سلامتیعلوم پزشکی

قرنطینه و توصیه به شستشوی دست‌ ها، راه درمان وبا توسط ابن سینا

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

قرنطینه و توصیه به شستشوی دست‌ ها، راه درمان وبا توسط ابن سینا

ابن سینا

مسعود ده نمکی کارگردان سینما، با انتشار ویدئویی که ۶۳ سال قبل تهیه شده، توصیه‌های ابن سینا برای کنترل وبا را با شرایط امروز مقایسه کرد.

خبرنگاران جوان، در عصر درگیری مردم با بیماری وبا توصیه به قرنطینه و شستن دست‌ها از زبان ابن سینا کارساز بود و این بیماری کنترل شد. در زمان حال هم برای درمان و جلوگیری از شیوع کرونا باز هم توصیه پزشکان همان سفارشات بوعلی سینا است.

مسعود ده نمکی، کارگردان سینما و تلویزیون ویدئویی را درباره کنترل بیماری وبا در عصر ابن سینا، با توصیه‌هایی که او به مردم می‌کرده را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

ده نمکی در توضیحات این ویدئو نوشته است:

“#کرونا_را_شکست_میدهیم

باورتان نمی‌شود؛ اگر بگویم این ویدیو محصول سال ۱۹۵۶ میلادی و یا ۱۳۳۵ شمسی، یعنی ۶۳ سال قبل است…!

انگار مو به موی این کلیپ را همین الان، از روی اوضاع کنونی ما و برای کرونا در ایران ساخته اند…!

اطلاعات و توصیه‌های پیشگیرانه‌ای که می‌دهد؛ از اطلاعات کنونی پزشکی هم بهتر است…!

واقعا با دیدنش بر هوش و نبوغ سازندگان و پزشکی ایران درود فرستادم…!

این کلیپ باعث افتخار ایرانیان است، چرا که صد‌ها سال قبل، ابن سینا با قرنطینه کردن مردم و توصیه به شستن دست‌ها و دوری از استرس، وبا را در ایران کنترل کرد! آنقدر پخش کنید تا همه این شاهکار را ببینند؛ و بدانند، پیشینیان باسواد ما چگونه ویروس‌هایی نظیر کرونا را کنترل می‌کردند. “

در ادامه ویدئو منتشر شده در صفحه ده نمکی را مشاهده می‌کنید:

بخشی از فیلم ابن سینا تولید اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۶ (۱۳۳۵).
با نقش آفرینی مراد عارفف که بیشتر با نام “مارات عاریپف” شناخته می‌شود.

مناسب حال این روزهای مردم کرونا زده…

ابوعلی سینا ۱۰ قرن پیش کرونا را پیش بینی و راههای پیشگیری از آن را ذکر کرده بود!

شفقنا- روزنامه «القدس العربی» نوشت: محققان و فعالان عرب اخیرا در حال انتشار کیلیپی از یک فیلم قدیم روسی درباره زندگینامه ابوعلی سینا پزشک ایرانی در فضای مجازی هستند که وی در آن فیلم توصیه هایی درباره طاعون ارائه می کند که تاحد زیادی به کرونا شباهت دارد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از وبگاه اینترنتی این روزنامه، ابوعلی سینا در  این فیلم توصیه هایی برای پیشگیری از بیماری همه گیر طاعون ارائه می کند که تا حد زیادی به توصیه هایی که اکنون برای پیشگیری از کووید-۱۹ ارائه می شود، شباهت دارد؛ همین موضوع برخی را واداشته است تا بگویند ابن سینا ۱۰ قرن گذشته کرونا را پیش بینی کرده بود.

ابن سینا(۹۸۰م- ۱۰۳۷) در بخشی از یک فیلم روسی که سال ۱۹۵۶ میلادی ساخته شده، به دستیارش می گوید: «به این نتیجه رسیده ام که همه بیماری های عفونی به وسیله مواد بسیار ریز و نامرئی(ویروس ها) ایجاد و منتشر می شوند. تعداد آنها بسیار زیاد است و باعث تب و مرگ سیاه(طاعون) می شوند. آن ذرات به هرچیزی از جمله «دستانت، صورتت، مویت و لباست» می چسبند.

ابوعلی سینا در این فیلم راههایی را نیز برای پیشگیری از طاعون ارائه می کند و در ابتدای سخنانش با اشاره به نترسیدن از بیماری وبا بیان اینکه باید از تجمعات دوری شود زیرا ویروس از طریق هوا منتقل می گردد، ادامه می دهد: «بازارها و مساجد باید موقتا بسته شوند. همه در خانه نماز فرادی بخوانند. باید پول ها با سرکه ضدعفونی گردد. هرکس از شما که مسئول مراقبت از بیمار است باید بینی خود را با پنبه آغشته به سرکه استریل کند و باید گیاه درمنه (یوشان، ترخ و نام علمی  Artemisia) را در دهانش بجود.

این کلیپ با واکنش های متفاوتی همراه بوده است؛ «پرفسورحاتم الغزال» می گوید: «در این کلیپ ابن سینادرباره بیماری همه گیر طاعون سخن می گوید. نگاه کنید چطوری با دقت دلیل بیماری طاعون و نحوه انتقال و راههای پیشگیری از آن را با استفاده از سرکه برای ضدعفونی دست ها، لباس و همچنین قرنطینه توضیح داده است. تنها فقط تجزیه و تحلیل DNA مانده است که درباره اش سخن نمی گوید».

خانم «سناء ابراهیم» فعال عرب نیز در واکنش به این کلیپ می گوید: «غیر از دقت در توصیف، چیز دیگری که در این ویدئو توجه مرا به خود جلب کرد، نترسیدن است که اولین نیاز برای مبارزه با ویروسها به شمار می رود از نظر من اولین باب در تقویت سیستم ایمنی بدن نترسیدن است. در این ویدئو آگاهی دهی بسیار بالایی وجود دارد. هیچ پزشکی را در فیسبوک ندیده ام که درباره ترسیدن از ویروسها و تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن سخن بگوید».

«اشرف جبنون» نیز کلیپی ازز یوسف زیدان اندیشمند عرب را درباره تشخیص بیماری های واگیردار توسط پزشکان و اندیشمندان قدیم منتشر کرده که وی در آن می گوید ابوبکر رازی اولین کسی است که در کتابش «الرساله الوبائیه» درباره بیماری های واگیر دار سخن می گوید. این موضوع اولین تفاوت بالینی بین آبله و حصبه است.

ابوعلی سینا در کنار بقراط و جالینوس، از اولین کسانی به شمار می رود که درباره پزشکی در جهان کتاب نوشت؛ کتاب او تحت عنوان «قانون» مشهورترین کتاب در پزشکی به شمار می رود و هفت قرن منبع اصلی علم پزشکی به شمار می رفت. خبر را در القدس العربی ببینید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا