زیست‌شناسی

شیر مورچه؛ شیر مورها از راسته بالتوری‌‌ها و خانواده مورچه‌خواران

با شیرمورچه آشنا شویم!

شیر مورچه از راسته بالتوری ها و خانواده مورچه خواران است. این موجود دوره کامل دگردیسی (تخم، لارو، شفیره و بلوغ) را طی می کند و در دوره بلوغ بال بدست آورده و پرواز می کند.

شیر مورچه یکی از شگفت انگیزترین موجوداتی است که تا به حال دیده ایم. شاید این موجود را به این دلیل شیر مورچه نامیده اند که شکار اصلی آنها مورچه ها هستند. یکی از موارد قابل توجه در مورد شیر مورچه (Antlion)، ساختن حفره های کوچک قیف مانند در شن و ماسه است که از آن به عنوان تله استفاده می کند.

شیر مورچه

شیر مورچه لارو با کمک بدن بیضی شکل خود حفره هایی مخروطی شکل به قطر و ارتفاع ۲ تا ۴ سانتیمتر ایجاد کرده و با آرواره های بلند خود در انتهای حفره درون خاک پنهان شده و با آرامش و صبر در انتظار طعمه خود می نشینند.

معمولا شیب حفره دارای زاویه بحرانی برای حرکت شن و ماسه است، به طوری که با ورود طعمه دیواره ریزش کرده و طعمه را به سمت انتهای حفره و آرواره های شیر مورچه هدایت می کند. در صورتی که مورچه یا دیگر حشرات به اندازه کافی بزرگ باشند می توانند از این گودال مرگ فرار کنند، اما معمولا شکار در برابر آرواره های قدرتمند شیر مورچه شانس چندانی ندارد.

شیر مورچه

پس از اینکه حشره ای در حفره افتاد، شیر مورچه با ریزش دیواره حفره با خبر شده و با کمک آرواره های خود سعی می کند طعمه را به زیر خاک می کشد. گاهی نیز با ارواره های خود طعمه را چندین بار به دیواره حفره می کوبد تا بر آن فایق آید. همچنین برای از پای درآوردن حریف پس از آنکه آرواره های خود را در بدن حریف خود فرو کردند، از اسید فرمیکی که در غده شکمی خود دارند (با غلظت بالای ۵۰ درصد) به بدن طعمه خود تخلیه می کنند. درصورتی که حشره بخواهد فرار کند شیر مورچه به سمت دیواره حفره شن پرتاب می کند که باعث ریزش هرچه بیشتر دیواره می شود.

اسید فرمیک علاوه بر از پای در آوردن طعمه باعث هضم آسان آن توسط شیر مورچه می شود. شیر مورچه با استفاده از آرواره های خود که در بدن طعمه خود فرو می کند، مایعات بدن آن را که توسط اسید تزریق شده، نرمتر نیز شده است را مکیده و سپس لاشه را از گودال خارج کرده و آن را برای قربانی بعدی آماده می کنند.

شیر مورچه شیر مورچهحفره های ساخته شده توسط شیر مورچه را بیشتر در مناطق روستایی با خاک های نرم و ماسه ای و صحراهای شنی و ماسه ای می توانید ببینید.

شیر مورچه بالغ معمولا شب ها پرواز می کند و به دنبال جفت گیری است. معمولا چون دیگر حشرات پرنده به سمت نور کشیده می شود. شیر مورچه تخم های خود را درون شن و ماسه می گذارد.

بی شک شیر مورچه نمی تواند آسیبی به شما بزند. اما اگر این موجود حدود ۱۰۰ برابر بزرگتر بود… حتی تصورش هم ترسناک است!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا