آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

مراقبت از دمانس: پیمایش یک ویزیت پزشک با فرد مورد علاقه خود

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

با عصبانیت جواب دادم: «خب، نمیدونم. ما فقط فکر کردیم که برای صحبت در مورد برخی چیزها نیاز به ملاقات با پزشک دارید. عمویم که حواسش به پارکینگ من پرت شده بود، با پاسخ مبهم من خوب به نظر می‌رسید.» 

بردن یکی از عزیزان برای ملاقات با پزشک در مورد سلامت روانی آنها کاملاً ناراحت کننده است. چگونه نگرانی های خود را بدون شرمندگی عزیزتان برای پزشک آنها توضیح دهید؟ چگونه به آنها اجازه می‌دهید کمی احترام بگذارند؟ اگر کسی که دوستش دارید قویاً وجود مشکل را انکار می‌کند چه می‌کنید؟ چگونه می توانید آنها را در وهله اول به دکتر خود بروند؟

زوال عقل چقدر شایع است؟

بر اساس سازمان بهداشت جهانی ۴۷.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند. بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل است و ممکن است در ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد ایجاد شود. انجمن آلزایمر گزارش می دهد که در ایالات متحده، حدود ۵.۵ میلیون نفر با بیماری آلزایمر زندگی می‌کنند. به دلیل افزایش تعداد افراد بالای ۶۵ سال در ایالات متحده، انتظار می رود این تعداد افزایش یابد.

حتی با وجود این آمار، اعتراف به اینکه زوال عقل ما یا یکی از عزیزان خود را تحت تأثیر قرار می دهد، دشوار است. کلیدهای گم شده، نام های فراموش شده و سردرگمی بیشتر شبیه یک دردسر به نظر می رسند تا یک مشکل. بسیاری از زوال عقل ها پیشرونده هستند. به گفته انجمن آلزایمر، علائم به آرامی شروع می شوند و به تدریج بدتر می شوند . علائم زوال عقل ممکن است برای اعضای خانواده یا دوستان آشکارتر باشد.

چگونه به یکی از عزیزان مبتلا به زوال عقل کمک می‌کنید؟

این ما را به این موضوع برمی‌گرداند که چگونه می‌توانیم یکی از عزیزان را در مورد زوال عقل احتمالی خود به متخصص مراجعه کند. بسیاری از مراقبان در مورد اینکه چه چیزی در مورد ویزیت پزشک به عزیزشان بگویند، مشکل دارند. کارشناسان می گویند همه چیز به نحوه تهیه آنها بستگی دارد که می تواند تفاوت ایجاد کند.

دایانا کروین، MD، رئیس بخش سالمندان در بیمارستان پرسبیتریان تگزاس و مدیر آلزایمر و اختلالات حافظه تگزاس، گفت: «به اعضای خانواده می‌گویم که آن را مانند یک ویزیت پزشکی پیشگیرانه دیگر، مانند کولونوسکوپی یا آزمایش تراکم استخوان، درمان کنند.» “خانواده ها می توانند به عزیزان خود بگویند که برای معاینه مغزی می روند.”

کارهایی که باید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید

  • فهرستی از تمام داروها، از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل‌ها را گردآوری کنید. مقدار و فراوانی آنها را فهرست کنید. بهتر است همه آنها را در یک کیسه قرار دهید و آنها را به قرار ملاقات بیاورید.
  • اطمینان حاصل کنید که درک روشنی از سابقه پزشکی و خانوادگی عزیزتان دارید.
  • به آنچه در مورد حافظه آنها مشاهده کرده اید فکر کنید. چه زمانی آنها شروع به مشکل با حافظه خود کردند؟ چگونه زندگی آنها را مختل کرده است؟ چند نمونه از تغییراتی که دیده اید را یادداشت کنید.
  • لیستی از سوالات را بیاورید.
  • برای یادداشت برداری دفترچه یادداشت همراه داشته باشید.

کارهایی که باید در طول ویزیت پزشک انجام دهید

هنگامی که آنجا هستید، شما یا پزشک او می توانید لحن نشان دادن احترام به عزیزتان را تنظیم کنید.

دکتر کروین گفت: “به آنها اطلاع دادم که ما اینجا هستیم تا ببینیم آیا می توانم به آنها کمک کنم تا حافظه خود را برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده حفظ کنند.” “سپس، من همیشه از بیمار می‌پرسم که آیا اجازه دارم با عزیزش در مورد آنچه مشاهده کرده است صحبت کنم.”

حامل خبر بد بودن می تواند نقش دشواری برای مراقب باشد. اما در اینجا می توانید به پزشک خود کمک بگیرید. کروین می گوید که در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد تا به خانواده ها کمک کند تا با مکالمات دشوار کنار بیایند.

کروین می‌گوید: «من می‌توانم آدم بدی باشم که می‌گوید ممکن است زمان آن رسیده باشد که رانندگی را متوقف کنند یا ممکن است نیاز داشته باشند به موقعیت زندگی دیگری بروند. در طول هر بحثی، من تلاش می‌کنم تا بیمار را تا حد ممکن درگیر کنم تا کنترلی به او بدهم.»

چگونه می‌توان بهترین مراقبت را در خارج از مطب پزشک ارائه داد

در حالی که برخی از بیماران با نسخه پزشک را ترک می کنند، معمولاً پزشکان آنها را با دستورالعمل هایی برای تغییر رژیم غذایی و افزایش ورزش به خانه می فرستند تا به حافظه آنها کمک کند. به گفته کروین، همانطور که ممکن است به عزیزانتان یادآوری کنید که داروهایش را به طور منظم مصرف کند، به همان اندازه مهم است که به او کمک کنید این سبک زندگی جدید را حفظ کند.

متأسفانه، ویزیت پزشکان تنها بخش کوچکی از فشاری است که بسیاری از مراقبان تجربه می کنند. مهم است که این موضوع را از دست ندهید. با توجه به Family Caregiver Alliance، تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبان سطوح بالاتری از افسردگی را نشان می‌دهند، از سطوح بالایی از استرس رنج می‌برند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند و سطوح پایین‌تری از خودمراقبتی دارند. به این دلایل، برای مراقبین بسیار مهم است که مراقب خود نیز باشند. فراموش نکنید که برای اینکه در کنار آنها باشید، سلامت جسمی، روانی و عاطفی شما باید در اولویت باشد.

کروین توصیه می‌کند: «من [مراقبان] را تشویق می‌کنم که به پزشک خود بگویند که از یکی از عزیزان خود مراقبت می‌کنند، و از آنها می‌خواهم که همان برنامه تمرینی را که برای بیمار تجویز می‌کنم دنبال کنند». همچنین توصیه می‌کنم حداقل چهار ساعت در هفته را دو بار دور از عزیزانشان بگذرانند.»

در مورد من، بالاخره یک جای پارک پیدا کردم و عمویم با اکراه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد. ما در حال حاضر چندین بار در سال برای معاینه مغز به متخصص مراجعه می کنیم. و اگرچه همیشه جالب است، اما همیشه احساس احترام و شنیدن را ترک می کنیم. این آغاز یک سفر طولانی است. اما بعد از اولین ملاقات، احساس آمادگی بیشتری می کنم تا مراقب خوبی برای خودم و عمویم باشم.


لورا جانسون نویسنده ای است که از جذاب کردن و درک آسان اطلاعات مراقبت های بهداشتی لذت می برد. از نوآوری‌های NICU و پروفایل‌های بیمار گرفته تا تحقیقات پیشگامانه و خدمات اجتماعی خط مقدم، لورا درباره موضوعات مختلف مراقبت‌های بهداشتی نوشته است. لورا با پسر نوجوان، سگ پیر و سه ماهی زنده‌مانده در دالاس، تگزاس زندگی می‌کند.

منابع


 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا