آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

آدوهلم و آلزایمر؛ فاجعه آدوکانوماب تایید شده سازمان غذا و داروی آمریکا

سعی در درک مدیریت نادرست داروی ضد آمیلوئید (Anti-amyloid) برای آلزایمر (Alzheimer) توسط FDA.

نکات کلیدی

 • آدوکانوماب (Aducanumab) یک آنتی‌بادی (Antibody) حذف کننده مولکول‌های آمیلوئید (amyloid molecules) مرتبط با بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) می‌باشد.
 • این دارو علیرغم عدم کارآیی بالینی کافی و بروز خونریزی و تورم مغزی (Brain bleeds and swelling) توسط FDA مورد تایید قرار گرفت.
 • نگرانی‌های جدی در مورد ناشایستگی‌های اخلاقی احتمالی در بطن تایید آدوکانوماب (Aducanumab) وجود داشت.

در ادامه بخوانید: » آینده تحقیقات بیماری آلزایمر | وضعیت رو به تغییر تحقیقات آلزایمر

از زمان تایید داروی آدوکانوماب بیوژن (Biogen’s drug aducanumab) (با نام تجاری آدوهلم (Aduhelm)) در تاریخ ۷ ژوئن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، این دارو یک مسیر با شیب عمدتاً سرازیری و کاملاً ناهموار مواجه بوده است. ما لازم دانستیم تا یک بررسی سریع در زمینه بحث برانگیز نگرانی‌های زیستی خود انجام داده و انتهای این مسیر را برآورد کنیم.

آدوکانومابمسیر تایید آدوکانوماب (Aducanumab) پستی بلندی‌های زیادی داشته، اگرچه بیشتر در مسیر سرازیری قرار داشته است. چه اتفاقاتی رخ داده و در حال رخ دادن است؟ منبع: عکس توسط ال ادواردز (Elle Edwards) در آنسپلش (Unsplash)

در ادامه بخوانید: » اتیولوژی آلزایمر: آیا آلزایمر می‌تواند ریشه در عفونت‌ها داشته باشد

چه اتفاقی افتاد؟

آدوکانوماب (Aducanumab) یک آنتی‌بادی (Antibody) آزمایشگاهی برای اتصال و حذف مولکول‌های آمیلوئید (Amyloid molecules) به عنوان بخشی از پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) می‌باشد. با وجودی که بسیاری از روش‌های ضدآمیلوئید (Anti-amyloid) در دو دهه گذشته با میزان شکست ۱۰۰ درصدی همراه بوده‌اند، آدوکانوماب (Aducanumab) اولین موردی است که تاییدیه FDA را دریافت کرده است.

این تصمیم بلافاصله با دلایل موجهی برای عدم باورپذیری و عقب‌نشینی مواجه شد. مهم‌تر از همه، با وجودی که این دارو از نظر بالینی به اندازه کافی مورد تایید نبود، اما بدلیل ظرفیت آن برای کاهش آمیلوئید (Amyloid) به عنوان نقطه انتهایی تغییرات مغز و به اصطلاح “نشانگر زیستی (Biomarker)”، تاییدیه گرفت.

در ادامه بخوانید: » آقای رابرت مویر: تحقیقات او دیدگاه‌های آلزایمر را دچار تغییر و تحول کرد

یک مشکل به وضوح در اینجا به چشم می‌خورد: آمیلوئید (Amyloid) مساوی با آلزایمر (Alzheimer) نیست – مگر اینکه شما سعی کنید آن را به این صورت تعریف کنید، همینطور که برخی متاسفانه این کار را می‌کنند. علاوه بر این و مهم‌تر از همه، حذف آمیلوئید (Amyloid) با بهبود بالینی همراه نیست و این نشانگر زیستی (Biomarker) نامعتبر نباید برای توجیه تایید سریع آن استفاده می‌شد. در جوامع علمی، فرضیه آمیلوئید (Amyloid) در اواخر دهه گذشته بعنوان یک نظریه شکست خورده در حال حذف شدن بود. با این حال، تایید چشمگیر آدوکانوماب (Aducanumab) در مارس ۲۰۱۹ و اعلام شکست در تجزیه و تحلیل بی‌اثری بیوژن (Biogen’s futility analysis)، موجب احیای دارو و نظریه برتر گردید.

بیوژن (Biogen) همچنین قیمت این درمان را که از طریق چندین تزریق داخل وریدی انجام می‌شود به ۵۶۰۰۰ دلار رساند، میزانی بسیار بیشتر از چیزی که تقریباً همه تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند. با توجه به تمایل دارو به ایجاد خون‌ریزی‌های کوچک و تورم (در آزمایشات بالینی،  ۴۰ درصد از دریافت‌کنندگان دوز بالای دارو “ناهنجاری‌های تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید” را تجربه نموده‌اند)،  می بایست برای نظارت بر عملکرد داروی تزریق شده، پت اسکن صورت بگیرد؛  بنابراین با اضافه نمودن هزینه‌های PET اسکن و سایر مراقبت‌های پزشکی و دارویی، سالیانه یرای هر بیمار حدود ۱۰۰ هزار دلار هزینه در پی دارد.

در ادامه بخوانید: » بیماری شکارچی سالمندان؛ فرضیه آمیلوئید در حال آزمایش؛ علل آلزایمر

عقب‌نشینی و بررسی

دکتر ارون کسلهیم (Dr. Aaron Kesselheim)، رئیس هیئت داخلی FDA که به اتفاق آرا از تایید این دارو خودداری کرد، آن را شاید بدترین تاییدیه FDA در تاریخ کشور نامیده، حسی که نزد بسیاری از جمله ما مشترک بوده است.

تا کنون، سرمایه‌گذاران قاطعانه علیه پرداخت هزینه دارو صحبت کرده‌اند. سیستم‌های بهداشتی بزرگ، از جمله اداره کهنه سربازان (Veterans Administration)، کلینیک کلیولند و سایر بیمارستان‌های آموزشی در کلیولند، مونت سینای (Mount Sinai)، اکسلوس (Excellus)، ماس جنرال بریگهام Mass General Brigham و سایرین، تصمیم بر عدم پرداخت هزینه و عدم مدیریت آدوکانوماب گرفته‌اند. کارشناسان در سایر کشورها مانند کانادا آژانس‌های نظارتی خود را تشویق به عدم تایید این دارو کرده‌اند.

با این وجود، بیوژن در حال ارائه آدوکانوماب در بازار است و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر برای حدود ۱۰۰ بیمار تجویز شده است. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که همانطور که انتظار می‌رفت پس از شروع استفاده از دارو در جمعیت‌های بالینی متنوع‌تر، تعداد نگران‌کننده‌ای از بیماران تحت تاثیر این دارو دچار تورم یا خونریزی‌های کوچک شده ‎اند.

در ادامه بخوانید: » واکسن آنفلوآنزا؛ آیا بین بیماری آلزایمر و آنفولانزا ارتباطی وجود دارد

در یک موشکافی دقیق متوجه شدیم که بیوژن (Biogen) بلافاصله پس از تاییدیه دارویش، یک وب‌سایت به نام “زمان آن رسیده که ما بدانیم” راه‌اندازی کرد که افراد مسن نگران در مورد از دست دادن حافظه را با رویکردی فعالانه از طریق یک “سوال” شک برانگیز در زمینه سلامت شناختی (cognitive health) به غربالگری شناختی در کلینیک‌های حافظه تجویز کننده آدوهلم (Aduhelm) هدایت می‌نمود. این شرکت همچنین در نیویورک تایمز آگهی فریبنده‌ای با عنوان “وقتی حافظه محو ‌می‌شود” ارائه کرد که داستان یک زن ۷۰ ساله با اختلال شناختی خفیف را روایت می‌کرد و دوباره مردم را به وب‌سایت اختصاصی خود هدایت می‌نمود. همه این‌ها بخشی از “پروژه پرتاب نیزه (Project Javelin)” بیوژین (Biogen) بود – یک برنامه داخلی با هدف هدایت سریع مشتریان نگران از دست دادن حافظه به محل‌های تزریق.

نگرانی‌های اساسی در مورد ناشایستگی‌های اخلاقی احتمالی در تایید چشمگیر آدوکانوماب وجود داشته است. تحقیقات در مورد رابطه نزدیک بین بیوژن و FDA از جمله دفتر بازرس کل ادامه دارد. سوال مهمی با مزمون این که “چرا FDA چنین بودجه قابل توجهی (تقریبا ۴۵ درصد بودجه خود) را از هزینه‌های مصرف‌کنندگان صنعت دریافت می‌کند و اینکه تاثیرات آن بر یکپارچگی نقش نظارتی آن چیست‌” مطرح شد. تاثیر گروه‌های غیرواجد شرایط مانند انجمن آلزایمر (Alzheimer’s Association) که با وجود شواهد شک برانگیز در مورد اثربخشی و خطرات بدیهی آن بر بیماران برای تایید بسیار تلاش کردند، در حال بررسی موشکافانه است. برای آن گروه‌ها، نیاز به تحویل دارویی که مدت‌هاست وعده آن داده شده است، صرف نظر از ارزش واقعی آن، بنظر می‌رسد رویکرد آگاهانه‌تری را تحریف کرده است.

در ادامه بخوانید: » نظریه میکروبی آلزایمر؛ آیا عفونت‌ می‌تواند منجر به برخی موارد آلزایمر بشود

همچنین بحث بر سر این واقعیت است که بیوژن اطلاعات دو آزمایش بالینی خود را منتشر نکرده و پس از درخواست بازبینی از طرف داوران، مقاله خود را از مجله انجمن پزشکی آمریکا (American Medical Association) خارج کرده است.

در این مرحله، بسیاری از ما شمارش نکات منفی (red flags) در رابطه با این فاجعه را از دست داده‌ایم.

بصورت همزمان، سایر شرکت‌ها از تصمیم FDA برای کسب مجوز سریع برای داروهای ضد آمیلوئیدی (Anti-amyloid) خود استفاده کردند. فرض را بر این داشته‌اند که اگر FDA سابقه‌ای مبنی بر تایید داروهای مورد نیاز برای کاهش آمیلوئید (Amyloid) (مانند “نشانگر زیستی (Biomarker)”) به سادگی و بدون اثرگذاری بالینی داشته باشد، سایر ترکیبات مطمئنا می‌توانند معیارهای جانشین را نیز برآورده کنند. سیل ورودی داروهای “من هم هستم” یک پس‌روی مهم برای نوآوری واقعی در تحقیقات آلزایمر است، که همانطور که بالا اشاره شد، ده‌ها سال است که تحقیقات آلزایمر گرفتار باتلاق فرضیه رو به افول آبشار آمیلوئیدی (amyloid cascade hypothesis) بوده است.

مسلم است که آشفتگی‌های فراوانی در فاصله چهار ماه رخ داده است. به طور فزاینده‌ای، افراد مسئول استدلال می‌کنند که آدوکانوماب باید در نهایت از بازار خارج شود؛  مطمئناً یکی از احتمالات در این رابطه است.

در ادامه بخوانید: » هر چه که باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید؛ آلزایمر در مقایسه با زوال عقل

مطلع بودن مداوم

افراد ذینفع باید از پیشرفت‌های سریع، از جمله نتایج تحقیقات مختلف در مورد بیوژن و رفتار FDA در سال‌های قبل از تصویب، مطلع باشند. روانشناسان باید به طور خاص علاقه‌مند باشند زیرا تمرکز بودجه بر نشانگرهای زیستی و بیولوژیک، به طور بالقوه نقش حیاتی روانشناسان را در فرآیند تشخیص و درمان کاهش می‌دهد (موضوعی که در پست‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت).

همچنین در مقاله اخیر روانشناسی امروز (Psychology Today) درباره احتمال درمان دارویی آلزایمر نوشته‌ایم.

کسانی که علاقه‌مند به مطالعه دقیق‌تر در مورد فاجعه آدوکانوماب هستند، باید مقاله عالی و ممتاز کتی لیو (Kathy Liu) و رابرت هاوارد (Robert Howard) در مجله نیچر (Nature) را مطالعه کنند.

در ادامه بخوانید: » درمان دمانس؛ جستجو برای درمان زوال عقل، خوب پیش نمی‌رود

در صورتی که بخواهید به صورت جامع‌تر از نظرات ما در مورد آدوکانوماب، توسعه داروها و همچنین سلامت مغز مطلع شوید، به شما توصیه می‌کنیم که کتاب جدید ما را به نام «زوال عقل آمریکایی: سلامت مغز در یک جامعه ناسالم (American Dementia: Brain Health in an Unhealthy Society)» مطالعه و بررسی نمایید.

و البته ما هر گونه پیشرفت در این زمینه را همین جا به اشتراک خواهیم گذاشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.psychologytoday.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام و عرض ادب
  مخاطب من شمایی هستی که این مقاله رو تو این سایت گذاشتی.از نوع نگارش مشخصه که شما در خانواده یا نزدیکانتان بیمار آلزایمری نداشتی.درد و رنج این خانواده ها رو ندیدی.اگر قراربود همه مثل شما فکر کنن اونوقت تا به امروز حتی قرص سرماخوردگی هم ساخته نشده بود.من به شخصه از تمام انسان هایی که در تمام دنیا بر روی کشف دارویی برای مقابله با این بیماری تلاش کرده و یا همچنان در تلاشند قدردانی کرده و دست تک تکشان را می بوسم.برای شما هم از خدای بزرگ طلب سلامتی دارم و امیدوارم هیچگاه شما یا نزدیکانتان دچار این بیماری نشوند.

  1. درود و سپاس.

   به ما می‌خندن و میگن تو باغ نیستی
   غافل از این که ما صاحب باغیم!

   این مقاله ترجمه شده مقاله ای از وب‌سایت روانشناسی امروز است. لینک مقاله مادر در پایان مقاله در بخش منبع وجود دارد؛ گرچه از متن مقاله نیز می‌توانیم متوجه شویم.

   و مطلب دیگر این که ما خود پدر آلزایمر هستیم و با مکانیسمی که بیوژن برای تاثیرگذاری دارویش ارائه کرده دارویش نجات دهنده خودش است نه بیماران. امید است شکست آلزایمر بر همگان آشکار گردد و در آن روز آلزایمر را با نام ما بشناسندـ

   خوش و خرم باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا