زیست‌شناسیعلوم پایه

سمی‌ترین مار جهان / خطرناک‌ترین مارهای دنیا را بشناسید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۲]

سمی‌ترین مار جهان / خطرناک‌ترین مارهای دنیا را بشناسید

مار

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید خطرناک ترین و  سمی ترین مار جهان کدام است؟ به لحاظ فنی مارها سمی‌ نیستند مگر آن که سم شان شما را بکشد. در این مقاله، فهرستی از ۲۵ خطرناک ترین مارهای دنیا را تهیه کرده‌ایم.

سمی ترین مار جهان

معروف است که بعضی از خطرناک ترین نیش ها توسط مارها زده می‌شوند. هرچند تمام مارها سمی‌ نیستند، آن‌هایی که هستند ممکن است ظرفیت آن را داشته باشند که ظرف ۳۰ دقیقه سرنوشت مرگ را برای آدم‌ها رقم بزنند. این قدرت یکی از سمی ترین حیوانات جهان است.

مارها می‌توانند هر جایی باشند، از بیابان‌های خشک استرالیا تا حیات‌ خلوت‌های گرمسیری ساکنان فلوریدا. آن بدشانس‌هایی که توسط مارها گزیده شده‌اند از جمله علائم نیش دردناک مارها را اشکال در تنفس، استفراغ و حالت تهوع: بی‌حسی، و از کار افتادگی ارگان‌های بدن توصیف کرده‌اند. این راه نسبتا دردناکی برای مردن است. و هرچند پادزهرهایی درست کرده‌ایم که مسئول نجات جان خیلی‌ها بوده است، نیش مارهای سمی، در صورت درمان نشدن، همچنان می‌تواند زندگی آدم‌ها را بگیرد. از افعی راسل گرفته تا مامبای سیاه، این‌ها ۲۵ سمی ترین مار جهان هستند.صرفا جهت شفاف‌سازی بگویم که، اگر نه همه اما بیشتر مارهای سمی قرار نیست به شما حمله کنند. اغلب، آنها فقط می‌خواهند که تنهاشان بگذاریم. این آرزویی است که اگر به یکی از آنها برخوردید باید برای‌شان برآورده کنید. اگر برای جان‌تان ارزش قائل هستید این کار را بکنید.

۲۵. جاراراکا

سمی ترین مار جهان

جاراراکا شناخته‌ شده‌ترین مار سمی در نواحی انبوه و پر جمعیت جنوب شرقی برزیل است، که در آنجا این مار عامل پنجاه و دو درصد (۳.۴۴۶ مورد) از مارگزیدگی‌ها در بین سال‌های ۱۹۰۲ و ۱۹۴۵ بوده است (با یک نرخ مرگ و میر ۰.۷ درصدی. یعنی ۲۵ مرگ).

سمی ترین مار جهان ۲۴: افعی

سمی ترین مار جهان

مارهای افعی یکی از سمی‌ترین خزندگان جهان به حساب می‌آیند و آنها حیوانات کوچک (مثلا موش‌ها) را می‌خورند. حیوانات کوچی که آنها را از طریق نیش زدن و مسموم کردن با سم مرگبار و فلج کننده‌شان شکار می‌کنند.

۲۳. مامبای سبز غربی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

مامبای سبز غربی یک مار بسیار هوشیار، عصبی، و فوق‌العاده چابک است که بیشتر در جنگل‌های بارانی استوایی ساحلی، بیشه‌زار، و مناطق جنگلی غرب افریقا زندگی می‌کند. مانند تمام سایر مامباها، سبز غربی یکی از گونه‌های بی‌رحم بسیار سمی است و نیش آن در صورت عدم درمان می‌تواند چند انسان را در مدت زمانی کوتاهی بکشد.

سمی ترین مار جهان ۲۲: مامبای سبز شرقی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

مانند گونه‌ی دیگر مامبا، مامبای سبز شرقی بسیار سمی است: یک بار نیش آن می‌تواند حاوی سم کافی برای کشتن چندین آدم باشد. این سم بر روی اعصاب، قلب، و ماهیچه‌ها عمل می‌کند و به سرعت درون بافت منتشر می‌شود. این نیش‌ها به سرعت به سمت علائم تهدید کننده‌ی حیاتی پیش می‌روند که از مشخصه‌های نیش مامبا هستند، ‌که شامل ورم ناحیه‌ی گزیدگی، گیجی، حالت تهوع، دشواری در تنفس و بلع، تپش قلب نامنظم، تشنج، و نهایتا فلج تنفسی می‌شوند.

۲۱. کریت خط خطی

سمی ترین مار جهان

بر اساس چند مطالعه‌ی LD۵۰ صورت گرفته، کریت خط خطی در بین سمی‌ترین مارهای خشکی جهان قرار دارد. این گونه ابتدا توسط ادوارد بلیث دانشمند در ۱۸۶۱ توصیف شد و از آن‌ زمان به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مارها برای بشر شناخته شده است.

سمی ترین مار جهان ۲۰: بُس‌رُپس اسپر

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

این مارها که گاهی به آنها “چال مار نهایی” می‌گویند در بسیاری از زیست‌گاه‌های کم ارتفاع، اغلب نزدیک محل سکونت آدم‌ها، یافت می‌شوند. احتمالا به دلیل نزدیکی آن به زیستگاه‌ آدم‌ها است که برای بشر خطرناک به حساب می‌آیند، هرچند سم آن به اندازه‌ی سم سایر مارها کشنده نیست. این گونه دلیل اصلی مارگزیدگی در منطقه‌هایی است که در آن زندگی می‌کند.

۱۹. افعی راسل

سمی ترین مار جهان

افعی راسل یکی از خطرناک‌ترین مارها در تمام آسیا است، که مسئول هزاران مرگی است که هر ساله اتفاق می‌افتند. هنگام نیش خوردن، آدم‌ها انواع مختلفی از علائم را تجربه می‌کنند من جمله درد، ورم، استفراغ، گیجی، و از کار افتادگی کلیه.

سمی ترین مار جهان ۱۸: کبرای جنگلی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

هرچند به بدنامی “خویشاوند” هندی خود نیست، اما این گونه بسیار هشیار و عصبی است یک مار بسیار خطرناک به حساب می‌آید. وقتی احساس خطر کند، همان حالت هشدار معروف کبراها را به خود می‌گیرد و قسمت جلوی بدنش را از زمین بلند می‌کند، یاله‌اش (پوسته‌ی نازک دور گردن) پهن می‌کند و با صدای بلند هیس هیس می‌کند. به خاطر عوامل مختلف نیش زدن آنها به انسان از سایر گونه‌های کبرای افریقایی کمتر اتفاق می‌افتد، هر چند نیش این گونه‌ی مار یک شرایط اضطراری به وجود می‌آورد که زندگی قربانی را تهدید می‌کند.

۱۷. تایپان ساحلی

سمی ترین مار جهان

تایپان ساحلی اغلب به عنوان خطرناک‌ترین مار استرالیا به حساب آورده می‌شود. آنها فوق‌العاده عصبی و هشیار هستند، و هر حرکتی در نزدیکی آنها احتمال دارد باعث حمله‌ای از سوی تایپان‌ها شود. مانند هر ماری، تایپان ترجیح می‌دهد از درگیری اجتناب کند و اگر فرصت آن فراهم باشد به آرامی می‌خزد و دور می‌شود: با وجود این، اگر غافلگیر یا نگران شود با خشونت تمام از خودش دفاع خواهد کرد و سم آن به احتمال فراوان ظرف چند دقیقه قربانی را خواهد کشت.

سمی ترین مار جهان ۱۶: مار آبی دوبوآ

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

این مار شناگر خائن از ساحل‌های غربی و شمالی استرالیا گرفته تا جزایر گینه‌ی نو و کالدونیای جدید یافت می‌شود. هرچند مار آبی دوبوآ یکی از کشنده‌ترین سم‌های شناخته شده را دارد، خدا را شکر! – نیش‌اش کمتر از یک دهم میلی‌گرم سم تزریق می‌کند که معمولا برای کشتن یک انسان کافی نیست.

۱۵. افعی مژه‌دار

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

افعی مژه‌دار، یک شکارچی کمین‌گر معمولی، صبورانه منتظر می‌ماند تا شکار غافل از آن نزدیکی‌ها بگذرد. معروف است که گاهی یک کمین‌گاه مشخص را انتخاب می‌کند و هر سال سر وقت هنگام مهاجرت بهاری پرندگان به آنجا باز می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند این مارها در گذر زمان یاد می‌گیرند دقت ضربه زدن خود را بهبود ببخشند، در حالی که بین روستاییان در بخش‌هایی از امریکایی جنوبی شایع است این مار پلک می‌زند، و نور مژه‌هایش را به سمت قربانی می‌تاباند، و بعد یک ضربه‌ی زهرآگین وارد می‌آورد.

سمی ترین مار جهان ۱۴: بومسلنگ

سمی ترین مار جهان

بسیاری از اعضاء زهرآگین خانواده‌ی قمچه‌ماران – که بومسلنگ به آن تعلق دارد – برای انسان‌ها بی‌ضرر هستند چون غدد سمی‌شان کوچک است و دندان‌های نیش‌شان ناکارآمد است. با وجود این، بومسلنگ یکی از آن استثنائات خاص است چون سمی بسیار کارآمد دارد که آن را از طریق دندان‌های نیش بزرگ خود که پشت فکش قرار گرفته است به بدن قربانی تزریق می‌کند. بومسلنگ‌ها قادر هستند فک‌شان را هنگام نیش زدن تا ۱۷۰ درجه باز کنند، و مقدار بیشتری سم ترشح کنند، که معمولا به خاطر خونریزی داخلی یا حتی خارجی باعث مرگ قربانی می‌شود.

۱۳. مرجان مار

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

اثر نیش مرجان مار شرقی به شدت زهرآگین در آغاز نزولی به نظر می‌رسد. در یا ورم کمی وجود دارد یا اصلا وجود ندارد، و سایر علائم ممکن است تا دوازده ساعت به تاخیر بیفتند. با وجود این، اگر با پادزهر درمان نشود، نوروکسین شروع می‌کند به مختل کردن ارتباطات بین مغز و ماهیچه‌ها، و باعث اختلال تکلم، دو بینی، و فلج عضلانی می‌شود، و نهایتا به از کار افتادگی سیستم تنفسی یا قلبی عروقی منجر می‌شود.

۱۲. گواردار یا مار قهوه‌ای غربی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

مار قهوه‌ای غربی، یا گواردار، گونه‌ای بسیار سریع است، مار بی‌رحم فوق‌العاده سمی که بومی استرالیا است. بسته به مکان زندگی، رنگ و طرح آن نسبتا متنوع است، اما سم‌اش و آسیب مرگباری که به قربانیانش (من جمله انسان‌ها) وارد می‌کند یکسان است.

۱۱. مار جعفری

سمی ترین مار جهان

مارهای جعفری کوچک هستند اما تحریک‌پذیری، ماهیت تهاجمی، و سم مرگبارشان آنها را به موجودات بسیار خطرناکی بدل می‌کند. آنها معمولا برای ضربه زدن بسیار سریع هستند و نرخ مرگ و میر حاصل از نیش‌شان بالا است. باور بر این است، در مناطقی که آنها زندگی می‌کنند (افریقا، عربستان، جنوب شرقی آسیا) بیش از ترکیب همه‌ی انواع دیگر مارها باعث مرگ انسان‌ها می‌شوند.

۱۰. مار زنگی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

حتی با اینکه وقتی درمان پزشکی مناسب (شامل تزریق پادزهر) انجام شود، نیش مار زنگی به ندرت برای انسان‌ها مرگبار است، اما نیش مارهای زنگی از رایج‌ترین نیش‌ها در بین مارها است. بیشترین تجمع آنها در جنوب شرقی و شمال مکزیک است، در حالی که آریزونا، بیش از هر ایالت دیگری، خانه‌ی سیزده نوع از مارهای زنگی است.

۹. کبرای هندی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

این مار فوق‌العاده زهرآگین، که مسلما معروف‌ترین مار جهان است، از جوندگان، مارمولک، و قورباغه‌ها تغذیه می‌کند. علاوه بر نیش زدن، کبرای هندی می‌تواند از یک فاصله با تف کردن سم حمله یا از خود دفاع کند، که اگر وارد چشم دشمن شود باعث درد و آسیب شدید خواهد شد.

۸. مامبای سیاه

سمی ترین مار جهان

مامباهای سیاه سریع، عصبی، به شدت زهرآگین هستند و وقتی تهدید بشوند، فوق‌العاده مهاجمانه عمل می‌کنند. آنها مسبب مرگ انسان‌های بیشماری بوده‌اند، و افسانه‌های افریقایی درباره‌ی توانایی‌ آنها تا حدود زیادی اغراق می‌کنند. به این دلایل، مامبای سیاه به طور گسترده‌ای کشنده‌ترین مار جهان به حساب می‌آید.

۷. ببر مار

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

ببر مارها، که بومی استرالیا هستند، در سرتاسر این کشور از شهرت واقعا ترسناکی برخوردارند، و یکی از خطرناک‌ترین شکارچیان انسان به شمار می‌روند. این گونه به خاطر ماهیت متهاجمانه و سم زهرآلودش بسیار خطرناک‌تر است: با وجود این، این مار خشن را بهتر است به عنوان یک نجات یافته‌ی بزرگ یاد کرد، که به طرز خارق‌العاده‌ای خودش را با بعضی از نامهربانانه‌ترین محیط‌های استرالیا وفق داده است.

۶. کریت آبی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

کریت آبی که اغلب در تایلند مشاهده می‌کنیم یکی از خطرناک‌ترین مارهای جهان به شمار می‌رود چون بیش از پنجاه درصد تمام نیش‌های این مارها به مرگ می‌انجامد – حتی با اعمال پادزهر.

۵. مار قهوه‌ای شرقی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

این مار به لحاظ دوز کشنده‌ی سمی که در بدن موش‌ها وارد می‌کند دومین مار سمی موجود در خشکی به شمار می‌رود. این مار بومی استرالیا، پاپوآ گینه‌ی نو، و اندونزی است که اغلب هراس مرگباری را در بین آدم‌های این مناطق به وجود آورده است.

۴. افعی مرگبار

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

افعی مرگبار گونه‌ای از افعی‌های بومی استرالیا است. این یکی از زهرآگین‌ترین مارهای خشکی در استرالیا و جهان است. بر خلاف سایر مارها، افعی مرگبار به انتظار شکار خود دراز می‌کشد – اغلب حتی برای چندین روز – تا این که طعمه‌ای از آن حوالی بگذرد. این مار خودش را مانند یک کماندو با برگ‌ها می‌پوشاند و وقتی شکار نزدیک می‌شود افعی مرگبار به سرعت ضربه می‌زند، سم خود را تزریق می‌کند، و سپس صبر می‌کند تا قربانی بمیرد و بعد آن را می‌خورد.

۳. کبرای فیلیپینی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

متخصصان سم‌شناسی معتقدند، در میان تمام گونه‌های کبرا، احتمالا کبرای فیلیپینی زهرآگین‌ترین سم را دارد. نیش این کبرای تف انداز مرگبار می‌تواند ظرف نیم ساعت یک انسان را بکشد. سم آن توانایی مرگباری در قطع انتقال سیگنال‌های عصبی و فلج کردن سیستم‌های تنفسی دارد، واقعیتی که آن را به یکی از مرگبارترین و سمی‌ترین مارهای جهان تبدیل می‌کند.

۲. تایپان درون مرزی

۲۵ زهرآگین ترین و سمی‌ ترین مارهای دنیا

موضوع تاثیرگذار درباره‌ی این مار فقط میزان زهرآگین بودنش نیست بلکه سرعت نیش زدن آن است. این مار معمولا طی یک سری حملات دقیق و سریع شکارش را می‌کشد، و از طریق همین ضربات موفق می‌شود سم فوق‌العاده زهرآگینش را در عمق جان آن جونده تزریق کند. میزان زهرآگین بودن سم آن در بین این دسته از مارها در جاهای مختلف جهان یکسان نیست.

سمی ترین مار جهان ۱: مار آبی بلچر

سمی ترین مار جهان

طبق نظر بسیاری از کارشناسان، زهر مار آبی بلچر حدودا یکصد برابر سمی تر از زهر هر مار دیگری در جهان است. فقط برای آن که به شما بینشی درباره‌ی میزان سمی بودن آن بدهیم، بدانید که یک قطره سم شاه کبرا آنقدر قوی هست که می‌تواند بیش از ۱۵۰ نفر را بکشد، در حالی که فقط چند میلی‌گرم سم مار آبی بلچر می‌تواند بیش از هزار نفر را بکشد. خبر خوب آن که این مار بسیار ترسو است و برای آن که شما را نیش بزند باید حسابی تحریک شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

‫۶ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا