آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانسسلامتیعلوم پزشکی

۱۳ تمرین مغز برای کمک به تیز نگه داشتن ذهن

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

مغز در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد و مانند هر قسمت دیگری از بدن، نیاز به مراقبت دارد.

ورزش مغز برای بهبود حافظه، تمرکز یا عملکرد روزانه اولویت اصلی بسیاری از افراد است، به خصوص با افزایش سن. با این حال، افراد در هر سنی می توانند از گنجاندن چند تمرین ساده مغز در زندگی روزمره خود بهره مند شوند که در این مقاله با جزئیات بیشتر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تمرینات مغز

تحقیقات نشان داده‌اند که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید هوشیاری ذهنی خود را تقویت کنید و به سلامت مغز خود کمک کنید، مهم نیست در چه سنی هستید. انجام برخی تمرین‌های مغزی برای کمک به تقویت حافظه ، تمرکز و تمرکز می‌تواند انجام کارهای روزانه را سریع‌تر و آسان‌تر کند و با افزایش سن مغز شما را تیز نگه دارد.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به ۱۳ تمرین مبتنی بر شواهد داشته باشیم که بهترین مزایای تقویت مغز را ارائه می‌دهند.

۱. با پازل خوش بگذرانید

چه بخواهید یک تصویر ۱۰۰۰ قطعه ای از برج ایفل را کنار هم قرار دهید یا ۱۰۰ قطعه را برای ساختن میکی ماوس به هم بپیوندید، کار روی یک پازل یک راه عالی برای تقویت مغز شما است.

پژوهش نشان داده است که انجام پازل‌ها توانایی‌های شناختی متعددی را جذب می‌کند و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی دیداری و فضایی است. به عبارت دیگر، هنگام کنار هم قرار دادن یک پازل، باید به قطعات مختلف نگاه کنید و بفهمید که در کجای تصویر بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. این می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن و تمرین مغز شما باشد.

۲. توانایی خود را در ورق‌بازی محک بزنید

آخرین باری که بازی ورق بازی کردید کی بود؟ محققانی که یک تحصیل در سال ۲۰۱۵ در مورد فعالیت‌های تحریک‌کننده ذهنی بزرگسالان، بگوییم که یک بازی سریع ورق می‌تواند منجر به حجم بیشتر مغز در چندین ناحیه از مغز شود. همین مطالعه همچنین نشان داد که بازی با ورق می تواند حافظه و مهارت های تفکر را بهبود بخشد.

سعی کنید یکی از این بازی های کارتی آزمایش شده و واقعی را یاد بگیرید:

 • یک نفره
 • پل
 • جین رامی
 • پوکر
 • قلبها
 • دیوونه هشت

۳. به‌ساختن واژگان مشغول شوید

یک دایره لغات غنی راهی دارد که شما را باهوش می کند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس واژگان سریع را به یک بازی مغزی تحریک‌کننده نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:

 • هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
 • یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف را جستجو کنید.
 • سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.

۴. با تمام وجود برقصید

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می کند که یادگیری حرکات رقص جدید می تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک حرکت در زمین رقص را پشت سر بگذارید و مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.

می خواهید آن را آزمایش کنید؟ یکی از این فعالیت های رقص را امتحان کنید:

 • در یک کلاس رقص سالسا، تپ، هیپ هاپ یا رقص معاصر شرکت کنید.
 • یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
 • یک ویدیوی آنلاین با حرکات رقص سرگرم کننده که همیشه می خواستید یاد بگیرید تماشا کنید.
 • شریک زندگی خود را بگیرید و رقص سالن رقص را یاد بگیرید.
 • دوستان خود را جمع کنید و به رقص خط بروید.

۵. از تمام حواس خود استفاده کنید

گزارش تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که استفاده از تمام حواس ممکن است به تقویت مغز شما کمک کند.

برای تمرین حواس و مغزتان، سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر کنند. می‌توانید پختن دسته‌ای از کلوچه‌ها، بازدید از بازار کشاورز یا امتحان کردن یک رستوران جدید را امتحان کنید، در حالی که روی بو کردن، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن تمرکز می‌کنید.

۶. یک مهارت جدید بیاموزید

یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است، بلکه ممکن است به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند.

تحقیق در سال ۲۰۱۴ همچنین نشان می دهد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید یاد بگیرید چگونه انجام دهید؟ شاید دوست داشته باشید بدانید که چگونه ماشین خود را تعمیر کنید، از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا اسب سواری کنید؟ شما اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید.

۷. یک مهارت جدید را به شخص دیگری آموزش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش یادگیری، آموزش یک مهارت به فرد دیگر است.

پس از یادگیری یک مهارت جدید، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگری مستلزم توضیح مفهوم و تصحیح هر اشتباهی است که مرتکب می شوید. به عنوان مثال، تاب دادن چوب گلف را یاد بگیرید، سپس مراحل را به یک دوست آموزش دهید.

۸. گوش دادن یا پخش موسیقی

آیا راهی آسان برای افزایش قدرت خلاقیت مغز خود می خواهید؟ پاسخ ممکن است در روشن کردن برخی از موسیقی ها باشد.

با توجه به مطالعه ۲۰۱۷، گوش دادن به آهنگ های شاد به ایجاد راه حل های خلاقانه تر در مقایسه با سکوت کمک می کند. این بدان معناست که پخش موسیقی با احساس خوب می تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند.

و اگر می خواهید نحوه نواختن موسیقی را بیاموزید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است زیرا مغز شما قادر به یادگیری مهارت های جدید در هر مرحله از زندگی شما است. به همین دلیل است که شما هرگز برای شروع به نواختن سازهایی مانند پیانو، گیتار یا حتی درام آنقدر پیر نیستید.

۹. مسیر جدیدی را انتخاب کنید

وقتی نوبت به کارهای روزمره می رسد، در گیر و دار نشوید. در عوض، مایل باشید راه های جدیدی را برای انجام کارهای مشابه امتحان کنید.

هر هفته مسیر متفاوتی را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید یا شیوه حمل و نقل متفاوتی را امتحان کنید، مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای رانندگی. مغز شما می تواند از این تغییر ساده سود ببرد، و ممکن است از اینکه چقدر آسان است که فکر خود را تغییر دهید، شگفت زده شوید.

۱۰. مراقبه کنید

مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند، تنفس شما را کند کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

اما آیا می دانستید که ممکن است به تنظیم دقیق حافظه و افزایش حافظه شما نیز کمک کند توانایی مغز برای پردازش اطلاعات؟ 

یک نقطه آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

۱۱. یک زبان جدید یاد بگیرید

یک تحقیق مروری ۲۰۱۲ فواید شناختی متعدد توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان را به طور قاطع ثابت کرده است.

بر اساس مطالعات متعدد، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت های دیداری-فضایی و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط بودن به بیش از یک زبان ممکن است به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تأخیر بیاندازید.

خبر خوب این است که هیچ وقت برای درو کردن پاداش یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان، شما می توانید با دانش آموز یک زبان جدید در هر زمانی از زندگی خود، حافظه خود را تقویت کرده و سایر عملکردهای ذهنی خود را بهبود ببخشید.

۱۲. تای چی را انتخاب کنید

بر کسی پوشیده نیست که تای چی می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی شما از جمله سلامت روان شما مفید باشد. بعلاوه، زمانی که به نظر می‌رسد زندگی نامتعادل است، می‌تواند به شما کمک کند.

انجام یک تمرین منظم تای چی می تواند به کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند. مطالعه ۲۰۱۳ دریافتند که تمرین طولانی مدت تای چی می تواند تغییرات ساختاری در مغز ایجاد کند و در نتیجه حجم مغز را افزایش دهد.

افراد مبتدی بهترین کار را با شرکت در کلاس برای یادگیری حرکات مختلف انجام می دهند. اما هنگامی که اصول اولیه را بدانید، می توانید تای چی را در هر مکان و هر زمان تمرین کنید.

۱۳. روی شخص دیگری تمرکز کنید

دفعه بعد که با کسی ارتباط برقرار می کنید، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید به رنگ پیراهن یا شلوار آنها توجه کنید. عینک زده اند؟ آیا کلاه بر سر دارند و اگر دارند چه کلاهی دارند؟ موهاشون چه رنگیه؟

هنگامی که تصمیم گرفتید چهار چیز را به خاطر بسپارید، یک یادداشت ذهنی داشته باشید و بعداً در روز به آن بازگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر می آورید بنویسید.

سخن پایانی

تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود تمرکز، تمرکز، حافظه و چابکی ذهنی خود انجام دهید، صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید.

با گنجاندن تمرینات مغز در زندگی روزمره خود، می توانید ذهن خود را به چالش بکشید، مهارت های شناختی خود را تقویت کنید، و احتمالاً در طول مسیر نیز چیزهای جدید و غنی را یاد خواهید گرفت.

منابع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا