زیست‌شناسی (۱)

چرا باید تنوع زیستی حفظ شود؟

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟

چرا باید تنوع زیستی حفظ شود؟

تنوع زیستی

هیچ کس دوست ندارد چیزی را ازدست بدهد. تلخی از دست دادن تنوع در جوامعی که از نظر تنوع زیستی فقیرند، بیشتر مشهود است.

تنوع زیستیهمانطور که گم کردن یک اسکناس برای یک فرد فقیر سخت تر از یک فرد ثروتمند است. حفاظت از تنوع زیستی را می توان در دو مقوله خواستن و لازم بودن مورد توجه قرار داد. باید از تنوع زیستی حفاظت کنیم چون به آن نیازمندیم. حیات انسان بر روی کره زمین به تنوع زیستی وابسته است. غذا و مایحتاج اولیه انسان از طبیعت فراهم می شود. گونه های بسیار زیادی هستند که بخشی از سیستم حمایتی انسان بر روی کره زمین هستند و به اشکال مختلف در حفظ این سیستم مؤثرند. به عنوان مثال ادامه حیات، وابسته به مصرف دی اکسید کربن و تولید اکسیژن توسط گیاهان سبز است و با گونه های گرده افشان نظیر (حشرات، خفاش ها و پرندگان) در تولید غذای انسان نقش دارند، بنابراین بسیاری از این گونه ها برای بقا و رفاه انسان لازمند.
علاوه بر این، اگر از نقطه نظر خواستن به مقوله حفظ تنوع زیستی نگاه کنیم، گونه های مختلف گیاهی و جانوری، به خاطر زیبایی و ارزش زیباشناختی آنها برای ما ارزشمندند و بنابراین ما از برخوردار بودن از گونه های متعدد لذت می بریم. اگر دیدگاه انسان محور را کنار بگذاریم و به تنوع زیستی و ارزش های آن از زوایه ای دیگر نگاه کنیم؛ باید بپذیریم که گونه های دیگر نیز همانند ما از حق حیات بر روی کره زمین بر خوردارند و انسان به عنوان اشرف مخلوقات باید به این حق مسلم سایر زیستمندان احترام بگذارد. بنابراین با قطعیت می توان گفت که حفاظت از تنوع زیستی ضروری است.
سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا منابع زیستی زمین در حال کاهش اند و آیا انسان مسئول کاهش تنوع حیات است؟ اهممیت از دست رفتن گونه های موجود را فقط از طریق ارزیابی آنچه باقی مانده است می توان دریافت برای پاسخ به این سؤال لازم است موجودی منابع زمین را مورد بررسی قرارداده و نرخ نابودی این منابع را مشخص کرد؟

* برگرفته از: مبانی زیست شناسی حفاظت / دکتر منصوره ملکیان و دکتر محمود رضا همامی

تنوع زیستی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا