سبک زندگیموفقیت

آیا آسمان کنکور در تمام دنیا همین رنگ است؟/کنکور در کشورهای مختلف

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

آیا آسمان کنکور در تمام دنیا همین رنگ است؟/کنکور در کشورهای مختلف

کنکور

وضعیت کنکور که لقب غول به آن داده شده، در ایران مشخص است اما در این گزارش خواهیم دید آیا آسمان کنکور در همه دنیا همین رنگ و همین اندازه سخت و استرس زا است؟!

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، کنکور یا همان آزمون ورودی دانشگاه ها واژه ای است که بر تن هر دانش آموزی لرزه می اندازد و سال های نوجوانی او را تحت تاثیر خود قرار می دهد. گرچه در سال های اخیر به دلیل کاهش جمعیت داوطلبان و افزایش دانشگاه های غیردولتی و پودمانی و مجازی کمی از استرس دانش آموزان کاسته شده است و در حال حاضر داوطلبان بر سر رشته و دانشگاه رقابت می کنند و از قبولی خود در نهایت اطمینان دارند و دیگر کسی با پدیده هولناک ”پشت کنکور” مواجه نمی شود، اما همچنان کنکور برای خود سالاری می کند و حریف می طلبد! وضعیت کنکور که لقب غول به آن داده شده، در ایران مشخص است اما در این گزارش خواهیم دید آیا آسمان کنکور در همه دنیا همین رنگ و همین اندازه سخت و استرس زا است؟! به طور کلی آزمون ورودی دانشگاه ها در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز برگزار می شود و این در حالی است که در آمریکا و بیشتر کشورهای اروپایی چیزی به نام  کنکور وجود ندارد و دانش آموزان با حد نصاب میانگین نمرات و یا آزمون ورودی محدود به هر دانشگاه، وارد عرصه آموزش عالی می شوند.

کنکور در چین

در اولین گام به سراغ پرجمعیت ترین کشور جهان یعنی چین می رویم. بزرگترین کنکور جهان در چین و با حضور نزدیک به ۱۰ میلیون دانش آموز فارغ التحصیل دبیرستان های این کشور برگزار می شود که از این میان تنها ۷ میلیون دانش آموز پذیرفته می شوند. برای مردم چین ازجمله والدین و دانش آموزان ورود به دانشگاه یک رویا محسوب می شود و همه ساله میلیون ها نفر در چنین آزمونی شرکت می کنند. مردم چین بر این باورند که کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند فرصت های بیشتری در مقایسه با دیگران برای ورود به مشاغل دولتی داشته باشند و کسانی که به این فرصت های شغلی دست پیدا کنند در واقع امکانات بسیار زیادی خواهند داشت. از نکات جالب توجه در برگزاری کنکور در چین این است که به دلیل پهناور بودن و وسعت مناطق محل برگزاری، کنکور در برخی نقاط سه روز به طول خواهد انجامید. در مجموع می توان گفت استرس کنکور در چین بسیار بالا است و هرساله دانش آموزان زیادی به دلیل اضطراب ناشی از کنکور روانه بیمارستان می شوند و یا دچار مشکلات جدی روحی و جسمی می شوند تا آنجا که نمونه هایی از خودکشی پس از اعلام نتایج کنکور به دلیل قبول نشدن، دیده می شود.

کنکور در ترکیه

ترکیه نیز بیش از دو میلیون داوطلب آزمون ورودی دانشگاه دارد که از این جمعیت فقط ۵۰۰ هزار نفر موفق به عبور از سد کنکور خواهند شد. در این کشور، هر ساله بیش از دو میلیون دانش‌آموز در کنکور شرکت می‌کنند و با  آن که طی سال‌های اخیر، مراکز آموزش عالی غیردولتی از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده؛ اما همچنان آمارهای قبولی در کنکور برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه حدود ۲۵ درصد کل متقاضیان است. در کنکور ترکیه، علاوه بر آزمون هوش و استعداد تحصیلی از دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، جغرافیا و زیست‌شناسی دوره دبیرستان نیز آزمون تستی گرفته می‌شود و هر دانش‌آموز  در صورت مجاز بودن برای انتخاب رشته می‌تواند شانس خود را برای قبولی در هر رشته دانشگاهی که تمایل دارد، بیازماید. البته برای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی در ترکیه، دیگر کنکور سراسری برگزار نمی‌شود؛ بلکه هر دانشگاه مطابق ضوابط و استانداردهای آموزشی خود مجاز خواهد بود از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، افراد شایسته و مدنظر دانشگاه را انتخاب کند.

کنکور در ژاپن

ژاپن نیز دارای کنکور است و آمار شرکت کنندگان در آزمون سراسری ژاپن سال ۲۰۱۲ در حدود ۵۵۵,۵۰۰ نفر بوده که این آمار کاهش ۳۴۰۰ نفری نسبت به سال ۲۰۱۱ را نشان می دهد.اما جالب است بدانید که در ژاپن همه ی شرکت کنندگان کنکور قبول می شوند.. شاید براساس آمارهای دولت ژاپن، تنها حدود ۱۵ درصد از دانش‌آموزان ژاپنی در فاصله بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ میلادی در دانشگاه‌های این کشور پذیرفته می‌شدند؛ اما امروزه به دلیل وجود فرصت‌های شغلی گسترده، کهنسال شدن هرم سنی جامعه ژاپن و کاهش متقاضیان ورود به دوره‌های آموزش عالی، دانشگاه‌های این کشور نیز دارای ظرفیت‌های خالی شده‌اند.  البته وجود کرسی‌های خالی در دانشگاه‌های ژاپن سبب نشده است کنکور سراسری در این کشور به طور کامل حذف شود، بلکه هنوز هم رقابت برای ورود به دانشگاه‌های مطرح دولتی در بین دانش‌آموزان ژاپنی وجود دارد به گونه‌ای که دانش‌آموزان ژاپنی برای ورود به دانشگاه‌های دولتی باید ابتدا حداقل نمرات را در آزمون سراسری کسب کنند و سپس در آزمون اختصاصی دانشگاه مورد نظرشان نیز شرکت کنند. از سوی دیگر، آموزشکده‌های آموزش عالی غیردولتی در ژاپن ملزم نیستند که برای پذیرش دانشجویان از کانال کنکور سراسری اقدام کنند؛ بلکه این مراکز عمدتا از طریق آزمون اختصاصی منتسب به همان مرکز دانشگاهی به جذب دانشجویان روی می‌آورند.

کنکور در کره جنوبی

دانش آموزان در کره جنوبی نیز روزهای پر استرسی را برای عبور از آزمون ورودی دانشگاه ها می گذرانند. تحصیلات دانشگاهی در کره جنوبی از بعد اجتماعی برای جوانان کره ای بسیار اهمیت دارد زیرا سبب ایجاد موقعیت اجتماعی و اقبال مردمی برایشان می شود البته دولت کره جنوبی در سالهای اخیر تلاش کرده است در نوع نگرش مردم به این مسئله تغییراتی بوجود بیاورد تا اینکه جوانان کره ای به فکر شیوه های دیگری از ادامه زندگی هم باشند و فکر نکنند رفتن به دانشگاه، تنها راه ادامه زندگی و ساختن آینده کاری و حرفه ای است.ترویج رشته های آموزش فنی و حرفه ای ازجمله این راهکارها است. هنرستان هایی که به جوانان کره ای آموزش می دهند، این امکان را برای آنها فراهم می کنند تا بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی بتوانند وارد بازار کار شوند.شمار افرادی که در آزمون سراسری امسال کره جنوبی ثبت نام کرده اند ۲۰ هزار نفر کمتر از سال گذشته است اما هنوز خیلی زود است که بگوییم تلاش های دولت کره برای تغییر نگرش مردم به تحصیلات دانشگاهی و پیامدهای آن تغییر کرده است.هنوز تحصیلات در دانشگاه به اندازه ای برای مردم کره جنوبی اهمیت دارد که مراکز آمادگی کنکور به یکی از اصلی ترین کانون های توجه خانواده های کره ای تبدیل شده است. اکثر دانش آموزان دبیرستانی در کره جنوبی بعدازظهرها در کلاس های کنکور شرکت می کنند و تا ساعت ۱۰ شب سر کلاس می مانند! البته اینکه این کارها تا چه اندازه سبب شود، رویای خود جوانان کره ای و والدین آنها به واقعیت بپیوندد مسئله ای دیگر است.

کنکور در اروپا 

دانش آموزان در برخی کشورهای اروپایی مانند روسیه، فرانسه و اسپانیا نیز برای ورود به دانشگاه باید از گذرگاه کنکور سراسری عبور کنند.آزمون سراسری در فرانسه قدمتی یکصد ساله دارد  و در حدود ۸۵ درصد شرکت کنندگان در آن قبول می شوند. در روسیه نیز پذیرفته شدگان آزمون سراسری بیش از یک میلیون نفر می باشند. دانشگاه‌های اسپانیا نیز برای مقطع لیسانس امتحان ورودی دارند. یعنی به نوعی کنکور در این کشور هم برگزار می‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا