آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

حتی نوشیدن متوسط شراب ​​ممکن است به زوال شناختی کمک کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف متوسط ​​الکل با سطوح بالاتر آهن در مغز مرتبط است.
  • سطوح بالاتر آهن به نوبه خود با عملکرد بدتر در تست های شناختی مرتبط است.
  • نویسندگان مطالعه معتقدند که این ممکن است به طور بالقوه نشان دهد که الکل چگونه به زوال شناختی کمک می کند.
  • کاهش مصرف الکل ممکن است راه مهمی برای جلوگیری از این کاهش باشد.

طبق مطالعه‌ای که در شماره ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۲ مجله PLOS Medicine منتشر شد، نوشیدن هفت واحد یا بیشتر الکل در هفته با سطوح بالاتر آهن در مغز مرتبط بود.

علاوه بر این، سطوح بالاتر آهن در بخش‌های خاصی از مغز با نتایج ضعیف‌تر در تست‌های شناختی مرتبط بود.

دستورالعمل افسران ارشد پزشکی بریتانیا برای نوشیدن کم خطر توضیح می دهد که هفت واحد الکل معادل حدود سه لیوان شراب ۱۷۵ میلی لیتری با محتوای ۱۴ درصد الکل است.

مصرف ۷ تا ۱۴ واحد در هفته به عنوان نوشیدنی متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

نویسندگان مطالعه احساس کردند که بررسی اثرات الکل بر محتوای آهن مغز مهم است زیرا تجمع آهن در مغز قبلاً با شرایط تخریب عصبی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون مرتبط بوده است.

آنها می خواستند بدانند که آیا مصرف متوسط ​​الکل ممکن است به طور بالقوه به زوال شناختی مرتبط با این شرایط کمک کند.

چگونه الکل ممکن است به زوال شناختی کمک کند

نویسنده اصلی آنیا توپیوالا و تیم تحقیقاتی او در دانشگاه آکسفورد، بریتانیا، ۲۰۹۶۵ نفر از Biobank بریتانیا را در مطالعه خود شامل شدند.

UK Biobank یک مطالعه بزرگ و طولانی مدت است که در بریتانیا انجام می شود و به دنبال یادگیری چگونگی کمک ژن ها و محیط در ایجاد بیماری است.

میانگین سنی شرکت کنندگان در مطالعه ۵۵ سال بود. نزدیک به نیمی (۴۸.۶ درصد) زن بودند.

شرکت کنندگان در مطالعه مصرف الکل خود را از طریق یک پرسشنامه صفحه لمسی گزارش کردند و خود را به عنوان افرادی که الکل مصرف می کردند، هرگز یا قبلی طبقه بندی می کردند. مصرف هفتگی الکل برای مصرف کنندگان فعلی محاسبه شد.

به گفته نویسندگان این مطالعه، میانگین مقدار الکل مصرفی حدود ۱۸ واحد در هفته بود که تقریباً معادل حدود ۷ و نیم قوطی آبجو یا ۶ لیوان بزرگ شراب است.

این افراد همچنین تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) روی مغزشان انجام دادند. علاوه بر این، نزدیک به ۷۰۰۰ نفر از آنها MRI روی کبدشان انجام دادند. این اسکن ها به منظور بررسی میزان آهن در این اندام ها انجام شد.

همه شرکت کنندگان در مطالعه آزمایشی را برای ارزیابی عملکرد شناختی و حرکتی خود انجام دادند.

محققان پس از تجزیه و تحلیل دریافتند که نوشیدن بیش از هفت واحد الکل در هفته با مقادیر بیشتری آهن در گانگلیون های پایه مرتبط است.

این ناحیه از مغز وظایفی مانند حرکات حرکتی، یادگیری رویه ای، حرکت چشم، شناخت و احساسات را بر عهده دارد.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که سطوح بالاتر آهن در این منطقه با عملکرد شناختی بدتر مرتبط است.

توپوالا گفت: «پیامدهای بالقوه این است که این امر به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که حتی مقادیر کمی الکل ممکن است به مغز آسیب برساند. علاوه بر این، بینشی در مورد نحوه آسیب رساندن الکل به مغز ارائه می دهد – و ما امیدواریم راه های آینده را برای مطالعات برای آزمایش اینکه آیا مداخله در کاهش آهن ممکن است به جلوگیری از آسیب کمک کند ارائه دهد.

دکتر پاتریشیا ای. مولینا، مدیر مرکز عالی سوء مصرف الکل و مواد مخدر در LSUHSC نیواورلئان و یکی از اعضای انجمن فیزیولوژیک آمریکا، که بخشی از این مطالعه نبود، گفت که عقده های قاعده ای در برابر تغییرات مرتبط با افزایش سن آسیب پذیر هستند. این مطالعه نشان می دهد که تجمع آهن در مغز ناشی از مصرف الکل نیز ممکن است باعث زوال شناختی شود.

او افزود: “نتایج ایده هایی برای مطالعات آینده برای تعیین سهم غلظت آهن در تغییرات در عملکرد مغز ارائه می دهد.”

چگونه ریسک خود را کاهش دهیم

در حالی که یافته‌های این مطالعه اولیه هستند و تحقیقات بیشتری برای مشخص کردن معنای واقعی آن مورد نیاز است، کارهایی وجود دارد که می‌توانید در این مدت برای کاهش خطرات ناشی از نوشیدن الکل انجام دهید.

Topiwala پیشنهاد می کند که یکی از راه های کاهش خطر این است که میزان الکل مصرفی خود را کاهش دهید.

او خاطرنشان کرد: «ما هیچ مدرکی دال بر ضرر نوشیدن کمتر از هفت واحد در هفته پیدا نکردیم،» و توضیح داد که این کمتر از دو لیوان بزرگ شراب در هفته است.

مولینا موافق است و می‌افزاید که می‌توانید میزان مصرف یا روزهای مصرف الکل را کاهش دهید.

او همچنین توصیه می‌کند که تا حد مستی الکل ننوشید.

همچنین، نوشیدن الکل همراه با غذا به جای نوشیدن به تنهایی می تواند به کاهش خطرات مرتبط با نوشیدن به طور کلی کمک کند.

در نهایت، او توصیه می‌کند اگر متوجه شدید که نمی‌توانید نوشیدنی‌تان را متوقف یا کاهش دهید، یا اگر نوشیدنی‌تان با مسئولیت‌ها و فعالیت‌های زندگی روزمره‌تان تداخل دارد، به دنبال درمان باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا