زنان، بارداری و کودکانسلامتی

هر ماه بارداری چند هفته است؟

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
هر ماه بارداری چند هفته است؟

بارداری

محاسبه بارداری براساس ماه و هفته کمی سخت است و شاید درست ندانید هر ماه بارداری چند هفته است و ممکن است ندانید در هفته ۱۲ یا ۱۳ بارداری هستید؟ یا ماه اول و یا ماه دوم هستید؟ خوشبختانه پاسخ‌ها نسبتا ساده است. در ادامه خواهید فهمید که هر ماه بارداری چند هفته حساب می‌شود و هر سه ماهه بارداری چند هفته است.

محاسبه هفته اول بارداری چگونه است؟

هیچ راه مطمئنی برای مشخص شدن زمان تخمک گذاری و در نتیجه لقاح وجود ندارد و به همین دلیل اغلب پزشکان محاسبه زمان بارداری را براساس آخرین دوره قاعدگی بررسی می‌کنند. برای اینکه بدانید براساس این اندازه گیری شما در هفته چندم هستید باید زمان آخرین قاعدگی‌تان را به خاطر بیاورید. اولین روز آخرین قاعدگی به عنوان اولین روز بارداری در نظر گرفته می‌شود. بعضی خانم‌ها ترجیح می‌دهند بارداری خود را از روز تخمک‌گذاری ماهی که در آن باردار شده‌اند در نظر بگیرند. در این حالت تاریخ زایمان دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی است. بنابراین اگر بر این اساس اندازه‌گیری شود دو هفته بیشتر طول می‌کشد.

بارداری چند هفته است؟

اگر می‌خواهید بدانید هر ماه بارداری چند هفته استباید اول از همه بدانید که کل بارداری ۴۰ هفته یا ۲۸۰ روز است که از روز اول آخرین قاعدگی آغاز می‌شود. به خاطر داشته باشید که تنها حدود ۳۰ درصد از حاملگی‌ها به هفته چهل بارداری می‌رسد. در حقیقت یک بارداری کامل بین هفته ۳۹ تا ۴۱ اتفاق می‌افتد و این به آن معنا نیست که نوزادی که در هفته سی و نهم به دنیا می‌آید زودرس است و نوزادی که در هفته ۴۱ به دنیا می‌آید، دیررس.

چند هفته در سه ماهه بارداری وجود دارد؟

هر سه ماهه بارداری ۱۳ یا ۱۴ هفته است. در این محاسبه ۴۰ به سه تقسیم می‌شود و به همین دلیل هفته دقیق مشخص نیست و معمولا بین هفته ۱۳ و ۱۴ در نظر گرفته می‌شود.

چند سه ماهه بارداری وجود دارد؟

سه ماهه های بارداری به سه قسمت تقسیم می‌شود. اولین سه ماهه بارداری که از هفته اول تا ۱۳ بارداری است؛ سه ماهه دوم بارداری که از حدود هفته ۱۴ تا ۲۷ ادامه دارد و سه ماهه سوم بارداری که از حدود هفته ۲۸ تا ۴۰ بارداری است.

بارداری ۹ ماه است یا ۱۰ ماه؟

۴۰ هفته بارداری ۹ ماه حساب می‌شود. اما چهار هفته در هر ماه وجود دارد که ۴۰ هفته را تبدیل به ۱۰ ماه میکند. درست است؟ نه دقیقا! چهار هفته ۲۸ روز است اما ماه‌ها ۳۰ و ۳۱ روزه هستند که به این ترتیب هر ماه حدود ۴.۳ هفته می‌شود.

نمودار ماه‌های بارداری

اگر توضیحاتی که درباره تعداد هفته در هر ماه بارداری داده شد، نتوانسته شما را قانع کند بهتر است به نمودار زیر توجه کنید:

  • سه ماهه اول بارداری

ماه اول: هفته یک تا چهار
ماه دوم: هفته پنج تا هشت
ماه سوم: هفته نه تا سیزده

  • سه ماهه دوم بارداری

ماه چهارم: هفته چهارده تا هفده
ماه پنجم: هفته هجده تا بیست و دو
ماه ششم: هفته بیست و سه تا بیست و هفت

  • سه ماهه سوم بارداری

ماه هفتم: هفته بیست و هشت تا سی و یک
ماه هشتم: هفته سی و دو تا سی و پنج
ماه نهم: هفته سی و شش تا چهل

از کجا بفهمید در کدام هفته بارداری هستید؟

پزشک شما میگوید در هفته ۱۵ بارداری اما شما فکر می‌کنید که در هفته ۱۶ بارداری هستید. کدام درست است؟ پاسخ این است: هردو. در هر دو مورد تاریخ زایمان شما یکسان است. این که چند هفته در بارداری وجود دارد با اینکه شما در هفته چندم هستید متفاوت است. اگر شما در هفته ۱۶ بارداری هستید در اصل شما ۱۵ هفته باردار هستید. یعنی هفته ۱۵ شما تکمیل شده نه هفته ۱۶. به همین دلیل هم گفته می‌شود شما ۱۵ هفته باردار هستید و هم اینکه در هفته ۱۶ بارداری قرار دارید. برای روشن شدن موضوع به زمان تولد نگاه کنید. زمانی که به دنیا می آیید حتی یک روزه هم نیستید اما گفته می‌شود در هفته اول قرار دارید. زمانی که یک ساله می‌شوید، شما یک سال کامل را تمام کرده‌اید و سال دوم را شروع می‌کنید. به عبارت دیگر در اولین سال تولد، روز اول از سال دومتان را سپری می‌کنید اما کسی به شما نمی‌گوید دو سال دارید. در مورد هفته های بارداری نیز این موضوع صدق می‌کند.

چطور سن بارداری را محاسبه کنید

اگر هنوز با پزشکتان سن بارداری و زمان زایمانتان را محاسبه نکرده اید بهتر است از اولین روز آخرین بارداریتان محاسبه را شروع کنید و ۴۰ هفته به آن اضافه کنید تا زمان زایمانتان مشخص شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا