دمانس

دمانس باعث افزایش خطر ابتلا به آنفلوآنزا می‌شود

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دمانس باعث “افزایش خطر ابتلا به آنفلوآنزا می‌شود”

افزایش موارد مرگ در انگلستان و ولز در زمستان گذشته به علت افزایش عفونت‌های تنفسی مثل آنفلوآنزا و نیز دمانس (زوال عقل) در سالمندان بوده است.

سال گذشته موارد مرگ در انگلستان و ولز در قیاس با سال ۲۰۱۴ حدود ۵.۶ درصد افزایش داشت که این افزایش در ۸۶ درصد موارد در افراد بالای ۷۵ سال رخ داده است.

افزایش موارد مرگ بیشتر در ماه‌های اول سال ۲۰۱۵ و همزمان با شیوع آنفلوآنزا و همچنین افزایش موارد بستری در بیمارستان بوده است.

بر اساس این آمار رسمی که در انگستان و ولز منتشر شده مبتلایان به دمانس و آلزایمر به خصوص در مقابل آنفلوآنزا آسیب‌پذیر بوده‌اند.

به گفته کلودیا ولز از اداره آمار ملی، “سال گذشته در یک سوم موارد مرگ در مبتلایان به دمانس و آلزایمر عفونت‌های تنفسی مثل آنفلوآنزا گزارش شده است.”

پروفسور جان نیوتون از موسسه بهداشت انگلیس نیز می‌گوید دلایل مختلفی می‌توانند در یک سال خاص موارد مرگ در سالمندان را افزایش دهند؛ از جمله “شیوع آنفلوآنزا می‌تواند تاثیر شدیدی داشته باشد به خصوص در کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند یا بیماری‌های دیگری مثل دمانس دارند.”

جرمی هیوز مدیر عامل انجمن آلزایمر بریتانیا نیز می‌گوید: “سیستم ایمنی کسانی که به دمانس مبتلا هستند ضعیف می‌شود بنابراین احتمال ابتلای آنها به بیماری‌های ویروسی افزایش می‌یابد.”

“بر اساس گزارش‌ها آنفلوانزایی که سال ۲۰۱۵ در انگلیس و ولز شیوع پیدا کرد گونه‌ای از این بیماری بوده که بیشتر سالمندان را مبتلا می‌کند. این بیماری‌ها مراقبت از خود را برای فرد سخت می‌کنند و در ماهای سرد سال این می‌تواند تبدیل به خطری جدی شود.”

با اینکه در ایران آماری در مورد افزایش موارد مرگ در سال ۱۳۹۴ در قیاس با سال قبل از آن منتشر نشده است اما شیوع آنفلوآنزا در نیمه دوم سال گذشته (ماه‌های آخر ۲۰۱۵) باعث افزایش موارد مرگ بر اثر آنفلوآنزا شد.

سال گذشته به خصوص در ماه‌های آذر، و دی و بهمن در چندین استان ایران آنفلوآنزا شیوع پیدا کرد که باعث مرگ حداقل ۱۱۲ نفر شد.

مقامات بهداشتی ایران هم اعلام کردند که این افراد تقریبا “همگی” دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن بوده‌اند.

به گفته دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران، “هر سال در فصول سرما و آنفلوآنزا بر اثر ذات‌الریه در افراد سالمند و مسن با توجه به ضعف ایمنی و ابتلا به بیماری‌های دیگر” مواردی از مرگ در ایران گزارش می‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا