مغز و اعصاب

حقایق جالب درباره مغز که نمی‌دانستید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

 

مغز چگونه کار می‌کند

مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی بدن شما است. این پیچیده‌ترین قسمت بدن شماست. توانایی ارسال و دریافت حجم عظیمی از اطلاعات را دارد. از آنجایی که بسیار پیچیده است، چیزهایی وجود دارد که پزشکان و دانشمندان هنوز به طور کامل در مورد آن نمی‌دانند. این همچنین به این معنی است که چیزهای شگفت انگیزی وجود دارد که ممکن است درباره مغز خود ندانید.

۲۱ حقیقت جالب در مورد مغز

مغز

۱) نشانه‌های موفقیت آمیز جراحی مغز به عصر حجر برمی‌گردد.

۲) مغز یک بزرگسال حدود ۳ پوند وزن دارد.

۳) حدود ۷۵ درصد مغز از آب تشکیل شده است. این بدان معناست که کم آبی بدن، حتی در مقادیر کم، می تواند تأثیر منفی بر عملکرد مغز داشته باشد.

۴) بزرگترین مغز هر حیوانی نهنگ اسپرم است. وزن آن حدود ۲۰ پوند است.

۵) مغز انسان در سال اول زندگی سه برابر بزرگتر می شود. تا حدود ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه می دهد.

۶) سردرد ناشی از یک واکنش شیمیایی در مغز شما همراه با عضلات و اعصاب گردن و سر است.

۷) مغز انسان تقریباً دارای صد میلیارد نورون است

۸) این یک افسانه است که انسان ها تنها از ۱۰ درصد مغز ما استفاده می کنند. ما در واقع از همه آن استفاده می کنیم. ما حتی بیش از ۱۰ درصد را هنگام خواب استفاده می کنیم.

۹) کلسترول کلید یادگیری و حافظه است. با این حال، کلسترول بالا بسته به سن شما و عوامل دیگر اثرات متفاوتی دارد.

۱۰) اطلاعات بین نورون های مغز شما برای هر چیزی که می بینیم، فکر می کنیم یا انجام می دهیم، جریان دارد. این نورون ها اطلاعات را با سرعت های متفاوتی حرکت می دهند. سریعترین سرعت انتقال اطلاعات بین نورون ها حدود ۲۵۰ مایل در ساعت است.

۱۱) اعتقاد بر این است که رویاها ترکیبی از تخیل، عوامل فیکولوژیکی و عوامل عصبی هستند. آنها ثابت می کنند که مغز شما حتی در هنگام خواب نیز کار می کند.

۱۲) سندرم درد اندام فانتوم زمانی است که سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز شما می شود، همچنان درد عضوی را که قطع شده است احساس می کند.

۱۳) مغز نمی تواند درد را احساس کند. سیگنال های درد ارسال شده به آن را تفسیر می کند، اما دردی را احساس نمی کند.

۱۴) فریز مغز در واقع یک گانگلیونورالژی اسفنوپالاتین است. زمانی اتفاق می افتد که چیزی می خورید یا می نوشید، چیزی که سرد است. رگ‌های خونی و شریان‌های پشت گلو، از جمله آنهایی که خون را به مغز می‌برند، سرد می‌کند. اینها وقتی سرد می شوند منقبض می شوند و با گرم شدن دوباره باز می شوند و باعث ایجاد درد در پیشانی شما می شوند.

۱۵) مغز انسان در اواخر دهه ۲۰ سالگی شروع به از دست دادن برخی از توانایی های حافظه و همچنین برخی از مهارت های شناختی می کند.

۱۶) با افزایش سن مغز انسان کوچکتر می شود. این معمولا بعد از میانسالی اتفاق می افتد.

۱۷) در طول فرآیند مومیایی، مصری ها معمولاً مغز را از طریق بینی خارج می کردند.

۱۸) الکل بر روی مغز شما تأثیر می گذارد به گونه ای که شامل تاری دید، صحبت کردن، راه رفتن ناپایدار و موارد دیگر می شود. اینها معمولاً به محض اینکه دوباره هوشیار شوید ناپدید می شوند. با این حال، اگر اغلب برای مدت طولانی مشروب می خورید، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد الکل می تواند به طور دائمی بر مغز شما تأثیر بگذارد و پس از هوشیاری دوباره معکوس نشود. اثرات دراز مدت شامل مشکلات حافظه و برخی کاهش عملکرد شناختی است.

۱۹) اظهارات شاهدان عینی از مظنونین جنایی معمولاً فقط حدود ۵۰ درصد دقیق است زیرا به خاطر سپردن جزئیات فردی که با او آشنایی ندارید برای مغز شما دشوار است. رویدادهای آسیب زا همچنین می توانند بر توانایی مغز برای به خاطر سپردن جزئیات تأثیر بگذارند.

۲۰) بازی های رایانه ای یا ویدیویی ممکن است به بهبود توانایی های شناختی کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری باید انجام شود تا بفهمیم آنها چقدر کمک می کنند یا چه نوع بازی هایی کمک می کنند.

۲۱) مغز شما از ۲۰ درصد اکسیژن و خون بدن شما استفاده می کند.

نکته و ایده

چیزهای زیادی در مورد مغز وجود دارد که پزشکان و دانشمندان هنوز به طور کامل آنها را درک نکرده اند. با این حال، آنها هر روز بیشتر یاد می گیرند. هنوز چیزهای جالب زیادی در مورد بخشی از شما وجود دارد که بیشترین کار را انجام می دهد. درست مانند بقیه بدن شما، مغز نیز برای انجام بهترین عملکرد به یک رژیم غذایی سالم، ورزش و مقدار مناسب خواب نیاز دارد.

منابع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا