زیست‌شناسی

۱۰ حقیقت عجیب و جالب درباره بدن انسان

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

۱۰ حقیقت عجیب و جالب درباره بدن انسان که شگفت‌زده‌تان می‌کند!

دانستنی

در مطلب زیر شما را با حقایقی جالب و عجیب درباره ویژگی‌های شگفت انگیز بدن انسان آشنا می‌کنیم.

بدن انسان یک سیستم منحصر به فرد است. این سیستم مکانیزم بسیار پیچیده ای دارد و با وجود آنکه قرن ها است دانشمندان بر روی آن تحقیق می کنند هنوز رازهای کشف نشده ی زیادی در خود دارد.

۱. مغز انسان بزرگ ترین فلش درایو دنیا است

10 حقیقت عجیب و جالب درباره بدن انسان که شگفت زده تان می‌کند!+ تصاویر

حافظه ی انسان به اندازه ی ذخیره ی ۲/۵ میلیون گیگابایت اطلاعات گنجایش دارد. این مقدار تقریباً معادل ۳۰۰ سال ویدئوی ضبط شده است. روند رشد حافظه در ۲۵ سالگی به اوج خود می رسد و از سن ۵۰ سالگی کاهش پیدا می کند، مگر آنکه حافظه ی خود را پرورش دهید.

۲. رفلکس شیرجه

بدن انسان می تواند سرعت پروسه های درون خود را کم کند تا از او در برابر غرق شدن محافظت کند به این توانایی بدن، رفلکس شیرجه گفته می شود. وقتی مغز متوجه می شود که بدن در آب فرو رفته، سرعت ضربان قلب را پایین می آورد تا خون را از دست ها و پاها به سمت اندام های حیاتی بفرستد و به این ترتیب بتواند اکسیژن را ذخیره کند. هر چه در عمق بیشتری از آب غواصی کنید یا باقی بمانید، ضربان قلب تان کندتر می شود.

۳. در دوران نوزادی قدرت بدنی خارق العاده ای داریم

کودکان تازه متولد شده به اندازه ی سایز و وزن شان بسیار قوی هستند. اگر نوزادی یک میله ی افقی را با دستش محکم بگیرد، می تواند بدون آنکه خسته شود مدت زیادی از میله آویزان بماند. ما این واکنش را که به آن رفلکس چنگ زدن با کف دست گفته می شود، از نیاکان خود به ارث برده ایم یعنی از زمانی که میمون های تازه متولد شده مجبور بودند مادر خود را در آغوش گرفته و موهای او را با دست محکم بگیرند. نوزادان معمولا در ۳ ماهگی این توانایی را از دست می دهند.

۴. طول رگ های خونی بدن انسان به قدری است که می تواند ۲/۵ بار از قسمت خط استوا به دور کره ی زمین بپیچد

اگر همه ی رگ های خونی یک انسان بزرگسال را بیرون بکشید و آن ها را به صف کنید، مجموع طول آن ها بیشتر از ۱۶۱ هزار کیلومتر خواهد شد. این مقدار به اندازه ای است که می تواند ۲/۵ بار به دور کره ی زمین بپیچد. در عین حال، قلب ما، در طول زندگی ما، به طور متوسط ۵/۷ میلیون لیتر خون پمپاژ می کند. این مقدار به اندازه ای است که با آن می توان ۳ استخر شنای مخصوص مسابقات المپیک را پر کرد.

۵. ریه راست بزرگ‌تر از ریه چپ است

حجم و اندازه ریه‌ها کاملا متفاوت است. این به دلیل محل قرارگیری قلب است. ریه راست سنگین‌تر و بزرگتر از چپی است تا جای کافی برای قلب باشد.

۶. رنگ خواب هایتان می تواند به نوع تلویزیون تان بستگی داشته باشد

نوع تلویزیونی که افراد در دوران کودکی خود تماشا می کردند می تواند روی رنگ خواب های آن ها تأثیر داشته باشد. تحقیقی نشان داده است بیشتر کسانی که با تلویزیون های سیاه و سفید بزرگ شدند، خواب های سیاه و سفید می بینند. اما کسانی که بعد از اختراع تلویزیون های رنگی متولد شدند خواب های رنگی می بینند.

۷. ماهیچه های بدن به گونه ای طراحی شده اند که می توانند هزاران کیلوگرم را بلند کنند

در سال ۱۹۸۲ در شهر لارنسویل ایالت جورجیای امریکا، زنی به نام آنجلا کاوالو یک ماشین شورلت ایمپالای مدل ۱۹۶۴ را بلند کرد. ماجرا از این قرار بود که تونی، پسر آنجلا این ماشین را روی جک گذاشته بود و زیر آن مشغول به کار بود که ناگهان جک زیر ماشین در رفت و تونی زیر ماشین گیر افتاد. آنجلا کاوالو آنقدر ماشین را بلند کرد و بالا نگه داشت تا دو نفر از همسایه ها جک ماشین را زیر آن گذاشتند و تونی را از زیر ماشین بیرون کشیدند.

این تنها موردی نیست که شخصی در نتیجه ی فوران آدرنالین خون توانسته کاری را انجام دهد که غیر ممکن به نظر می رسد. ما در بدن خود ۶۴۰ ماهیچه داریم که نهایت قدرت و توانایی آن ها هنوز ناشناخته است.

۸. بدن انسان ماشین تولید خلط است

بدن یک انسان بزرگسال، روزانه به طور متوسط ۱/۵ لیتر خلط تولید می کند که بیشتر آن را بدون آنکه متوجه باشیم بلعیم. علاوه بر این، بدن ما روزانه ۱ لیتر بزاق، ۳ لیتر اسید معده، ۳/۵ لیتر شیره ی روده و ۱ لیتر زردآب تولید می کند.

۹. آبی که از بینی شما بیرون می ریزد می تواند از مغزتان آمده باشد

آبی که از بینی بیرون می ریزد می تواند مایع مغز باشد. مایع مغز دور مغز را احاطه می کند و درون غشای مخصوصی قرار گرفته است. این مایع گاهی به مقدار کم و به شکل مایعی شفاف از راه بینی به بیرون تراوش می کند.

۱۰. بدن انسان حفاظت شده ترین سازه ی دنیا است

در تصویر بالا یک گلبول سفید را می بینید که یک باکتری را تعقیب می کند و آن را می گیرد و می بلعد. این سلول ها محافظان بدن ما هستند و از آن در برابر مهاجمان حفاظت می کنند. در عین حال، بدن ما سلول های پیر و بی مصرف خود را حذف می کند. برای مثال، در همین مدتی که مشغول خواندن این جمله بودید، ۲۲ میلیون عدد از سلول های شما مردند. در ۳۰ ثانیه ی بعدی، بدن شما ۷۲ میلیون گلبول قرمز جدید تولید می کند و ۱۷۴ هزار سلول پوستی مرده ی خود را دور می ریزد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا