دهید.

ـ اگر افسردگی عود کند (باز گردد) چطور؟

 

برخی افراد بارها دچار افسردگی شدید می ‌شوند. حتی وقتی که بهتر می ‌شوند، باید چند سال داروی ضد افسردگی استفاده کنند تا افسردگی آنها مجدداً باز نگردد. این امر در افراد سالخورده شایع تر است. برای برخی از این افراد، داروهای دیگر مثل لیتیم تجویز می ‌شود، ضمن اینکه روان درمانی علاوه بر مصرف قرص می ‌تواند مفید باشد

این قرصها چه اثری بر زندگی‌مان خواهند داشت؟

افسردگی تجربه ناخوشایندی است و می ‌تواند روی عملکرد و احساس لذت شما از زندگی تاثیر نامطلوب بگذارد. داروهای ضد افسردگی می‌‌توانند به بهبود سریع‌تر شما کمک کنند. این داروها توسط پزشک شما تجویز شده و به جز عوارض جانبی ذکر شده در بالا، اصولاً تاثیر دیگری نباید بر روی زندگی داشته باشد. افرادی که این قرص‌ها را مصرف می کنند، به ویژه قرصهای نسل جدیدتر، معمولا به فعالیتهای اجتماعی و عادی خود ادامه می دهند اگر افسردگی شما مزمن باشد، ممکن است نزدیکان شما (به عنوان مثال همسر) به خلق و خوی افسرده شما عادت کرده باشند.  برخی افراد گزارش کرده‌اند که به تدریج که افسردگی‌شان بهتر شده و دید بهتری پیدا کرده‌اند، با نزدیکان خود دچار مشکل شده اند. این می ‌تواند باعث بروز اصطکاک و سوءتفاهم بین طرفین  شود، به این دلیل بهتر است افراد از این موضوع آگاه باشند و در صورت مواجه با آن، بتوانند در این باره با یکدیگر صحبت کنند و یا در صورت لزوم از پزشک خود راهنمایی بگیرند.

چه خواهد شد اگر از این داروها مصرف نکنیم؟

نظر دادن در این باره آسان نیست. بستگی به علت تجویز آنها، شدت افسردگی شما و مدت ابتلا به افسردگی دارد. بیشتر افسردگی ‌ها پس از حدود ۸ ماه به طور خودبه خود درمان می ‌شوند. اگر افسردگی شما خفیف است بهتر است از یکی از  روش‌های درمانی زیر بهره بگیرید. در صورتی که نمی توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید، با دکترتان مشورت کنید.

چه روش‌های درمانی دیگر برای افسردگی وجود دارند؟

تنها مصرف قرص کافی نیست. پیدا کردن راه‌هائی که بتوانند باعث ایجاد حس بهتری در شما شود هم مهم می باشد چرا که شانس برگشت افسردگی را کم می کند. این راه ها می ‌تواند شامل: کسی که بتوانید با او صحبت کنید، ورزش کردن به طور منظم، کاهش مصرف مشروبات الکلی، تغذیه سالم و کافی، تکنیک‌های خود -درمانی که کمک به آرامش شما می‌کنند، و پیدا کردن راهی برای حل مسائلی که در ابتدا باعث بروز افسردگی در شما شده اند، باشد. برای اطلاعات بیشتر در  زمینه تکنیک های خود درمانی می‌توانید به بروشور افسردگی مراجعه نمائید.

ـ روان درمانی

روش‌های روان درمانی موثر و متفاوتی برای درمان افسردگی وجود دارد.

مشاوره در افسردگی خفیف مفید است. تکنیک‌های حل مشکل در درمان افسردگی که به علت مشکلات زندگی ایجاد شده مفید است- رفتار درمانیِ شناختی، به شما کمک می ‌کند به  شناخت بهتری از طرز تفکرتان نسبت به خودتان، افراد دیگر و دنیای اطراف پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به بروشور روان درمانی و رفتار درمانیِ شناختی  مراجعه نمائید.

روش‌های درمانی گیاهی

هیپریکم گرفته شده و (Hypericum) برای افسردگی وجود دارد، که از گیاه St Johns Wort گیاهی موسوم به بدون نسخه ارائه می ‌شود.

روشنایی

 

بعضی افراد در طی زمستان دچار افسردگی شده و در زمانی که روزها آفتابی و بلند است بهبود میابند. این حالت، اختلالِ خلقیِ فصلی نامیده می‌شود. در این شرایط ممکن است استفاده از جبعه نور مفید باشد که در واقع یک منبع نور روشن است که می‌توانید در طی زمستان هر روز و به مقدار معینی از آن استفاده کنید. این در واقع کمبود نور در زمستان را جبران می‌کند.

ـ مقایسه اثر درمانی ضد افسردگی ها با روش‌های درمانی ذکر شده

نتایج اخیر نشان داده که دریک دوره یک ساله، بسیاری از این روان درمانی‌‌ها به اندازه داروهای ضد‌افسردگی موثر بوده‌اند. بطور کلی پذیرفته شده که ضد افسردگی‌ها سریع‌تر عمل می ‌کنند. برخی مطالعات نشان داده که ترکیب ضد افسردگی ها با روان درمانی بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت. متاسفانه تعدادی از این روش‌های درمانی در برخی قسمت‌های کشور در سیستم بهداشتی موجود نیست داروی گیاهی هیپرکیوم که در آلمان به طور شایعی استفاده می شود، در افسردگی خفیف به اندازه داروهای ضدافسردگی موثر است گرچه در مورد اثر آن بر افسردگی‌های متوسط تا شدید شواهد مستدلی تقریباً وجود ندارد ورزش و مطالعه کتاب‌های روانشناسی که بر اساس رفتار درمانیِ شناختی تالیف شده اند، می ‌توانند درمان‌های موثری برای افسردگی باشند اگر سئوالات دیگری در مورد ضد‌افسردگی ها دارید که در این بروشور جوابی برای آنها نیافته اید، می توانید به بخش مطالعه بیشتر (ضمیمه همین بروشور) رجوع نمائید و یا با دکتر خود مشاوره کنید. همچنین در بسیاری از موارد، گفتگو با دوستان یا خانواده نیز می تواند مفید باشد.

ضد افسردگی ‌هایی که معمولاً استفاده می ‌شوند عبارتند از

نام دارو نام تجارتی دارو گروه
آمی‌تریپتیلین          Amitriptyline تریپتیزول Tryptizol تری سیکلیک
کلومیپیرامین  Clomipramin آنا فرانیل Anafranil تری سیکلیک
سیتالوپرام  Citalopram سیپرامیلCipramil SSRI
دوسولپین    Dosulpine پروتیادن Prothiaden تری سیکلیک
دوگزپین   Doxepine سینکوآنSinequan تری سیلیک
فلوکستین  Fluoxtine پروزاک  Prozac SSRI
ایمی ‌پرامین      Imipramine توفرانیل  Tofranil تری سیکلیک
لوفپرامین Lofepramine گامانیل  Gamanil ترسیکلیک
میرتازاپین   Mirtazipne زیسپین Zispin NaSSA
موکلوبمید  Moclobemide مانریکس Manerix MAOI
نورترپتیلین   Nortriptyline آلگرون  Allegron تری سیکلیک
پروگزتین    Paroxetine سروگزات   Seroxat SSRI
فنلزین  Phenelzine ناردیل Nardil MAOI
ربا گزتین      Reboxetine ادروناکس  Edronax SNRI
سرترالین   Sertraline لوسترال Lustral SSRI
ترانیل سیپرومین
Tranylcypromine
پارنایت            Parnate MAOI
ترازودون    Trazodone مولیپاکسین     Molipaxin مرتبط با تری سیکلیک
ونلافاکسین   Venlafaxine افکسور   Efxor SNRI

کلید واژه‌ها

SSRI: Selective Serotonin Reuptake Inhibitor

SNRI: Serotonin and Noradrenaline Reuptake Inhibitor

MAOI: Monoamine Oxidase Inhibitor

NaSSA: Noradrenergic and Specific Serotonergic Antidepressant

Venlafaxine ۱

NICE2

سازمانی دولتی در انگلستان که دستورالعمل های کشوری برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها را تهیه و تنظیم می‌کند

این بروشور توسط گروه آموزش همگانی کالج سلطنتی روانپزشکی انگلستان تهیه گردیده است

Dr.Philip Timms     ویراستار متن انگلیسی

Dr. Niloufar Mirhaghani     برگردان به فارسی

Dr. Amir Sajjadi     ویرایش متن فارسی

مراجع

Further reading and links

At the time of writing, these are available in full on the Internet.

NICE guidelines on antenatal and postnatal mental health published 2007 www.nice.org.uk/guidance/CG45

Questions and answers on findings of CSM expert Working group. December 2004 www.mhra.gov.uk/news/2004/SSRIs_QA_061204.pdf (PDF)

Antidepressant drugs and generic counselling for treatment of major depression in primary care: randomised trial with patient preference. British Medical Journal 2001; 322:772 (31 March) Compares antidepressants and counselling.

Antidepressant discontinuation reactions. British Medical Journal 1998; 316:1105-1106 (11 April)

Depression in primary care, Vol 2. Treatment of major depression Rockville, MD: US Department of Health and Human Services, 1993 (Clinical practice guidelines No. 5). A review of the effectiveness of antidepressants and other treatments of depression.

Information on antidepressant safety from the MHRA, part of the UKs Department of health

www.mhra.gov.uk/home/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=242

Paroxetine safety in pregnacy – frequently asked questions

www.mhra.gov.uk/home/groups/pl-p/documents/websiteresources/con2022700.pdf (PDF)

برای اطلاعات بیشتر می توانید با مراکز زیر تماس بگیرید:

Association for Post Natal Illness, 145 Dawes rd, Fulham, London, UK, SW6 7EB . Tel. 020 7386 0868 Website: http://www.apni.org/ Provides information and offers one to one support from mothers who have been through postnatal depression as well.

Aware, 72 Lower Leeson Street, Dublin 2, Ireland. Helpline:1890 303 302; Tel: 00 353 1 661 7211; Website: http://www.aware.ie/

Provides information and support to people affected by depression in Ireland and Northern Ireland.

Depression Alliance, 35 Westminster Bridge Road, London SE1 7JB. Tel: 0845 123 23 20; Fax: 020 7633 0559; Website: http://www.depressionalliance.org/

Depression Alliance Scotland, 3 Grosvenor Gardens, Edinburgh EH12 5JU. Tel: 0131 467 3050.

Depression Alliance Cymru (Wales), 11 Plas Melin, Westbourne Road, Whitchurch, Cardiff CF4 2BT. Tel: 02920 692891.

Information, support and understanding for people who suffer with depression and for relatives who want to help.

Fellowship of Depressives Anonymous, Box FDAI, c/o Self-Help Nottingham, Ormiston House, 32-36 Pelham Street, Nottingham NG1 2EG. Tel: 0870 774 4320, Fax: 0870 774 4319, Email:fdainfo@aol.com Website: http://www.depressionanon.co.uk/

A national mutual support group for people suffering from depression.

Manic Depression Fellowship, Castle Works, 21 St George’s Road, London SE1 6ES. Tel: 08456 340 540; Fax: 020 7793 2639 ; Website: http://www.mdf.org.uk/

Manic Depression Fellowship Wales, 1 Palmyra Place, Newport, South Wales NP20 4EJ. Tel: 08456 340 080; Fax: 01633 244 111; Website: http://www.manicdepressionwales.org.uk/.

Bipolar Fellowship Scotland, Studio 1016, Mile End Mill, Seedhill Road, Paisley PA1 1TJ. Tel: 0141 560 2050; Fax: 0141 560 2170. Website: http://www.bipolarscotland.org.uk/; E-mail: info@bipolarscotland.org.uk Works to enable people affected by manic depression to take control of their lives through self-help groups and information on all aspects of the condition.

NHS Direct is 24-hour nurse-led helpline providing confidential healthcare advice and information. 0845 4647. http://www.nhsdirect.nhs.uk/.

Norfolk Mental Health Care NHS Trust Pharmacy Medicine Information www.nmhct.nhs.uk/pharmacy

Official Patient information leaflets
emc.medicines.org.uk

منابعی برای مطالعه بیشتر:

Malignant Sadness by Lewis Wolpert

Undoing depression: What therapy doesn’t teach you and medication can’t give you by Richard O’Connor Berkeley Publishing Group

Overcoming Depression by Paul Gilbert

Managing depression by David Westbrook, Clinical Psychology Department, Warneford Hospital Oxford OX3 7JX England

This page was produced by the Royal College of Psychiatrists’ Public Education Editorial Board. Series Editor: Dr Philip Timms. Information about treatments can change rapidly and the College updates its mental health information pages regularly.

English version updated: Dec 2008  Translation updated: June 2009

 این برشور توسط گروه آموزش کالج سلطنتی روانپزشکی بریتانیا تهیه گردیده است.

  •  
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا