آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

این اقدامات مفید ممکن است در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

موارد ابتلا به آلزایمر همچنان در ایالات متحده به طور چشمگیری افزایش می یابد

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حداقل ۵.۸ میلیون نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند. تعداد موارد با افزایش سن به سرعت شروع به افزایش می کند. تعداد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر (AD) پس از ۶۵ سالگی هر سال دو برابر می شود – که علائم آن در سن ۶۰ سالگی ظاهر می شود.

در حالی که هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، تحقیقات اخیر نشان داده است که یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

یک مطالعه منتشر شده امروز در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) دریافتیم که اقداماتی وجود دارد که می‌توانیم انجام دهیم که نه تنها سال‌ها به زندگی ما اضافه می‌کند، بلکه سال‌های زندگی بدون ابتلا به بیماری آلزایمر را اضافه می‌کند.

شرکت کنندگان ۶۵ سال و بالاتر بودند

برای این مطالعه، محققان داده‌های مبتنی بر پرسشنامه را از ۲۴۴۹ مرد و زن ۶۵ ساله و بالاتر که در پروژه سلامت و پیری شیکاگو (CHAP) شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند، یک مطالعه کوهورت مبتنی بر جمعیت که برای ارزیابی عوامل خطر AD در جمعیت عمومی طراحی شده است. .

محققان امتیاز سبک زندگی سالم را بر اساس پنج عامل سبک زندگی، رژیم غذایی، فعالیت های شناختی، فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و مصرف الکل ایجاد کردند.

برای محاسبه امید به زندگی و سال‌های زندگی با و بدون AD، آنها ابزار جمعیت‌شناختی ایجاد کردند که تجربیات افراد در وضعیت‌های مختلف سلامت را با کل امید به زندگی و مدت زمانی که می‌توان انتظار داشتند بدون بیماری AD زندگی کنند، ترکیب می‌کرد.

شرکت کنندگان در طول دوره مطالعه هر سه سال یک بار از نظر وضعیت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

یافته های مطالعه نشان می دهد که به طور متوسط، کل امید به زندگی در سن ۶۵ سالگی در افراد دارای چهار یا پنج عامل سالم بین ۲۳ تا ۲۴ سال بود که تنها ۶ تا ۱۰ درصد آنها با بیماری AD زندگی می کردند.

برای کسانی که هیچ یا یک عامل سالم نداشتند، این به طور قابل توجهی کوتاهتر بود و بیشتر عمر آنها با بیماری AD سپری شد.

محققان به این نتیجه رسیدند: «این تحقیق نشان می‌دهد که طول عمر طولانی‌تر به دلیل سبک زندگی سالم با افزایش تعداد سال‌های زندگی با زوال عقل آلزایمر همراه نیست».

یک رژیم غذایی سالم با استفاده از مداخله رژیم غذایی مدیترانه‌ای-DASH برای امتیاز رژیم غذایی تأخیر تخریب‌کننده عصبی (MIND) تعیین شد، که به شدت با کاهش آهسته‌تر زوال شناختی و کاهش خطر زوال عقل مرتبط است.

Hayley B Kristinsson، روانشناس عصبی در UCI Health، گفت: «استفاده از سبزیجات برگ سبز، غلات کامل، انواع توت ها، ماهی و آجیل و در عین حال کاهش مصرف گوشت قرمز برای بهبود سلامت مغز مهم است.» 

با این حال، کریستینسون تأکید کرد که کاهش خطر لزوماً به معنای جلوگیری از AD به طور کامل نیست.

او گفت: “شما می توانید خطر خود را کاهش دهید اما همچنان به AD مبتلا شوید.” اما ممکن است بعداً در زندگی به آن مبتلا شوید یا با تغییرات خاصی در سبک زندگی کمتر به آن مبتلا شوید.”

تحریک فعالیت ذهنی ذهن را تیز نگه می‌دارد

فعالیت شناختی در اواخر عمر با بررسی تعداد دفعاتی که شرکت کنندگان در طول سال گذشته در هفت فعالیت تحریک کننده ذهنی شرکت کردند، اندازه گیری شد.

این شامل خواندن، بازدید از یک موزه، و انجام بازی های ذهنی چالش برانگیز مانند کارت، جدول کلمات متقاطع یا پازل بود.

کریستینسون اضافه کرد که سطح تحصیلات ما نیز ممکن است بر خطر AD تأثیر بگذارد.

او گفت: “افزایش خطر ابتلا به AD با داشتن سالهای کمتر آموزش رسمی مرتبط است.” و برخی از محققان بر این باورند که آموزش، ذخیره شناختی را ایجاد می کند.

کریستینسون اشاره کرد که در حالی که ورزش ذهنی برای حفظ عملکرد شناختی خوب در طول زندگی ما مهم است، تحقیقات در مورد اثربخشی بازی‌های مغزی در پیشگیری از زوال عقل متفاوت است.

او گفت: «به نظر می‌رسد کلید این است که مغز شما را تحریک می‌کند تا به روش‌هایی کار کند که به آن عادت نکرده است. “مانند یادگیری یک زبان جدید یا یادگیری نواختن یک ساز.”

کریستینسون معتقد است که این تحقیق بسیار مهم است.

او گفت: “مطالعات زیادی در مورد افزایش طول عمر انجام شده است، اما مطالعات کمی به کیفیت آن سال های اضافی و اینکه آیا آنها شامل افزایش زمان زندگی با AD می شوند یا خیر.”

او هشدار داد که نوع تحقیق “چالش‌برانگیز” است زیرا مشاهده‌ای است و نمی‌تواند علیت را ایجاد کند.

او گفت: «با این حال، به حمایت بیشتر از مداخلات سبک زندگی در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر کمک می‌کند.»

فعالیت بدنی

محققان افرادی را که سالم و یا در معرض خطر پایینی بودند، افرادی تعریف کردند که حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته به انجام فعالیت های متوسط ​​یا شدید می پردازند.

این شامل باغبانی یا کار در حیاط، کالیستنیکی یا ورزش عمومی، دوچرخه سواری، و شنا بود.

دکتر Kellyann Niotis ، متخصص مغز و اعصاب پیشگیرانه در Weill Cornell Medicine می گوید: «جریان خون اضافی که ورزش به مغز می آورد، اثر سم زدایی نیز دارد . نشان داده شده است که به از بین بردن پروتئین سمی غیرطبیعی به نام آمیلوئید که در مغز افراد مبتلا به AD رسوب می کند، کمک می کند.

او اضافه کرد که ورزش همچنین یک ماده شیمیایی به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز تولید می کند که رشد سلول های مغزی جدید را تحریک می کند و به محافظت از سلول های مسن کمک می کند.

مصرف الکل

اگرچه بحث برانگیز است، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف متوسط ​​الکل با کاهش خطر AD مرتبط است، احتمالاً به این دلیل که برخی از مزایای سلامت قلب و عروق را به همراه دارد.

محققان این عامل را تجزیه و تحلیل کردند تا متوجه شوند نوشیدن متوسط ​​الکل با کاهش خطر مرتبط است. با این حال، آنها هشدار دادند که افرادی که الکل نمی‌نوشند نباید تشویق شوند تا این کار را شروع کنند.

این مطالعه گفت: «با پیروی از دستورالعمل‌های غذایی برای آمریکایی‌ها در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۰، افرادی که مصرف الکل سبک تا متوسط ​​(۱-۱۵ گرم در روز در زنان و ۱-۳۰ گرم در روز در مردان) داشتند، سالم یا در معرض خطر کم ابتلا به زوال عقل آلزایمر در نظر گرفته شدند. نویسندگان نوشتند. 

چیزی که ما نمی‌توانیم تغییر دهیم

نیوتیس گفت عوامل خطری وجود دارد که نمی توانیم آنها را تغییر دهیم. اینها شامل سن، که بالاترین عامل خطر است، جنسیت – با زنانی که بیشتر AD را تجربه می کنند، و ژنتیک است.

وی افزود که عوامل دیگری که برخی از آنها قابل تغییر هستند نیز در ایجاد خطر نقش دارند.

نیوتیس گفت: «به عنوان مثال، ۱۲ عامل از جمله مصرف بیش از حد الکل، آسیب مغزی، آلودگی هوا، تحصیلات کمتر، فشار خون بالا، اختلال شنوایی، سیگار کشیدن، چاقی، افسردگی، کم تحرکی، دیابت و تماس اجتماعی کم شناسایی شده است.

نیوتیس گفت: این مطالعه نشان می دهد که سن مغز زنان متفاوت است. او افزود که برخی از زنان نیز ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به برخی از عوامل خطر AD، مانند AD باشند ژن ApoE4 که قوی ترین عامل خطر برای ابتلا به AD است.

او ادامه داد: «به‌علاوه، ما اکنون مکانیسمی را که در پس خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در زنان وجود دارد، توضیح می‌دهیم، زیرا مربوط به دوره «انتقال یائسگی» و نقش بالقوه درمان جایگزینی هورمون در تعدیل خطر است.

سخن پایانی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد پیروی از یک سبک زندگی سالم که شامل ورزش، رژیم غذایی سالم و فعالیت ذهنی است، سال‌ها به زندگی ما می‌افزاید و به طور قابل توجهی پیشرفت بیماری آلزایمر را به تاخیر می‌اندازد.

کارشناسان می گویند استفاده از مغز به روش های جدید مانند یادگیری زبان جدید بسیار مهم است.

آنها همچنین می گویند این تحقیق از مداخلات سبک زندگی برای پیشگیری یا درمان بیماری آلزایمر پشتیبانی می کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا