آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابتغذیهدمانس

درمان آلزایمر با ۸ راهکار جدید در سال ۲۰۱۶

راهنمای مطالعه نمایش
امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

درمان آلزایمر با ۸ راهکار جدید در سال ۲۰۱۶

هورمون عشق برای آلزایمرسیمرغ: بیماری آلزایمر بخشی طبیعی از روند پیر شدن نیست این بیماری منجر به علایم: از دست دادن حافظه، تغییرات شخصیتی، ایجاد مشکل در کارهای روزمره و در نهایت مرگ است. در نهایت دانشمندان در سال ۲۰۱۶ به یافته هایی امیدوار کننده دست پیدا کردند که در این مقاله می خوانید.

بیماری آلزایمر حالتی از زوال عقل است که می تواند توانایی تفکر افراد را به وضوح از بین ببرد، در نهایت فراموشی کارهای روزمره و سرانجام فراموش کردن این که چه کسی بوده است.

از آنجا که این بیماری بسیار ویرانگر است و روش های قبلی از درمان آن عاجز بوده اند، همیشه به دنبال گزینه های درمانی طبیعی برای آن هستم و خبرهای جدیدی که در مجلات پزشکی در مورد درمان آلزایمر منتشر می شود، خبر از پیشرفت این مساله دارد.

هنوز هم مسائل زیادی وجود دارد که در مورد مغز انسان نمی دانیم اما خوشبختانه در سال ۲۰۱۶ پیشرفت های قابل توجهی در زمینه آلزایمر داشته ایم که شما را با برخی از این موارد آشنا می کنیم.

چندین نظریه در این زمینه مطرح شده از جمله آسیب رادیکال های آزاد*، عدم توانایی در استفاده صحیح از گلوکز، کمبود ویتامین و یا سموم محیطی. این بیماری بیشتر از نیمی از کهنسالان بالای ۸۵ سال در آمریکا را گرفتار می کند.

*رادیکال های آزاد: رادیکال های آزاد موادی هستند که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند اما چربی ها، پروتئین ها و DNA را درون سلول ها مورد تهاجم قرار می دهند که این مسئله می تواند عامل بروز بیماری های مختلف و تشدید فرآیند پیری گردد.

خبر خوب این است که درمان های طبیعی آلزایمر می تواند به طور موثر در بهبود این بیماری تاثیر گذار باشد. به تازگی دانشمندان پیشرفت های عمده ای در زمینه آلزایمر داشته اند که می تواند منجر به درمان آن شود.

۸ نتیجه قابل توجه در زمینه درمان آلزایمر در سال۲۰۱۶

۱. در درمان آلزایمر آنچه که می خورید بسیار مهم است

شعار من همیشه این بوده است: غذا همان دارو است. این جمله فقط شعاری نیست. بقراط  ۴۰۰ سال قبل از میلاد به تاثیر غذا در سلامت بدن پی برده بود. وقتی در مورد پیشگیری و درمان بیماری ها با افراد صحبت می کرد در درجه اول به آن ها توصیه می کرد که خوراکی های سرشار از مواد مغذی را مصرف نمایند. علم مدرن هم از اهمیت این موضوع به خوبی آگاه است.

دانشمندان به تازگی دریافتند که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند در برابر بیماری آلزایمر از شما محافظت کند. مطالعه ای که در مجله آمریکایی Geriatric Psychiatry منتشر شده نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از عوامل اصلی سبک زندگی است که از ایجاد پلاک های سمی در مغز جلوگیری کرده و جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را می گیرد.

پلاک های ایجاد شده در مغز توسط رسوبات یک پروتئین سمی به نام بتا آمیلوئید beta-amyloid در فضای بین سلول های عصبی مغز تولید می شوند. و گیر افتادن رشته های گره دار *پروتئین های تائو tau protein در داخل سلول های مغز ایجاد می شود. هر دو دسته این پروتئین ها جزو شاخص های کلیدی بیماری آلزایمر در نظر گرفته می شوند.

*پروتئین‌های تائو / تاو Tau Proteins: پروتئین‌هایی هستند که ریزلوله‌ها را تثبیت می‌کنند. پروتئین تاو در نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت‌ها و الیگودندرسیت‌ها به میزان کمتری یافت می‌شوند. پروتئین‌های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله‌ها از دست داده‌اند عامل اصلی بیماری‌های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند.

در مطالعه ای جدید، از تصویربرداری PET برای بررسی مغز استفاده کرده و برای اولین بار نشان داده است که چگونه عوامل موثر سبک زندگی به طور مستقیم پروتئین های غیرطبیعی را تحت تاثیر قرار داده و باعث از دست دادن حافظه در افرادی می شوند که هنوز زوال عقل در آن ها تشخیص داده نشده است. همچنین عوامل سبک زندگی سالم با کاهش کوچک شدن مغز و نرخ پایین تر آتروفی atrophy (تحلیل رفتن) در افراد مبتلا به آلزایمر مرتبط است.

*PET :Positron emission tomography: روشی نوین در تصویربرداری است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی به ویژه پزشکی هسته‌ای کاربرد پژوهشی و همه‌روزه فراوانی دارد.

در رژیم غذایی مدیترانه ای کدام خوراکی ها را مصرف کنید؟

 • میوه و سبزیجات تازه (سبزی ها به خصوص برگ دار مانند اسفناج و کلم پیچ و سبزیجات غیر نشاسته ای مانند بادمجان، گل کلم، کنگر فرنگی، گوجه فرنگی و رازیانه)
 • روغن زیتون
 • آجیل ها و دانه ها (مانند بادام و دانه های کنجد)
 • بنشن ها و لوبیاها (به خصوص عدس و نخود)
 • گیاهان و ادویه جات (مانند مرزنگوش oregano (گیاهی معطر از تیره نعناعیان است)، رزماری و جعفری)
 • غلات کامل
 • خوردن ماهی (صید دریا نه پرورشی) و غذاهای دریایی حداقل دو بار در هفته
 • مرغ و ماکیان های محلی با کیفیت بالا، تخم مرغ، پنیر، شیر بز و کفیر غنی از پربیوتیک یا مصرف ماست در حد اعتدال.
 • مصرف گوشت قرمز در موارد خاص یا یکی دو بار در هفته
 • مقادیر زیادی آب و مقداری چای و قهوه

۲. ورزش در پیشگیری از آلزایمر موثر است

در مطالعه ای در دانشگاه UCLA قبلی نشان داده شد که ورزش محافظی قوی در اطراف مغز ایجاد می کند. افرادی که فعالیت های فیزیکی منظم بیشتری داشته اند در اسکن های PET، سطوح پایین تری از پلاک های سمی ایجاد شده نشان داده اند که به معنی پایین تر بودن خطر ابتلا به آلزایمر در آنها است.

هر نوع ورزشی که انجام دهید قطعا بهتر از نشستن است، ولی اگر زمانتان محدود است، ورزش های تناوبی که به عنوان ورزش های اینتروال با شدت بالا high-intensity interval training *هم شناخته می شوند، بهترین گزینه برای شما هستند.

* high-intensity interval training= HIIT: ورزش اینتروال، ورزش های هوازی هستند که تنها در ۲۰ دقیقه و با کمترین فعالیت قلبی، بیشترین چربی سوزی را دارند.

* cardio = cardiovascular: این عبارت عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ‌های خونی بدن شماست به کار می‌رود. اما مردم معمولاً این عبارت را به تمرینات ورزشی که باعث تقویت شبکه‌ی گردش خون می‌شود اطلاق می‌کنند. این تمرینات در یک بازه‌ی زمانی طولانی انجام می‌شود که باعث افزایش ضربان قلب و پمپاژ خون بیشتر در رگ‌ها، و نهایتاً حمل مواد مغذی و اکسیژن به تمام سلول‌ها خواهد شد. هر فعالیتی که ضربان قلب شما را تا ۵۰ الی ۷۵٪ ماکسیمم ضربان قلبتان افزایش دهد، می‌تواند به عنوان کاردیو شناخته شود.

به خاطر داشته باشید، هر چند تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تاثیر HIIT روی مغز باید انجام شود ولی می دانیم که این ورزش ها چربی را زودتر از ورزش های *کاردیو Cardio معمول و ثابت، آب می کند (و کم بودن BMI ریسک ایجاد پلاک های تاثیر گذار در بیماری آلزایمر را بر اساس مطالعه UCLA کاهش می دهد). با این حال مطالعه قبلی نشان داد که ورزش های پایدار کاردیو در مقایسه با ورزشهای همراه با وزنه یا HIIT، سلول های عصبی بیشتری در مغز ایجاد می کند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم کدام شکل از ورزش برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر بهتر است. در حال حاضر فقط بر روی فعالیت های فیزیکی و داشتن BMI در محدوده سالم تمرکز داشته باشید.

۳. داروهای ضدالتهابی  PMS (سندرم پیش از قاعدگی) مانع تحلیل رفتن مغز به دلیل آلزایمر می شود

3. داروهای ضدالتهابی PMS ( سندرم پیش از قاعدگی ) مانع تحلیل رفتن مغز به دلیل آلزایمر میشود

فکر می کنید *داروهای غیر استروئیدی ضدالتهاب که در حال حاضر به طور عمده برای گرفتگی ها و دردهای قبل از قاعدگی استفاده می شوند برای درمان آلزایمر کاربرد دارند؟

من همیشه در هنگام خواندن مطالعاتی از این دست خوش بینانه محتاط هستم. در مطالعه ای که در دانشگاه منچستر انجام شد، محققان به طور کامل التهاب مغز و علایم از دست دادن حافظه در اثر آلزایمر در موش ها را به کمک داروی در دسترسی به نام مفنامیک اسید mefenamic acid معکوس کردند.

*داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی NSAID: از پرکاربردترین داروهای پزشکی هستند. این داروها باعث مهار سیکلواکسیژناز می‌شوند و سه خاصیت مهم کاهش التهاب، ضددرد و تب‌بُر دارند. این گروه از داروها در دوزهای بالا اثرات ضدالتهابی دارند. NSAIDها ازاین‌رو منحصربه‌فرد هستند که غیرمخدرند و اعتیادی ایجاد نمی‌کنند. ناپروکسن، آسپیرین و ایبوپروفن از جملهٔ این داروها محسوب می‌شود.

در حالی که این گزینه لزوما یک درمان طبیعی برای آلزایمر نیست ولی نشان دهند اهمیت کاهش التهاب برای جلوگیری یا معکوس نمودن علایم آلزایمر است.
مفنامیک اسید یک داروی عمومی است که تحت عنوان ۲۰ دارو با نام های مختلف تجاری فروخته می شود. ” شواهد تجربی ای در حال حاضر وجود دارد که نشان می دهد التهاب در مغز، بیماری آلزایمر را بدتر می کند. ” محققان در بیانیه ای اعلام کردند ” تحقیقات ما نشان می دهد که برای اولین بار مفنامیک اسید، یک داروی ساده ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند یک مسیر التهابی مهم، موسوم به التهاب NLRP3 را تحت تاثیر قرار دهد که باعث آسیب سلولی مغز می شود. “

مطالعات بر روی حیوانات همیشه نتایج یکسانی روی انسان ها ندارد، بنابراین این یافته های امیدوار کننده نیازمند مطالعات انسانی بیشتر است. ولی مطمئنا دستیابی به این یافته های موفقیت آمیز حاکی از آن است است که کنترل التهاب بدن نقش کلیدی در درمان آلزایمر بازی می کند.

۴. حرفه شما می تواند مانند یک داروی ضد آلزایمر عمل کند

آیا می دانید که شغلی خاص می تواند در مقابل آلزایمر از شما محافظت کند؟

انسان موجودی اجتماعی است و کارکردن مستقیم با دیگر افراد به جای کارکردن با اطلاعات اولیه یا ابزار می تواند در برابر آلزایمر از شما محافظت کند.

دانشمندان مرکز تحقیقات بیماری‌های آلزایمر ویسکانسین و موسسه آلزایمر ویسکانسین با بررسی اسکن مغزی ۲۸۴ نفر میانسال که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند دریافتند کسانی که از نزدیک با مردم در شرایط کاری پیچیده هستند بهتر از افرادی که به صورت منزوی کار می کنند، قادر به تحمل آسیب های مغزی هستندافرادی که بیشتر در محیط های اجتماعی مشغولند مانند معلمین و پزشکان، به نظر می رسد که راحت تر قادر به حفظ عملکردهای شناختی هستند.

محققان می گویند این تحلیل ها بر اهمیت تعامل اجتماعی در کار برای ایجاد مقاومت در برابر بیماری آلزایمر تاکید می کنند. اگر در انزوا کار می کنید و کاری از دستتان برای تغییر این موقعیت بر نمی آید ولی برای تغییر می توانید بعد از ساعات کاری و در طول روز فعالیت های اجتماعی انجام دهید تا مغزتان انعطاف پذیرتر شود.

۵. ماری جوآنای طبی می تواند مغز را از بیماری آلزایمر محافظت کند

سوء تفاهم نشود، منظور این مقاله استفاده دارویی و زیر نظر پزشک ماریجوآنای طبیعی است که هم اکنون در داروسازی انجام می شود و از ماری جوآنای طبی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند تهوع ناشی از شیمی درمانی و بیماری های اعصاب و روان استفاده می شود.

این مساله می تواند یکی از بزرگترین یافته های جهان در درمان طبیعی آلزایمر باشد، دانشمندان موسسه Salk کشف کردند که tetrahycrocannabinol، یکی از اجزای اصلی شاهدانه و دیگر ترکیبات ماری جوانا می تواند از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

در آزمایشگاه، ترکیبات گیاهی این ماده با کاهش التهاب سلولی و از بین بردن پروتئین سمی آمیلوئید سلول های مغزی، جلوی بیماری را گرفتند. این مطالعه برای اولین بار در نوع خود نشان می دهد کانابینوئیدها cannabinoids (انتقال دهنده عصبی) روی التهاب و تجمع بتا آمیلوئید amyloid beta روی سلول های عصبی تاثیر می گذارد. در حال حاضر آزمایشات بالینی برای مشاهده این نتایج امیدوار کننده در انسان باید انجام شود.

۶. اجتناب از خوردن بیش از حد داروها می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد

داروهایی که در حال حاضر با زوال عقل در ارتباط هستند شامل: داروهای خواب آور و آلرژی می شوند که عبارتند از:

 • Benadryl: یک نام تجاری برای تعدادی از داروهای آنتی هیستامین های مختلف برای درمان آلرژی استفاده می شود.
 • Dramamin (نام عمومی: دیمن هیدرینات Dimenhydrinate): یک آنتی هیستامین است که برای پیشگیری و درمان تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری حرکت استفاده می شود.
 • Advil PM ادویل: شامل ایبوپروفن (تسکسن درد) و سیترات دیفن هیدرامین (کمک به داشتن خواب کامل شب) است.
 • Unison: یک نام تجاری تولید کننده داروی Doxylamine (یک آنتی هیستامین) است.

این قرص ها خواص آنتی کولینرژیک anticholinergic  دارند (ماده ای که انتقال دهنده عصبی را در سیستم عصبی محیطی و مرکزی مسدود می کند) که با زوال عقل مرتبط است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در JAMA Neurology با استفاده از اسکن های MRI و PET نشان می دهد که داروهای آنتی کولینرژیک سوخت و ساز بدن را کاهش داده و باعث ایجاد آتروفی atrophy (تحلیل رفتن) مغز می شوند. مصرف داروهای آنتی کولینرژیک منجر به ثبت نمرات کمتر در آزمون های حافظه هم می شود.

داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای بیماری مزمن انسداد ریه COPD  (Chronic obstructive pulmonary disease) و داروهای آسم، همراه با داروهای بیش فعالی مثانه می تواند در دسته آنتی کولینرژیک ها قرار بگیرند. بنابراین اگر به این داروها نیاز پیدا کردید با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا در صورت امکان جایگزین ایمن‌تری برایتان تجویز نمایند.

۷. روده شما نقش مهمی در بیماری آلزایمر ایفا می کند

روده نقشی بیشتر از هضم در بدن ایفا می کند. در سال ۲۰۱۶ محققان دانشگاه شیکاگو دریافتند که مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک، باکتری های روده موش ها را برای کمک به کاهش سطح پروتئین سمی آمیلوئید بتا amyloid-beta در مغز موش، تغییر می دهد.

این تحقیقات در مراحل ابتدایی است و ما قطعا شروع به مصرف آنتی بیوتیک ها را تجویز نمی کنیم. اما آنچه در مورد این دستیابی برای من جالب است این واقعیت است که روده های ما (یا میکربیوم ما microbiome) رابطه ای بسیار نزدیک با مغز و بیماری های مغزی ما دارد. در حقیقت بسیاری هستند که شکم مان را به عنوان ” گمغز دوم” می شناسند. تحقیقات آتی می توانند به طور بالقوه راه های طبیعی برای حفظ سلامت روده هایمان به منظور محافظت از مغزمان ارائه نمایند.

۸. یک رویکرد شخصی به درمان آلزایمر

در یک مطالعه کوچک که در سال ۲۰۱۶ در مجله پیری منتشر شده، محققان Buck Institute and UCLA قادر به استفاده از درمان های شخصی برای افرادی که در مراحل اولیه بیماری بودند و معکوس کردن روند پیشرفت بیماری شدند. استفاده از برنامه های درمانی شخصی ۳۶ مرحله ای که شامل: تغییرات جامع در رژیم غذایی، تحریک مغز، ورزش، بهینه سازی خواب، داروهای خاص و ویتامین ها و سایر مراحل که روی شیمی مغز تاثیر می گذاشتند، این تیم توانست علایم برخی از بیماران را به نقطه ای برساند که قادر به بازگشت به روال کاری قبلی شان شوند.

اطلاعات اضافی:

بهبود کیفیت خواب (خواب خوب) یکی از فرایندهای پاکسازی کننده مغز از مواد زائد است که باعث کاهش خطر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون می شود.

این آزمایش بر شواهد علمی ای که نشان می دهند سبک زندگی واقعا در درمان و پیشگیری طبیعی از بیماری آلزایمر اهمیت دارد، تاکید می کند.

آلزایمر و مواد غذایی مفید و مضر برای آن

خوراکی های مفید در درمان آلزایمر که باید بخوریم

مواد غذایی ارگانیک و فرآوری نشده

مطمئن شوید که رژیم غذایی‌تان شامل مقدار زیادی ” غذای واقعی ” باشد. این خوراکی ها لیست خاصی ندارند و شامل مصرف سبزیجات، گوشت تازه و میوه ها در حد اعتدال می باشد.

آنتی اکسیدان هایی از قبیل ویتامین A C ،  E

ممکن است ارتباط هایی بین رادیکال های آزاد و آلزایمر وجود داشته باشد. آنتی اکسیدان های خوراکی با آسیب های ایجاد شده توسط رادیکال های آزاد مقابله می کنند. میوه های رنگی و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و باید در هر وعده غذایی مصرف شوند.

 • ماهی های صید شده غیر پرورشی (صید دریا): منبعی غنی از چربی های امگا۳ هستند، به طور خاص دوکوزاهگزائنوئیک اسید DHA، که برای سلامت مغز بسیار مهم است.
 • غذاهای سرشار از روی: بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر دچار کمبود روی هستند. غذاهای سرشار از روی شامل: تخمه کدو، گوشت گاو علفخوار و شکلات تیره است.
 • روغن نارگیل: فایده روغن نارگیل به خاطر کتونی  ketone است که برای مغز فراهم می کنید، که به عنوان سوخت مغز به جای گلوکز عمل می کند. برخی افراد پس از اضافه کردن نارگیل به رژیم غذایی خود بهبود قابل توجهی در حافظه مشاهده نموده اند.

خوراکی های مضر در درمان و پیشگیری از آلزایمر که باید از خوردنشان اجتناب کنید:

– میوه ها و سبزیجاتی که ارگانیک نیستند و با مواد شیمیایی کشاورزی پوشیده شده اند: هر ماده غذایی که شامل سموم یا مواد افزودنی باشد: این خوراکی ها احتمالا می توانند نروتوکسیک neurotoxic (روی اعصاب تاثیر گذارند ) باشند. به خصوص مراقب استفاده از خوراکی های  *” dirty dozen “ باشید: میوه ها و سبزیجات غیرارگانیک که با مواد شیمیایی کشاورزی نروتوکسیک پوشیده شده اند. مطالعات نشان داده است افرادی که سطح بالایی از سموم آفت کش در خونشان دارند، از قبیل DDE، که ترکیب تجزیه کننده DDT است، با خطر بالاتر ابتلا به آلزایمر روبرو هستند. همچنین بهتر است از مصرف هر گونه غذاهای فرآوری شده هم اجتناب کنید.

*dirty dozen: هر ساله Environmental Working Group فهرستی به نام Dirty Dozen را از میوه ها و سبزی های دارای بیشترین میزان پس مانده سموم آفت کش منتشر می سازد. به عنوان مثال خیار نیز یکی از اقلامی است که سازمان مذکور در فهرست خود قرار داده است، به این معنا که خیار در معرض استفاده زیاد آفت کش ها قرار دارد.

 • الکل: الکل یک سم است و می‌تواند سبب مرگ سلول های مغزی سریع‌تر از حالت طبیعی شود. در واقع مشکلی تحت عنوان “زوال عقل مرتبط با الکل” هم داریم. تحقیقات نشان می دهد که لوب پیشانی lobes* افراد مبتلا به اعتیاد به الکل بیشتر در معرض آسیب قرار داد، شواهد نشان می دهد که این افراد در این بخش مغز دچار کاهش تراکم نورون، انقباضات حجیم و مشکل در متابولیسم گلوکز و پرفیوژن perfusion روبرو هستند.

*lobes لوب: مخ که بزرگترین بخش مغز است به چند لوب تقسیم می شود.

 • آب لوله کشی: آب لوله کشی ممکن است حاوی سموم محیطی، از جمله نمک آلومینیوم باشد، بنابراین در صورتی که از آب لوله کشی استفاده می کنید مطمئن شوید که تصفیه شده باشد و یا خودتان بوسیله تصفیه کننده های خانگی آلاینده ها را فیلتر کنید.
 • شکر و غلات تصفیه شده: آلزایمر ممکن است مثل دیابت به خاطر مقاومت به انسولین ایجاد شود. بنابراین سطح انسولین خود را با محدود کردن مصرف شکر و غلات تصفیه شده که نقش مهمی در سلامت مغز ایفا می کند، پایین نگه دارید.
 • غذاهای بسته بندی شده در ظروف آلومینیومی: آلومینیوم سطح بالای نروتوکسیک neurotoxic (موادی که روی مغز تاثیرگذارند) دارد پس بهتر است از آن اجتناب کنید. در حقیقت تحقیقات نشان داده اند که آلومینیوم درست مانند آهن وارد نورون ها می شود، و منجر به تجمع آلومینیوم و آسیب نروفیبریلاری neurofibrillary (نشانگر اولیه بیماری آلزایمر) شده که با پیشرفت آلزایمر مرتبط است. شما به خصوص باید از گرم کردن غذا در آلومینیم اجتناب کنید چون گرما سبب آزاد شدن ترکیبات سمی بیشتر آلومینیومی می شود.

۶ مکمل طبیعی برای درمان آلزایمر

6 مکمل طبیعی برای درمان آلزایمر

همراه با رژیم غذایی، سعی کنید از این مکمل ها به عنوان بخشی از درمان طبیعی خود استفاده نمایید:

۱. روغن ماهی با DHA (روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم): مزایای روغن ماهی به خاطر وجود  DHA، که اسید چرب ضروری برای عملکرد مغز است، می باشد. روغن ماهی با کیفیت بالا باعث کاهش التهاب نیز می شود.

۲. ویتامین D3 (روزانه ۵۰۰۰ واحد): کمبود ویتامین D می تواند عامل خطر برای بیماری آلزایمر باشد. تحقیقات نشان می دهد که سطح کافی ویتامین D می تواند به جلوگیری از ایجاد پلاک های دولایه در مغز کمک کند.

۳. CoQ10 (روزانه ۲۰۰ میلی گرم): Coenzyme Q10 کوآنزیم کیو ۱۰ یک آنتی اکسیدان داخل سلولی است که توسط اغلب سلول های بدن انسان ساخته می شود و همچنین می توان آن را از منابع غذایی نیز بدست آورد. به صورت کلی هر قدر سن فرد بیشتر می شود میزان تولید اندوژن کوآنزیم کیوتن نیز کاهش یافته و لذا باید از منابع غذایی حاوی این ماده بیشتر استفاده گردد. بعضی تحقیقات نشان داده اند که این مکمل می تواند سرعت پیشروی بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

۴. Ginkgo Biloba (روزانه ۱۲۰ میلی گرم): Ginkgo Biloba به بهبود گردش خون مغز و حافظه کمک می کند و می تواند در درمان طبیعی آلزایمر موثر باشد.

۵. فسفاتیدیلسرینPhosphatidylserine 300 میلی گرم روزانه): Phosphatidylserine ارتباطات سلول های مغز و حافظه را بهبود می دهد و مشخص شده که مصرفش در مراحل اولیه آلزایمر مفید است.

۶.آستاگزانتین Astaxanthin، یک آنتی اکسیدان کاروتینوئید موجود در ماهی سالمون وحشی است که می تواند از سلامت مغز حمایت کند. روزانه دو بار ۲ – ۴ گرم

روغن های ضروری برای آلزایمر

روغن های ضروری برای آلزایمر

روغن کندر و روغن رزماری از فعالیت های مغزی و رشد عصبی حمایت می کنند. ۲ قطره روغن کندر را دو بار در روز بر روی سقف دهان بچکانید و دو بار در روز روغن روزماری را روی پوست سر ماساژ دهید که بهتر است بعد از حمام روزانه باشد.

نتیجه گیری:

بیماری آلزایمر بخشی طبیعی از روند پیر شدن نیست، اگر چه روی تعداد زیادی از بزرگسالان تاثیر گذار است. در حال حاضر غیر قابل درمان است، این بیماری با پلاک های سمی و ایجاد تغییر در مغز شناخته می شود که منجر به علایم: از دست دادن حافظه، تغییرات شخصیتی، ایجاد مشکل در کارهای روزمره و در نهایت مرگ است.

دانشمندان تلاش کرده اند که درمان های معنی داری برای آلزایمر طبقه بندی کنند. در نهایت در سال ۲۰۱۶ به یافته هایی امیدوار کننده دست پیدا کردند که شامل شواهد مبتنی بر علم است و نشان می دهد که ورزش و تغذیه نقشی بزرگ در پیشگیری از آلزایمر ایفا می کند.

محققان UCLA با استفاده از اسکن های PET نشان دادند که با استفاده از رژیم غذای مدیترانه ای، فعالیت بدنی منظم و BMI سالم باعث کاهش خطر پیشرفت پلاک های سمی و دولایه ای شده است که منجر به به ابتلا به بیماری آلزایمر می شوند.

در دیگر پیشرفت در مورد آلزایمر، محققان ارتباط بین روده و بیماری آلزایمر و داروهای محبوب و بیماری آلزایمر را پیدا کردند. بیشتر درمان های طبیعی جهت جلوگیری از این بیماری شامل ماری جوانای طبی (دارویی)، خوراکی های خاص و مکمل ها می شود – که تاثیر معکوس کننده مرتبط با التهاب و از دست دادن حافظه در آلزایمر داشته اند

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا