آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

پروتئین‌هایی که زوال عقل در آینده را پیش‌بینی می‌کنند، شناسایی شدند

پروتئین‌هایی که ریسک آلزایمر در آینده را پیش‌بینی می‌کنند، شناسایی شدند.

مطالعه گسترده بر روی پروتئین‌های پلاسما و زوال عقل توانسته است تا بیولوژی زوال عقل را آشکار ساخته و به درمان کمک نماید.

خلاصه:

با توجه به یک مطالعه جدید، ابتلا به زوال عقل در سالمندی با سطح غیر‌طبیعی ده‌ها پروتئین در پنج سال قبل از ابتلا ارتباط دارد. ارتباط بسیاری از این پروتئین‌ها با زوال عقل قبلاً شناخته نشده بود، اما اکنون شناسایی این پروتئین‌ها اهداف جدیدی را برای درمان‌های پیشگیرانه ایجاد کرده است.

کل داستان

در ادامه بخوانید:


» چشم انداز پیشرفت‌های آینده در زمینه آلزایمر: شناسایی، کاهش و درمان

» بین تشخیص‌های میگرن و زوال‌عقل ناشی از هر علتی رابطۀ مثبت وجود دارد

» انحراف و تغییر هویت سلول‌های مغزی در بیماران آلزایمری

با توجه به مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ انجام شد، ابتلا به زوال عقل در سالمندی با سطح غیر‌طبیعی ده‌ها پروتئین در پنج سال قبل از ابتلا ارتباط دارد. ارتباط بسیاری از این پروتئین‌ها با زوال عقل قبلاً شناخته نشده بود، اما اکنون شناسایی این پروتئین‌ها اهداف جدیدی را برای درمان‌های پیشگیرانه ایجاد کرده است.

این یافته‌ها بر پایه آنالیزهای جدید از نمونه خون بیش از ده هزار فرد میانسال و مسن به دست آمده‌اند – نمونه‌هایی که دهه‌ها پیش در مطالعات بزرگ به عنوان بخشی از تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفته و ذخیره شده‌اند. محققان سطح غیرطبیعی ۳۸ پروتئین در خون را با ریسک بالای ابتلا به آلزایمر در طی پنج سال مرتبط دانستند. از میان این ۳۸ پروتئین، ۱۶ پروتئین می‌تواند از دو دهه قبل ریسک ابتلا به آلزایمر را پیش‌بینی نماید.

هرچند بیشتر این نشانگرهای خطر ممکن است تنها عارضه‌ای از فرآیند بیماری باشند که می‌تواند به آلزایمر منجر شود، با این حال آنالیز سطوح بالای یک پروتئین به نام SVEP1 می‌تواند یک ریسک فاکتور مهمی باشد که در بروز بیماری نقش داشته باشد.

این مطالعه در ۱۴ مه در Nature Aging چاپ گردید.

جوزش کورف، نویسنده ارشد این مطالعه، MD، PhD، MHS و پروفسور اپیدمیولوژی در دانشگاه بلومبرگ گفت: تا به امروز این جامع‌ترین تحلیل در نوع خودش می‌باشد و مسیرهای بیولوژیکی گوناگونی را که با آلزایمر ارتباط دارند، شناسایی می‌کند. برخی از این پروتئین‌هایی که کشف کردیم تنها نشانه‌هایی از بروز بیماری است، اما به لحاظ سببی ممکن است زیرمجموعه دیگری نیز وجود داشته باشد که بسیار جالب توجه است، چرا که احتمال هدف قرار دادن این پروتئین‌ها در درمان‌های آینده را افزایش می‌دهد.

برآورد شده است که بیش از شش میلیون آمریکایی مبتلا به آلزایمر، دارای شایع‌ترین نوع زوال عقل هستند که یک وضعیت کشنده و غیرقابل برگشت می‌باشد و باعث از بین رفتن عملکرد شناختی و فیزیکی در آنها می‌گردد. علیرغم چندین دهه مطالعات فشرده، هنوز هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند فرآیند بیماری را کند نماید، چه برسد به این که آن را کاملاً متوقف کرده و یا معکوس کند. دانشمندان به طور گسترده‌ای تصور می‌کنند که بهترین زمان برای درمان آلزایمر پیش از ظهور علائم زوال عقل می‌باشد.

تلاش‌ها برای ارزیابی ریسک ابتلا به آلزایمر در افراد پیش از بروز زوال عقل در آنها به طور کلی بر روی دو ویژگی پاتولوژی مغزی متمرکز شده است: توده‌های پروتئین آمیلوئید بتا که به پلاک‌ها معروف هستند و توده‌های درهم تنیده تاو. دانشمندان نشان داده‌اند که تصویربرداری مغزی از پلاک‌ها و سطح بتا آمیلوئید یا تاو در خون یا مایع مغزی نخاعی، برای پیش بینی آلزایمر در سال‌های قبل از ابتلا بسیار ارزشمند می‌باشد.

با این حال انسان‌ها ده‌ها هزار پروتئین متمایز دیگر نیز در سلول‌ها و خونشان دارند که تکنیک‌های اندازه گیری بسیاری از آنها در سال‌های اخیر از طریق نمونه خون پیشرفت قابل توجهی داشته است. آیا آنالیز جامع‌تر با استفاده از چنین تکنیک‌هایی می‌تواند به سایر پیش بینی‌ها در زمینه آلزایمر کمک کند؟ این سوالی است که کورش و همکارانش در این مطالعه جدید به دنبال یافتن جوابش بودند.

آنالیز اولیه محققان بر روی نمونه‌های خونی که در طی سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۱ از بیش از ۴۸۰۰ شرکت کننده در اواخر میانسالیشان گرفته شده بود، در مطالعه بر روی ریسک آترواسکلروز (Atherosclerosis) در افراد مورد مطالعه (ARIC) مورد استفاده قرار گرفت که یک مطالعه اپیدمیولوژیک بزرگ بر روی ریسک فاکتورهای مرتبط با بیماری‌های قلبی و پیامدهای آن بود. محققان همکاری کننده در یک شرکت تکنولوژی آزمایشگاهی به نام SomaLogic از فناوری های جدیدی مانند SomaScan استفاده کردند که قادر بود سطح حدود ۵۰۰۰ پروتئین مختلف را در نمونه‌های ARIC جمع‌آوری و ذخیره نماید.

محققان این نتایج را آنالیز کرده و ۳۸ پروتئین را پیدا کردند که سطح غیرطبیعی آنها به طور قابل توجهی با ریسک ابتلا به آلزایمر در پنج سال پس از خونگیری و آزمایش خون آنها مرتبط بود.

سپس آنها از SomaScan برای اندازه گیری سطح پروتئین بیش از ۱۱۰۰۰ نمونه خون گرفته شده از شرکت کنندگان جوانتر ARIC در سال‌های ۱۹۹۵-۱۹۹۳ استفاده کردند. آنها متوجه شدند که سطوح غیرطبیعی ۱۶ مورد از ۳۸ پروتئینی که قبلاً شناسایی شده بود با بروز آلزایمر در نزدیک به دو دهه بین خونگیری و ارزیابی‌های بالینی بعدی در سال ۱۳-۲۰۱۱ مرتبط بود.

برای تایید این یافته‌ها در یک جمعیت مختلف از بیماران، دانشمندان نتایج یک SomaScan قبلی از نمونه‌های خون گرفته شده در سال ۲۰۰۶-۲۰۰۲ را در یک مطالعه ایسلندی مورد بررسی قرار دادند. در آن مطالعه پروتئین‌هایی از جمله ۱۳ پروتئین از میان ۱۶ پروتئین شناسایی شده در آنالیزهای ARIC مورد بررسی قرار گرفتند. از این ۱۳ پروتئین، شش پروتئین در طی یک دوره تقریباً ۱۰ ساله با ریسک آلزایمر مرتبط بودند.

در یک آنالیز آماری دیگر، محققان پروتئین‌های شناسایی شده را با داده‌های به دست آمده از مطالعات قبلی بر روی پیوندهای ژنتیکی آلزایمر مورد مقایسه قرار دادند. این مقایسه به طور قوی نشان داد که یکی از پروتئین‌های شناسایی شده به نام SVEP1، فقط یک نشانگر تصادفی برای ریسک آلزایمر نمی‌باشد، بلکه در تحریک یا هدایت بیماری نیز نقش دارد.

SVEP1 پروتئینی است که عملکرد طبیعی آن تا حدودی مرموز است، هرچند که در مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری منتشر شد، ارتباط آن با ضخیم شدن شریان‌ها و آترواسکلروز که زمینه‌ساز حملات قلبی و سکته هستند ثابت شده است.

سایر پروتئین‌های مرتبط با خطر آلزایمر در مطالعه جدید شامل چند پروتئین اصلی ایمنی بودند که با یافته‌های دهه‌ها تحقیق بر روی ارتباط آلزایمر با فعالیت غیرطبیعی ایمنی مغز انطباق داشت.

محققان قصد دارند که از تکنیک‌هایی مانند SomaScan برای آنالیز پروتئین‌های موجود در نمونه‌های بانک خون در مطالعات بلندمدت آلزایمر استفاده کنند – یک استراتژی بالقوه برای ارائه رویکردهای جدید در درمان آلزایمر.

دانشمندان همچنین در حال بررسی ارتباط سطح پروتئین در نمونه‌های ARIC با بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های عروقی (مربوط به عروق خونی) در مغز، قلب و کلیه هستند.

کینان واکر، نویسنده اول این مطالعه، PhD، هنگامی که در دانشکده پزشکی جانز هاپکینز و مرکز پیشگیری، اپیدمیولوژی و تحقیقات بالینی دانشگاه بلومبرگ شاغل بود، روی این آنالیز کار کرد. او در حال حاضر محقق برنامه تحقیقات موسسه ملی سالمندی می‌باشد.

آنالیز پروتئومی پلاسما در مقیاس بزرگ (Large-scale plasma proteomic analysis)، که پروتئین‌ها و مسیرهای مرتبط با خطر زوال عقل را شناسایی می کند، توسط کینان واکر، جینگشا چن، جینگنینگ ژانگ، میریام فورناگ، یونجو یانگ، لیندا جو، مورگان ای. گرامز، آدرین تین، ناتالی دایا، رون هوگوین، آزو وو، کوین سولیوان، پیتر گانز، اسکات زگر، الیاس گودموندسون، والور امیلسون، لینور لانر، لوری جنینگز، ویلموندر گودناسون، نیلانجان چاترجی، ربکا گوتسمان، توماس موزلی، اریک بویروینکل، کریستی بالانتین و جوزف کورش تالیف و هم نویسی شده است.

Story Source:

Materials provided by Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health. Note: Content may be edited for style and length.

Journal Reference:

Keenan A. Walker, Jingsha Chen, Jingning Zhang, Myriam Fornage, Yunju Yang, Linda Zhou, Morgan E. Grams, Adrienne Tin, Natalie Daya, Ron C. Hoogeveen, Aozhou Wu, Kevin J. Sullivan, Peter Ganz, Scott L. Zeger, Elias F. Gudmundsson, Valur Emilsson, Lenore J. Launer, Lori L. Jennings, Vilmundur Gudnason, Nilanjan Chatterjee, Rebecca F. Gottesman, Thomas H. Mosley, Eric Boerwinkle, Christie M. Ballantyne, Josef Coresh. Large-scale plasma proteomic analysis identifies proteins and pathways associated with dementia risk. Nature Aging, 2021; 1 (5): 473 DOI: ۱۰.۱۰۳۸/s43587-021-00064-0

Cite This Page:

APA

Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health. (2021, May 17). Proteins that predict future dementia, Alzheimer’s risk, identified: Large study of plasma proteins and dementia illuminates the biology of dementia and may help lead to treatments. ScienceDaily. Retrieved November 13, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210517144724.htm
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.sciencedaily.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا