آلزایمربیماری های مغز و اعصابدمانس

آدوهلم و آلزایمر؛ فاجعه آدوکانوماب تایید شده سازمان غذا و داروی آمریکا

سعی در درک مدیریت نادرست داروی ضد آمیلوئید (Anti-amyloid) برای آلزایمر (Alzheimer) توسط FDA.

نکات کلیدی

آدوکانوماب (Aducanumab) یک آنتی‌بادی (Antibody) حذف کننده مولکول‌های آمیلوئید (amyloid molecules) مرتبط با بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) می‌باشد.

این دارو علیرغم عدم کارآیی بالینی کافی و بروز خونریزی و تورم مغزی (Brain bleeds and swelling) توسط FDA مورد تایید قرار گرفت.

نگرانی‌های جدی در مورد ناشایستگی‌های اخلاقی احتمالی در بطن تایید آدوکانوماب (Aducanumab) وجود داشت.

از زمان تایید داروی آدوکانوماب بیوژن (Biogen’s drug aducanumab) (با نام تجاری آدوهلم (Aduhelm)) در تاریخ ۷ ژوئن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، این دارو یک مسیر با شیب عمدتاً سرازیری و کاملاً ناهموار مواجه بوده است. ما لازم دانستیم تا یک بررسی سریع در زمینه بحث برانگیز نگرانی‌های زیستی خود انجام داده و انتهای این مسیر را برآورد کنیم.

آدوکانومابمسیر تایید آدوکانوماب (Aducanumab) پستی بلندی‌های زیادی داشته، اگرچه بیشتر در مسیر سرازیری قرار داشته است. چه اتفاقاتی رخ داده و در حال رخ دادن است؟ منبع: عکس توسط ال ادواردز (Elle Edwards) در آنسپلش (Unsplash)

چه اتفاقی افتاد؟

آدوکانوماب (Aducanumab) یک آنتی‌بادی (Antibody) آزمایشگاهی برای اتصال و حذف مولکول‌های آمیلوئید (Amyloid molecules) به عنوان بخشی از پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) می‌باشد. با وجودی که بسیاری از روش‌های ضدآمیلوئید (Anti-amyloid) در دو دهه گذشته با میزان شکست ۱۰۰ درصدی همراه بوده‌اند، آدوکانوماب (Aducanumab) اولین موردی است که تاییدیه FDA را دریافت کرده است.

این تصمیم بلافاصله با دلایل موجهی برای عدم باورپذیری و عقب‌نشینی مواجه شد. مهم‌تر از همه، با وجودی که این دارو از نظر بالینی به اندازه کافی مورد تایید نبود، اما بدلیل ظرفیت آن برای کاهش آمیلوئید (Amyloid) به عنوان نقطه انتهایی تغییرات مغز و به اصطلاح “نشانگر زیستی (Biomarker)”، تاییدیه گرفت.

یک مشکل به وضوح در اینجا به چشم می‌خورد: آمیلوئید (Amyloid) مساوی با آلزایمر (Alzheimer) نیست – مگر اینکه شما سعی کنید آن را به این صورت تعریف کنید، همینطور که برخی متاسفانه این کار را می‌کنند. علاوه بر این و مهم‌تر از همه، حذف آمیلوئید (Amyloid) با بهبود بالینی همراه نیست و این نشانگر زیستی (Biomarker) نامعتبر نباید برای توجیه تایید سریع آن استفاده می‌شد. در جوامع علمی، فرضیه آمیلوئید (Amyloid) در اواخر دهه گذشته بعنوان یک نظریه شکست خورده در حال حذف شدن بود. با این حال، تایید چشمگیر آدوکانوماب (Aducanumab) در مارس ۲۰۱۹ و اعلام شکست در تجزیه و تحلیل بی‌اثری بیوژن (Biogen’s futility analysis)، موجب احیای دارو و نظریه برتر گردید.

بیوژن (Biogen) همچنین قیمت این درمان را که از طریق چندین تزریق داخل وریدی انجام می‌شود به ۵۶۰۰۰ دلار رساند، میزانی بسیار بیشتر از چیزی که تقریباً همه تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند. هزینه‌های اضافی جانبی اسکن PET لازم برای نظارت بر تمایل دارو به ایجاد خونریزی‌های کوچک و تورم (۴۰ درصد از دریافت‌کنندگان دوز بالای آن در آزمایشات بالینی این “اختلالات غیرطبیعی تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید (Amyloid)” را تجربه نموده‌اند) و همچنین سایر مراقبت‌های پزشکی و داروها هزینه سالانه حدود ۱۰۰ هزار دلار برای هر بیمار را در پی دارد.

عقب‌نشینی و بررسی

دکتر ارون کسلهیم (Dr. Aaron Kesselheim)، رئیس هیئت داخلی FDA که به اتفاق آرا از تایید این دارو خودداری کرد، آن را شاید بدترین تاییدیه FDA در تاریخ کشور نامیده، حسی که نزد بسیاری از جمله ما مشتر بوده است.

تا کنون، سرمایه‌گذاران قاطعانه علیه پرداخت هزینه دارو صحبت کرده‌اند. سیستم‌های بهداشتی بزرگ، از جمله اداره کهنه سربازان (Veterans Administration)، کلینیک کلیولند و سایر بیمارستان‌های آموزشی در کلیولند، مونت سینای (Mount Sinai)، اکسلوس (Excellus)، Mass General Brigham و سایرین تصمیم بر عدم پرداخت هزینه یا مدیریت آدوکانوماب (Aducanumab) گرفته‌اند. متخصصین سایر کشورها مانند کانادا آژانس‌های نظارتی خود را تشویق به عدم تایید این دارو کرده‌اند.

با این وجود، بیوژن در حال ارائه آدوکانوماب (Aducanumab) در بازار است و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر به حدود ۱۰۰ بیمار تجویز شده است. گزارشات اخیر نشان دهنده این امر است که همانطور که با شروع استفاده از دارو در جمعیت های بالینی متنوع‌تر انتظار می‌رفت، تعداد نگران‌کننده‌ای از بیماران تحت تاثیر این دارو دچار تورم یا خونریزی‌های کوچک شده‎اند.

بیوژن (Biogen) بدلیل راه‌اندازی بلافاصله یک وب سایت پس از تایید بنام “زمان آن رسیده که ما بدانیم” مورد موشکافی دقیق قرار گرفت، چرا که افراد مسن نگران در مورد از دست دادن حافظه را بصورت فعالانه از طریق یک “سوال” شک برانگیز در زمینه سلامت – شناختی (cognitive health) به غربالگری شناختی در کلینیک‌های حافظه تجویز کننده آدوهلم (Aduhelm) هدایت می‌نمود. این شرکت همچنین در نیویورک تایمز آگهی فریبنده‌ای با عنوان “وقتی حافظه محو ‌شود” ارائه کرد که داستان یک زن حدودا بالای ۷۰ ساله با اختلال شناختی خفیف را بازگو می‌کرد و دوباره مردم را به وب سایت اختصاصی خود هدایت می‌نمود. همه این‌ها بخشی از “پروژه پرتاب نیزه (Project Javelin)” بیوژین (Biogen) بود – یک برنامه داخلی با هدف هدایت سریع مشتریان نگران از دست دادن حافظه به محل‌های تزریق.

نگرانی‌های اساسی در مورد ناشایستگی‌های اخلاقی احتمالی در تایید چشمگیر آدوکانوماب (aducanumab) وجود داشته است. تحقیقات در مورد رابطه نزدیک بین بیوژن و FDA از جمله دفتر بازرس کل ادامه دارد. سوال مهمی با مزمون این که چرا FDA چنین بودجه قابل توجهی (تقریبا ۴۵ درصد بودجه خود) را از هزینه‌های مصرف‌کنندگان صنعت دریافت می‌کند و اینکه تاثیرات آن بر یکپارچگی نقش نظارتی آن چیست‌ مطرح شد. تاثیر گروه‌های غیرواجد شرایط مانند انجمن آلزایمر (Alzheimer’s Association) که با وجود شواهد شک برانگیز در مورد اثربخشی و خطرات بدیهی آن بر بیماران برای تایید بسیار تلاش کردند، در حال بررسی موشکافانه است. برای آن گروه‌ها، نیاز به تحویل دارویی که مدتهاست وعده آن داده شده است، صرف نظر از ارزش واقعی آن، بنظر می‌رسد رویکرد آگاهانه‌تری را تحریف کرده است.

همچنین بحث بر سر این واقعیت است که بیوژن (Biogen) اطلاعات دو آزمایش بالینی خود را منتشر نکرده و مقاله خود را از مجله انجمن پزشکی آمریکا (American Medical Association) پس از درخواست بازبینی از طرف داوران از مجله خارج کرده است.

تا به این زمان ما همگی شمارش نکات منفی در رابطه با این فاجعه را از دست داده‌ایم.

بصورت همزمان، سایر شرکت‌ها از تصمیم FDA برای کسب مجوز سریع برای داروهای ضد آمیلوئیدی (Anti-amyloid) خود استفاده کردند. فرض را بر این داشته‌اند که اگر FDA سابقه‌ای مبنی بر تایید داروهای مورد نیاز برای کاهش آمیلوئید (Amyloid) (مانند “نشانگر زیستی (Biomarker)”) به سادگی و بدون اثرگذاری بالینی داشته باشد، سایر ترکیبات مطمئنا می‌توانند معیارهای جانشین را نیز برآورده کنند. سیل ورودی داروهای “من هم هستم” یک پس‌روی مهم برای نوآوری واقعی در تحقیقات آلزایمر (Alzheimer) است، که همانطور که فبلا بالا ذکر شد، ده‌ها سال است که توسط فرضیه رو به افول آمیلوئید (Amyloid) دچار مشکل شده است.

چیزی که مسلم است ای است که آشفتگی‌های فراوانی در مدت تنها چهار ماه ایجاد شده است. استدلال افراد مسئول در این رابطه مبنی بر خروج آدوکانوماب (Aducanumab) از بازار است، که مطمئنا یکی از احتمالات در این رابطه است.

مطلع بودن مداوم

افراد با چنین دغدغه‌ای باید از تحولات سریع در این رابطه شامل نتایج تحقیقات مختلف در مورد عملکرد بیوژن (Biogen ) و FDA در سال‌های قبل از تاییدیه نیز مطلع شوند. روانشناسان همچنین باید بطور ویژه به این زمینه علاقمند باشند چرا که تمرکز بودجه بر نشانگرهای‌زیستی (Biomarkers) و زمینه‌های زیستی بطور بالقوه نقش حیاتی روانشناسان را در فرایند تشخیص و درمان کاهش می‌دهد (موضوعی که در پست‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت).

ما همچنین در یک مقاله اخیر در مجله روانشناسی امروز (Psychology Today) درباره احتمال درمان آلزایمر (Alzheimer) با رویکردهای دارویی نیز نوشته‌ایم.

علاقمندان به مطالعه موشکافانه‌تر درباره فاجعه آدوکانوماب (Aducanumab) باید مقاله‌ی ممتاز کتی لیو (Kathy Liu) و رابرت هاوارد (Robert Howard) در مجله نیچر (Nature) را مطالعه کنند.

در صورتی که بخواهید بصورت جامع‌تر از نظرات ما در مورد آدوکانوماب (Aducanumab)، توسعه داروها و همچنین سلامت مغز مطلع شوید، به شما مطالعه کتاب جدید ما بنام جنون آمریکایی: سلامت مغز در یک جامعه ناسالم (American Dementia: Brain Health in an Unhealthy Society) را توصیه می‌کنیم.

و البته ما در اینجا هر گونه پیشرفت در این زمینه را به اشتراک خواهیم گذاشت.

منبع
www.psychologytoday.com

داریوش طاهری

✍ اولین نیستیم ولی امید است بهترین باشیم. خوب زیستن یاد گرفتنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا